Рішення від 19.06.2025 по справі 927/202/25

Іменем України

РІШЕННЯ

19 червня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/202/25

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., за участі секретаря судового засідання Ткачова А. Ю., розглянувши матеріали справи

за позовом: Комунального підприємства “Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради,

вул. Жабинського, 15, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 03358222,

до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Миру, 180А»,

проспект Миру, 180А, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44139903,

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії

Представники сторін:

позивача: Мельник О.П.

відповідача: Сірік О.В.

03.03.2025 Комунальне підприємство “Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради звернулося до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Миру, 180А», в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Миру, 180А» (код ЄДРПОУ 44139903) щодо не прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку;

- зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Миру, 180А» (код ЄДРПОУ 44139903) прийняти на абонентський облік вузла комерційного обліку шляхом підписання Акту №225 від 21.06.2024 року.

Звертаючись до суду із позовом, Комунальне підприємство “Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради посилається на те, що з метою оснащення багатоквартирного будинку №180А по проспекту Миру в місті Чернігові вузлами комерційного обліку, на виконання вимог Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 року №2119-VIII, ним у травні 2019 року в зазначеному вище будинку було встановлено та прийнято в експлуатацію прилад обліку згідно Типового проєкту та Експертної оцінки від 09.06.2017 за №02/342/17 та №02/341/17. Позивач стверджує, що станом на лютий 2025 року вузол комерційного обліку на будинок №180А по проспекту Миру в місті Чернігові встановлений, але не прийнятий на абонентський облік. 21.06.2024 представниками Комунального підприємства “Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради був складений Акт №225 про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік та направлений для підписання на юридичну адресу Відповідача. У свою чергу, на адресу Позивача 23.07.2024 надійшла відповідь про відмову від підписання зазначеного акту.

Позивач вважає дії відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з позовом.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 справу №927/202/25 передано на розгляд судді Фесюрі М.В.

Ухвалою суду від 04.03.2025 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу - Комунальному підприємству “Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради, строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду разом із заявою про усунення недоліків: докази сплати (доплати) судового збору в сумі 3028 грн.

04.03.2025 від позивача надійшла заява вих.05/03/25 від 05.03.2025 про усунення недоліків, до якої додана платіжна інструкція №614 від 05.03.2025 про сплату 3028 грн судового збору.

Ухвалою від 06.03.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 03.04.2025, 11:30, встановив учасникам справи строків для подання письмових заяв по суті.

24.03.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому ОСББ «Миру,180а» проти позовних вимог заперечило. У відзиві відповідач зазначає про те, що з позовної заяви вбачається встановлення вузла комерційного обліку у травні 2019 року , даний прилад є комунальною власністю. Акт складений позивачем у 2024 році є незаконним та безпідставним, оскільки строк для взяття на абонентський облік вузла комерційного обліку сплинув 14.05.2019, тоді як ОСББ було створене 18.12.2020. Відповідач зазначає про те, що закон чітко визначає коло осіб, які задіяні при прийнятті вузлів комерційного обліку на абонентський облік: виконавця і оператора, якими є позивач. Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік від 12.10.2018 № 270 не містить обов'язку співвласників на підписання акту. Ні договором, ні законом, ні статутом не покладено обов'язок на ОСББ «Миру, 180А» представляти інтереси співвласників щодо підписання Акту №225 від 21.06.2024 року, про що було зазначено у листі-відповіді ОСББ від 15.07.2024. На думку відповідача, КП «Чернігівводоканал» проігнорувало порядок інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла, чим позбавило права співвласників будинку самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку. Відповідач зазначає, що законодавство не покладає на ОСББ «Миру, 180А» обов'язок з утримання або використання майна, яке не належить співвласникам будинку на праві спільної власності. ОСББ «Миру, 180А» не є належним відповідачем у справі. Крім того, за твердженням відповідача. позивачем неправильно обраний спосіб захисту, оскільки ст. 16 Цивільного кодексу України не передбачає визнання неправомірним та протиправним дій особи, яка не є суб'єктом владних повноважень. У відзиві відповідач зазначає про те, що попередній розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести - витрати зі сплати на професійну правничу допомогу, остаточний розмір яких буде визначено на підставі доказів, наданих згідно з вимогами ст.126, ч.8 ст.129 ГПК України.

