61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
30.06.2025 м. Харків Справа №905/787/22
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,
розглянувши справу №905/787/22
за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі»
до відповідача Фермерського господарства «Чайка плюс»
про стягнення 344 987,04 грн,
без повідомлення (виклику) сторін,
Суть спору: АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ФГ «Чайка плюс» заборгованості з оплати вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 344 987,04 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неповну сплату відповідачем вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої відповідно до рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ Бахмутського РЕМ, оформленого протоколом № 221 від 02.07.2021, внаслідок порушення ним ПРРЕЕ щодо самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, яке встановлено актом про порушення №012139 від 17.06.2021.
17.01.2023 господарським судом постановлено ухвалу, якою прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи.
Місцезнаходженням відповідача є: 84557, Донецька обл., Бахмутський р-н, с. Іванівське(пн), вул. Миру, буд. 20, про що свідчать відомості ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затв. ЗУ від 24.02.2022 №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з 05:30 24.02.2022 на території України введено воєнний стан строком на 30 діб, дія якого в подальшому продовжувалась та триває на теперішній час.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затв. наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 (зар. в Міністерстві юстиції 11.03.2025 за № 380/437), с. Іванівське Бахмутської міської територіальної громади з 24.02.2022 по 18.02.2025 було віднесене до території активних бойових дій, з 19.02.2025 - до тимчасово окупованих територій.
Згідно інформації, наявній на офіційному веб-сайті АТ «Укрпошта» (https://offices.ukrposhta.ua) щодо режимів роботи відділень, поштовий обмін з відділенням поштового зв'язку №84557 в умовах воєнного стану тимчасово відсутній.
З огляду на викладене, а також враховуючи приписи ст.12-1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», з метою повідомлення відповідача про розгляд справи на офіційному веб-порталі суду https://dn.arbitr.gov.ua/sud5006/pov/1413613/ господарським судом розміщено відповідне оголошення.
Також ухвала від 17.01.2023 надіслана судом на адресу електронної пошти відповідача - chaykaplus.fh@gmail.com, що зазначена в позові та згідно з даними автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду» доставлена до електронної скриньки 26.01.2023.
Крім того, ухвала від 17.01.2023 розміщена в ЄДРСР, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 ЗУ «Про доступ до судових рішень»), та відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з нею у цьому реєстрі.
Станом на 30.06.2025 відзив на позов відповідачем до суду не подано.
Враховуючи, що господарським судом вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд судової справи та забезпечення реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, спір вирішено за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 ГПК України.
На підставі ч. 4 ст. 240 ГПК України 30.06.2025 господарським судом підписано рішення без його проголошення.
Щодо строку розгляду справи.
Справа розглянута з перевищенням строку, встановленого ст. 248 ГПК України, з об'єктивних причин, пов'язаних з дією воєнного стану на території України, поточною ситуацією у м. Харків, який є прифронтовим містом, особливим режимом роботи суду в умовах воєнного стану (дистанційний (віддалений) режим роботи суду або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), обмежений доступ до приміщення суду).
Розглянувши матеріали справи, господарським судом встановлено наступне.
17.06.2021 представниками АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», за участю представника ФГ «Чайка плюс» (керівника), проведено перевірку об'єкта відповідача (насосна станція, с.Іванівське Бахмутського району), за результатами якої виявлені порушення п.п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідають порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку, про що складено акт про порушення №012139, в якому зазначені такі обставини: самовільне підключення виконано дротом ПВВ 3х35мм від шпильок силового трансформатора по стороні 0,4 кВ до комутаційних автоматів, встановлених на конструкції КТП 108, які живлять безобліково струмоприймачі споживачів (електродвигуни двох насосів) відкрито. При включенні навантаження імпульси відсутні, лічильний механізм розрахункового лічильника не враховує електричну енергію, спожита електрична енергія не враховується.
Акт про порушення №012139 від 17.06.2021 підписаний представниками АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», а також представником ФГ «Чайка плюс» - Сядристий В.В. (керівник), який зазначив, що з порушенням згоден, претензій до представників ОСР не має.
02.07.2021 проведено засідання комісії з розгляду актів про порушення Бахмутського РЕМ, на якому розглянуто акт про порушення №012139 від 17.06.2021 та прийнято рішення, оформлене протоколом засідання комісії №221 від 02.07.2021, про нарахування обсягу та вартості необлікованої електроенергії згідно п.8.4 ПРРЕЕ, а саме: порушення згідно з п.8.4.2.(6), термін нарахування згідно з п.8.4.8.(2), за формулою (8) згідно з п.8.4.12, період з 18.12.2020 по 17.06.2021. Обсяг недоврахованої електроенергії становить 162 162 квт/год. Вартість недоврахованої електроенергії 617 467,13 грн.
