1 УХВАЛАСправа № 335/6427/24 1-кс/335/2292/2025
про відмову у задоволенні клопотання про арешт майна
27 червня 2025 року слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про арешт майна, подане у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024082370000368 від 04.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 255, ч. 3 ст. 362, ч. 4 ст. 368-3, ч. 1 ст. 114-1, ст. 336 КК України,
Старший слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області підполковник поліції ОСОБА_3 за погодженням з прокурором ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Вознесенівського районного суду м. Запоріжжя з клопотанням про арешт майна.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024082370000368 від 04.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 255, ч. 3 ст. 362, ч. 4 ст. 368-3, ч. 1 ст. 114-1, ст. 336 КК України.
Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , усвідомлюючи, що 24.02.2022 указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, а також те, що цього ж дня, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України Президентом України видано указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким зокрема зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення громадян, які призиваються на військову службу, вирішив здійснювати злочинну діяльність, реалізувати розроблений раніше злочинний план та вчинити дії спрямовані на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших формувань в особливий період, які полягають в зриві мобілізації, незабезпечення Збройних Сил України мобілізаційними ресурсами, наслідком чого є підрив обороноздатності України, а отже, є однією з форм перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань (ТЦК та СП) в особливий період.
Завдяки розробленій злочинній схемі та успішній її реалізації, будучи обізнаними з положеннями вищевказаних законодавчих актів та порядком отримання відстрочки від мобілізації, відсутності законних підстав для отримання аспірантами вищих навчальних закладів відстрочки від мобілізації, бажаючи досягнення єдиного злочинного результату, а саме отримання неправомірної вигоди та перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом ухилення від мобілізації, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , одержали неправомірну вигоду та забезпечили формальне влаштування на навчання в КПУ кількість військовозобов'язаних громадян України, яким у подальшому сприяли в ухиленні від призову за мобілізацією.
Не зупиняючись на скоєному, ретельно дотримуючись розробленого злочинного плану, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,
ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , будучи обізнаними про Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а саме необхідність надання до ТЦК та СП довідок про здобувача освіти, бажаючи настання злочинних наслідків, у невстановлений досудовим слідством час та місці, однак не пізніше 23.05.2024, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Жуковського 70, АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , виконуючи окремо відведену роль кожного з учасників злочинної організації, здійснили складання та підписання витягів з наказів про зарахування до аспірантури КПУ та довідки за формою Додатка 20 до Положення, в яких зазначено прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць та рік народження кожного з 2966 аспірантів, які були зараховані до аспірантури КПУ в 2023-2024 роках, з підробленою датою зарахування на навчання. Доводячи свої злочинні наміри до кінця, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , забезпечили видачу довідок про навчання в аспірантурі із зазначенням «Довідка надана для подання за місцем вимогу» та зазначенням «Довідка видана для подання у ТЦК та СП». Вищевказані довідки
ОСОБА_5 завірив своїм підписом та гербовою печаткою.
Створені та підписані документи, необхідні для безперешкодного прийняття рішення про надання відстрочки від мобілізації, кожним із учасників злочинної організації надавалися аспірантам, в якості виконання своїх зобов'язань за одержані грошові кошти у якості неправомірної вигоди, тим самим здійснили пособництво аспірантам в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
В подальшому, військовозобов'язані здобувачі освіти, вступивши до КПУ з підробкою дати вступу в 2023 році, будучи придатним до військової служби на особливий період, не бажаючи виконувати загальний обов'язок проходити військову службу, покладений на громадян України, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання,
в порушення вимог ст. ст. 17, 65 Конституції України, ст. ст. 1, 9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Указу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», діючи умисно, протиправно, маючи на меті ухилитися від призову за мобілізацією, достовірно знаючи про свій обов'язок щодо призову за мобілізацією та не маючи правових підстав на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, подали до ТКЦ та СП заяви та документи, отримані від учасників злочинної організації до складу якої входили ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 .
Надавши аспірантам вищевказані документи, які останні надали до ТЦК та СП, ОСОБА_8 , діючи у складі злочинної організації, до складу якої входили ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 сприяла в отриманні відстрочки та ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, військовозобов'язаними здобувачами освіти, які зараховані до аспірантури КПУ з підробкою дати вступу 2023-2024 роках, у відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
16.06.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 362, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 368-3, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ст. 336 КК України.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_6 належало: транспортний засіб TOYOTA CAMRY, днз НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 .
Відповідно до відомостей виявлених співробітниками Управління служби безпеки України в Запорізькій області, встановлено, що незадовго до повідомлення про підозру у скоєнні вищевказаних тяжких та особливо тяжких, санкції яких передбачають конфіскацію майна, ОСОБА_6 розуміючи що слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування вищевказаних злочинів, усвідомлюючи свою причетність до скоєних злочинів у складі злочинної організації та неминуче притягнення його до кримінальної відповідальності, не зупиняючись на скоєному, з метою невиконання у майбутньому рішення суду щодо конфіскації її майна, з корисливих мотивів, вчинив дії направлені на ухилення від справедливого правосуддя та приховав майно що йому належить, шляхом його перереєстрації на іншу підконтрольну особу.
Так, 06.06.2025 ОСОБА_6 на підставі договору купівлі - продажу, перереєстровано право власності на транспортний засіб TOYOTA CAMRY, днз НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 на ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, 29.04.2022 за № 00143613066 реєстратором Кам'янець - Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції укладено шлюб між ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з актовим записом про народження № 01 від 05.01.1985 ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_2 , її рідної матір'ю є ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тобто відповідно до родинних зв'язків ОСОБА_14 є тещою ОСОБА_6 , яка відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» є його близьким родичем.
