Справа № 445/801/25
провадження № 2-о/445/116/25
25 червня 2025 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Сивака В. М.
секретаря судового засідання Захарчук Н.Я.
з участю представника заявника Левицької В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочеві Львівської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури Байси М., що діє в інтересах держави, в особі Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність,
перший заступник керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області, звернулася до суду з заявою про передачу безхазяйного майна - нежитлової будівлі костелу, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , у комунальну власність Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області. В обґрунтування заяви вказує на те, що рішенням сесії Золочівської міської ради №2337 від 18.08.2022 «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - будівлі костелу в с. Козаки Золочівського району Львівської області», взято на облік як безхазяйне нерухоме майно - будівлю костелу, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , про що внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Окрім цього, в газеті «Українська правда» № 50 (468) від 15.12.2022 року опубліковано оголошення про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - будівлі костелу загальною площею 208,8 м2, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , і після спливу одного року з дня взяття нерухомого майна на облік, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на нього не пред'явили. Зазначений об'єкт нерухомості не внесений до Переліку пам'яток культурної спадщини та до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
В судовому засіданні прокурор Левицька В.Р. заяву підтримала, просила задовольнити, обгрунтувавши обставинами, викладеними в заяві.
Заслухавши представника заявника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення заяви з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Золочівською окружною прокуратурою з'ясовано, що на території Золочівської об'єднаної територіальної громади Золочівського району Львівської області було виявлено безхазяйне нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю костелу, розташовану в АДРЕСА_1 .
Відповідно до рішення сесії Золочівської міської ради №2337 від 18.08.2022 «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - будівлі костелу в с. Козаки Золочівського району Львівської області», взято на облік як безхазяйне нерухоме майно - будівлю костелу, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . Також, згідно пункту 3 вказаного рішення, орган місцевого самоврядування звернувся до органу державної реєстрації про взяття на облік зазначеного безхазяйного нерухомого майна. Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015 із змінами та доповненнями, вищевказане нерухоме майно було взято на облік державним реєстратором відділу «Центр надання адміністративних послуг Заболотцівської сільської ради» як безхазяйне нерухоме майно, що підтверджується долученим до матеріалів справи витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме нежитлову будівлю, розташовану в АДРЕСА_1 (номер запису про взяття на облік: 19950, дата взяття на облік: 08.12.2022). З метою виявлення власника майна, уникнення необґрунтованого позбавлення його права власності, виявлення осіб, які можуть допомогти у встановленні його особи чи заявити права на це майно, Золочівською міською радою відповідно до ст.335 ЦК України, було розміщено відповідне оголошення у друкованих засобах масової інформації, а саме в газеті «Українська справа» №50 (468) від 15.12.2022 про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - будівлі костелу загальною площею 208,8 м2, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно інформації Регіонального відділення фонду Державного майна по Львівській, Закарпатській та Волинській областях № 05-13-04623 від 22.12.2022 вбачається, що відомості про об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлова будівля костелу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , від суб'єктів управління до Фонду державного майна України з метою внесення до Єдиного реєстру об'єктів державної власності не надавалися. Також встановлено, що вказаний об'єкт нерухомості не внесений до Переліку пам'яток культурної спадщини та до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (лист Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА №16-2653/0/2-22 від 10.11.2022). Із технічного паспорту на вказане безхазяйне нерухоме майно, станом на 03.11.2022, встановлено, що це безхазяйне нерухоме майно -будівля костелу в АДРЕСА_1 , що складається із тамбуру площею 12,3 м2, основного приміщення площею 151,9 м2, підсобного приміщення площею 9,9 м2 та площею 8,6 м2, основне приміщення хорів площею 16,3 м2, підсобне приміщення хорів площею 9,8 м2 всього 208,8 м2. Згідно Витягу з Реєстру Будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва №ТІ01:1227-1946-2326-4171 вбачається, що об'єкт інвентаризації знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Загальна площа приміщень - 208,8 м2,корисна площа приміщень - 208,8 м2, площа забудови - 245,3 м2, кількість поверхів - 1 та план хорів, загальна площа будівлі - 208,8 м2 . Питання про набуття права власності на безхазяйну річ регламентовано ст.335 ЦК України. Згідно ч.