25.03.2025 від відповідача надійшло клопотання про витребування від позивача доказів, а саме: повідомлення власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла та його вартість, за встановленою формою (додаток до постанови КМУ від 06.06.2018 № 444); доказів вручення повідомлення на паперовому носії кожному власнику (співвласнику) будівлі; інформації про розміщення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування повідомлення про наміри; рішення загальних зборів співвласників будинку про вирішення питання надання згоди на встановлення приладу обліку та обрання уповноваженої особи; докази встановлення вузла комерційного обліку з зазначенням конкретної дати, яке судом задоволено.

31.03.2025 від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі від 29.03.2025 у зв'язку з відсутністю предмету спору, в якому ОСББ «Миру,180А» зазначає про те, що законодавством визначений суб'єкт, який зобов'язаний прийняти вузол комерційного обліку на абонентський облік. Виконання обов'язку щодо прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік законодавець покладає виключно на КП «Чернігіводоканал» Чернігівської міської ради. На думку відповідача, вказане свідчить про те, що на момент пред'явлення позову предмет спору відсутній.

31.03.2025 від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі від 29.03.2025 у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. У клопотанні ОСББ «Миру,180А» зазначає про те, що вимоги позивача зводяться до визнання протиправними дії Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Миру, 180А» щодо не прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку та зобов'язання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Миру, 180А» прийняти на абонентський облік вузла комерційного обліку шляхом підписання Акту №225 від 21.06.2024 року. Акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складається у двох примірниках (а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги для споживачів у відповідній будівлі,- у трьох) та підписується представником оператора зовнішніх інженерних мереж та присутніми представниками виконавця відповідної комунальної послуги, власником (співвласниками) будівлі «або його (їх) представником. Як зазначає відповідач, визначене коло осіб які приймають участь у підписанні акту, але не у прийнятті на абонентський облік вузлів обліку. Співвласник багатоквартирного будинку це - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку. Представник співвласника - фізична або юридична особа, яка на підставі договору або закону має право представляти інтереси співвласника. У спірних правовідносинах законодавством не покладено обов'язку представляти інтереси власників багатоквартирного будинку на ОСББ. Також такого обов'язку не встановлено статутом ОСББ «Миру,180А» або рішенням загальних зборів. Крім того, у визначений період часу, який встановлено Законом для прийняття приладу комерційного обліку на абонентський облік, а саме до 15.05.2019 року, ОСББ «Миру, 180А» фізично не існувало, оскільки було створене лише 18.12.2020 року. Тому ОСББ «Мира, 180А» не могло порушити прав позивача з виконання його же обов'язку по прийняттю на абонентський облік приладу обліку, у спірний період часу. Тож власниками (співвласниками) будівлі є Фізичні особи, відповідно даних з Державного реєстру речових прав. Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів визначені у ст. 20 ГПК України, вказана категорія справ не відноситься до юрисдикції господарських судів.

31.03.2025 від відповідача надійшла заява від 29.3.2025, в якій зазначає про те, що у спірних правовідносинах ОСББ «Миру,180А» не є належним відповідачем, оскільки законодавством не покладено обов'язку представляти інтереси власників багатоквартирного будинку на ОСББ. Такого обов'язку не встановлено статутом ОСББ «Миру, 180А» чи рішенням загальних зборів. За твердженням відповідача, позивач не наводить на підставі якої норми обов'язок щодо прийняття на абонентський облік вузлів обліку та підписання акту покладено на об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

01.04.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій КП “Чернігівводоканал» зазначає про те, що Управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території. За рішенням співвласників функції з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Статутом ОСББ «Миру, 180А» регламентовані дії щодо прийняття рішень статутними органами об'єднання відповідно до їх повноважень. На думку позивача, голова правління ОСББ «Миру, 180А» повинна була вирішити питання забезпечення комерційного обліку послуг централізованого водопостачання в будинку 180А по проспекту Миру в місті Чернігові, згідно своїх статутних повноважень та положень Статуту.

02.04.2025 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про перенесення підготовчого засідання у зв'язку з неможливістю явки адвоката.

