Справа №519/1262/25
3/519/259/25
30.06.2025 м.Південне
Суддя Південного міського суду Одеської області Москаленко І.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного Управління ДПС в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює Головою представництва «Глорія Шиппінг Ко ПТЕ. ЛТД», за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП,
1.Формулювання обставин, які визнані суддею доведеними.
1.1. ОСОБА_1 , будучи Головою представництва «Глорія Шиппінг Ко ПТЕ. ЛТД», порушив порядок ведення податкового обліку, що полягає в порушенні вимог п. 46.1., п. 46.2 ст. 46, п.п.п 49.18.3, п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами та доповненнями) в частині несвоєчасного подання декларації з податку на прибуток підприємств за 2020 та 2021 роки; п.п.39.4.2. п.39.4. ст.39 ПКУ в результаті чого до контролюючого органу не подано звіт про контрольовані операції за 2021 рік, та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік.
Протокол про адміністративне правопорушення складено за результатами документальної планової виїзної перевірки, що підтверджується Актом про результати документальної планової перевірки Представництва «Глорія Шиппінг КОПТЕ. ЛТД.» від 09.06.2025.
1.2.Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1ст. 163-1 КУпАП за кваліфікуючими ознаками: порушення посадовими особами підприємств встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
2. Судовий виклик.
2.1. ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату і час судового засідання. Водночас, у судове засідання з'явився адвокат Бут Д.В., який просив провадження у справі №519/1262/25 про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
3.Докази на підтвердження встановлених суддею обставин.
3.1. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 38 КУПАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
3.2. Судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області виявлено правопорушення під час перевірки у період з 01.01.2018 року по 31.12.2024 року.
3.3. Згідно п.п.49.18.3 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом 49.18.4 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
3.4. За 2020 рік Представництвом «Глорія Шиппінг КО ПТЕ. ЛТД.» подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств № 44574490 від 23.10.2021, граничний строк подання якої за 2020 рік - 01.03.2021, фактично подано 23.10.2021 року.
3.5. За 2021 рік Представництвом «Глорія Шиппінг КО ПТЕ. ЛТД.» подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств № 5320683 від 15.02.2023: граничний термін подання якої за 2021 рік - 20.07.2022 (з урахуванням вимог пункту 69.1 статті 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України , фактично подано 15.02.2023.
3.5. Згідно п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Таким чином, граничний строк подання звіт про контрольовані операції за 2021 рік, та - повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік до 30.09.2022.
3.6. Протокол про адміністративне правопорушення №3/15-32-23-02-21 відносно ОСОБА_1 складено 09.06.2025 року.
3.7. Водночас, Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2018 року у справі №804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
3.8. Судом встановлено, що відповідні податкові декларації з податку на прибуток підприємств як і звіти про контрольовані операції, порушення подачі яких інкримінується ОСОБА_1 подаються щорічно, а відтак кожна подача такої декларації є окремою одноразовою дією, за наслідками якої може бути одне правопорушення та складено один протокол про адміністративне правопорушення, а не одне триваюче правопорушення за наслідками подачі декларацій та звіту на протязі 2020 - 2021 років.
3.9. Згідно ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при закінченні на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
3.10. Згідно ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути застосовано не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення. Враховуючи те, що порушення ведення податкового обліку вчинені у 2021 - 2022 роках, строки притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності вже пройшли. За такого, провадження по справі підлягає закриттю.
3.11.Закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії. Після виключення провадження втрачається можливість здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави стверджувати про відсутність у судді необхідності з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в резолютивній частині постанови про закриття справи.
3.12. Враховуючи, що провадження у даній справі слід закрити у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП, відповідно, судовий збір стягненню не підлягає.
3.13.Керуючись ст. 22, 33-36, 39-1,40-1, 173-2, 251, 252, 283-285 КУпАП, суд
4.1. Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст.163-1 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
4.2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
4.3. Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуть до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 цього Кодексу до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Південний міський суд Одеської області.
Суддя Південного міського суду Одеської області Інна МОСКАЛЕНКО