Рішення від 24.06.2025 по справі 904/5637/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.06.2025м. ДніпроСправа № 904/5637/24

за позовом Дніпропетровської обласної прокуратури, м. Дніпро

в інтересах держави в особі Дубовиківської сільської ради, Синельниківський р-н, Дніпропетровська обл.,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Путіна", с. Кочережки, Павлоградський р-н., Дніпропетровська обл.

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Золотарьова Я.С.

Секретар судового засідання Мошинець Ю.О.

Представники:

прокурор: Міщук Н.П.

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

ПРОЦЕДУРА

Дніпропетровська обласна прокуратура звернулася до господарського суду Дніпропетровської області із позовною заявою в інтересах держави в особі Дубовиківської сільської ради Синельниківського району до Товариства з обмеженою відповідальністю “Путіна» і просить суд внести зміни і доповнення до договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003, укладеного між Васильківською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю «Путіна» :

Розділ 1 Договору оренди земельної ділянки «Предмет договору» доповнити пунктом 1.2 наступної редакції: «У зв'язку з відсутністю нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки водного фонду, її визначення здійснено від оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2024 рік (31793,80 грн), що складає 1256490,97 грн».

Пункт 4.1. Договору оренди земельної ділянки викласти у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку вноситься щомісячно «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету та визначається відповідно до рішень Дубовиківської сільської ради, в тому числі рішення від 06.07.2022 № 462-20/VІІІ «Річні ставки орендної плати за землю» та складає 87954,36 грн на рік (7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки). Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата вноситься у строки відповідно до Податкового кодексу України. У разі зміни розміру орендної плати земельної ділянки у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення, вони підлягають врахуванню без: внесення змін до даного договору.

Пункт 4.1. Договору оренди земельної ділянки доповнити абзацом з наступною редакцією: «Орендна плата за водний об'єкт вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету складає 16162 грн 61 коп. Обчислення розміру орендної плати за водний об'єкт здійснюється відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, що затверджується Міндовкіллям та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата вноситься щороку не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим роком. У разі зміни розміру орендної плати за водний об'єкт у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення, вони підлягають врахуванню без внесення змін до даного договору.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.

В межах строків, передбачених частиною 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, 31.12.2024 Дніпропетровська обласна прокуратура усунула недоліки.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 18.02.2025.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2025 відкладено підготовче засідання на 04.03.2025.

24.02.2025 відповідач подав відзив на позов.

04.03.2025 прокурор подав відповідь на відзив.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 04.03.2025 відкладено підготовче засідання на 24.03.2025.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.2025 відкладено підготовче засідання на 15.04.2025.

15.04.2025 прокурор подав заяву про зміну предмету позову, в якій просив суд внести зміни і доповнення до договору оренди земельної ділянки водного фонду площею 39,5200 га, розташованої на території Дубовиківської об'єднаної територіальної громади від 31.01.2003 укладеного між Васильківською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю «Путіна» (код ЄДРПОУ 31576629):

Розділ 1 Договору оренди земельної ділянки «Предмет договору» доповнити пунктом 1.2 наступної редакції: «У зв'язку з відсутністю нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки водного фонду, її визначення здійснено від оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2024 (31793,80 грн), що складає 1 256 490,97 грн».

Пункт 4.1. Договору оренди земельної ділянки викласти у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку вноситься щомісячно «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету та визначається відповідно до рішень Дубовиківської сільської ради, в тому числі рішення від 04.07.2024 №864-41/VIII та складає 62 824 грн 54 коп. на рік (5% від оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2024). Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата вноситься у строки відповідно до Податкового кодексу України. У разі зміни розміру орендної плати земельної ділянки у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення, вони підлягають врахуванню без внесення змін до даного договору.

Пункт 4.1. Договору оренди земельної ділянки доповнити абзацом з наступною редакцією: «Орендна плата за водний об'єкт вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету та складає 16162 грн 61 коп. Обчислення розміру орендної плати за водний об'єкт здійснюється відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, що затверджується Міндовкіллям та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата вноситься щороку не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим роком. У разі зміни розміру орендної плати за водний об'єкт у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення, вони підлягають врахуванню без внесення змін до даного договору.