У підготовчому засіданні 03.04.2025 суд постановив, із занесенням до протоколу судового засідання, про задоволення клопотання позивача, про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та про відкладення розгляду справи на 30.04.2025 року на 11:30.

04.04.2025 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких ОСББ «Миру,180А» просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає про те, що цей обов'язок покладено на виконавця відповідної комунальної послуги та оператора зовнішніх інженерних мереж - КП «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради. На думку відповідача, позивач безпідставно просить не суб'єкта вказаних відносин, якого не існувало на момент їх виникнення та після спливу строку, виконати обов'язки покладені на КП «Чернігівводоканал» ЧМР. А Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік не містить обов'язку співвласників на підписання Акту. Ототожнення позивача у даній справі співвласників (їх представників) з ОСББ є некоректним та таким, що не відповідає вимогам закону та дійсності. Ні договором, а ні законом або статутом не покладено обов'язку на ОСББ «Миру,180А» представляти інтереси співвласників щодо підписання Акту №225 від 21.06.2024 року, про що йшлося у листі-відповіді ОСББ від 15.07.2024. Комунальне підприємство «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради з порушенням процедури (не проінформувавши співвласників) встановлення вузла комерційного обліку, який перебуває на балансі КП «Чернігівводоканал», на власний розсуд встановило прилад у багатоквартирному будинку. Законодавство не покладає на ОСББ обов'язку з утримання або використання майна, яке не належить співвласникам будинку на праві спільної власності. А отже, ОСББ не є учасником відносин з утримання комунальної власності, є неналежним відповідачем. Частиною 2 статті 16 ЦК України, визначений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, з яких: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Такого способу захисту прав та інтересів, як визнання неправомірними (протиправними) дії особи, яка не є суб'єктом владних правовідносин не передбачено законодавством України. Крім того, відповідач зазначає, що ОСББ не є суб'єктом господарювання та не здійснює господарську діяльність.

У зв'язку з надходженням 30.04.2025 повідомлення про замінування приміщення Господарського суду Чернігівської області (Акт №46-25 від 30.04.25), призначене на 30.04.2025 на 11:30 підготовче засідання не відбулося, розгляд справи у підготовчому засіданні призначений на 12.05.2025, 11:00.

12.05.2025 до суду від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, а саме: витягу та листа-відповіді КП «Чернігівводоканал», яке судом задоволено.

12.05.2025 до суду від КП «Чернігівводоканал» надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, зокрема: акту від 13.02.20218, скріншотів сторінки веб-сторінки КП «Чернігіводоканал» з публікаціями від 11.10.2017 - про намір встановлення вузла комерційного обліку та 30.08.2017 - до уваги абонентів «Чернігівводоканал».

12.05.2025 до суду від позивача надійшли пояснення на заперечення, в яких КП «Чернігівводоканал» зазначило про те, що позивач звернувся до голови ОСББ «МИРУ 180 А», як до особи, що здійснює представницьку функцію щодо співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 180А, зокрема, з питань сприяння в отриманні співвласниками комунальних послуг, яка згідно з положеннями Статуту, для донесення до співвласників змісту листа №04-014/2054 від 25.06. В зазначеному листі №04-014/2054 від 25.06.2024 вимоги підписати Акт №225 від 21.06.2024 саме головою ОСББ «МИРУ 180 А» не було. На виконання вимог закону КП «Чернігівводоканал» здійснив монтажні роботи з оснащення вузлами комерційного обліку житлової будівлі за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 180А, та його опломбування, про що складено Акт від 13.02.2018. Наказом №116 від 02.05.2019 прийняв до основних фондів вузли комерційного обліку. Оснащення вузлами комерційного обліку житлових будівель відбувалось протягом більше півтора року. Повідомлення співвласників будівель про намір встановити вузли комерційного обліку КП «Чернігівводоканал» здійснив на своєму офіційному сайті: https://water.cn.ua 11.10.2017, а також на паперових носіях в будинку та поінформував балансоутримувача на той час КП «ЖЕК-13». Оскільки співвласники не повідомили протягом чотирьох місяців оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку в установленому законодавством порядку - оснащення будівлі вузлом комерційного обліку здійснив оператор зовнішніх інженерних мереж. Витрати на оснащення вузлом комерційного обліку будівлі за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 180А - взяло на себе КП «Чернігівводоканал». Позивач склав, підписав та надав для підписання відповідачу Акт №225 від 21.06.2024, форма якого затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12.10.2018 року №270 та визначає коло його підписантів. Підписання Акту не створює співвласникам обов'язку з утримання вузла комерційного обліку. Зазначений вузол прийнятий до основних фондів КП «Чернігівводоканал» і є його власністю.

