Постанова від 25.06.2025 по справі 910/13239/24

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" червня 2025 р. Справа № 910/13239/24

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Сибіги О.М.

суддів: Станіка С.Р.

Михальської Ю.Б.

Розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи

матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сакрамент"

на рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2025

у справі № 910/13239/24 (суддя Привалов А.І.)

за позовом Київського міського центру зайнятості

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сакрамент"

про стягнення 240 000,00 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

Київський міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сакрамент" грошових коштів у розмірі 240 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем порушено умови Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 (надалі-Порядок), та умови Договору про надання мікрогранту, до якого відповідач приєднався шляхом підписання заяви від 09.12.2022. Отже, з метою повернення виплачених Товариству з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Сакрамент» грошових коштів мікрогранту у розмірі 240 000,00 грн, у позивача виникла необхідність звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття

Рішенням Господарського суду міста Києва від 13.01.2025 по справі №910/13239/24 позов задоволено повністю.

В обґрунтування прийнятого рішення судом першої інстанції зазначено, що відповідачем не виконано своїх зобов'язань в частині цільового використання отриманих ним коштів. У зв'язку з чим, місцевий господарський суд дійшов висновку про повернення Товариством з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Сакрамент» отриманої суми мікрогранту враховуючи вимоги ч. 1 ст. 526 та ст. 629 Цивільного кодексу України, п. 7 розділу VII Договору на отримання мікрогранту та п. 21 Порядку.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, 03.02.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сакрамент" звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2025 у справі № 910/13239/24 та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги мотивовано тим, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням матеріального права, внаслідок неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, що є підставою для його скасування.

Скаржник, зокрема, вказує, на ті ж самі обставини, що і у поданих до суду першої інстанції відзиві на позовну заяву та запереченнях.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.02.2025, матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сакрамент" по справі № 910/13239/24 передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя: Сибіга О.М., судді: Михальська Ю.Б., Станік С.Р.

10.02.2025 ухвалою Північного апеляційного господарського суду витребувано з Господарського суду міста Києва матеріали справи № 910/13239/24.

20.02.2025 до Північного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи № 910/13239/24.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 25.02.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сакрамент" на рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2025 у справі № 910/13239/24, ухвалено справу розглядати без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.

07.03.2025 до Північного апеляційного господарського суду від представника Київського міського центру зайнятості надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому проти доводів апеляційної скарги заперечує та наводить власні на їх спростування, просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Сакрамент" слід залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2025 у справі № 910/13239/24 без змін, з наступних підстав.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

Як вірно було встановлено Господарським судом міста Києва та перевірено судом апеляційної інстанції, 09.12.2022 з метою придбання обладнання для ведення господарської діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Сакрамент» (надалі - ТОВ «ЮК «Сакрамент», скаржник) через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» звернулося із заявою № 139UUX на отримання гранту.

За наданою відповідачем у заяві інформацією, сума запиту на грант становить 240 000,00 грн.

Відповідно до інформації, зазначеної відповідачем у заяві на отримання гранту № 139UUX та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, фактичним місцем здійснення його господарської діяльності вказано адресу: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 3Б.

Наказом Державного центру зайнятості "Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу" від 23.12.2022 № 140 вирішено надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 626 отримувачам на загальну суму 148 308 085, 00 грн.

Додатком №1 до наказу Державного центру зайнятості № 140 від 23.12.2022 визначено список заявників, які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів, серед яких була заява відповідача № 139UUX з порядковим номером 353, підсумковий скоринговий бал 177, із сумою виплати гранту 240 000,00 грн.

Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969 затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України і може бути укладено лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ "Ощадбанк" заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.

У подальшому, 05.01.2023 відповідачем подано заяву про приєднання до умов Договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості (www.dcz.gov.ua).

Відповідно до п.п. 1, 2 розділу III Договору про надання мікрогранту розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого Державним центром зайнятості рішення про надання мікрогранту та зазначається у заяві про приєднання. Мікрогрант надається у безготівковому вигляді у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договором про взаємодію та порядком. Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V договору та передбачені бізнес-планом.