Заява про зміну предмету позову прийнята судом до розгляду.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 15.04.2025 відкладено підготовче засідання на 13.05.2025.

12.05.2025 прокурор подав письмові пояснення.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13.05.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.06.2025.

У судовому засіданні 03.06.2025 розпочато розгляд справи по суті: заслухано виступ прокурора, встановлено обставини справи та досліджено докази, наявні у матеріалах справи.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.06.2025 відкладено судове засідання на 24.06.2025.

У судове засіданні 24.06.2025 представник позивача не з'явився, 28.02.2025 подав заяву, в якій просив здійснювати розгляд за відсутності представника позивача.

У судове засіданні 24.06.2025 представник відповідача не з'явився, був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.

У судовому засіданні 24.06.2025 продовжено розгляд справи по суті: під час судових дебатів прокурор просив позов задовольнити з підстав, викладених у позові.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, відсутність фінансування на поштові відправлення, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема складність справи та поведінка заявників.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

У судовому засіданні 24.06.2025 ухвалено судове рішення в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України з оформленням скороченої частини рішення.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція прокурора, викладена у позові

Позовна заява обґрунтована тим, що з 2003 року на підставі договору оренди з Васильківською районною державною адміністрацією у користуванні ТОВ «Путіна» перебуває земельна ділянка водного фонду зі ставком для рибогосподарських потреб площею 39,5200 га на території Дубовиківської об'єднаної територіальної громади.

Васильківською районною державною адміністрацією 21.02.2008 укладено з ТОВ «Путіна» договір про внесення змін до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003.

Прокурор зазначає, що відомості щодо власника земельної ділянки та вказаних договірних правовідносин в Національній кадастровій системі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні, що свідчить про не приведення у відповідність до вимог чинного законодавства вказаних договірних правовідносин. У договорі оренди земельної ділянки від 31.01.2003 розмір орендної плати визначено у твердій грошовій формі в сумі 2433,90 грн на рік, у додатковій угоді від 21.02.2008 - в сумі 3723,16 грн на рік, при цьому нормативно грошову оцінку землі, у порушення вимог ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» не визначено.

Також, прокурор вказує, що договір оренди земельної ділянки від 31.01.2003 не містить умови щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, який розташований на земельній ділянці, що суперечить вимогам ст. 51 Водного кодексу України, ст.ст. 8, 14, 15, 24, 25 Закону України «Про оренду землі» та до ст. 14 Закону України «Про аквакультуру».

Позиція позивача

Позивач підтримує позовні вимоги прокурора, про що зазначив у заяві від 28.02.2025.

Позиція відповідача

Відповідач зазначає, що позовна вимога про доповнення договору оренди земельної ділянки водного фонду пунктом 1.2 у редакції, яку запропонував прокурор - не підлягає задоволенню, оскільки нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" не може визначатися шляхом досягнення домовленості між сторонами.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться особами, які с розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільського, селищною, міською радою.

Також, відповідач вказує, що прокурор, всупереч ч. 2 ст. 651 ЦК України не навів у позовній заяві фактів істотного порушення договору оренди земельної ділянки водного фонду з боку Відповідача, а також не підтвердив вчинення таких порушень відповідними доказами.

Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частини 2 статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, враховуючи зазначені положення чинного законодавства, зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди, договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Отже звернення до суду з даним позовом є передчасним.

Прокурор, посилаючись на пункт 10 додатку №4 рішення 20 сесії Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 06.07.2022 p., №462-20/VIII (яким затверджено річні ставки орендної плати за землю на території Дубовиківської сільської ради), заявив позовні вимоги про внесення змін до договору оренди земель водного фонду від 31.01.2003 p., укладеного між Васильківською РДА та Відповідачем, і просить викласти його пункт 4.1 у новій редакції, встановивши річну ставку орендної плати за землю у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Як вбачається з даного рішення ним не визначена ставка орендної плати за земельні ділянки, НГО який не проведено.