Протокол №221 від 02.07.2021 підписаний членами комісії. На засіданні комісії також був присутній представник ФГ «Чайка плюс» - Сядристий В.В. (керівник), яким підписано протокол без зауважень та заперечень.
До протоколу складено відповідний розрахунок обсягу та вартості недоврахованої електроенергії на суму 617 467,13 грн за період з 18.12.2020 по 17.06.2021, а також рахунок №221 на оплату вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 617 467,13 грн, які вручені відповідачу під підпис.
У подальшому, відповідач звернувся до позивача з заявою про реструктуризацію заборгованості в розмірі 617 467,13 грн, за результатами розгляду якої позивач узгодив сплату заборгованості збитків, нарахованих за актом про порушення ПРРЕЕ №012139 від 17.06.2021, за наступним графіком: перший внесок 100 000 грн - до 20.08.2021; 28 748,24 грн - до 20.09.2021; 28 748,17 грн - до 20.10.2021; 28 748,17 грн - до 20.11.2021; 28 748,17 грн - до 20.12.2021; 28 748,17 грн - до 20.01.2022; 28 748,17 грн - до 20.02.2022; 28 748,17 грн - до 20.03.2022; 28 748,17 грн - до 20.04.2022; 28 748,17 грн - до 20.05.2022; 28 748,17 грн - до 20.06.2022; 28 748,17 грн - до 20.07.2022; 28 748,17 грн - до 20.08.2022; 28 748,17 грн - до 20.09.2022; 28 748,17 грн - до 20.10.2022; 28 748,17 грн - до 20.11.2022; 28 748,17 грн - до 20.12.2022; 28 748,17 грн - до 20.01.2023; 28 748,17 грн - до 20.02.2023 (лист №65/12305-вих від 04.08.2021).
Відповідач частково сплатив вартість необлікованої електричної енергії у загальному розмірі 272 489,09 грн, а саме: 06.08.2021 - 100 000 грн; 22.09.2021 - 28 748,24 грн, 20.10.2021 - 28 748,17 грн, 18.11.2021 - 28 748,17 грн, 21.12.2021 - 28 748,17 грн, 28.01.2022 - 28 748,17 грн, 24.02.2022 - 28 748,17 грн, що підтверджується банківськими виписками по рахунку ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі». При цьому, такі платежі здійснювались на рахунок ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» відповідно до договору доручення № 4522-ДОЭ від 10.09.2019 (з урахуванням додаткової угоди № 3 від 17.12.2021 до нього), укладеного між АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» та ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі».
Залишок вартості необлікованої електричної енергії відповідач не оплатив, що стало підставою для звернення позивача до суду з позовом про стягнення вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 344 987,04 грн.
Проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних мотивів.
11.06.2017 набув чинності ЗУ «Про ринок електричної енергії», преамбулою якого передбачено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Частинами 1-4 ст.72 ЗУ «Про ринок електричної енергії» передбачено, що роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов'язаних з цим послуг. Учасниками роздрібного ринку електричної енергії є споживачі, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачам. Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку. Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону. Передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно до кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу та правил роздрібного ринку. Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку. Відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками. Правила роздрібного ринку оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Регулятора та електропостачальників.
14.03.2018 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та надання комунальних послуг (далі - НКРЕКП) №312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ).
Пунктом 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 передбачено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. До укладення договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії відповідно до Правил відносини між ОСР/ОСП та споживачем щодо розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії регулюються договорами про постачання електричної енергії та договорами про технічне забезпечення електропостачання споживача між основним споживачем та субспоживачем. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.
Правовідносини сторін виникли 08.04.2010 шляхом укладення договору про постачання електричної енергії №667, що підтверджується рішенням Господарського суду Донецької області від 30.05.2018 у справі №905/149/18.
Під час розгляду цієї справи судом встановлені, зокрема, обставини щодо укладення 08.04.2010 між ВАТ «ДТЕК Донецькобленерго» (на т.ч. АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», постачальник) та ФГ «Чайка плюс» (споживач) договору про постачання електричної енергії №667, згідно з яким постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною (за всіма об'єктами) приєднаною потужністю 11,0 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору (п.1.1 договору).
У подальшому, з огляду на набуття чинності ЗУ «Про ринок електричної енергії», зміну складу учасників ринку електричної енергії, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» була отримана ліцензія на здійснення діяльності з розподілу електричної енергії (постанова НКРЕКП № 1532 від 27.11.2018), на підставі якої позивач з 01.01.2019 розпочав діяльність як оператор системи розподілу в межах території Донецької області та належних йому електричних мереж.
Пунктом 1.1.1 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019) передбачено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до п.1.2.1 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019) на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Пунктом 2.1.1 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019) встановлено, що результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб'єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку. Відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи.