У підготовчому засіданні 12.05.2025 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 28.05.2025 на 09:00 год.

Подані сторонами заяви, згадані вище, прийняті судом та долучені до матеріалів справи.

Представник відповідача в судовому засіданні 12.05.2025 висловила сумнів щодо наявності у 2017 році в публічному доступі на офіційному вебсайті КП «Чернігівводоканал» Чернігівської міської раді повідомлень.

28.05.2025 від відповідача надійшла заява про застосування строку позовної давності, в якому ОСББ «Миру,180А» зазначає про те, що за поясненнями власника квартири багатоквартирного будинку, який був свідком встановлення та переоснащення будинковим лічильником свідчить, що вузол комерційного обліку з водопостачання холодної води був встановлений у 2015 році, а у 2017 працівники КП «Чернігівводоканал» його переобладнали на інший. У підтвердження надає договір від 17.07.2017 №18/07/2017, предметом якого є договір виконання робіт з технічного переоснащення 138 вузлів обліку. За твердженням відповідача, вузол обліку з водопостачання холодної води був встановлений у 2015 році, строк позовної давності сплив 01.01.2019.

У судовому засіданні 28.05.2025 суд оголосив перерву до в судовому засіданні до 19.06.2025, 09:30.

В судове засідання 19.06.2025 прибули представники сторін.

В судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення повноважних представників учасників справи, господарський суд встановив:

Комунальне підприємство «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради (далі - КП «Чернігівводоканал») провадить господарську діяльність з надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території України, на підставі ліцензії, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП (постанова № 385 від 27.11.2014, (переоформлене 21.09.2015 № 2330 , безстроково).

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Миру,180А» створене власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку №180А по Проспекту Мира у м. Чернігові відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», з метою забезпечення та захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належного утримання і використання їх спільного майна будинку та забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів (у відповідності до Статуту ОСББ «Миру,180А» та відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).

Комунальне підприємство «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради є виконавцем комунальних послуг з оснащення вузлами комерційного обліку будівель.

У травні 2019 року КП «Чернігівводоканал» наказом №116 «Про прийняття в експлуатацію» у зв'язку із закінченням монтажних робіт з «Технічного переоснащення приладів обліку Д 40 мм без манометра в житлових будинках м. Чернігова відповідно до Типового проекту та Експертної оцінки від 09.06.2017 №02/342/17 та робіт з «Технічного переоснащення 71 вузла обліку - Д 32 мм з діаметром в житлових будинка м. Чернігова відповідно до Типового проекту та Експертної оцінки наказано головному бухгалтеру підприємства прийняти до основних фондів об'єкти згідно додатку №1, начальнику дільниці з обслуговування приладів обліку, прийняти під звіт об'єкти, згідно додатку №1.

У додатку №1 до наказу зазначені адреси встановлення лічильників холодної води, зокрема лічильник холодної води за адресою: проспекту 180 А, Іperl Q3 16(40).

21.06.2024 інженером-інспектором Ткаченко О.О. складено акт №225 про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік, в якому зазначено про те, що проведено огляд і опломбування вузла комерційного обліку питної води, що встановлений за адресою: м. Чернігів, пр-т Миру,180А в підвальному приміщенні (лічильник IPERL DN40; №88EN0120281291). В Акті зазначено про те, що він складений в двох примірниках: перший примірник виконавця комунальної послуги залишається у справах КП «Чернігівводоканал», примірник власника (співвласника) - надсилається йому засобами поштового зв'язку. Акт підписаний виконавцем послуги, в графі «власник (співвласник) будівлі» - підпис відсутній.

КП «Чернігівводоканал» звернулося до голови правління ОСББ «Миру,180А» з листом №04-014/2054 від 25.06.2024 з проханням підписати акт №225 від 21.04.2024 та повернути до КП «Чернігівводоканал».

