Справа № 946/3453/25
Провадження № 3/946/1116/25
Іменем України
26 червня 2025 року м. Ізмаїл
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Бальжик О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , громадянина України, старшого солдата, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.172-15 КУпАП, -
І. Суть протоколу про адміністративне правопорушення
1.1. Згідно наданих матеріалів, в умовах особливого періоду, 25.04.2025 року майором ОСОБА_2 після проведеного службового розслідування було встановлено факт неналежного несення служби інспектором прикордонної служби 2 категорії - навідником групи мінометів відділення вогневої підтримки третього відділення прикордонної служби (тип С) старшого солдата ОСОБА_1 , а саме останньому не вдалося не допустити порушення державного кордону одним громадянином України, чим порушив вимоги абзаців 1, 9, 10 п. 11 ст. 5 Розділу ІІ Інструкцію про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України від 19.10.2025 року за №1261 (надалі - Інструкція №1261).
ІІ. Процесуальні дії у справі та позиція притягуваного
2.1. Відповідно до протоколу автоматичного розподілу справ між суддями від 12.05.2024, справа №946/3453/24 передана на розгляд судді Бальжик О.І.
2.2. Постановою суду від 20.05.2025 витребувано докази з ІНФОРМАЦІЯ_4 .
2.3. У судове засідання, призначене на 11:00 годину 26.06.2025 року, ОСОБА_1 , будучи своєчасно та належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, не з'явився, надавши заяву про закриття провадження по справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Заява обґрунтована тим, що до матеріалів справи не було надано план-схему розташування пункту спостереження на ділянці прикордонного знаку 1372 державного кордону України, де в ніч з 24.04.2025 року на 25.04.2025 року ніс службу особовий склад, не надано схеми огляду місцевості - з відображенням поля зору, секторів спостереження, технічних можливостей, зокрема наявності тепловізорів, камер спостереження тощо. Також відсутні відомості про фактичний нічний огляд місцевості на відповідній ділянці, а також акти або журнали перевірки цілісності прикордонних загороджень, слідових смуг, інженерних споруд чи технічних засобів охорони за період 24-25 квітня 2025 року. Крім того, не надано матеріалів із технічних засобів охорони - відеозаписів, фотофіксації, даних з тепловізорів, сигналізаційних комплексів; не надано доповідних записок чи рапортів військовослужбовців державної прикордонної служби України, які чергували у зазначений час, щодо наявності або відсутності ознак порушення державного кордону. Натомість представник державної прикордонної служби України надав наказ від 05.05.2025 року, в якому йдеться про те, що румунська сторона підтвердила факт незаконного перетину кордону 25.04.2025 року в районі прикордонного знаку №1372 - виключно на підставі затримання громадянина України та отриманих від нього пояснень. Українська сторона факт перетину державного кордону не заперечує, проте вказує, що у зв'язку з відсутністю об'єктивних доказів та ознак правопорушення, встановити місце перетину не є можливим. З висновку службового розслідування від 03.05.2025 року також вбачається, що під час спільного огляду місцевості між прикордонними знаками №1370-1373 порушень з обох сторін кордону не було виявлено. Таким чином, висновок про винуватість ОСОБА_1 ґрунтується виключно на поясненні особи, яка незаконно потрапила на територію Румунії - без встановлених обставин його переміщення, без доказів перетину річки Дунай чи будь-яких підтверджень з боку румунської сторони щодо умов затримання, зокрема стану одягу особи, його місця затримання тощо. За таких обставин, вважає, що доводи, які містяться у протоколі, є необґрунтованими, а склад адміністративного правопорушення відсутній.
2.4. Приймаючи до уваги, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судове засідання не з'явилася, зважаючи на строк розгляду справи, передбачений ст.277 КУпАП, та враховуючи, що у відповідності до ст.268 КУпАП присутність особи не є обов'язковою, суддя вирішила розглянути справу на підставі наявних в її розпорядженні матеріалів.
ІІІ. Оцінка та висновки суду
3.1. Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та надані заперечення, суддя дійшла такого висновку.
3.2. Положеннями статті 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
3.3. Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
3.4. За змістом частини другої статті 172-15 КУпАП відповідальність настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
3.5. Як вбачається з висновку службового розслідування по факту надходження інформації від Прикордонної Поліції Румунії про затримання близько 05:20 годині 25.04.2025 прикордонними поліцейськими Румунії в населеному пункті Плауру одного громадянина України чоловічої статі, навпроти ділянки відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) від 03.05.2024 року №02.2/175/25-Вн, інспектор прикордонної служби 2 категорії - навідник групи мінометів відділення вогневої підтримки третього відділення прикордонної служби (тип С) старший солдат ОСОБА_1 порушив вимоги абзаців 1, 9 та 10 пункту 11 статті 5 розділу ІІ Інструкції № 1261.
3.6. Інструкція №1261 визначає основні завдання, права, обов'язки та порядок організації служби прикордонних нарядів з охорони державного кордону і під час виконання завдань, спрямованих на реалізацію функцій Державної прикордонної служби України.
3.7. Так, згідно з підпунктом 3 пункту 1 розділу І Інструкції №1261 прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України «Про Державну прикордонну службу України».
3.8. Відповідно до підпунктів 1, 3, 4, 6 пункту 2 розділу І Інструкції №1261 прикордонні наряди під час несення служби використовують та застосовують відповідно до законодавства України фізичний вплив, спеціальні засоби, вогнепальну зброю, озброєння, бойову та іншу техніку, технічні засоби охорони державного кордону, технічні засоби електронних комунікацій та інформаційно-комунікаційні системи, фортифікаційні, інженерні споруди і загородження, засоби радіаційного, хімічного, біологічного захисту.