Абзацом 1 п.2.1.4 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019) передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Відповідно до абз.2 п.2.1.6 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019) у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об'єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Згідно зі ст.11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір та інші правочини.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч.1 ст.638 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
За твердженням позивача, які не спростовано відповідачем, ФГ «Чайка плюс» з 2019 року споживало електричну енергію, отримувало відповідні рахунки та оплачувало їх (у т.ч. за послуги з розподілу електроенергії у складі ціни на електроенергію - через постачальника універсальної послуги ТОВ «Донецькі енергетичні послуги»), а отже, вважається таким, що приєдналось до умов публічного договору з АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» про розподіл електричної енергії (без оформлення його на паперовому носії), що узгоджується з приписами п.п. 1.2.6, 2.1.4 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019).
Також, на підтвердження наявності договірних відносин щодо розподілу електроенергії між сторонами позивачем надано скріншот з бази даних СПРУТ АТ «Донецькі електромережі».
Одночасно, матеріали справи не містять доказів незгоди відповідача щодо приєднання до умов публічного договору з АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Згідно з п.1.1 публічного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який розміщено на офіційному веб-сайті АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (https://www.dtek-dem.com.ua/ua/enter-contract_old), цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам як послуги оператора системи розподілу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.
Умови договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 14 березня 2018 року № 312, та є однаковими для всіх споживачів (п.1.2 договору).
За цим договором оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки/точок розподілу за об'єктом споживача, який є додатком №2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу (п.2.1 договору).
Положеннями п.6.2 договору унормовано, що споживач, зокрема, зобов'язується: виконувати умови цього договору (пп.1); забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів (пп.2).
Відповідно до п. 7.1 договору оператор системи розподілу має право: вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією (пп.5); контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ (пп.6); складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці (пп.7).
У пункті 8.9 договору сторони погодили, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ, Кодексу комерційного обліку, Кодексу систем розподілу, Кодексу системи передачі, Закону України «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження.
Договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору або з дня зазначеного в заяві-приєднання, але будь-якому випадку не раніше, ніж з 01 грудня 2018 року, або іншої дати, визначеної Законом України «Про ринок електричної енергії». Договір діє протягом одного року та вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.11.1 договору).
Пунктами 2.3.1-2.3.4 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 17.06.2021) встановлено, що на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку. Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки. Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень. Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Пунктом 5.1.1 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 17.06.2021) передбачено, що оператор системи має право, зокрема на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; перевіряти схеми приєднання струмоприймачів споживача, які беруть участь у регулюванні навантаження в електромережі, а також перевіряти працездатність установлених у споживача пристроїв протиаварійної автоматики та інших пристроїв, що забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 17.06.2021) передбачено, що споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору.
Частинами 1, 2 ст.77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» (у редакції, чинній станом на 17.06.2021) передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно з п.8.2.5 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 17.06.2021) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Згідно з п.1.1.2 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 17.06.2021) акт про порушення - це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно; самовільне підключення - це несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.
Як вище встановлено судом, 17.06.2021 представниками АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», за участю представника ФГ «Чайка плюс» (керівника), проведено перевірку об'єкта відповідача, за результатами якої виявлені порушення п.п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку, про що складено акт про порушення №012139.
В акті зазначені такі обставини: самовільне підключення виконано дротом ПВВ 3х35мм від шпильок силового трансформатора по стороні 0,4 кВ до комутаційних автоматів, встановлених на конструкції КТП 108, які живлять безобліково струмоприймачі споживачів (електродвигуни двох насосів) відкрито. При включенні навантаження імпульси відсутні, лічильний механізм розрахункового лічильника не враховує електричну енергію, спожита електрична енергія не враховується.
Також в акті наведена схема підключення електроживлення споживача, у якій відображено місце самовільного підключення.
Акт про порушення №012139 від 17.06.2021 підписаний представниками сторін, представник відповідача зазначив, що з порушенням згоден, претензій до представників ОСР не має.
На думку суду, надані позивачем докази переконливо свідчать про те, що відповідачем допущено порушення ПРРЕЕ у вигляді самовільного підключення електроустановок струмоприймачів або електропроводки до електромережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку, що зафіксовано в акті про порушення від №012139 від 17.06.2021.
Доказів на спростування вказаних обставин відповідачем до суду не надано.
Абзацами 1-6, 9 п.8.2.6 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 17.06.2021) передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
Матеріалами справи підтверджується, що 02.07.2021 відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення №012139 від 17.06.2021, за участю споживача, яке оформлено протоколом №221.