Не зважаючи на цю обставину та всупереч нормам пп. 288.5.1 пп. 288.5 ст. 288 ПК України, прокурор просить суд внести зміни та доповнення до договору оренди земельної ділянки водного фонду, встановивши річну ставку орендної плати за земельну ділянку, нормативну грошову оцінку якої не проведено, у розмірі, що перевищує її максимальний граничний розмір (не більше 5%), встановлений ст. 288 ПК України.

Підпунктом 288.5.1 підпункту 288.5 статті 288 ПК України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:

- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Вказана норма ст. 288 ПК України узгоджується з п. 277.1 ст. 277 ПК України, якою передбачені ставки земельного податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Таким чином, вказана позовна вимога не відповідає нормам пп. 288.5.1 пп. 288.5 ст. 288 ПК України, а отже не підлягає задоволенню.

Крім того, прокурор просить суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки водного фонду, визначивши розмір плати за водний об'єкт у розмірі 16162,61 грн., необґрунтовано. Це пов'язано з тим, що прокурором за основу розрахунку плати за водний об'єкт взято листа Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області №2189/03-24 від 09.10.2024 p., в абзаці 4 якого зазначено, що розмір плати за водний об'єкт (водне дзеркало) Чумацького водосховища виконано за даними, взятими з водогосподарського паспорту, розробленого у 2007 році.

У таблиці, наведеній після абзацу 4 вказаного листа №2189/03-24 безпідставно визначено відсоток заростання водного об'єкта (К6) у розмірі до 30%, який відповідає значенню коефіцієнта 1,2.

Відповідно до стор. 6 Водогосподарського паспорту Чумацького водосховища, розробленого у 2007 році (у п. 8.5 таблиці "Основні показники") ступінь заростання не визначений.

Внаслідок цього, плата за водний об'єкт у розмірі 16162,61 грн., що вказана в прохальній частині позовної заяви, розрахована не у відповідності до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти. У зв'язку з цим дану позовну вимогу також слід залишити без задоволення.

Позиція прокурора, викладена у відповіді на відзив

Прокурор зазначає, що ч. 2 ст. 651 ЦК України передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду у випадках, встановлених договором або законом.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).

Предметом розгляду є правовідносини у сфері використання ТОВ «Путіна» земельної ділянки комунальної власності на підставі договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003, умови якого не відповідають вимогам чинного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», в частині визначення нормативної грошової оцінки землі та ст. 51 Водного кодексу України, ст.ст. 8, 14, 15, 24, 25 Закону України «Про оренду землі» та до ст. 14 ЗУ «Про аквакультуру», в частині визначення орендної плати за водний об'єкт), з огляду на що місцевий бюджет систематично недоотримує орендні платежі.

Відповідно до п.п. 4.1, 4.2, 4.4 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 розмір орендної плати визначено у твердій грошовій формі в сумі 2433,90 грн на рік, яка змінюється у разі (п. 4.4): - зміни розміру орендної плати за землю; - зміни умов господарювання, викликаних інфляційними процесами; - погіршення стану орендованих земель водного фонду;

Додатковою угодою від 21.02.2008 до договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 внесені зміни, зокрема, пункт 4.1 викладено у наступній редакції: «Щорічний розмір орендної плати складає 3723,16 грн. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Крім цього, додатковою угодою від 21.02.2008 пункт 4.4 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003, яким визначено підстави для внесення змін орендної плати, доповнено підпунктом 5 пункту 4.4 у наступній редакції: «Зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації».

Після 21.02.2008 року розмір орендної плати за вказаними договорами оренди землі не переглядався. Додаткові угоди не укладались.

Отже, пунктом 4.4 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 та додатковою угодою до нього від 21.02.2008 передбачена можливість перегляду розміру орендної плати у випадках (зміни розміру орендної плати за землю, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації).

Також, прокурор вказує, що відповідно до листа Дубовиківської сільської ради до ТОВ «Путіни» від 28.06.2024 №1136/0/2-24 сільська рада повідомила підприємство про вищезазначену невідповідність вимогам чинного законодавства умов спірного договору оренди земельної ділянки та про необхідність приведення їх у відповідність до вимог закону.

