Ухвала від 10.06.2025 по справі 910/8835/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відмову у відстроченні виконання рішення суду

м. Київ

10.06.2025Справа №910/8835/24

За заявоюДержавного підприємства "Гарантований Покупець"

провідстрочення виконання рішення суду

у справі №910/8835/24

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроукренерго"

доДержавного підприємства "Гарантований Покупець"

простягнення заборгованості у розмірі 23 916,30 грн

Суддя Бойко Р.В.

секретар судового засідання Кучерява О.М.

Представники сторін:

від позивача:не з'явився

від відповідача (заявника):Подобєд О.В.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду міста Києва перебувала справа №910/8835/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроукренерго" до Державного підприємства "Гарантований Покупець" про стягнення заборгованості у розмірі 23 916,30 грн.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.10.2024 у справі №910/8835/24, яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 24.03.2025, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроукренерго" задоволено повністю. Стягнуто з Державного підприємства "Гарантований Покупець" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроукренерго" інфляційні втрати у розмірі 16 362,69 грн, 3% річних в розмірі 7 553,61 грн, судовий збір у розмірі 2 422,40 грн та відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 000,00 грн.

26.05.2025 через систему "Електронний суд" від Державного підприємства "Гарантований Покупець" надійшла заява про відстрочення виконання рішення Господарського суду міста Києва від 17.10.2024 на один рік з моменту ухвалення рішення.

28.05.2025 через систему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроукренерго" надійшли заперечення на заяву про відстрочення виконання рішення суду, в яких позивач зазначає, що Державне підприємство "Гарантований Покупець" регулярно отримує кошти до свого бюджету та здійснює оплату іншим постачальникам - виробникам електроенергії та іншим контрагентам, але не позивачу, який знаходиться в скрутному фінансовому положенні через невиконання відповідачем своїх зобов'язань.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.05.2025 призначено розгляд заяви Державного підприємства "Гарантований Покупець" про відстрочення виконання рішення у справі №910/8835/24 на 10.06.2025.

В судове засідання 10.06.2025 з'явився представник відповідача, який свою заяву про відстрочення виконання рішення суду підтримав.

Позивач явку свого представника в судове засідання 10.06.2025 не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про місце, дату та час засідання був повідомлений належним чином.

Розглянувши заяву про відстрочення виконання рішення суду, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні відповідної заяви з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити та розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Положення ч. 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч. 4 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).

Таким чином, ухвала про відстрочення виконання судового рішення може бути винесена судом лише у виняткових випадках за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його виконання неможливим.

При цьому, такі виняткові обставини визначаються судом з огляду на матеріали справи, у тому числі подані стороною докази на обґрунтування такої заяви.

Суд оцінює докази, які підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України і лише за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його, господарський суд має право відстрочити виконання рішення суду.

Так, рішенням Господарського суду міста Києва від 17.10.2024 у справі №910/8835/24, яке набрало законної сили 24.03.2025, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроукренерго" задоволено повністю. Стягнуто з Державного підприємства "Гарантований Покупець" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроукренерго" інфляційні втрати у розмірі 16 362,69 грн, 3% річних в розмірі 7 553,61 грн, судовий збір у розмірі 2 422,40 грн та відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 000,00 грн.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України №16-рп/2009 від 30.06.2009, виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової держави.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012. Конституційного суду України по справі №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення від 25.04.12. Конституційного суду України по справі №11-рп/2012).

Аналогічну позицію наведено в рішенні Конституційного Суду України від 26.06.2013 по справі №1-7/2013.

Виходячи з того, що згідно із ст. 1 Конституції України Україна є правовою державою, то обов'язковість виконання судових рішень є обов'язковою гарантією, дотримання якої є визначальним для утвердження авторитету України.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і неупередженим судом.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.07.2004 по справі "Шмалько проти України" (заява №60750/00) зазначено, що для цілей ст. 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід'ємна частина "судового розгляду".

У рішенні від 17.05.2005 по справі "Чіжов проти України" (заява №6962/02) Європейський суд з прав людини зазначив, що позитивним обов'язком держави є організація системи виконання рішень таким чином, щоб переконатися, що неналежне зволікання відсутнє та що система ефективна і законодавчо, і практично, а нездатність державних органів ужити необхідних заходів для виконання рішення позбавляє гарантії, передбаченої параграфом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

З урахуванням викладеного, відповідно до вимог Конституції України судове рішення по справі №910/8835/24, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання та має бути виконане.

