Справа № 212/5507/25
2-а/212/55/25
30 червня 2025 року м. Кривий Ріг
Покровський районний суд міста Кривого Рогу у складі головуючої судді Швець М. В.; за участі секретаря судового засідання Майданик М. Є., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Лубенець К. І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні з викликом сторін у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 136 від 09.05.2025 року за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП,
встановив таке.
До суду звернувся позивач із зазначеним позовом. Суд виніс ухвалу про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Сторони скористалися можливістю обміну змагальними документами та участі в судовому засіданні.
Суд у судовому засіданні 17.06.2025 перейшов до стадії ухвалення рішення та призначив його проголошення на 30.06.2025 о 16:50 год.
Позиції сторін.
Позивач просив скасувати постанову № 136 від 09.05.2025 року у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 статті 210-1 КУпАП про притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн, закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Позов обґрунтував таким. Постанова, про скасування якої він заявив, є протиправною, винесена з порушенням норм процесуального та матеріального права та підлягає скасуванню. Згідно з нею відповідач направив повістку позивачу як військовозобов'язаному про необхідність явки для уточнення даних 07.03.2025 о 09:00 год до ІНФОРМАЦІЯ_2 . 03 березня 2025 року відповідачу надійшла довідка «Укрпошти» про причину повернення /досилання відправлення, в якому зазначено причину повернення - адресат відсутній за вказаною адресою.
Відповідно до розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Резерв + зазначено, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; натомість повістку № 2651707 було направлено за адресою: АДРЕСА_2 . Понад рік він не має жодного відношення до вищезазначеного будинку та не мешкає в ньому; ІНФОРМАЦІЯ_3 у встановленому законом порядку ОСОБА_1 повідомив про зміну місця проживання, відповідна інформація міститься в Резерв +. Тому вважає, що не був належним чином повідомлений про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 - відповідно до абзацу 2 пп. 2 п. 41 Постанови КМУ № 560.
Крім того, до протоколу долучено повістку № 2651707 для нього, яка підписана накладенням кваліфікованого електронного підпису керівником ІНФОРМАЦІЯ_2 25.02.2025 року про необхідність явки 07.03.2025 року для уточнення даних, але надіслана ця повістка була ще до її підписання - 24.02.2025 року, що підтверджується інформацією щодо відправлення за № 0610233779850.
26 лютого 2025 року він особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для отримання довідки про надання йому відстрочки; приблизно за 10 днів до отримання такої довідки він надав до ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлений чинним законодавством вичерпний перелік документів. Які саме дані мав на меті уточнити ІНФОРМАЦІЯ_2 , йому невідомо, адже якби даних було недостатньо, він би не отримав 26.02.2025 року відстрочку. Тому вважає, що дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення повістки за адресою, де він не проживає, а також направлення повістки для уточнення даних у період оформлення ним відстрочки та отримання від нього повного пакету документів направлені лише на притягнення його до відповідальності та поповнення бюджету.
11 червня 2025 року відповідач подав відзив на позов, в якому заперечив проти задоволення позову з таких підстав. Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач 26.07.2024 року здійснив реєстрацію у мобільному застосунку у «Резерв +» та зазначив тимчасове місце проживання АДРЕСА_2 . Саме у зв'язку з цим, поштове відправлення - повістка, була направлена на адресу: АДРЕСА_2 . У самому Протоколі № 136 від 07 травня 2025 року також зазначена адреса зі слів військовозобов'язаного АДРЕСА_2 . У Протоколі позивач надає пояснення, що він «не отримував повістку належним чином, про існування повістки не знав, інформацію з Укрпошти не отримував». У заяві на відстрочку та документах, поданих у травні 2025 року позивач зазначив адресу АДРЕСА_2 . Позивач виключно у позовній заяві послався на іншу адресу мешкання як на підставу для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Наявність відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на яку послався позивач, не позбавляє обов'язку військовозобов'язаного виконувати правила військового обліку.
17 червня 2025 року позивач подав до суду відповідь на відзив. Послався у ній на таке. Відповідно до розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Резерв + зазначено, що він ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , натомість повістку № 2651707 про прибуття його до ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено за адресою: АДРЕСА_2 , більше року він не має жодного відношення до вищезазначеного будинку та не мешкає в ньому, ІНФОРМАЦІЯ_3 у встановленому законом порядку він повідомив про зміну місця проживання, відповідна інформація міститься в Резерв +, а тому вважає, що, відповідно до абзацу 2 пп.2 п. 41 Постанови КМУ №560 - належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) ТЦК та СП, він не був належним чином повідомлений про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Протокол № 136 від 07.05.2025 року та оскаржувана постанова не містять належних та допустимих доказів неможливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних позивача шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Оскаржувана постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не може вважатися беззаперечним доказом вчинення ним правопорушення, оскільки саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення, а лише тільки вказує на нього.