У відповідь листом від 15.07.2024 ОСББ «Миру,180А» повідомило КП «Чернігівводоканал», що голова ОСББ «Миру,180А» не має повноважень на підписання акту №225 від 21.06.204 про прийняття вузла на комерційний облік.

Як зазначає позивач, станом на лютий 2025 року вузол комерційного обліку на будинок № 180А по проспекту Мира в місті Чернігові встановлений, але не прийнятий на абонентський облік. У КП «Чернігівводоканал» відсутня можливість виконати вимоги чинного законодавства щодо прийняття приладу обліку на абонентський облік встановленого за адресою: м. Чернігів проспекту Миру, 180А, що і стало підставою для звернення до суду. Невиконання ОСББ протягом тривалого часу обов'язку щодо прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік, є підтвердженням його неправомірних дії.

Відповідач у відзиві проти позовних вимог заперечив, з викладених у ньому підстав.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у задоволенні позову з таких підстав.

Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22.06.2017 №2119-VIII, який (далі - Закон), відповідно до пункту 2 розділу IV "Прикінцеві та Перехідні положення" (в редакції чинній на момент складання наказу КП «Чернігівводоканал» № 116 у травні 2019 року), оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов'язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж у cтрок: теплової енергії - протягом року з дня набрання чинності цим Законом; гарячої та питної води для нежитлових будівель - протягом одного року, а для житлових будівель - протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг" від 03.12.2020 №1060-IX, який набрав чинності 01.05.2021, у розділі IV "Прикінцеві та перехідні положення" пункт 2 викладено в такій редакції:

"2. Оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов'язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж до 1 серпня 2022 року".

Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29.07.2022 №2479-IX, який набрав чинності 19.08.2022, у пункті 2 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону слова і цифри "до 1 серпня 2022 року" замінено словами і цифрами "протягом 24 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні".

Відповідно до пункту 11 частини першої статті 1 Закону, який визначає засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг, оператор зовнішніх інженерних мереж - це власник зовнішніх інженерних мереж, а в разі якщо зовнішні інженерні мережі використовуються іншою, ніж власник, особою або є безхазяйними - особа, якій такі мережі власником передано у користування (управління, господарське відання, оренду, концесію) або яка здійснює фактичне користування такими мережами для транспортування відповідно теплової енергії, гарячої води, питної води.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону, вузол комерційного обліку - це вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Частиною першою статті 3 Закону передбачено, що оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.

Згідно із частиною другою статті 3 Закону, забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону. Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом. Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил. Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Відповідно до частини третьої статті 3 Закону, оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 06.06.2018 №444 затвердив Порядок інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку (далі - Порядок №444).

Згідно з пунктом 1 Порядку №444 цей Порядок визначає загальні вимоги та механізм інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку.

Пунктами 3 та 4 Порядку №444 передбачено, що оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузла комерційного обліку повідомляє власникам (співвласникам) будівлі про намір встановити такий вузол за формою згідно з додатком (далі - повідомлення). Повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення:

- на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування;

- у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Оператор забезпечує доведення до відома власників (співвласників) будівлі інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №444, днем отримання повідомлення власниками (співвласниками) будівлі є дата розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування. У разі відсутності веб-сайту у оператора зовнішніх інженерних мереж та органу місцевого самоврядування днем отримання повідомлення є дата розміщення повідомлення у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Згідно з пунктом 6 Порядку №444, власники (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення мають право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про:

- згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку;

- намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

У підтвердження факту інформування оператором власників (співвласників) будинку за адресою: проспект Миру,180А, КП «Чернігівводоканал» надав роздруківки скріншотів повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку на офіційному сайті КП «Чернігівводоканал» від 11.10.2017.

Однак, представник відповідача заперечив проти факту повідомлення власників (співвласників) будинку за адресою: проспект Миру,180А, КП «Чернігівводоканал» про намір встановлення вузла комерційного обліку 11.10.2017, зазначаючи, що зазначене оголошення розміщене на сайті КП «Чернігівводоканал» пізніше - 24.05.2025, додавши роздруківки скріншотів з сайту.