За результатами засідання комісії прийнято рішення здійснити нарахування обсягу та вартості необлікованої електроенергії згідно п.8.4 ПРРЕЕ, а саме: порушення згідно з п.8.4.2.(6), термін нарахування згідно з п.8.4.8.(2), за формулою (8) згідно з п.8.4.12, період з 18.12.2020 по 17.06.2021.
Відповідно до абз. 1 п.8.4.1 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 02.07.2021) оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Згідно з пп.6 п.8.4.2 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 02.07.2021) визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Абзацами 1-2 п.8.4.6 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 02.07.2021) встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом). В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо).
Підпунктом 2 п.8.4.8 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 02.07.2021) передбачено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
У п.8.4.12 ПРРЕЕ передбачена формула, за якою розраховується величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави.
За розрахунком АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» обсяг необлікованої електроенергії становить 162 162 кВт/год, а його вартість - 617 467,13 грн за період з 18.12.2020 по 17.06.2021.
Заперечень щодо розрахунку відповідачем не надано.
Перевіривши здійснений АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії, правильність застосування відповідної формули та вихідних даних, період нарахування, господарський суд дійшов висновку, що він є арифметично правильним та обґрунтованим.
Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ (у редакції, чинній станом на 02.07.2021) встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
З матеріалів справи вбачається, що примірник протоколу №221 від 02.07.2021 з розрахунком та рахунок №221 вручені відповідачу 02.07.2021, що засвідчено особистим підписом керівника ФГ «Чайка плюс» - Сядристим В.В. Отже, враховуючи приписи п.8.2.7 ПРРЕЕ та дату отримання відповідачем рахунку, він мав бути оплачений у строк до 02.08.2021 (включно).
Одночасно, за заявою відповідача, позивачем узгоджено графік сплати вартості необлікованої електроенергії: перший внесок 100 000 грн - до 20.08.2021; 28 748,24 грн - до 20.09.2021; 28 748,17 грн - до 20.10.2021; 28 748,17 грн - до 20.11.2021; 28 748,17 грн - до 20.12.2021; 28 748,17 грн - до 20.01.2022; 28 748,17 грн - до 20.02.2022; 28 748,17 грн - до 20.03.2022; 28 748,17 грн - до 20.04.2022; 28 748,17 грн - до 20.05.2022; 28 748,17 грн - до 20.06.2022; 28 748,17 грн - до 20.07.2022; 28 748,17 грн - до 20.08.2022; 28 748,17 грн - до 20.09.2022; 28 748,17 грн - до 20.10.2022; 28 748,17 грн - до 20.11.2022; 28 748,17 грн - до 20.12.2022; 28 748,17 грн - до 20.01.2023; 28 748,17 грн - до 20.02.2023 (лист позивача №65/12305-вих від 04.08.2021).
Між тим, відповідач частково сплатив вартість необлікованої електричної енергії в загальному розмірі 272 489,09 грн. Отже, залишок вартості необлікованої електричної енергії, який не сплачений відповідачем, складає 344 978,04 грн (617 467,13 - 272 489,09), а не 344 987,04 грн, як помилково заявляє позивач.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог в частині стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 344 978,04 грн, а отже і про їх задоволення.
Щодо судових витрат.
Відповідно до п. 1 ч. 2, ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Згідно зі ст. 7 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить з 1 січня 2022 року 2 481 грн.
Отже, з огляду на ціну позову 344 978,04 грн, розмір судового збору, що підлягав сплаті за його подання, становить 4 139,74 грн (з урахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8, оскільки позов подано через підсистему «Електронний суд» (344 978,04х1,5%х0,8)).
На підставі платіжного доручення №2666631 від 22.09.2022 за подання позову позивач сплатив судовий збір у розмірі 5 174,81 грн (тобто у більшому розмірі, ніж встановлено законом).
З огляду на висновок суду про часткове задоволення позову та приписи ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог: на відповідача в розмірі 4 139,63 грн, на позивача - 0,11 грн. Одночасно, судовий збір, який сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, - 1 035,07 грн (5 174,81 - 4 139,74) може бути повернутий позивачу за його клопотанням в порядку п.1 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» задовольнити частково.
2. Стягнути з Фермерського господарства «Чайка плюс» (84557, Донецька обл., Бахмутський р-н, с. Іванівське(пн), вул. Миру, буд. 20; ідент. код 23121462) на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька обл., Краматорський р-н, м. Краматорськ, вул. Комерційна, буд. 8, ідент. код 00131268) вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 344 978 (триста сорок чотири тисячі дев'ятсот сімдесят вісім) грн 04 коп., судовий збір у розмірі 4 139 (чотири тисячі сто тридцять дев'ять) грн 63 коп.
3. В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 30.06.2025.
Суддя Л.В. Ніколаєва