Уповноваженим банком згідно з визначеннями, наведеними у розділі І Договору про надання мікрогранту, є АТ "Ощадбанк", який діє на підставі договору про взаємодію, укладеного між Міністерством економіки України, Державним центром зайнятості та АТ "Ощадбанк" (надалі - Договір про взаємодію), і забезпечує укладання цього договору, а також окрему взаємодію його сторін в процесі виконання договору.

Так, 17.03.2023 на рахунок відповідача зараховано кошти мікрогранту у розмірі 240 000,00 грн, що підтверджується випискою наданою АТ "Ощадбанк".

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IV Договору про надання мікрогранту, використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).

За умовами п. 4 розділу IV Договору про надання мікрогранту для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі таких документів Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.

У разі невикористання отримувачем коштів мікрогранту протягом шести місяців з дати його отримання або використання коштів мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду, невикористані кошти протягом трьох операційних днів після завершення цього строку повертаються Уповноваженим банком на рахунок Міністерства економіки України, відкритий в Казначействі для подальшого перерахування до Державного бюджету України (п. 6 розділу IV Договору про надання мікрогранту).

20.03.2023 між ТОВ "ЮК" Сакрамент" (покупець) та ТОВ "Слов'янська енергетична компанія" (продавець) укладено Договір купівлі-продажу № 15, за яким продавець зобов'язався поставити і передати покупцю у зумовлені строки обладнання відповідно до Специфікацій, які є його невід'ємною частиною.

Так, відповідно до Специфікації № 1 до зазначеного договору, товаром відповідно до договору є: бензиновий генератор потужністю 4,5 кВт вартістю 90 000,00 грн.

21.03.2023 ТОВ "ЮК "Сакрамент" сплачено за вказаний товар 90 00,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк", яка наявна в матеріалах справи.

Крім того, між ТОВ "ЮК "Сакрамент" (замовник) та ТОВ "Інвард" (постачальник) укладено договір поставки № Р0323/04 від 20.03.2023 № 20, за умовами якого продавець зобов'язався поставити і передати у власність замовника товар, зазначений у специфікаціях, які є його невід'ємною частиною.

Відповідно до Специфікації № 1 до зазначеного договору, товаром є: лазерна МФУ для ч/б друку формату А4, персональний комп'ютер INTEL CORE 15-4670 CPU, персональний комп'ютер INTEL CORE 15-4440 CPU, персональний комп'ютер INTEL CORE 15-4440 CPU.

28.03.2023 ТОВ "ЮК "Сакрамент", відповідно до виставленого рахунку № Р-00000194 від 23.03.2023 сплачено кошти за поставлений товар у розмірі 150 000,00 грн, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк", яка наявна в матеріалах справи.

Отже, ТОВ "ЮК "Сакрамент" перераховано контрагентам суму мікрогранта у розмірі 240 000,00 грн.

Пунктом 7 розділу IV Договору про надання мікрогранту визначено, що для підтвердження цільового використання мікрогранту Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міські районні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.

Відповідно до п. 1 розділу V Договору про надання мікрогранту, обов'язковою умовою є створення отримувачем протягом строку дії цього договору робочих місць залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення Державного центру зайнятості про надання мікрогранту і зазначається у заяві про приєднання.

Пунктом 7 розділу VІІ Договору про надання мікрогранту визначено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення Державним центром зайнятості моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.

З метою проведення перевірки виконання відповідачем умов Договору про надання мікрогранту, 18.11.2023 Голосіївське управління Київського міського центру зайнятості звернулось до ТОВ "ЮК "Сакрамент" з листом № 279.2-2026/23, у якому просило надати такі документи: щодо використання суми наданого мікрогранту; щодо створення робочих місць; щодо сплати податків, зборів, (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказаний лист відповідачем не отримано та повернуто відправнику.

22.12.2023 Голосіївським управлінням Київського міського центру зайнятості за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 3Б (адреса здійснення ТОВ "ЮК "Сакрамент" господарської діяльності, зазначена відповідачем у заяві на отримання гранту № 139UUX) здійснено перевірку виконання умов Договору про надання мікрогранту та складено акт №145, у якому, зокрема, зафіксовано, що обов'язкова умова договору в частині працевлаштування працівників протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача не виконана, встановити факт цільового використання коштів неможливо, у зв'язку з відсутністю відповідача за адресою здійснення своєї господарської діяльності.

