Постанова від 30.06.2025 по справі 309/2345/25

Справа № 309/2345/25

Провадження № 1-кс/309/403/25

УХВАЛА

про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання

30 червня 2025 року м. Хуст

Слідчий суддя Хустського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , адвоката ОСОБА_5 ,

розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Хустського РУП ГУ НП України в Закарпатській області ОСОБА_6 , за погодженням прокурора Хустської окружної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, з вищою освітою, одруженої, не працюючої, уродженки с. Монастирець Хустського району Закарпатської області, мешканки АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, кримінальне провадження № 12025071050000451

ВСТАНОВИВ:

Клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відповідає вимогам ст. 184 КПК.

Підозрювана з'явилась в судове засідання 30 червня 2025 року на 13 год. 45 хв.

Підозрювана ОСОБА_4 отримала клопотання 30.06.2025 року.

В обґрунтування клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання зазначено, що згідно з розпорядженням Хустського міського голови №05-04/81 від 07.09.2015 ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера та присвоєно 11 ранг 5-ї категорії посадової особи місцевого самоврядування.

Посадовою інструкцією ОСОБА_4 , як начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера виконавчого комітету Хустської міської ради, затвердженою Хустським міським головою 18.05.2018 визначено:

п 1.1 начальник відділу бухгалтерського обліку та звітності - головний бухгалтер виконавчого комітету Хустської міської ради, здійснює керівництво відділом, розподіляє обов?язки між працівниками, очолює та контролює їх роботу.

п. 2.2. Складає баланс міської ради (основні засоби та інші поза оборотні активи, запаси і затрати, грошові кошти, розрахунки та інші активи, джерела власних та прирівняних до них коштів, розрахунки та інші короткострокові пасиви).

п. 2.3. Організує та контролює складання розрахунків щодо використання бюджетних коштів, своєчасність і правильність складання звітності.

п. 2.4. 3дійснює контроль за додержанням порядку оформлення первинних та бухгалтерських документів, розрахунків і платіжних зобов?язань, витрачанням фонду оплати праці, встановленням посадових окладів, за проведенням інвентаризацій основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, документів, розрахунків, перевірок організації бухгалтерського обліку і звітності, документальних ревізій у відділах та управліннях установи.

п. 2.9. Керує працівниками бухгалтерії міської ради.

У зв'язку викладеним ОСОБА_4 згідно з покладеними на неї обов'язками, на момент перебування на посаді завідувача відділу бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера, була службовою особою, яка на постійній основі виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.

Відповідно до п 1.2. посадової інструкції у своїй діяльності начальник відділу бухгалтерського обліку та звітності-головний бухгалтер керується Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодексом законів про працю України, рішеннями та розпорядженнями органів вищого рівня, Положенням про відділ бухгалтерського обліку та звітності, посадовою інструкцією та іншими нормативно-правовими актами.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами зумовлена вимогами п.п.1.2, 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. №168/704, відповідно до якого первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації, власника на їх проведення.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. №996-XIV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88:

п.2.3 первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

п. 2.14 первинні документи підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників.

п. 2.15 у разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Частиною 2 статті 3 Бюджетного кодексу України зазначено, що відповідно до Конституції України бюджетний період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути іншим, ніж передбачено частиною першою цієї статті.

Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути затверджено на інший, ніж передбачено ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період, є:

1) введення воєнного стану;

2) оголошення надзвичайного стану в Україні.

Частиною 3 статті 3 Бюджетного кодексу України визначено, що у разі затвердження Державного бюджету України на інший, ніж передбачено частиною першою цієї статті, бюджетний період місцеві бюджети мають бути затверджені на такий самий період.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022», який затверджено ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. ( зі змінами та доповненнями) на всій території України введено воєнний стан.

Верховною Радою України при затвердженні Законів України «Про державний бюджет України» на 2021, 2022 та 2023 роки інший бюджетний період, ніж передбачений ч.1 ст. 3 Бюджетного кодексу України - не визначався.

Абзацом 2 пункту 43 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» затвердженого постановою КМУ №228 від 28.02.2002 визначено, що розпорядники мають право провадити діяльність виключно в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.

Відповідно до «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги щодо виконання кошторисів доходів і видатків бюджетних установ та організацій» затвердженого постановою КМУ №17 від 09.01.2000, Бюджетне асигнування - це повноваження розпоряднику бюджетних коштів на взяття зобов'язань та витрачання бюджетних коштів на конкретну мету в процесі виконання бюджету, яке надано відповідно до бюджетного призначення.

Частиною 1 статті 48 Бюджетного кодексу України встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років.