Як на підставу для відстрочення виконання рішення суду боржник посилається на наступне:

- часткова оплата відповідачем вартості послуг за спірний період позивачу;

- відсутність в Положенні про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії джерела для покриття витрат на оплату 3% річних та інфляційних втрат за договорами, укладеними на виконання спеціальних обов'язків на ринку електричної енергії;

- необхідність підтримання фіксованої ціни на електричну енергію для побутових споживачів на рівні, визначеному Положенням про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії;

- фінансування діяльності гарантованого покупця здійснюється лише в межах кошторису затвердженого регулятором (ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії");

- відсутність вини щодо несвоєчасної оплати послуг та складний фінансовий стан Державного підприємства "Гарантований покупець";

- участь Державного підприємства "Гарантований покупець" у функціонуванні критичної сфери інфраструктури;

- надання регулятором настанови щодо заборони нарахування та стягнення штрафних санкцій в період воєнного стану згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.02.2022 №332, істотно ускладнюють виконання рішення.

Також в судовому засіданні 10.06.2025 представник відповідача зазначив, що пунктом 10-5 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" передбачено зупинення вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень (у тому числі накладення арешту на майно та грошові кошти) у виконавчих провадженнях у частині стягнення сум індексу інфляції за весь час прострочення грошового зобов'язання, 3 процентів річних від простроченої суми грошового зобов'язання чи іншого розміру процентів, встановлених договором або законом, сум неустойки (штрафу, пені) за прострочення виконання грошових зобов'язань, сплата яких передбачена договорами, за грошовими зобов'язаннями суб'єктів господарювання, що виникли у період з 24 лютого 2022 року по 1 вересня 2024 року, за якими боржниками є учасники ринку електричної енергії.

Отже, відповідач просить відстрочити виконання рішення суду на 1 рік.

Судом враховано, що 24.02.2022 Російською Федерацією було розпочато повномасштабні військові дії проти України, у зв'язку з чим Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який було продовжено відповідними указами Президента і станом на сьогодні триває.

При цьому ще з жовтня 2022 року агресором здійснюються посилені ракетні обстріли об'єктів енергетичної структури України, у зв'язку з чим всі сили енергетичних компаній, направлені на ліквідацію наслідків військових руйнувань енергетичної інфраструктури.

Зазначені обставини ускладнюють проведення розрахунків, як Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" послуг відповідача (джерелом надходження коштів для продавців електричної енергії за "зеленим" тарифом, яким є відповідач, є платежі, пов'язані з оплатою Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" послуг відповідача), так і Державному підприємству "Гарантований покупець" із позивачем по даній справі.

Очевидним є першочергове спрямовання державою, в тому числі через свої державні підприємства, коштів та зусиль на нівелювання наслідків обстрілів та забезпечення населення України енергопостачанням, що в свою чергу зумовлює труднощі у розрахунках з контрагентами.

Водночас, пунктом 10 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері енергетики і теплопостачання щодо удосконалення окремих положень, пов'язаних із веденням господарської діяльності та дією воєнного стану в Україні" розділ XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" доповнено пунктом 10-5 наступного змісту:

"10-5. Тимчасово, на час дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, зупиняється вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень (у тому числі накладення арешту на майно та грошові кошти) у виконавчих провадженнях у частині стягнення сум індексу інфляції за весь час прострочення грошового зобов'язання, 3 процентів річних від простроченої суми грошового зобов'язання чи іншого розміру процентів, встановлених договором або законом, сум неустойки (штрафу, пені) за прострочення виконання грошових зобов'язань, сплата яких передбачена договорами, за грошовими зобов'язаннями суб'єктів господарювання, що виникли у період з 24 лютого 2022 року по 1 вересня 2024 року, за якими боржниками є учасники ринку електричної енергії, перелік яких із зазначенням номерів судових справ оприлюднюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на її офіційному веб-сайті, а саме:

постачальників універсальних послуг перед виробниками електричної енергії та гарантованим покупцем за договорами купівлі-продажу електричної енергії;

постачальників універсальних послуг перед операторами систем розподілу за договорами про надання послуг з розподілу;

постачальників універсальних послуг перед оператором системи передачі за договорами про надання послуг з передачі;