Вдруге сільська рада звернулась до ТОВ «Путіна» з листом від 10.09.2024 №1558/0/2- 24 з проханням надати актуальний витяг про спірну земельну ділянку та паспорт водного об'єкту та зазначила про необхідність приведення договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону.

Крім того, прокурор вказує, що Дубовиківська сільська рада, враховуючи зміни до Податкового Кодексу України та з метою збільшення надходжень до бюджету міста, протягом 2021-2022 років прийняла низку нормативно-правових актів, яким збільшила розмір орендної плати за використання земельних ділянок.

Зокрема, з 01.01.2023 відповідно до п. 10 додатку 4 рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 06.07.2022 № 462-20/VІІІ «Річні ставки орендної плати за землю» за земельні ділянки водного фонду (земельні ділянки, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також земельні ділянки, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів) встановлено ставку орендної плати у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Зазначене рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 06.07.2022 № 462- 20/VІІІ в установленому порядку було оприлюднене в друкованих засобах масової інформації, а також на офіційному веб-сайті міської ради, яке не скасоване, є чинним та обов'язковим до виконання.

Таким чином, сторони безпосередньо в самому договорі визначили підстави для внесення до нього змін, а наявність відповідного договірного обґрунтування внесення відповідних змін у судовому порядку є тим фактичним складом, який може бути підставою для внесення змін до договору оренди землі.

Отже, рішення Дубовиківської сільської ради є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

Між Васильківською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ «Путіна» (орендар) було укладено договір оренди земель водного фонду від 31.01.2003 (арк.с.11).

Відповідно до пункту 1.1 договору, орендодавець передає, а орендар приймає у платне володіння і користування надані орендодавцю згідно з розпорядженням голови райдержадміністрації № 361-р від 27.08.2002, землі водного фонду, розташовані на території Миколаївської сільської ради Васильківського району, Дніпропетровської області, загальною площею 39,52 га, в тому числі: водного дзеркала 32,87 га, прибережних захисних смуг 6,65 га.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що землі водного фонду передаються для рибогосподарських потреб.

Згідно пункту 3.1 договору термін оренди земель водного фонду складає 25 років з моменту державної реєстрації договору.

Відповідно до пункту 4.1 договору орендна плата сплачується у грошовій формі: яка складається за 1 рік оренди. Всього 2 433,90 грн. Всього за 25 років складає: 60 847,50 грн.

Пунктом 4.4 договору передбачено, що орендна плата змінюється у разі:

- зміни розміру орендної плати за землю, яка щорічно затверджується районною державною адміністрацією;

- зміни умов господарювання, викликаних інфляційними процесами;

- погіршення стану орендованих земель водного фонду;

- інших випадках, передбачених діючим законодавством України.

Між Васильківською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ «Путіна» (орендар) було укладено додаткову угоду від 21.02.2008 до договору оренди земель водного фонду від 31.01.2003 (арк.с.13), якою сторони дійшли згоди, зокрема, викласти пункт 4.1 договору у такій редакції:

4.1 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Щорічний розмір орендної плати за землі водного фонду складає 3 723,16 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Дубовиківська сільська рада, враховуючи зміни до Податкового Кодексу України та з метою збільшення надходжень до бюджету міста, протягом 2021-2022 років прийняла низку нормативно-правових актів, якими збільшила розмір орендної плати за використання земельних ділянок.

Так, з 01.01.2023 відповідно до п. 10 додатку 4 рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 06.07.2022 № 462-20/VІІІ «Річні ставки орендної плати за землю» за земельні ділянки водного фонду (земельні ділянки, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також земельні ділянки, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів) встановлено ставку орендної плати у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (арк.с.18).

Зазначене рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 06.07.2022 № 462- 20/VІІІ в установленому порядку було оприлюднене в друкованих засобах масової інформації, а також на офіційному веб-сайті міської ради.

Відповідно до листа Дубовиківської сільської ради до ТОВ «Путіни» від 28.06.2024 №1136/0/2-24 сільська рада повідомила підприємство про вищезазначену невідповідність вимогам чинного законодавства умов спірного договору оренди земельної ділянки та про необхідність приведення їх у відповідність до вимог закону (арк.с.35).

