Справа №568/966/25
Провадження № 3/568/527/25
30 червня 2025 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області суддя Сільман А.О.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, матеріали якої надійшли від відділення поліції №2 Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області щодо притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання АДРЕСА_1 , не працюючого
за ч. 1 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення
В провадженні Радивилівського районного суду Рівненської області знаходяться матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП не визнав. Пояснив, що фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , про що повідомлені працівники поліції в установленому законом порядку. Зауважив, що виконує вимоги ухвали про встановлення йому обмежень та кожен день з 22 год. знаходиться вдома. Наявні в матеріалах справи письмові пояснення він підписав, не читаючи.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно вимог ч. 1 ст. 245, ст.280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до пункту 3.6. Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої Наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04 листопада 2003 року N 1303/203, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 січня 2004 року за N 46/8645, патрульно-постовінаряди міліції: під час виконання обов'язків з охорони громадського порядку здійснюють контроль та ведуть спостереження за особами, відносно яких встановлено адміністративний нагляд, якщо вони з'являються в громадських місцях, відвідування яких їм не дозволено, або залишають місце проживання (перебування) в заборонені для цього години. При виявленні таких осіб патрульні (постові) затримують їх і доставляють до чергової частини міськ-, райвідділу з метою оформлення матеріалів про порушення правил адміністративного нагляду.
Права працівників органів внутрішніх справ при здійсненні адміністративного нагляду, передбачені у пункті 5 вищезазначеної інструкції, зокрема, за приписами пункту 5.1., при здійсненні адміністративного нагляду працівники поліції діють відповідно до Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
У пункті 5.4. Інструкції зазначено, що контроль за додержанням піднаглядним правил адміністративного нагляду і встановлених судом обмежень дій піднаглядного здійснюється дільничними інспекторами поліції у взаємодії з працівниками карного розшуку, інших службі підрозділів із суворим дотриманням прав особи на повагу до її приватного та сімейного життя, недоторканості житла і таємниці листування. Будь-яке втручання у право особи може бути здійснене лише на підставі закону та у випадках обґрунтованої необхідності захисту національної та громадської безпеки або економічного добробуту країни.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 порушив правила адміністративного нагляду, а саме: 18.05.2025 року о 22:46 год під час перевірки адміністративного нагляду, був відсутній за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив встановлені відносно нього ухвалою Радивилівського районного суду Рівненської області від 28.04.2025 р. обмеження адміністративного нагляду, а саме: заборона виходу з дому в період з 22:00 год до 06:00 год., за вийнятком роботи в цей час. Такими своїми діями, ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Проте, до протоколу не додані докази, які підтверджували ведення спостереження за ОСОБА_1 як особою, стосовно якої встановлено адміністративний нагляд, докази того, що він з'являвся в громадських місцях або залишав місце проживання в заборонені години, докази виявлення його поза місцем його проживання з наступним затриманням та доставлянням до райвідділу з метою оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що фактичним місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 , тоді як перевірка додержання піднаглядним правил адміністративного нагляду і встановлених судом обмежень проведена працівниками поліції, за адресою: АДРЕСА_1 .
Письмові пояснення ОСОБА_1 додані до протоколу, які написані працівником поліції, не є доказом винуватості особи у вчиненні правопорушення, за відсутності інших належних та допустимих доказів (аналогічна правово позиція викладена у постанові від 20 липня 2020 року у справі № 177/525/17(2-а/177/23/17) адміністративне провадження № К/9901/34580/18).
Копія ухвали Радивилівського районного суду Рівненської області від 28.04.2025 р., характеристика та витяг із ІІПС «Армор» не є належними доказами на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП.
Долучений до матеріалів справи відеозапис не містить доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 187 КУпАП.
Суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказам по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним і беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Крім того, із матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №157718 від 26.05.2025 р. складений з порушенням вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що в матеріалах справи відсутні беззаперечні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.187 КУпАП.
Згідно приписів ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Оскільки, у справі відсутні належні та допустимі докази, які б поза розумним сумнівом доводили факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 187 КУпАП, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю, на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.187, п.1 ст.247, 284 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.О. Сільман