Суд зазначає про те, що предметом розгляду даної справи не є повідомлення співвласників будинку про намір встановлення лічильників, а тому не досліджує дату фактичної публікації повідомлення на офіційному сайті КП «Чернігівводоканл» відповідного оголошення.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 09.08.2018 №206 затвердило Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку (далі - Порядок №206). Цей Порядок визначає процедуру оснащення будівель вузлами комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж та власником (співвласниками) будівлі, узгодження умов такого оснащення та вимоги до місць встановлення (пункт 1 Порядку №206).

Пунктами 3 та 4 Порядку №206 передбачено, що оператор зовнішніх інженерних мереж повідомляє про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку відповідно до абзацу першого частини третьої статті 3 Закону. Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку має право повідомити оператора зовнішніх інженерних мереж у спосіб, зазначений в повідомленні про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку, про (за своїм вибором):

- згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку, у тому числі встановити вузол (вузли) комерційного обліку, придбаний(і) власником (співвласниками);

- намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку №206, у разі якщо протягом двох місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку власник (співвласники) будівлі не повідомив (ли) оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, а також у разі, якщо власник (співвласники) повідомив(ли) про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, але не зробив(ли) цього протягом чотирьох місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку, оснащення будівлі вузлом комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

Згідно з пунктом 11 Порядку №206, оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил та з урахуванням Закону і не потребує видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, а також погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг. Вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

Для споживача комунальних послуг, якому послуга з постачання теплової енергії та/або гарячої води постачається зовнішніми інженерними мережами для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності на стороні споживача в кожній точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж. У разі неможливості встановлення вузла комерційного обліку на межі майнової належності вузол комерційного обліку встановлюється за домовленістю сторін в іншому місці якомога ближче до межі майнової належності (пункт 13 Порядку №206).

Пунктом 18 Порядку №206 передбачено, що у разі встановлення вузла комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж власник (співвласники) будівлі надає(ють) доступ фахівцям оператора зовнішніх інженерних мереж до місця встановлення вузла комерційного обліку.

Абзацом третім частини третьої статті 3 Закону встановлено, що у разі якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення власник (співвласники) не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах або не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, а також у разі якщо власник (співвласники) повідомив про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місяців з дати повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

У відповідності ч.4 до ст.6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов'язані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт.

Стаття 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» містить визначення понять: абонентський облік вузла обліку - процедура реєстрації та періодичний огляд вузлів обліку для використання показань вузлів обліку з метою комерційного або розподільного обліку;

вузол комерційного обліку - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом;

оператор зовнішніх інженерних мереж - власник зовнішніх інженерних мереж, а в разі якщо зовнішні інженерні мережі використовуються іншою, ніж власник, особою або є безхазяйними - особа, якій такі мережі власником передано у користування (управління, господарське відання, оренду, концесію) або яка здійснює фактичне користування такими мережами для транспортування відповідно теплової енергії, гарячої води, питної води;

Прийняття приладу обліку на абонентський облік здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12.10.2018 року № 270 (далі в тексті - Порядок №270).

У відповідності до змісту п.4 розділу 1 Порядку №270 прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку здійснюється оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги,- оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги.

Згідно з п.1 розділу ІІ Порядку №270 вузол комерційного обліку, встановлений у будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж, приймається на абонентський облік оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги,- оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання оператором зовнішніх інженерних мереж або виконавцем відповідної комунальної послуги (у разі якщо виконавець не є оператором зовнішніх інженерних мереж) звернення від власника (співвласників) будівлі.

За змістом п.7 розділу ІІ Порядку №270 представник оператора зовнішніх інженерних мереж виконує опломбування вузла комерційного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запірної арматури) та складає акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік відповідно до додатка 1 до цього Порядку.

Акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складається у двох примірниках (а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги для споживачів у відповідній будівлі,- у трьох) та підписується представником оператора зовнішніх інженерних мереж та присутніми представниками виконавця відповідної комунальної послуги, власником (співвласниками) будівлі або його (їх) представником. Представник виконавця відповідної комунальної послуги, власники (співвласники) будівлі або їх представники мають право додати до акта свої письмові зауваження, про що робиться відмітка в акті.