Враховуючи вищенаведене, 03.04.2024 Київським міським центром зайнятості видано наказ № 372, яким ухвалено рішення про повернення грошових коштів мікрогранту наданих ТОВ "ЮК "Сакрамент".

05.04.2024 на адресу здійснення господарської діяльності відповідача направлено зазначене рішення із обґрунтуванням підстав його прийняття та реквізитами для повернення коштів мікрогранту.

Вказаний лист повернуто на адресу відправника, у зв'язку з закінченням терміну його зберігання.

Звертаючись до суду із даним позовом, позивач вказує, що відповідачем не було виконано умови п. 7 розділу VII Договору на отримання мікрогранту та п. 21 Порядку. Отже, Київський міський центр зайнятості вважає, що надані ТОВ "ЮК "Сакрамент" грошові кошти мікрогранту у розмірі 240 000,00 грн підлягають поверненню.

Заперечуючи скаржника ґрунтуються, зокрема, на тому, що позивачем неналежним чином здійснено повідомлення відповідача про намір проведення виїзної перевірки та надання документів на підтвердження цільового використання грошових коштів мікрогранту, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2, 4, 5 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.

Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.

Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.

Пунктом 1 Порядку визначено, що метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.

Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.

Головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство економіки України. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.

Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 75000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача зареєструватися фізичною особою - підприємцем; 150000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком (п. 4 Порядку).

Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1) (п. 6 Порядку).

Пунктом 17 Порядку передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу станом на 1 число місяця, в якому подається заява. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.

Відповідно до п. 20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. Обов'язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацом другим пункту 4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом та перевірено судом апеляційної інстанції, через портал "Дія" відповідач звернувся до Державного центру зайнятості із заявою на отримання мікрогранту у розмірі 240 000, 00 грн, у якій вказано про те, що ним буде працевлаштовано двох працівників.

05.01.2023 відповідачем подано заяву про приєднання до умов Договору про надання мікрогранту.

За положеннями п. 21 Порядку Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.

Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.

У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.

У разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 цього Порядку, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів.

Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.

Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.

У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.

Так, з метою проведення перевірки виконання відповідачем умов Договору про надання мікрогранту, листом № 279.2-2026/23 від 10.11.2023 Голосіївське управління Київського міського центру зайнятості звернулось до ТОВ "ЮК "Сакрамент", у якому просило надати такі документи: щодо використання суми наданого мікрогранту; щодо створення робочих місць; щодо сплати сплачених податків, зборів, (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказаний лист відповідачем не отримано та повернуто відправнику.

Вказаний лист № 279.2-2026/23 від 10.11.2023 направлено засобами поштового зв'язку, втім було повернуто відправнику у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами (поштове повернення №0304011386732).

У подальшому, на виконання вимог п. 21 Порядку, Голосіївським управлінням Київського міського центру зайнятості за місцезнаходженням ТОВ "ЮК "Сакрамент" здійснено перевірку виконання відповідачем своїх зобов'язань за отриманий мікрогрант.

Так, за результатом проведеної виїзної перевірки, 22.12.2023 Голосіївським управлінням Київського міського центру зайнятості складено акт №145, у якому зафіксовано, що обов'язкова умова договору в частині працевлаштування працівників протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача не виконана, встановити факт цільового використання коштів неможливо, у зв'язку з відсутністю відповідача за адресою здійснення своєї господарської діяльності.

03.04.2024 Київським міським центром зайнятості видано наказ № 372, яким ухвалено рішення про повернення грошових коштів мікрогранту наданих ТОВ "ЮК "Сакрамент".

05.04.2024 на адресу здійснення господарської діяльності відповідача направлено зазначене рішення із обґрунтуванням підстав його прийняття та реквізитами для повернення коштів мікрогранту.

Вказаний лист повернуто на адресу відправника, у зв'язку з закінченням терміну його зберігання.