Частиною 4 статті 48 Бюджетного кодексу України, визначено, що зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.

Відповідно до абзаців 4-5 пункту 2.1. «Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України» затвердженого наказом міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012 обсяг бюджетних зобов'язань, узятих установою протягом бюджетного періоду, повинен забезпечити зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих періодів та недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов'язаннями в поточному році.

Бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання розпорядників бюджетних коштів обліковуються органами Казначейства в бухгалтерському обліку виконання бюджетів та відображаються у звітності про виконання бюджетів.

«Порядком складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування» затвердженим наказом Міністерства фінансів України №44 від 24.01.2012 визначено форми звіту про заборгованість за бюджетними коштами № 7д та № 7м.

Положенням про порядок преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам апарату, відділів та управлінь виконавчого комітету Хустської міської ради, затвердженим рішенням Хустської міської ради №527 від 24.02.2017 передбачено:

п.1.5 Преміювання працівників здійснюється у межах коштів, передбачених на преміювання в кошторисі, та економії фонду оплати праці.

п. 2.13 Премія нараховується за фактично відпрацьований час без врахування днів відпустки та тимчасової непрацездатності. Премія виплачується одночасно із виплатою зарплати за місяць, що закінчується.

В свою чергу в період з 21 січня 2021 по 28 лютого 2022 року ОСОБА_4 будучи службовою особою шляхом неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, в порушення вище вказаного законодавства вчинила кримінальні правопорушення, шляхом здійснення зайвого нарахування премій працівникам виконавчого комітету Хустської міської ради за наступних обставин:

Так, ОСОБА_4 , знаходячись в приміщенні Хустської міської ради, розташованому за адресою: м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27, керуючись правами та обов'язками, передбаченими функціональними обов'язками визначеними посадовою інструкцією начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера виконавчого комітету Хустської міської ради, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями в період часу з 21 до 31 січня 2021 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) неналежним чином виконувала свої службові обов'язки та через несумлінне ставлення до них, не перевірила у зв'язку з чим не виявила безпідставне включення у відомість про нарахування заробітної плати у січні 2021 року грошової премії «в розмірі середньомісячної заробітної плати за добросовісне виконання своїх посадових обов'язків та за підсумками роботи 4-го кварталу 2020 року» працівникам Хустської міської ради: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та самій ОСОБА_4 , хоча як головний бухгалтер повинна була знати, що за минулий бюджетний період, який завершився 31.12.2020, заборгованість по заробітній платі працівників ради не відображалась та станом на 01.01.2021 така заборгованість за звітами (форми №7д та №7м) в Управлінні Державної казначейської служби у Хустському районі Закарпатської області не реєструвалась.

Внаслідок, неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, ОСОБА_4 , як головний бухгалтер не перевіривши безпідставне включення головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності Хустської міської ради, грошових премій за минулий завершений 2020 бюджетний рік, знаходячись в приміщенні Хустської міської ради, розташованій за адресою: м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27, в період часу з 21 до 31 січня 2021 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) в порушення ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №4256-VI, ч.5 ст . 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV, п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. №168/704, п.п. 1.5, 2.13 Положення про порядок преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам апарату, відділів та управлінь виконавчого комітету Хустської міської ради - підписала особистим підписом відомість нарахування заробітної плати працівникам виконавчого комітету Хустської міської ради, на підставі якої сімнадцяти працівникам зайво нараховано та виплачено премій на загальну суму 401596,92 грн, а саме: ОСОБА_20 , в сумі 18562,49 грн; ОСОБА_16 , в сумі 26763,78 грн.; ОСОБА_18 , в сумі 17077,55 грн.; ОСОБА_9 , в сумі 33800,01 грн.; ОСОБА_19 , в сумі 26325,02 грн.; ОСОБА_17 , в сумі 25312,47 грн.; ОСОБА_21 , в сумі 22667,12 грн. ; ОСОБА_10 , в сумі 15622,75 грн.; ОСОБА_7 , в сумі 27362,66 грн.; ОСОБА_11 , в сумі 20118,87 грн.; ОСОБА_14 , в сумі 18715,66 грн.; ОСОБА_22 , в сумі 23920,00 грн.; ОСОБА_13 , в сумі 22321,42 грн. ; ОСОБА_8 , в сумі 29249,97 грн.; ОСОБА_12 , в сумі 21782,05 грн.; ОСОБА_15 , в сумі 15213 грн. та самій ОСОБА_4 в сумі 36781,30 грн. та як наслідок зайво нараховано Єдиний соціальний внесок на загальну суму 84714,13 грн, чим спричинено тяжкі наслідки державним інтересам Хустської об'єднаної територіальної громади в особі Хустської міської ради, у вигляді завданої матеріальної шкоди бюджету Хустської міської ради на загальну суму 486 311,05 грн, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Крім цього, ОСОБА_4 , знаходячись в приміщенні Хустської міської ради, розташованому за адресою: м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27, керуючись правами та обов'язками, передбаченими функціональними обов'язками визначеними посадовою інструкцією начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера виконавчого комітету Хустської міської ради, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями в період часу з 13 до 31 січня 2022 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) неналежним чином виконувала свої службові обов'язки та через несумлінне ставлення до них, не перевірила у зв'язку з чим не виявила безпідставне включення до відомості про нарахування заробітної плати у січні 2022 року грошової премії «в розмірі середньомісячної заробітної плати за добросовісне виконання своїх посадових обов'язків та за підсумками роботи 4-го кварталу 2021 року» працівникам Хустської міської ради: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_23 , ОСОБА_22 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 та самій ОСОБА_4 , хоча як головний бухгалтер повинна була знати, що за минулий бюджетний період, який завершився 31.12.2021, заборгованість по заробітній платі працівників ради не відображалась та станом на 01.01.2022 така заборгованість за звітами (форми №7д та №7м) в Управлінні Державної казначейської служби у Хустському районі Закарпатської області не реєструвалась.