Один примірник акта з додатками до нього (за їх наявності) залишається в оператора зовнішніх інженерних мереж, інші примірники надаються присутнім представникам виконавця відповідної комунальної послуги, власнику (співвласникам) будівлі або його (їх) представнику, а за відсутності представника під час огляду й опломбування вузла комерційного обліку - надсилаються їм засобами поштового зв'язку.

З дати складання акта про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік такий вузол є прийнятим оператором зовнішніх інженерних мереж і виконавцем відповідної комунальної послуги на абонентський облік, а показання його засобів вимірювальної техніки є обов'язковими для визначення обсягів спожитої комунальної послуги та розрахунків за неї (п.10 розділу ІІ Порядку №270).

З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд дійшов таких висновків.

Як вбачається з викладеного вище, оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов'язані приймати вузли обліку, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт.

Позивач - КП «Чернігівводоканал», є оператором зовнішніх інженерних мереж з централізованого водопостачання в місті Чернігові в розумінні пункту 11 частини першої статті 1 Закону, на якого законом покладено обов'язок з оснащення вузлами комерційного обліку водопостачання, та виконавцем комунальної послуги.

В розумінні Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складається у двох примірниках та підписується представником оператора зовнішніх інженерних мереж, а також присутніми представниками виконавця відповідної комунальної послуги, власником (співвласниками) будівлі або його (їх) представником.

З виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та Статуту об'єднання вбачається, що Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Миру,180А» є юридичною особою, зареєстроване в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 18.12.2020.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління і визначені Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

У статті 9 ЗУ “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що правління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені в Законі України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Стаття 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає, що основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

У відповідності до ст.18 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» до обов'язків об'єднання належить серед іншого, у випадках, передбачених законодавством, статутом об'єднання, представляти інтереси співвласників відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами.

До завдань та предмету діяльності об'єднання у відповідності до Статуту «ОСББ,180А» належить забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку, а також сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг належної якості.

За змістом частин 1, 2 статті 5 Господарського процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Ця норма визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане із позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.

Тобто, підставою для звернення до суду є наявність порушеного права, і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, до особи, яка порушила це право, з метою його захисту.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09.10.2018 у справі №910/2062/18.

У відповідності до положень частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У вирішенні питання про те, чи можна вважати правовідносини і відповідний спір - господарськими, слід керуватися ознаками, наведеними у ст. 3 Господарського кодексу України. Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

За змістом ч.ч. 1-3 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність). Діяльність негосподарюючих суб'єктів, спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб'єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб'єктів.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2018 у справі 916/4625/15 зазначила про те, що предметна юрисдикція господарських судів не обмежується справами у спорах, що виникають з корпоративних відносин; відповідно до статті 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна, тобто ОСББ є непідприємницьким товариством, яке відповідно до частини 2 статті 3 Господарського кодексу України здійснює господарську діяльність без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність), тобто є суб'єктом некомерційної господарської діяльності.

Враховуючи, що діяльність ОСББ «Миру,180А» спрямована на сприяння в отриманні співвласниками багатоквартирного будинку житлово-комунальних послуг, позивач вірно визначив відповідачем у справі - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Миру,180А».

Крім того, заявлений позов відноситься до юрисдикції господарського суду, оскільки виник із здійснення господарської діяльності, в розумінні ст.20 ГПК України.

Зазначене спростовує твердження відповідача про те, що відповідач у цій справі - ОСББ «Миру,180А», є неналежним відповідачем, та те, що предмет спору відсутній.

А отже, у суду відсутні підстави для закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що відсутній предмет спору, а також у зв'язку з тим, що спір не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

З матеріалів справи вбачається, що наказом КП «Чернігівводоканал» №116 у травні 2019 року передбачено встановлення вузлів обліку - а саме, лічильника холодної води iPERl Q3 16(40) у будинку за адресою: проспект миру, 180А в м. Чернігові.

За твердженням позивача, в травні 2019 року в будинку за адресою: проспект Миру, 180А в м. Чернігові було встановлено прилад обліку, який не був прийнятий на абонентський облік.

