Справа № 803/21/25
(3/199/4780/25)
іменем України
30.06.2025 місто Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра Щербина-Почтовик І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,колишній заступник керівника апарату Індустріального районного суду м.Дніпропетровська, громадянка України, РНОКПП- НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої у квартирі АДРЕСА_1 ,
-яка притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 1726 КУпАП,
-за участі: прокурора - Копійка Д.О.
ОСОБА_1 під час роботи на посаді заступника керівника апарату Індустріального районного суду м.Дніпропетровська, зобов'язана була подати щорічну декларацію не пізніше 31.01.2024, тобто до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024, а згідно відомостями з Реєстру, щорічну декларацію, ОСОБА_1 подала 19.08.2024 о 11:41 (унікальний ідентифікатор декларації - 92d46566-987c-480d-8806-9a384654baec), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 будучи належним чином сповіщеною про час і місце розгляду провадження, надала суду заяву, у якій визнала свою провину, і просила розглядати справу за її відсутності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Вислухавши пояснення учасників провадження, дослідивши письмові матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах провадження доказами.
Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 651 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до Наказу №166-к від 17.11.2014 ДСА України «Про призначення» ОСОБА_2 призначено на посаду заступника керівника апарату Індустріального районного суду м. Дніпропетровська за її згодою з 17 листопада 2014 року.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» державних службовців віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Отже, ОСОБА_1 займаючи вищевказану посаду, є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та суб'єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону.
Відповідно до Наказу №59-К від 30.06.2023 «Про звільнення» ОСОБА_1 звільнено з посади заступника керівника апарату Індустріального районного суду м.Дніпропетровська за власним бажанням з 03 липня 2023 року.
Частина 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 №? 449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за N? 987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб?єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб?єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Суб?єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб?єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Суб?єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб?єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб?єкта декларування.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IХ, Законом України «Про захист інтересів суб?єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року N? 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України N? 3384-1Х, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Так згідно ч. 1 ст. 45 Закону України про запобігання корупції особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до роз?яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 № 4 з 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб?єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Відповідно до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію за типом «щорічна» лише 19.08.2024 о 11 год. 41 хв.
Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинила ОСОБА_1 дії по заповненню щорічної декларації остання розпочала лише 19.08.2024.
При цьому, слід зазначити, що ОСОБА_3 , відповідно до наказу Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 17.11.2014 №61 призначена уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції в Індустріальному районному суді міста Дніпропетровська.
Згідно зі службовою запискою керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 15.10.2024 №70-05/9158-24, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період не зафіксовано.
26.03.2025 ОСОБА_1 направила пояснення щодо несвоєчасного подання декларацій за 2021, 2022 роки, при звільненні та після припинення діяльності, зареєстрованого в Національному агентстві від 26.03.2025 №59858/0/09-25, відповідно до яких, остання не відслідковувала зміни в законодавстві, оскільки подання декларацій було відтерміновано на час дії військового стану.
Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.
При цьому, ОСОБА_1 була ознайомлена із Посадовою інструкцією заступника керівника апарату місцевого загального суду Дніпропетровської області, що підтверджується особистим підписом.
Згідно з Наказом ДСА України №62-к від 24.05.2016 «Про присвоєння рангу державного службовця» присвоєно в межах категорій посад державних службовців, залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності, ранги державним службовцям - керівникам апаратів місцевих судів Дніпропетровській області та їх заступникам з 01 травня 2016 року, з урахуванням присвоєних рангів державних службовців згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723.
Тобто, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника керівника апарату Індустріального районного суду м. Дніпропетровська, будучи згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 1726 КУпАП будучи суб?єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала щорічну декларацію, а саме - 19.08.2024 о 11 год. 41хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 1726 КУпАП.
Вказаними умисними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З урахуванням вищенаведеного вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення № 47-01/17/25 від 17.04.2025 року містить відомості, які знайшли своє підтвердження належними та допустимими доказами, даний протокол, як доказ у справі, складений у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП.
З суб'єктивної сторони правопорушення, передбачене ст. 1726 КУпАП, може бути вчинено тільки умисно.
Відповідно до ст. 10 КУпАП це означає, що особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки й бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Проте, для визнання зазначеного правопорушення закінченим не потрібне настання наслідків - воно вважається умисним за умови усвідомлення особою протиправного характеру своєї дії чи бездіяльності.
Таке усвідомлення презюмується (припускається), адже ОСОБА_1 була допущена у встановленому законом порядку до виконання функцій держави або місцевого самоврядування, неодноразово подавала електронні декларації про її доходи за відповідні звітні періоди, та була попереджений про виконання вимог антикорупційного законодавства.
Таким чином, з досліджених в судовому засіданні доказів слідує, що у ОСОБА_1 не було жодних об'єктивних перешкод своєчасно подати щорічну декларацію, що свідчить про наявність непрямого умислу, а тому це є підставою для її притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Тому, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1726 КУпАП, підтверджується повністю дослідженими в судовому засіданні доказами:- відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення №47-01/17/25 від 17.04.2025, що складений у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП; - роздруківка з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з загальними відомостями та інформацією щодо подання декларації; - послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 ; - копіями документів, що підтверджують особу ОСОБА_1 ; - особовою карткою відносно ОСОБА_1 ; - Наказом №166-к від 17.11.2014 «Про призначення ОСОБА_4 »; - Наказом №62-к від 24.05.2016 «Про присвоєння рангу державного службовця»; - копією посадової інструкції заступника апарату місцевого загального суду Дніпропетровської області; - Наказом №59-к від 30.06.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 »; - Наказом №61 від 17.11.2014 «Положення про уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції»; - письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; - службовою запискою; - іншими матеріалами в своїй сукупності.
За таких обставин дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч.1 ст. 1726 КУпАП як такі, що виразилися у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:1) про накладення адміністративного стягнення;2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 241 цього Кодексу;3) про закриття справи.
Оскільки під час розгляду справи встановлена вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення і остання підлягає адміністративній відповідальності, по справі необхідно винести постанову, передбачену п. 1) ч. 1 ст. 284 КУпАП, а саме: про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, враховуючи відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, вважаю за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
При прийнятті саме такого рішення, не встановлено підстав для застосування вимог ст. 22 КУпАП та звільнення порушника від адміністративної відповідальності, оскільки застосування наведеної норми закону є правом суду, а не його обов'язком.
Тому, саме це стягнення, буде необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1726 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 850.00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
На підставі ст. 401 КУпАП стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто в сумі 605,60 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра.
На підставі ч.2 ст.308 КУпАП у разі не сплати штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії цієї постанови, а в разі оскарження - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, органом державної виконавчої служби в порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Суддя: І.В.Щербина-Почтовик