З 01.01.2025 набуло чинності рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 04.07.2024 №864-41/VIII, яким визначено розмір земельного податку та орендної плати за використання земельних ділянок комунальної власності.

Згідно з додатком 1 рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 04.07.2024 №864-41/VIII за земельні ділянки водного фонду (земельні ділянки, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також земельні ділянки, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів) встановлено ставку земельного податку у розмірі 5% за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Прокурор зазначає, що у договорі оренди земельної ділянки від 31.01.2003 розмір орендної плати визначено у твердій грошовій формі в сумі 2433,90 грн на рік, у додатковій угоді від 21.02.2008 - в сумі 3723,16 грн на рік, при цьому нормативно грошову оцінку землі, у порушення вимог ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» не визначено. Договір оренди земельної ділянки від 31.01.2003 не містить умови щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, який розташований на земельній ділянці, що суперечить вимогам ст. 51 Водного кодексу України, ст.ст. 8, 14, 15, 24, 25 Закону України «Про оренду землі» та до ст. 14 Закону України «Про аквакультуру».

Вказане і стало причиною виникнення спору.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо представництва прокурором інтересів держави

Частиною 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Положення статті 1, частини першої статті 83, частини першої статі 84, статті 122 Земельного Кодексу України, статей 1, 2, 6,10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», визначають, що земля як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, є об'єктом права власності Українського народу, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють права власника від імені народу, зокрема тоді, коли приймають рішення щодо розпорядження землями державної чи комунальної власності.

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19), прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо, чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 43).

Дніпропетровською обласною прокуратурою направлялися запити від 15.10.2024 № 15/1-1879вих-24, від 02.08.2024 №15/1-1472вих-24, від 12.06.2024 №15/1- 1135вих-24, від 14.05.2024 №15/1-976вих-24 до Дубовиківської сільської ради, в якому повідомлялося про встановлені факти, які суперечать приписам чинного законодавства.

Згідно із листами Дубовиківської сільської ради від 25.10.2024 №1836/0/2-24, від 02.09.2024 №1504/0/2-24, від 26.06.2024 №1122/0/2-24, від 30.05.2024 №984/0/2-24 заходи щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду не здійснювались.

Відтак, Дубовиківською сільською радою Синельниківського району заходи, спрямовані на захист порушених інтересів держави, не здійснені, претензійно-позовну роботу, спрямовану на внесення змін до договору оренди земельної ділянки не проведено.

Зазначене свідчить, що Дубовиківська сільська рада була обізнана про встановлені факти порушення законодавства з 14.05.2024, заходи з метою усунення виявлених порушень не вживала. Невжиття Дубовиківською сільською радою, до компетенції якої віднесено відповідні повноваження, заходів щодо приведення у відповідність до норм чинного земельного законодавства договору про оренду земель водного фонду від 31.01.2003, свідчить про наявність підстав для вжиття прокуратурою представницьких повноважень в інтересах держави шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Отже, у цій справі прокурор, звертаючись з позовом до суду, формально дотримався передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.

Щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду в частині доповнення його пунктом 1.2

За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що у випадку встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1, ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися укладенні договору.

За змістом статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Виходячи зі змісту ст.ст. 632, 651 Цивільного кодексу України та ст. 30 Закону України «Про оренду землі» слід дійти висновку про те, що за загальним правилом зміна умов договору, зокрема в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією із істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Тож на момент укладення зазначеного договору оренди земельної ділянки, розмір орендної плати визначався з урахуванням грошової оцінки землі.

Статтею 1 Закону України «Про плату за землю» визначено, що грошова оцінка - капіталізований рентний доход із земельної ділянки.

Розмір орендної плати визначається з урахуванням вимог Закону України «Про оцінку земель», Податкового Кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка обов'язково проводиться, зокрема, у разі визначення орендної плати за землі державної та комунальної форми власності.