гарантованого покупця перед постачальниками універсальних послуг за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів;

гарантованого покупця перед виробниками електричної енергії за договорами купівлі-продажу електричної енергії;

гарантованого покупця перед виробниками електричної енергії з альтернативних джерел енергії за договорами про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом та договорами про надання послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії;

оператора системи передачі перед гарантованим покупцем та постачальниками універсальних послуг за договорами про надання послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії;

операторів систем розподілу перед оператором системи передачі за договорами про надання послуг з передачі та договорами про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;

виробників електричної енергії перед гарантованим покупцем за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів

Також Законом України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері енергетики і теплопостачання щодо удосконалення окремих положень, пов'язаних із веденням господарської діяльності та дією воєнного стану в Україні" доповнено розділ IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" пунктом 32 такого змісту:

"3-2. Тимчасово, на час дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, Регулятор оприлюднює перелік учасників ринку електричної енергії, передбачений пунктом 10-5 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження", в якому зазначає повне найменування учасника ринку, його ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а також номери судових справ, предметом яких є стягнення відповідних сум, щодо яких виконавче провадження підлягає зупиненню, сформований на підставі звернень учасників ринку електричної енергії, які зазначені в пункті 10-5 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження", з наданням копій відповідних судових рішень та/або посилань на рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Такі учасники ринку несуть відповідальність за достовірність наданої ними інформації.".

Таким чином законодавцем було передбачено можливість зупинення вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень у виконавчих провадженнях, зокрема у частині стягнення інфляційних втрат та 3% річних за прострочення виконання грошових зобов'язань, сплата яких передбачена договорами, за грошовими зобов'язаннями суб'єктів господарювання, що виникли у період з 24 лютого 2022 року по 1 вересня 2024 року, за якими боржниками є учасники ринку електричної енергії, перелік яких із зазначенням номерів судових справ оприлюднюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на її офіційному веб-сайті.

В судовому засідання 10.06.2025 представник відповідача повідомив, що Державне підприємство "Гарантований Покупець" не зверталось до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про його включення, як боржника по справі №910/8835/24, до переліку учасників ринку електричної енергії, щодо яких виконавче провадження підлягає зупиненню.

Так, судом враховано, що подання відповідного звернення про включення до переліку учасників ринку електричної енергії, щодо яких виконавче провадження підлягає зупиненню та його розгляд Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг може зайняти певний проміжок часу.

В той же час рішення Господарського суду міста Києва від 17.10.2024 у справі №910/8835/24 (яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 24.03.2025) набрало законної сили 24.03.2025, а відповідач звернувся із заявою про відстрочення виконання рішення суду через два місяця після ухвалення постанови суду апеляційної інстанції, а отже у відповідача було достатнього часу для ініціювання звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про його включення, як боржника по справі №910/8835/24, до переліку учасників ринку електричної енергії, щодо яких виконавче провадження підлягає зупиненню.

Крім того, рішенням Господарського суду міста Києва від 17.10.2024 також стягнуто судовий збір у розмірі 2 422,40 грн та відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 000,00 грн, щодо яких пунктом 10-5 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" не передбачено можливості зупинення вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень, а отже відповідач міг виконати рішення суду в цій частині в добровільному порядку, тим більше, що стягнута суму судового збору та відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у загальному розмірі становить менше 1,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3 422,40 грн).

Таким чином враховуючи відсутність доказів звернення (ініціювання такого звернення) про включення Державного підприємства "Гарантований Покупець", як боржника по справі №910/8835/24, до переліку учасників ринку електричної енергії, щодо яких виконавче провадження підлягає зупиненню, а також з огляду на загальний розмір коштів, стягнутих рішенням Господарського суду міста Києва від 17.10.2024 у справі №910/8835/24 (27 338,70 грн), суд приходить до висновку про відсутність підстав для відстрочення рішення суду у даній справі та про необхідність відмовити у задоволенні заяви Державного підприємства "Гарантований Покупець" про відстрочення виконання рішення суду.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 75, 86, 232, 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви Державного підприємства "Гарантований Покупець" про відстрочення виконання рішення суду відмовити.

2. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення (10.06.2025) та у відповідності до положень ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України може бути оскарження протягом десяти днів з дня складення її повного тексту шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст ухвали складено 27.06.2025.

Суддя Р.В. Бойко