Диспозиції ч. 2 ст. 255 та ч. 4 ст. 368-3 КК України, за одними з яких ОСОБА_6 повідомлено про підозру, передбачають вид покарання за скоєнні злочини у вигляді конфіскації майна.
Слідчий вказує, що в даному випадку рухоме майно, яке на праві приватної власності належить ОСОБА_14 є об'єктом, який у разі притягнення гр. ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності, можливо конфіскувати в дохід держави, також не виключається що вищевказане майно набуте кримінально протиправним шляхом, отже з метою збереження майна, для можливості виконання рішення суду в частині конфіскації майна підозрюваного, на виконання п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, воно підлягає арешту.
Просив накласти арешт на рухоме майно, яке на праві приватної власності належить ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: транспортний засіб TOYOTA CAMRY, днз НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 .
Окрім того у клопотанні сторона обвинувачення ставить питання про розгляд без участі ОСОБА_14 , ОСОБА_6 та їх представників.
Старший слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області підполковник поліції ОСОБА_3 в судовому засідання надав обґрунтування по клопотанню, клопотання підтримує у повному обсязі, просить його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні. Також зазначив, що клопотання погоджено прокурор ОСОБА_4 , що клопотання про арешт майна є обґрунтованим і підлягає задоволенню у відповідності до вимог закону.
При розгляді клопотання слідчий суддя застосовує положення ч. 2 ст. 172 КПК України, згідно з якими клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.
Заслухавши слідчого, дослідивши надані матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.
З наданих суду матеріалів слідує, що слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024082370000368 від 04.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 255, ч. 3 ст. 362, ч. 4 ст. 368-3, ч. 1 ст. 114-1, ст. 336 КК України.
16.06.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 362, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 368-3, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ст. 336 КК України.
Диспозиції ч. 2 ст. 255 та ч. 4 ст. 368-3 КК України, за які ОСОБА_6 повідомлено про підозру, передбачають додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
В рамках даного кримінального провадження слідчий звернувся до суду із клопотанням про накладення арешту на майно, що на праві приватної власності належить ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: транспортний засіб TOYOTA CAMRY, днз НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 .
Обґрунтовуючи підстави для накладення арешту слідчий вказує, що санкція ч. 2 ст. 255 та ч. 4 ст. 368-3 КК України, за одними з яких підозрюється ОСОБА_6 , передбачає конфіскацію майна, а тому є підстави для накладення арешту на автомобіль з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Далі, обґрунтовуючи підстави для накладення арешту слідчий зазначає, що 06.06.2025 ОСОБА_6 на підставі договору купівлі - продажу перереєстровано право власності на транспортний засіб TOYOTA CAMRY, днз НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 на ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, 29.04.2022 за № 00143613066 реєстратором Кам'янець - Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції укладено шлюб між ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з актовим записом про народження № 01 від 05.01.1985 ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_2 , її рідної матір'ю є ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тобто відповідно до родинних зв'язків ОСОБА_14 є тещою ОСОБА_6 , яка відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» є його близьким родичем. За таких підстав слідчий вважає, що є правові підстави для накладення арешту на автомобіль з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Втім з такими висновками слідчого погодитись неможна з такого.
Згідно зі ст.ст. 131, 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Як зазначено вище, санкції ч. 2 ст. 255 та ч. 4 ст. 368-3 КК України, за які ОСОБА_6 повідомлено про підозру, передбачають додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
Відповідно до вимог ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Якщо конфіскується частина майна, суд повинен зазначити, яка саме частина майна конфіскується, або перелічити предмети, що конфіскуються. Перелік майна, що не підлягає конфіскації, визначається законом України.
На підставі ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
В рамках даного кримінального провадження ОСОБА_6 повідомлено про підозру у скоєнні вищевказаних тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, санкції яких передбачають конфіскацію майна, отже в даному випадку допускається арешт майна з метою забезпечення можливої конфіскації майна, як виду покарання, що відповідає вимогам п. 3, ч. 2 ст. 170 КПК України.
Водночас, ч. 5 ст. 170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Таким чином, зазначена у ч. 5 ст. 170 КПК України умова щодо можливості накладання арешту на майно підозрюваного, обвинуваченого з метою забезпечення його конфіскації, як виду покарання не передбачає можливості арешту майна інших осіб (окрім зазначених у цій нормі), в тому числі тещі підозрюваного, (висновок Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 11.10.2021 по справі №991/5795/21 (провадження №11-сс/991/583/21 ), отже Перелік майна, що не підлягає конфіскації, визначається законом України, що також відповідає вимогам ст. 59 КК України.
Відповідний висновок узгоджується з практикою ЄСПЛ, який рішенням у справі «Денисова та Мойсеєва проти Росії» (Denisova and Moiseyeva v. Russia) від 01 квітня 2010 року, заява № 6903/03, встановив порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції у зв'язку з тим, що спочатку було накладено арешт на майно (а згодом здійснена і його конфіскація) дружини на підставі вироку суду, ухваленого щодо її чоловіка.
З огляду на викладене, слід зауважити, що в даному випадку обмеження права власності власника майна, який не має статусу підозрюваного у кримінальному проваджені шляхом накладення арешту на майно для забезпечення конфіскації майна, як виду покарання прямо порушує конституційне право на вільне володіння своїм майном, не відповідатиме принципу співмірності виконання завдань кримінального провадження, оскільки, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки реалізацію права власника майна, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.
У відповідності до ст. 2 КПК України, завданням кримінального провадження визначено захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження (ч. 1 ст. 7 КПК України).
Оцінюючи наведене в їхній сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання.
Керуючись вимогами ст.ст. 131, 132, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя
Відмовити у задоволенні клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про накладення арешту на майно, що на праві приватної власності належить ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: транспортний засіб TOYOTA CAMRY, днз НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1