Статтею 288 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до вимог статті 289 Кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

За приписами статей 13, 15 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - це визначення вартості (ціни) конкретної земельної ділянки, залежно від її розташування, стану, характеристик та цільового призначення.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Такий витяг видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

За приписами ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку землі» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 та додаткової угоди до нього від 21.02.2008 нормативно грошову оцінку землі, у порушення вимог ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» ними не визначено.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка обов'язково проводиться, зокрема, у разі визначення орендної плати за землі державної та комунальної форми власності.

Разом з тим, розділами 1, 2, 3 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 «Предмет договору», «Мета використання земельної ділянки», «Термін дії договору» пунктами 1.1, 2.1, 3.1 в оренду ТОВ «Путіна» на 25 років передано земельну ділянку водного фонду, площею 39,52 га, в тому числі: водного дзеркала 32,87 га, прибережних захисних смуг 6,65 га для рибогосподарських потреб.

Відповідно до п.п. 4.1, 4.2, 4.4 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 розмір орендної плати визначено у твердій грошовій формі в сумі 2433,90 грн на рік, яка змінюється у разі (п. 4.4):

- зміни розміру орендної плати за землю;

- зміни умов господарювання, викликаних інфляційними процесами;

- погіршення стану орендованих земель водного фонду;

Додатковою угодою від 21.02.2008 до договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 внесені зміни, зокрема, пункт 4.1 викладено у наступній редакції: «Щорічний розмір орендної плати складає 3723,16 грн. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Крім цього, додатковою угодою від 21.02.2008 пункт 4.4 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003, яким визначено підстави для внесення змін орендної плати, доповнено підпунктом 5 пункту 4.4 у наступній редакції: «Зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації».

Після 21.02.2008 року розмір орендної плати за вказаними договорами оренди землі не переглядався. Додаткові угоди не укладались. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

З урахуванням положень ст. 632 ЦК України, ст.ст. 288,289 Податкового кодексу України та ст.ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі» нормативно грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

З 01.01.2025 набуло чинності рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 04.07.2024 №864-41/VIII, яким визначено розмір земельного податку та орендної плати за використання земельних ділянок комунальної власності.

Згідно з додатком 1 рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 04.07.2024 №864-41/VIII за земельні ділянки водного фонду (земельні ділянки, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також земельні ділянки, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів) встановлено ставку земельного податку у розмірі 5% за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до абзацу 2 підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Пунктом 18 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147, передбачено, що у разі застосування відповідно до законодавства нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області приймається згідно з додатком 15.

Відповідно до відомостей офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру, нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2024 рік становить 31793,80 грн.

Оскільки на даний час та на час укладення спірного договору нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки не визначено, рішенням сесії Дубовиківської сільської ради від 04.07.2024 №864-41/VIII не визначено ставки орендної плати за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких не проведено, у цих правовідносинах необхідно враховувати приписи підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України та додатку 1 до рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 04.07.2024 №864-41/VIII.

За змістом п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то згідно з п.п. 4.1, 4.2, 4.4 договору підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами цього договору, має бути саме законодавча зміна граничного розміру цієї плати або зміна розміру земельного податку.

Крім того, Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021№ 572, містить умови про обов'язкове визначення нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати за водний об'єкт.

Відтак, розділ 1 Договору оренди земельної ділянки «Предмет договору» необхідно доповнити пунктом 1.2 наступної редакції: «У зв'язку з відсутністю нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки водного фонду, її визначення здійснено від оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2024 рік (31793,80 грн), що складає 1256490,97 грн». В цій частині позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог щодо внесення змін до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 в частині розміру орендної плати.

Відповідно до додатку-розрахунку до Додаткової угоди від 21.02.2008 сума орендної плати складає три розміри земельного податку.

Після 21.02.2008 розмір орендної плати за вказаними договорами оренди землі не переглядався. Додаткові угоди не укладались.

Таким чином, розмір орендної плати за земельну ділянку площею 39,52 га має бути розрахований у відповідності до вимог укладених договорів оренди землі, а саме, з урахуванням щорічного індексу інфляції.