Внаслідок, неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, ОСОБА_4 , як головний бухгалтер не перевіривши безпідставне включення головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності Хустської міської ради, грошових премій за минулий завершений 2021 бюджетний рік, знаходячись в приміщенні Хустської міської ради, розташованій за адресою: м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27, в період часу з 13 до 31 січня 2022 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) в порушення ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №4256-VI, ч.5 ст . 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV, п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. №168/704, п.п. 1.5, 2.13 Положення про порядок преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам апарату, відділів та управлінь виконавчого комітету Хустської міської ради - підписала особистим підписом відомість нарахування заробітної плати працівникам виконавчого комітету Хустської міської ради, на підставі якої дванадцяти працівникам зайво нараховано та виплачено премій на загальну суму суму 392534,95 грн., а саме: ОСОБА_16 , в сумі 31634,63 грн.; ОСОБА_9 , в сумі 57591,49 грн.; ОСОБА_17 , в сумі 32450,46 грн.; ОСОБА_14 , в сумі 24662,93 грн.; ОСОБА_22 , в сумі 29192,54 грн.; ОСОБА_13 , в сумі 32253,52 грн.; ОСОБА_8 , в сумі 29570,96 грн.; ОСОБА_12 , в сумі 33056,67 грн.; ОСОБА_23 , в сумі 29901,02 грн.; ОСОБА_24 , в сумі 25621,96 грн.; ОСОБА_25 в сумі 23803,83 грн. та самій ОСОБА_4 у сумі 42794,94 грн. та як наслідок зайво нараховано Єдиний соціальний внесок на загальну суму 82058,54 грн, чим спричинено тяжкі наслідки державним інтересам Хустської об'єднаної територіальної громади в особі Хустської міської ради, у вигляді завданої матеріальної шкоди бюджету Хустської міської ради на загальну суму 474593,49 грн, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Аналогічним чином, ОСОБА_4 , знаходячись в приміщенні Хустської міської ради, розташованому за адресою: м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27, керуючись правами та обов'язками, передбаченими функціональними обов'язками визначеними посадовою інструкцією начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера виконавчого комітету Хустської міської ради, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями в період часу з 14 до 28 лютого 2022 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) неналежним чином виконувала свої службові обов'язки та через несумлінне ставлення до них, не перевірила у зв'язку з чим не виявила безпідставне включення у лютому 2022 року грошової премії «в розмірі середньомісячної заробітної плати за добросовісне виконання своїх посадових обов'язків та за підсумками роботи 2021 року» працівникам Хустської міської ради: ОСОБА_13 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_24 , ОСОБА_26 , ОСОБА_25 ; ОСОБА_27 та самій ОСОБА_4 , хоча як головний бухгалтер повинна була знати, що за минулий бюджетний період, який завершився 31.12.2021, заборгованість по заробітній платі працівників ради не відображалась та станом на 01.01.2022 така заборгованість за звітами (форми №7д та №7м) в Управлінні Державної казначейської служби у Хустському районі Закарпатської області не реєструвалась.

Внаслідок, неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, ОСОБА_4 , як головний бухгалтер не перевіривши безпідставне включення головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності Хустської міської ради, грошових премій за минулий завершений 2021 бюджетний рік, знаходячись в приміщенні Хустської міської ради, розташованій за адресою: м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27, в період часу з 14 до 28 лютого 2022 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) в порушення ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №4256-VI, ч.5 ст . 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV, п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. №168/704, п.п. 1.5, 2.13 Положення про порядок преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам апарату, відділів та управлінь виконавчого комітету Хустської міської ради - підписала особистим підписом відомість нарахування заробітної плати працівникам виконавчого комітету Хустської міської ради, на підставі якої восьми працівникам зайво нараховано та виплачено премій на загальну суму 330284,78 грн., а саме: ОСОБА_16 , в сумі 45788,82 грн.; ОСОБА_17 , в сумі 43048,45 грн.; ОСОБА_13 , в сумі 42830,22 грн.; ОСОБА_24 , в сумі 32070,24 грн.; ОСОБА_25 ; в сумі 33959,38 грн.; ОСОБА_26 , в сумі 64274,94 грн.; ОСОБА_27 в сумі 24098,50 грн та самій ОСОБА_4 , в сумі 44214,23 грн. та як наслідок зайво нараховано Єдиний соціальний внесок на загальну суму 66439,95 грн, чим спричинено тяжкі наслідки державним інтересам Хустської об'єднаної територіальної громади в особі Хустської міської ради, у вигляді завданої матеріальної шкоди бюджету Хустської міської ради на загальну суму 396724,73 грн, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Внаслідок службової недбалості ОСОБА_4 у період з 21 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року спричинено тяжкі наслідки державним інтересам Хустської об'єднаної територіальної громади в особі Хустської міської ради, у вигляді завданої матеріальної шкоди бюджету Хустської міської ради на загальну суму 1 357 629 (один мільйон триста п'ятдесят сім тисяч шістсот двадцять дев'ять) гривень 27 (двадцять сім) копійок.

02.06.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме: службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_28 у інкримінованому кримінальному правопорушенні на даний час підтверджується: висновком ревізії бюджету Хустської територіальної громади та окремих питань фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Хустської міської ради за період з 01.01.2021 по 31.03.2024. (Акт №130720/15 від 28.08.2024) складений Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській, висновком проведеної судово-економічної експертизи №СЕ-19/107-25/4036-ЕК від 19.05.2025 а також іншими документами зібраними в ході досудового розслідування.

Запобіжний захід є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

Підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження є наявність обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення відповідного ступеню тяжкості.

Згідно ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що :

1)існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2)потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, прокурора;

3)може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертаються з клопотанням.

Так, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), який належить до категорії нетяжких і за який їй може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених у ст. 177 КПК України, а саме: можливість переховуватись від органів досудового розслідування та суду; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, безпосередньо ухилятись від викликів для проведення слідчих дій.

З метою запобігання вчинити підозрюваною ОСОБА_4 будь-яку з вищеописаних дій, виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, а саме обрання їй запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

Крім цього, за допомогою застосування до ОСОБА_4 заходу забезпечення кримінального провадження - запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання, може бути виконане завдання досудового розслідування, щодо встановлення та з'ясування всіх обставин вчиненого нею кримінального правопорушення.

В судовому засідання прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала та просила задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Підозрювана ОСОБА_4 , захисник ОСОБА_29 проти задоволення клопотання не заперечили.

У відповідності до ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані докази сторонами кримінального провадження обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; наявність підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 КПК України, на які вказує слідчий; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

З врахуванням наданих до клопотання доказів, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.

Враховуючи вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, за яке їй може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком від двох до п'яти років, по місцю проживання характеризується позитивно, офіційно не працює, є підстави вважати, що вона може не з'являтися на виклики слідчого, прокурора, суду, а не застосування запобіжного заходу зможе не запобігти вказаним ризикам, приходжу до висновку про необхідність застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

З огляду на встановлене суд констатує про те, що слідчим доведено наявність підстав для застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

Керуючись вимогами ст.ст. 176 - 179, 184, 193,194 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ Хустського РУП ГУ НП України в Закарпатській області ОСОБА_6 , за погодженням прокурора Хустської окружної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12025071050000451 від 24.06.2025 року про застосування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, з вищою освітою, не працюючої, уродженки с. Монастирець Хустського району Закарпатської області, мешканки АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання - задовольнити.

У зв'язку з обранням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, покласти на неї на строк у два місяці обов'язки:

1) прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою.

Роз'яснити, що в разі невиконання покладених на неї обов'язків до неї може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням особистого зобов'язання здійснює слідчий, а якщо справа перебуває в провадженні суду - прокурор.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня оголошення.

Слідчий суддя

Хустського районного суду: ОСОБА_1