В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що не буде подавати заперечення на відповідь на відзив; з відповіддю на відзив ознайомилася перед судовим засіданням та готова реагувати на неї безпосередньо в засіданні.
Досліджені докази. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування. Оцінка аргументів сторін та висновки суду.
З матеріалів справи вбачається, що 25.02.2025 була підписана електронним цифровим підписом повістка № 2651707 на ім'я ОСОБА_1 про необхідність явки для уточнення даних 07.03.2025 о 09:00 год при ІНФОРМАЦІЯ_5 ; адресою ОСОБА_1 зазначено: АДРЕСА_2 (а. с. 15).
Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0610233779850 (а. с. 16 зворот) містить відмітку про дату подання: 25.02.2025. Штрихкод «Укрпошти» містить дату «24.02.2025» (а. с. 16). Згідно з трекінгом Укрпошти (а. с. 92) повістка надсилалася рекомендованим поштовим відправленням № 0610233779850 з м. Київ 26.02.2025 (наявна відмітка «прийнято»); 03.03.2025 прийнято рішення про повернення відправнику (одержувач відсутній за вказаною адресою); 04.03.2025 вручено одержувачу. У Довідці про причини повернення, ф. 20, зазначено про повернення у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою (а. с. 16).
Згідно з Довідкою № 4/1981 від 26.02.2025 ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» догляд за матір'ю-інвалідом на строк до 09.05.2025 (а. с. 17).
Згідно з Протоколом № 136 про адміністративне правопорушення від 07.05.2025 встановлено таку суть адміністративного правопорушення з боку ОСОБА_1 07.05.2025 о 14:00 год в ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено факт порушення ЗУ «Про оборону України» та абзацу 1 частини 1 статті 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані з'являтись за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Військовозобов'язаному ОСОБА_1 відповідно до п. 34 Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 « Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» 24.02.2025 року засобами поштового зв'язку «Укрпошта» рекомендованим поштовим відправленням було належним чином направлено повістку № 2651707 на прибуття 07.03.2025 року об 09:00 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних. 03.03.2025 року з поштового зв'язку «Укрпошта» до ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшла довідка про причину повернення /досилання відправлення в якому зазначено причину повернення - адресат відсутній за вказаною адресою. Відповідно до абзацу 2 пп.2 п. 41 Постанови КМУ № 560 - належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного ( міського) ТЦК та СП або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів. Центрального управління або регіональних органів СБУ є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого /зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання. 07.03.2025 військовозобов'язаний ОСОБА_1 не прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважних причин, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
У роздруківці з системи «Резерв +» з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сформованої 27.04.2025 (а. с. 19-20) зазначено контактні дані ОСОБА_1 : зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ; дата уточнення даних: 26.07.2024.
Згідно з паспортом позивача він був зареєстрований в АДРЕСА_2 з 2000 року (а. с. 11 зворот).
Згідно з Витягом з реєстру територіальної громади від 27.05.2025 (а. с. 42) адреса місця проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 ; дата реєстрації за цим місцем проживання: 27.06.2024.
У Постанові № 136 від 09.05.2025 (а. с. 18) за справою про адміністративне правопорушення, винесеною ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 , зазначено обставини, аналогічні зазначеним у Протоколі № 136 від 07.05.2025, кваліфіковано за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП; постановлено накласти на ОСОБА_1 штраф в розмірі 17 000 грн
У заяві ОСОБА_1 від 07.05.2025 про оформлення йому відстрочки, заповненою позивачем власноруч, зазначено адресу місця проживання АДРЕСА_2 (а. с. 80).
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Військовий обов'язок, за визначенням ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»,включає, зокрема, дотримання правил військового обліку.
Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджені постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 р. Згідно з пп. 8 п. 1 зазначених Правил призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, серед іншого, у випадку зміни своїх персональних даних про місце проживання та місце перебування повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України).
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни, серед іншого, зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно з ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» процедуру уточнення персональних даних військовозобов'язаних визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Згідно з п. 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженому постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 (далі - «Порядок проведення призову»), призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає, серед іншого: прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженому постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, зокрема, для уточнення своїх персональних даних. Пунктом 27 зазначеного Порядку проведення призову передбачено також, що під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів, з метою, зокрема, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з п. 34 вказаного Порядку проведення призову повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
Відповідно до абзацу 2 пп. 2 п. 41 Порядку проведення призову - належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного ( міського) ТЦК та СП або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів. Центрального управління або регіональних органів СБУ є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024 було внесено зміни до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зобов'язано інших військовозобов'язаних (крім зазначених в абзацах 1-6 ч. 3 ст. 22) протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Строк для такого уточнення спливав 16 липня 2024 року.