Як встановлено судом, норми чинного законодавства передбачають, що акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складається у двох примірниках (а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги для споживачів у відповідній будівлі,- у трьох) та підписується представником оператора зовнішніх інженерних мереж та присутніми представниками виконавця відповідної комунальної послуги, власником (співвласниками) будівлі або його (їх) представником.

Однак, з викладеного вбачається відсутність обов'язку співвласників (власників) будинку приймати вузол комерційного обліку на облік, а отже, і обов'язок підписувати акт.

Враховуючи зазначене, суд доходить висновку про те, що позивачем не доведено обов'язковості власників (співвласників) в особі ОСББ «Миру,180А» будинку приймати на абонентський облік вузол комерційного обліку, а отже, підписувати акт прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку.

У зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову в цій частині.

Щодо визнання протиправними дій КП «Чернігівводоканал» щодо не прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку .

Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частин першої та другої статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.

Положення частини другої статті 16 ЦК України передбачають такий спосіб захисту порушеного права як визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їхнього порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав та інтересів розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких суд здійснює поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав чи інтересів та вплив на правопорушника.

Оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту, слід виходити з його ефективності.

У будь-якому разі підставою для звернення до суду з позовом є наявність самого факту порушення права. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить і саме з метою його захисту. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає не лише запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Інший підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Отже, засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У пункті 5.6 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16 зазначено, що суб'єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 та від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц.

У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправними дії Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Миру, 180А» (код ЄДРПОУ 44139903) щодо не прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку.

Враховуючи те, що господарський суд дійшов висновку про відсутність обов'язку ОСББ «Миру,180А» щодо прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку шляхом підписання Акту №225 від 21.06.2024, а отже, відсутні підстави вважати дії відповідача у справі протиправними щодо неприйняття на абонентський облік вузла комерційного обліку.

А тому, у суду відсутні підстави для визнання дій ОСББ «Миру,180А» протиправними щодо неприйняття на абонентський облік вузла комерційного обліку.

Суд доходить висновку про те, що позов в цій частині не підлягає задоволенню.

Враховуючи зазначене у сукупності, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Щодо застосування строку позовної давності.

Відповідачем подано заяву від 27.05.2025 про застосування строків позовної давності. У поданій заяві ОСББ «Миру,180А» зазначає про те, що за поясненнями власника квартири багатоквартирного будинку, який був свідком встановлення та переоснащення будинковим лічильником свідчить, що вузол комерційного обліку з водопостачання холодної води був встановлений у 2015 році, а у 2017 працівники КП «Чернігівводоканал» його переобладнали на інший. У підтвердження надає договір від 17.07.2017 №18/07/2017, предметом якого є договір виконання робіт з технічного переоснащення 138 вузол обліку. За твердженням відповідача, вузол обліку з водопостачання холодної води був встановлений у 2015 році, а отже, строк позовної давності сплив 01.01.2019. Крім того, ОСББ «Миру,180А» звернулося з запитом про надання інформації №8 від 19.05.2025, в якому просило надати документи, які підтверджують факт встановлення будинкового лічильника холодної води, оскільки управляючою компанією в багатоквартирному будинку за адресою проспект Миру,180А було КП «ЖЕК-13». У відповідь, КП «ЖЕК-13» повідомило про те, що у період надання послуги за адресою: проспект Миру,180А, підприємством не проводилися роботи по встановленню будинкового лічильника холодної води.

Згідно зі ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 Цивільного кодексу України).

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч. 4 ст. 267 ЦК України).

Суд застосовує позовну давність лише тоді, коли є підстави для задоволення позовної вимоги. Тобто, перш ніж застосувати позовну давність, суд має з'ясувати та зазначити у судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. Якщо таке право чи інтерес не порушені, суд відмовляє у задоволенні позову через його необґрунтованість.

Отже, враховуючи те, що у позові відмовлено і позовна давність застосуванню не підлягає, доводи учасників справи з цього питання суд не розглядає.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Окрім того, суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Серявін та інші проти України» вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Трофимчук проти України»).

Оскільки судом у позові відмовлено, судові витрати, понесені позивачем, стягненню з відповідача не підлягають відповідно до положень ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 30.06.2025.

Суддя М.В. Фесюра

Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua