Справа № 522/22898/23-Е
Провадження № 2/522/2714/25
30 червня 2025 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,
за участі секретаря судового засідання - Глущенко Т. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп. Комсервіс» про зобов'язання здійснити перерахунок за послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп. Комсервіс» про зобов'язання здійснити перерахунок за послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території.
В обґрунтування позову указує, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 .
На її адресу від відповідача кожного місяця надходять рахунки на оплату комунальних послуг, які вона на постійній основі сплачувала на банківські реквізити, зазначені в них.
01.01.2013 між нею та відповідачем укладено договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, відповідно до якого відповідач взяв на себе зобов'язання щодо надання відповідних основних послуг.
Відповідно до п. 1.2 договору розмір щомісячної плати за надані послуги визначається у додатках № 1,2,3 договору (тарифи на основні послуги затверджені рішенням виконкому Одеської міської ради № 448 від 13.12.2012).
Умовами договору також передбачено обов'язок відповідача своєчасно ознайомлювати власника з новими тарифами та нормативно-правовими актами у сфері житлово-комунальних послуг.
Указує, що рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради №365 від 26.11.2015 встановлено ТОВ «Олімп. Комсервіс» тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території. Визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 448 від 13.12.2012.
Згідно з цим рішенням виконавчим комітетом Одеської міської ради встановлено тариф з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 у загальному розмірі 4, 091 грн за 1 кв. м. Рішення є чинним.
З 10.12.2017 набрав чинності Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017, яким регулюються відносини, що виникають в процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг. Відповідно до нього норми, що регулюють надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій втрачають чинність через шість місяців з дня набрання чинності цим законом.
Отже, з 10.06.2018 органи місцевого самоврядування не мають повноважень щодо встановлення (у тому числі, і за результатами коригування) тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
На офіційному сайті в мережі Інтернет ТОВ «Олімп. Комсервіс» розміщено публічну оферту про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території від 31.12.2017.
Предметом даного договору є надання відповідачем власникам квартир житлово-комунальних послуг з утримання будинку та прибудинкової території.
Відповідно до п. п. 5.2-5.3 договору розмір щомісячної плати (нормативних витрат, пов'язаних з утриманням будинку, прибудинкової території) визначається в залежності від кількісних показників фактично наданих послуг з урахуванням забезпечення відповідного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинку прибудинкової території та переліку послуг, що надаються. (Додаток «Перелік послуг»). У випадку зміни розміру параметрів до Переліку на послуги вносяться відповідні зміни.
Позивач зазначає, що зазначений Договір додатків не має, на сторінці, де він публічно розміщений, такі додатки як «Перелік послуг» відсутні.
Також договором передбачено, що зміни до розміру параметрів, тарифів, супроводжуються внесенням змін до договору, зокрема до додатку «Перелік послуг».
Однак відповідач відповідних заходів не здійснював, тарифи постійно збільшувалися, а власники квартир взагалі не повідомлялися про збільшення розміру тарифів та складової таких тарифів.
Позивач вважає, що ТОВ «Олімп. Комсервіс», починаючи з 2018 року для нарахування плати за послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території застосовував тариф, встановлений ним самим, та не погоджений з Виконавчим комітетом Одеської міської ради, а тому розміри тарифів з 2018 року по 2023 рік є незаконними.
Крім того звертає увагу, що у рахунках-фактурах на оплату комунальних послуг відповідач посилається на договір № 19, тоді як на офіційному сайті опубліковано договір від 31.12.2017.
Вважає, що відповідачем порушено порядок встановлення зазначеного тарифу, оскільки порушено умови договору в частині опублікування Додатку «Перелік послуг» із зазначенням розміру тарифів; не внесено змін до додатку «Перелік послуг» згідно публічного договору від 13.12.2017; не повідомлено споживачів послуг зі складовими тарифу, зміною тарифів відповідно до норм чинного законодавства та умов, визначених як в договорі про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території № 19 від 01.01.2013 та і публічного договору (оферти) від 31.12.2017.
На підставі наведеного позивач просить суд зобов'язати ТОВ «Олімп. Комсервіс» здійснити по квартирі АДРЕСА_3 помісячний перерахунок за період з 01 січня 2018 року по 31 жовтня 2023 року за послуги з утримання будинку і споруд прибудинкової території у відповідності до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 365.
У письмових поясненнях відповідач посилається на безпідставність та необґрунтованість вимог позивача. Водночас заявляє про застосування строків позовної давності та просить провадження в частині вимог позивача з 01.01.2018 по 31.10.2022 закрити.
Також указує, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували порушення відповідачем її прав та інтересів. Відносини між сторонами ґрунтуються на договорі оферти, розміщеному на офіційному сайті, а позивач, здійснюючи оплату послуг, фактично приєдналася до договору оферти. Просить у задоволенні позову відмовити.
Під час розгляду справи представники сторін оголосили вступні слова, в яких виклали суть та підстави своїх вимог і заперечень.
У подальшому сторони у судове засідання не з'явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином.
Представник позивача - адвокат Яківець М. В. подав заяву про подальший розгляд справи без його участі, позов підтримав.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Згідно з ч. 4 ст. 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
У зв'язку з цим, датою ухвалення цього судового рішення є 30.06.2025.
Заслухавши пояснень представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 на підставі договору дарування від 19.05.2009, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, що підтверджується Витягом про реєстрацію прав власності на нерухоме майно КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» від 28.05.2009.
Обставини надання відповідачем послуг позивачу з утримання будинку і споруд та прибудинкової території сторонами не заперечуються.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV ціни/тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Частиною 2 та ч. 3 ст. 31 цього Закону визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово- комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Частиною 10 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від № 1875- IV передбачено, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.
Таким чином, до 01 травня 2019 року ціни/тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також їх зміна, затверджувались виключно органами місцевого самоврядування.
Тариф на послуги ТОВ «Олімп. Комсервіс» із утримання будинку і споруд та прибудинкової території, розташованих за адресою: АДРЕСА_2 був встановлений Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 365 від 26.11.2015.
Цим рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради встановлено ТОВ «Олімп. Комсервіс» тарифи на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території: прибирання сходових кліток - 0,563 грн (розмір тарифу за 1 кв.м, на місяць, з єдиним податком); прибирання прибудинкової території - 0,278 грн; технічне обслуговування ліфтів - 0,270 грн; технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем: гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зливової каналізації - 0,437 грн; поливання дворів, клумб і газонів - 0,002 грн; освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води - 0,296 грн; енергопостачання ліфтів - 0,239 грн; дератизація - 0,027 грн; дезінсекція - 0,031 грн; обслуговування систем диспетчеризації - 0,603 грн; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення - 0,331 грн; прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами - 0,022 грн; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньо будинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації, технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього упорядження, розміщених на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території - 0,660 грн; вивезення побутових відходів - 0,332 грн. Усього тариф становить 4,091 грн за 1 кв.м. на місяць.
Таким чином, до 01 травня 2019 року відповідач мав право нараховувати плату за утримання будинку і споруд та прибудинкової території виключно за цим тарифом, а у випадку збільшення своїх витрат - звертатись до органу місцевого самоврядування для затвердження змін.
При цьому позивач, указуючи у позовній заяві на те, що відповідачем у 2018 році встановлено тариф у розмірі 6,90 грн - 7, 080 грн та заявляючи вимогу про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, починаючи з 01.01.2018, доказів про здійснення відповідачем нарахувань позивачу за цими тарифами за період з 01.01.2018 до 01.05.2019 не надала, а лише надала копії рахунків за грудень 2019 року, за січень 2020 року, за березень 2021 року, за січень 2022 року та за жовтень 2023 року, тому в цій частині позов є недоведеним.
Водночас, з 1 травня 2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», яким Закон України від 24 червня 2004 року № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» визнано таким, що втратив чинність.
Цим Законом визначено, зокрема, нову класифікацію житлово-комунальних послуг, нову систему взаємовідносин, що виникають у процесі надання та споживання цих послуг, передбачено різні моделі організації договірних відносин у сфері комунальних послуг, визначено особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку, а також змінено підходи до формування тарифів на комунальні послуги та нарахування плати споживачам.
Статтею 5 Закону № 2189-VIII віднесено до житлово-комунальних послуг житлову послугу - послугу з управління багатоквартирним будинком, яка й включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.
В статті 6 цього Закону, визначено що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є споживачі (індивідуальні та колективні) та управитель.
Згідно з ч. 2 та ч. З ст. 10 цього Закону, вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Отже, з 01.05.2019 управитель має право визначати вартість послуг з управління багатоквартирним будинком за домовленістю сторін та не враховувати тариф, що був визначений рішенням органу місцевого самоврядування, в даному випадку рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 365 від 26.11.2015.
У позовній заяві позивач зазначає, що на офіційному сайті в мережі Інтернет ТОВ «Олімп. Комсервіс» розміщено публічну оферту про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території від 31.12.2017.
Предметом даного договору є надання відповідачем власникам квартир житлово-комунальних послуг з утримання будинку та прибудинкової території.
Відповідно до п. п. 5.2-5.3 договору розмір щомісячної плати (нормативних витрат, пов'язаних з утриманням будинку, прибудинкової території) визначається в залежності від кількісних показників фактично наданих послуг з урахуванням забезпечення відповідного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинку прибудинкової території та переліку послуг, що надаються. (Додаток «Перелік послуг»). У випадку зміни розміру параметрів до Переліку на послуги вносяться відповідні зміни.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як на підставу своїх вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивач посилається на порушення відповідачем порядку встановлення тарифів за послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, оскільки вважає, що порушено умови договору від 31.12.2017 в частині опублікування Додатку «Перелік послуг» із зазначенням розміру тарифів; не внесено змін до додатку «Перелік послуг» згідно публічного договору від 13.12.2017; не повідомлено споживачів послуг зі складовими тарифу, зміною тарифів відповідно до норм чинного законодавства та умов, визначених як в договорі про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території № 19 від 01.01.2013 та і публічного договору (оферти) від 31.12.2017.
Частиною першою статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Засадничими принципами цивільного судочинства є змагальність та диспозитивність, що покладає на позивача обов'язок з доведення обґрунтованості та підставності усіх заявлених вимог. Саме на позивача покладається обов'язок надати належні та допустимі докази на доведення власної правової позиції.
Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Однак позивачем не надано належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог, зміни тарифів та підстав їх зміни, їх розмір, а також період їх встановлення.
При цьому надані позивачем копії рахунків за грудень 2019 року, січень 2020 року, березень 2021 року, січень 2022 року та жовтень 2023 року не є достатніми для висновку про обґрунтованість позовних вимог з наведених у позові підстав.
Отже, позивачем не доведено наявності правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, тому у задоволенні позову слід відмовити.
Щодо заяви відповідача про застосування строку позовної давності, то сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові та застосовується тільки до обґрунтованих позовних вимог. Якщо суд дійде висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, то повинен відмовити в задоволенні такого позову саме з цієї підстави.
Керуючись ст. ст. 13, 77-79, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд. -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп. Комсервіс» про зобов'язання здійснити перерахунок за послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА
30.06.25