Суд встановив обставину уточнення позивачем своїх даних в системі «Резерв +» 26.07.2024 (а. с. 20), тобто після завершення відведених зазначеним Законом 60 днів. Ці уточнені дані містять інформацію про зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 , та адресу проживання на АДРЕСА_2 . Сам ОСОБА_1 не заперечив того, що ці дані, зокрема, про місце та адресу проживання, оновлювались ним. Водночас Витяг з реєстру територіальної громади свідчить про зміну реєстрації місця проживання позивача з 27.06.2024 (тобто до того моменту, коли він уточнював свої облікові дані в системі «Резерв +»; а. с. 42). На запитання суду, чому він зазначив як місце свого проживання адресу АДРЕСА_2 , у заяві про оформлення відстрочки, поданій ним 07.05.2025, пояснив, що перехвилювався та зазначив її автоматично.
Наведений судом п. 34 Порядку проведення призову надає право РТЦК та СП, у разі уточнення військовозобов'язаним своїх даних, надсилати повістку про його виклик на адресу місця проживання, зазначену ним самим під час уточнення облікових даних. Зміст наведеної норми дозволяє зробити висновок про те, що відповідне правило було введено з метою конструктивної та швидкої взаємодії між органами ТЦК та СП та військовозобов'язаними: забезпечити можливість вказівки військовозобов'язаним на своє фактичне місце проживання, відмінне від місця зареєстрованого місця проживання (де його фактично можна знайти), та забезпечити органам ТЦК та СП реальну можливість знайти та взаємодіяти з особою.
Отже, суд дійшов висновку про те, що у цьому випадку відповідач мав право надсилати повістку за вказаною позивачем під час уточнення даних адресою проживання, а ризик неотримання такої повістки покладається на самого позивача.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» місце проживання та місце перебування є персональними даними призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
Згідно з пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 р., призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, серед іншого, у випадку зміни своїх персональних даних про місце проживання та місце перебування повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України).
Суд оцінює поведінку позивача як недобросовісну у цьому випадку, враховуючи те, що позивач: під час встановлення анкетних даних судом в судовому засіданні зазначив про обставину своєї реєстрації та фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; у Заяві про надання йому відстрочки від 07.05.2025, поданою до відповідача, власноруч зазначив адресу АДРЕСА_2 ; при зверненні з позовом до суду 16.05.2025 зазначив свою адресу як АДРЕСА_1 ; у позові зазначив, що «більше року не має жодного відношення до будинку АДРЕСА_2 та не мешкає в ньому» (з чого суд дійшов висновку про те, що позивач свідомо при уточненні своїх облікових даних в Системі «Резерв +» 26.07.2024 зазначив неправдиві дані про своє місце проживання).
Для суду очевидно, що за таких обставин дані відповідача справді потребували уточнення, тому що, знаючи і усвідомлюючи, що він «більше року не має жодного відношення до будинку АДРЕСА_2 та не мешкає в ньому», регулярно з'являючись до ІНФОРМАЦІЯ_2 для продовження відстрочки (зокрема, як він повідомив, 26.02.2025; як свідчить його заява - 07.05.2025), він не ініціював зміну даних про нього в системі «Резерв +». Тому суд відхиляє аргумент позивача про безпідставність виклику його для уточнення даних.
Аргумент про надсилання повістки 24.02.2025, а не 25.02.2025 суд відхиляє, оскільки трекінг «Укрпошти» (а. с. 92) та повідомлення про вручення (а. с. 16 зворот) містять дані про відправлення повістки саме 25.02.2025.
Згідно з ч. 3 ст. 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність громадянина за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період - у виді штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, враховуючи норми наведених законів та підзаконних нормативно-правових актів та встановлені судом у цій справі обставини, суд вважає, що притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП було правомірним, оскільки позивач дійсно порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, надаючи суб'єкту владних повноважень суперечливу інформацію про себе, не ініціюючи своєчасно зміни до своїх персональних даних про місце проживання/перебування.
Суд переконався у тому, що рішення відповідача як суб'єкта владних повноважень про притягнення позивача до адміністративної відповідальності було прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом; з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Тому відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови та закриття провадження у зв'язку з відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення. Відповідно, позов не належить до задоволення.
На підставі зазначеного, керуючись статтями 2, 9, 22, 25, 72-77, 90, 242-246 КАС України, суд
ухвалив таке.
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 136 від 09.05.2025 року за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , місцезнаходження реєстрації: АДРЕСА_3 .
Рішення суду складено та підписано 30 червня 2025 року.
Суддя: М. В. Швець