ч. 1, 2 ст.335 Цивільного кодексу України (Далі - ЦК України) безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Згідно з ст. 333 Цивільного процесуального кодексу України (Далі - ЦПК України) суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також якщо сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади. З'ясовано, що з дня взяття на облік вищезгаданого безхазяйного нерухомого майна сплило більше року, власника вказаного майна не виявлено, такий в Золочівську міську раду з підтверджуючими документами з метою зняття з обліку як безхазяйного майна не звертався, а тому дане безхазяйне нерухоме майно підлягає передачі у комунальну власність територіальної громади. Згідно п. 7 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. Відповідно до ч.2 ст.327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування. Відповідно до вимог ст.329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням відповідної територіальної громади. Прокуратурою встановлено, що з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі минуло більше одного року, права на зазначене нерухоме майно протягом вказаного періоду будь-які особи не заявили, сільською радою дотримано визначена законодавством процедура набуття права власності на безхазяйну нерухому річ. Положеннями ст.335 Цивільного кодексу України саме на Золочівську міську раду покладено обов'язок після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, подати до суду заяву про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. За таких обставин, дана заява є заходом прокурорського реагування на захист інтересів держави в особі Золочівської міської ради, оскільки остання жодних заходів щодо звернення до суду із заявою про передачу безхазяйних нерухомих речей у комунальну власність не вжила. Згідно з ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Відповідно до ст.18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування. Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. При цьому, нормами ст.4 вищевказаного Закону встановлено, що одним із принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Відповідно до частини третьої статті 23 цього Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. За приписами ст. 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам. З метою вирішення питання щодо наявності підстав для представництва Золочівської міської ради в суді, у відповідності до ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» надіслано листа з проханням надати інформацію про те чи зверталася міська рада до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. Відповідно до листа Золочівської міської ради №776 від 06.03.2025, остання не зверталася до суду про визнання права комунальної власності на виявлене вищевказане безхазяйне майно та звертатися не буде у зв'язку з великим навантаженням на відділ юридичного забезпечення та кадрової політики міської ради. На виконання п.п.2 п.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» окружною прокуратурою листом за №14.54/05-39-1411 вих-25 від 24.03.2025 попередньо повідомлено Золочівську міську раду про представництво інтересів держави в її особі при зверненні із заявою до Золочівського районного суду Львівської області. Таке повідомлення органом місцевого самоврядування не оскаржувалось та не заперечувалось. Таким чином, Золочівською окружною прокуратурою, в особі першого заступника керівника, дотримані підстави для представництва інтересів держави в особі Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області, з приводу передачі безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність. Після взяття на облік 08.12.2022 вищезазначеного безхазяйного нерухомого майна, про що 15.12.2022 було розміщено оголошення у друкованому засобі масової інформації, жодна фізична чи юридична особа не заявила про право на нерухоме майно - будівлю костелу за адресою: АДРЕСА_1 , будь-які відомості про власника вищезазначеного нерухомого майна відсутні. Таким чином, встановивши під час розгляду справи, що нежитлова будівля костелу, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , є безхазяйним нерухомим майном, тобто майном, яке не має власника, після взяття її на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно 08.12.2022, річний термін минув, і жодна фізична або юридична особа про свої права на вказану будівлю не заявила, є всі підстави для передачі зазначеного об'єкту нерухомого майна до комунальної власності Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області. Керуючись ст. 335 ЦК України, ст.ст.12, 263-265, 332, 333 ЦПК України, суд,
заяву першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури Байси М., що діє в інтересах держави, в особі Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність - задовольнити.
Передати у комунальну власність Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області безхазяйне нерухоме майно - нежитлову будівлю костелу, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, надіслати копію судового рішення рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та/або обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 25.06.2025.
Суддя В. М. Сивак