Щодо доводів скаржника, що позивачем неналежним чином здійснено повідомлення відповідача про намір проведення виїзної перевірки та надання документів на підтвердження цільового використання грошових коштів мікрогранту, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відомості офіційного сайту «Укрпошта», які містять інформацію про наявність та стан пересилання поштових відправлень постійно оновлюються та зберігаються в системі протягом 6 місяців з моменту реєстрації (пункт 107 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 (зі змінами), а тому відсутність на офіційному веб-сайті Укрпошти відомостей про поштове відправлення не є підставою вважати, що відповідна кореспонденція не надсилалася.

З огляду на те, що матеріали справи містять докази надіслання на адресу відповідача, яка була зазначена в заяві про отримання мікрогранту, як адреса здійснення господарської діяльності, листа від 10.11.2023 № 279.2-2026/23 щодо проведення моніторингу, перевірки умов виконання договору та листа від 05.04.2024 за вих. № 12-555/10-21/24 про повернення коштів мікрогранту, то станом на момент ухвалення місцевим господарським судом рішення у даній справі суд позбавлений можливості встановити отримання відповідачем вказаних листів з огляду на сплив шестимісячного строку зберігання інформації.

Доказів зміни місцезнаходження ТОВ "ЮК "Сакрамент" матеріали справи не містять, скаржником не надано.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає доводи скаржника щодо його неналежного повідомлення про намір проведення виїзної перевірки та надання документів на підтвердження цільового використання грошових коштів мікрогранту необґрунтованими, оскільки матеріали справи містять докази поштових відправлень відповідних листів на адресу відповідача.

Крім того, позивачем до матеріалів справи надано роздруківку з Єдиної інформаційно-аналітичної системи по роботодавцю - ТОВ "ЮК "Сакрамент", відповідно до якої інформація про працевлаштованих працівників відсутня.

При цьому, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що з наданої відповідачем до матеріалів справи роздруківки з електронного кабінету платника про сплату ЄСВ та платіжних інструкцій неможливо встановити, що їх сплата відбувалась саме за працівників, яких було влаштовано після отримання мікрогранту.

Інших доказів на підтвердження своїх тверджень стосовно працевлаштування працівників скаржником не надано, матеріали справи не містять.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частини 1 статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з п. 7 розділу VII договору про надання мікрогранту у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення Державним центром зайнятості моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.

За наведених обставин суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про порушення відповідачем своїх зобов'язань на виконання вимог Порядку та Договору про надання мікрогранту, що є підставою для повернення відповідачем отриманої суми мікрогранту враховуючи ч. 1 ст. 526, ст. 629 Цивільного кодексу України, умови п. 7 розділу VII Договору на отримання мікрогранту та п. 21 Порядку.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення 245 500,00 грн мікрогранту підлягають задоволенню в повному обсязі.

Встановивши обставини даної справи, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що місцевим господарським судом надано належну оцінку доказам по справі та винесено законне і обґрунтоване рішення, яке відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи.

Інші доводи апеляційної скарги, взяті судом до уваги, однак не спростовують вищенаведених висновків суду.

На переконання колегії суддів апеляційного господарського суду, вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов'язків сторін по справі №910/13239/24.

Колегія суддів апеляційного суду вважає посилання скаржника, викладені ним в апеляційній скарзі такими, що не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, наведені доводи скаржника не спростовують висновків суду першої інстанції та зводяться до переоцінки встановлених судом обставин.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

Однією з засад здійснення господарського судочинства у відповідності до статті 2 Господарського процесуального кодексу України є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

У відповідності з пунктом 3 частини 2 статті 129 Конституції України та частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Частиною 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Отже, в задоволенні апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія «Сакрамент» слід відмовити, а рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2025 у справі № 910/13239/24 залишити без змін.

Керуючись статтями 129, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія «Сакрамент» на рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2025 у справі № 910/13239/24 - залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2025 у справі № 910/13239/24 - залишити без змін.

3. Судовий збір за розгляд апеляційної скарги розподіляється відповідно до ст.ст. 129 та 282 Господарського процесуального кодексу України.

4. Матеріали справи № 910/13239/24 повернути до Господарського суду міста Києва.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена відповідно до ст. 287-291 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя О.М. Сибіга

Судді С.Р. Станік

Ю.Б. Михальська