У зв'язку з відсутністю нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки водного фонду, її визначення здійснено від оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2024 рік (31793,80 грн), що складає 1256490,97 грн та умов додатку-розрахунку до Додаткової угоди від 21.02.2008, за яким сума орендної плати складає три розміри земельного податку, що складає 37694,72 грн щорічно.

Відповідно до інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області ТОВ «Путіна» у 2022- 2024 роках сплачено до бюджету наступні суми орендної плати: у 2022 році - 16 708,15 грн у 2023 році - 18994 грн, у 2024 році - 15 318 грн.

Отже, оскільки нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а спірний договір оренди земельної ділянки у якому не містить визначення нормативної грошової оцінки землі, з огляду на що такий договір суперечить вищезазначеним приписам чинного законодавства.

Великою Палатою Верховного Суду у Постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 зроблено висновок про те, що при визначенні розміру орендної плати у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнту індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна орендна плата не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, однак і не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки.

Крім того, при розгляді справи необхідно враховувати як можливість зміни умов договору щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, так і розміру, ставки орендної плати щодо такої нормативної оцінки.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що рішення органу місцевого самоврядування можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.

Отже, пунктом 4.4 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 та додатковою угодою до нього від 21.02.2008 передбачена можливість перегляду розміру орендної плати у випадках (зміни розміру орендної плати за землю. Зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації).

Частиною 1 ст. 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноважени ми органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що Дубовиківська сільська рада, враховуючи зміни до Податкового Кодексу України та з метою збільшення надходжень до бюджету міста, протягом 2021-2022 років прийняла низку нормативно-правових актів, яким збільшила розмір орендної плати за використання земельних ділянок.

Зокрема, 01.01.2025 набуло чинності рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 04.07.2024 №864-41/VIII, яким визначено розмір земельного податку та орендної плати за використання земельних ділянок комунальної власності. Згідно з додатком 1 рішення сесії Дубовиківської сільської ради від 04.07.2024 №864-41/VIII за земельні ділянки водного фонду (земельні ділянки, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також земельні ділянки, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів) встановлено ставку земельного податку у розмірі 5% за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Таким чином, сторони безпосередньо в самому договорі визначили підстави для внесення до нього змін, а наявність відповідного договірного обґрунтування внесення відповідних змін у судовому порядку є тим фактичним складом, який може бути підставою для внесення змін до договору оренди землі.

Отже, рішення Дубовиківської сільської ради є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, пункт 4.1 Договору оренди земельної ділянки необхідно викласти у наступній редакції: Орендна плата за земельну ділянку вноситься щомісячно «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету та визначається відповідно до рішень Дубовиківської сільської ради, в тому числі рішення від 04.07.2024 №864-41/VIII та складає 62 824 грн 54 коп. на рік (5% від оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровськійобласті станом на 01.01.2024). Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата вноситься у строки відповідно до Податкового кодексу України. У разі зміни розміру орендної плати земельної ділянки у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення, вони підлягають врахуванню без внесення змін до даного договору.

Відтак в цій частині позовні вимоги також обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог щодо внесення змін до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 в частині плати за водний об'єкт

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками» (Закон № 963-IX) сторони договорів оренди водних об'єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об'єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, зобов'язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом.

Закон № 963-IX набрав чинності 02.03.2021.

Тобто сторони зазначених договорів оренди земельних ділянок водного фонду від 14.03.2003 повинні були визначити умови щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, на яких розташовані водні об'єкти, та щодо розміру орендної плати за водні об'єкти до 03.03.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 №572 затверджено Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованими на ній водним об'єктом.

Однак умови щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, розташований на земельній ділянці наданій ТОВ Путіна» в орендне користування до цього часу не визначено.

З урахуванням змін внесених до деяких законодавчих актів вищевказаним Законом, який набрав чинності 02.03.2021, зокрема внесено зміни до ст. 51 Водного кодексу України, ст.ст. 8, 14, 15, 24, 25 Закону України «Про оренду землі» та до ст. 14 Закону України «Про аквакультуру».

Зокрема, відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом також зазначаються розмір орендної плати за водний об'єкт.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» невід'ємною складовою договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом є паспорт водного об'єкта.

Надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта (ст. 51 Водного Кодексу України, ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).

Порядок розроблення та форму паспорта, затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.03.2013 № 99.

Відповідно до листа Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області від 09.10.2024 №2189/03-24 розмір плати за наданий в оренду водний об'єкт на території Дубовиківської сільської ради, площею 32,87 га, який орендує ТОВ «Путіна» для здійснення рибогосподарської діяльності, з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2021-2024 роки складає 46187 грн 37 коп., в тому числі: за 2022 рік - 13862 грн 15 коп.; за 2023 рік - 16162 грн 61 коп.; за 2024 рік - 16162 грн 61 коп.

Згідно з листами сільської ради від 02.09.2024 №1504/0/2-24 та від 26.06.2024 №1122/0/2-24 до місцевого бюджету не надходили кошти за користування водним об'єктом, площею 32,87 га, який орендує ТОВ «Путіна» для здійснення рибогосподарської діяльності, у зв'язку із тим, що відповідні умови не передбачені чинним договором оренди земельної ділянки.

Таким чином, пункт 4.1. Договору необхідно доповнити умовами щодо плати за водний об'єкт, наступної редакції: Орендна плата за водний об'єкт вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету та складає 16162 грн 61 коп. на рік. Обчислення розміру орендної плати за водний об'єкт здійснюється відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, що затверджується Міндовкіллям та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата за водний об'єкт вноситься щороку не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим роком. У разі зміни розміру орендної плати за водний об'єкт у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення, вони підлягають врахуванню без внесення змін до даного договору».

Враховуючи викладене позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо інших аргументів сторін

Відповідно до пункту 5 частини 4 статті 238 Господарського процесуального кодексу України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.

Водночас, відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001, зазначено, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

У пункту 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Span" від 9 грудня 1994 р., визначено, що статтю 6 пункт 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень та детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення ЄСПЛ у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, пункт 29; рішення ЄСПЛ у справі "Серявін проти України" від 10 травня 2011 року, пункт 58).

Зважаючи на вищевказане, іншим аргументам сторін суд оцінку не надає, оскільки вони не впливають на результат розгляду спору.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому, судовий збір у розмірі 2 422,40 грн слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Внести зміни і доповнення до договору оренди земельної ділянки водного фонду площею 39,5200 га, розташованої на території Дубовиківської об'єднаної територіальної громади від 31.01.2003 укладеного між Васильківською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю «Путіна» (код ЄДРПОУ 31576629):

Розділ 1 Договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 «Предмет договору» доповнити пунктом 1.2 наступної редакції: «У зв'язку з відсутністю нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки водного фонду, її визначення здійснити від оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2024 (31793,80 грн), що складає 1 256 490,97 грн».

Пункт 4.1. Договору оренди земельної ділянки від 31.01.2003 викласти у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку вноситься щомісячно «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету та визначається відповідно до рішень Дубовиківської сільської ради, в тому числі рішення від 04.07.2024 №864-41/VIII та складає 62 824 грн 54 коп. на рік (5% від оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровськійобласті станом на 01.01.2024). Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата вноситься у строки відповідно до Податкового кодексу України. У разі зміни розміру орендної плати земельної ділянки у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення, вони підлягають врахуванню без внесення змін до даного договору.

Орендна плата за водний об'єкт вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету та складає 16162 грн 61 коп. на рік. Обчислення розміру орендної плати за водний об'єкт здійснюється відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, що затверджується Міндовкіллям та з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата за водний об'єкт вноситься щороку не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим роком. У разі зміни розміру орендної плати за водний об'єкт у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення, вони підлягають врахуванню без внесення змін до даного договору».

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Путіна" (51450, Дніпропетровська область, с. Кочережки, Павлоградський район, вул. Шевченко, 158, ідентифікаційний код 31576629) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 38; МФО 820172; Держказначейська служба України, м. Київ, UA228201720343160001000000291; ідентифікаційний код 02909938) судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 30.06.2025

Суддя Я.С. Золотарьова