Технічні засоби охорони державного кордону (сигналізаційні засоби (комплекси, системи, прилади), технічні засоби спостереження, засоби освітлення, технічні засоби прикордонного контролю) відповідно до їх призначення та вимог спеціальних інструкцій використовуються для підвищення ефективності несення служби прикордонними нарядами з охорони державного кордону.
Сигналізаційні засоби (комплекси (системи) охорони протяжних ділянок, локальних ділянок; сигналізаційні прилади; концентратори охоронної сигналізації) використовуються для забезпечення дистанційного контролю за рубежами (напрямками, ділянками, об'єктами, периметрами об'єктів), що охороняються, прикриття державного кордону на напрямках протиправної діяльності правопорушників, прикриття окремих ділянок (об'єктів) у місцях несення служби прикордонними нарядами.
Технічні засоби спостереження використовуються для ведення візуального, тепловізійного та радіотехнічного спостереження за місцевістю та об'єктами вдень і вночі, розпізнавання та ідентифікації (класифікації) виявлених цілей, відео- та фотодокументування дій виявлених цілей, а також водіння автомобільної техніки в темний час доби.
Засоби освітлення (прожекторні станції, прожектори заливного світла, освітлювальні прилади індивідуального користування (слідові та інші ліхтарі)) використовуються для забезпечення візуального спостереження, освітлення місцевості, водної поверхні, території підрозділу охорони державного кордону, пунктів пропуску (пунктів контролю, контрольних пунктів в'їзду-виїзду), перевірки документів, огляду транспортних засобів та вантажів, подання світлових сигналів, розпізнавання цілей, пошуку і затримання правопорушників у темний час доби.
Малі прикордонні катери використовуються для несення служби прикордонними нарядами на морі, річках, озерах та інших водоймах, охорони іноземних суден у портах і на рейдах портів, доставки прикордонних нарядів на острови і віддалені ділянки, а також виконання інших завдань.
Фортифікаційні, інженерні споруди та загородження використовуються для фіксації ознак правопорушень, ускладнення дій правопорушників та створення сприятливих умов для несення служби прикордонними нарядами, ефективного застосування озброєння і технічних засобів охорони державного кордону, транспорту, забезпечення особистої безпеки та підвищення захисту прикордонних нарядів від засобів ураження.
3.9. За змістом підпункту 7 пункту 2 розділу ІІ Інструкції №1261 під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону; суворо виконувати заходи маскування і безпеки під час несення служби та дотримуватися слідового режиму; здійснювати постійний контроль за повітряним простором (водною поверхнею) на визначеній ділянці; припиняти будь-які спроби незаконної зміни проходження лінії державного кордону України; виявляти та припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України; здійснювати контроль за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в'їзду-виїзду; здійснювати прикордонний контроль і пропуск осіб, транспортних засобів, вантажів у пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в'їзду-виїзду відповідно до вимог Закону України «Про прикордонний контроль», нормативно-правових актів та актів організаційно-розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України тощо.
3.10. Підпунктом 1 пункту 5 розділу ІІ Інструкції №1261 передбачено, що для охорони державного кордону призначаються, в тому числі, такі види прикордонних нарядів - пост спостереження.
3.11. Згідно з підпунктом 11 пункту 5 розділу ІІ Інструкції №1261 пост спостереження - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для візуального спостереження за певною ділянкою державного кордону чи об'єктом з метою виявлення і затримання правопорушників, виявлення ознак підготовки до порушення державного кордону, а також збирання інших даних обстановки.
Пост спостереження службу несе зі спеціально обладнаного відкритого або прихованого пункту спостереження.
За відсутності спеціально обладнаних пунктів спостереження прикордонний наряд веде спостереження зі зручних для спостереження пунктів місцевості. Він забезпечується приладами спостереження.
Прибувши на пункт спостереження, старший прикордонного наряду зобов'язаний: особисто оглянути місцевість у секторі спостереження, уточнити обстановку в прикордонного наряду, що змінюється; перевірити документацію, справність технічних засобів електронних комунікацій і сигналізаційних приладів; установити або прийняти від прикордонного наряду, що змінюється, прилади спостереження; відшукати на місцевості орієнтири, визначити сектори та об'єкти спостереження для кожного прикордонника і на що слід звертати особливу увагу.
Під час несення служби пост спостереження зобов'язаний: послідовно оглядати місцевість у визначених секторах та помічати всі зміни; при виявленні об'єкта, що тільки з'явився, безперервно спостерігати за ним, зафіксувати час виявлення об'єкта, всі дані про нього, вказавши його характерні ознаки та дії; у разі якщо об'єкт порушив кордон чи рухається в бік кордону або його дії свідчать про підготовку до порушення кордону, доповісти про це старшому зміни прикордонних нарядів (черговому підрозділу); у разі переміщення об'єкта в смугу спостереження іншого поста (свого або сусіднього підрозділу охорони кордону) повідомити про це чергового підрозділу і, за наявності зв'язку, сусідній пост спостереження; при виявленні на території суміжної держави озброєних груп і підрозділів, військової техніки визначити та доповісти старшому зміни прикордонних нарядів їх чисельність (глибину колони), склад, озброєння, порядок і напрямок руху (звідки і куди); під час несення служби на узбережжі моря (прикордонної річки, озера чи іншої водойми) вміти швидко й чітко визначати пеленг на судно, його курс, віддалення від берега, швидкість руху і державну належність.
3.12. Як вбачається з матеріалів справи, підставою для проведення службового розслідування та у подальшому складанні протоколу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 стала надана Прикордонним Уповноваженим Румунії телеграма № 45 від 25.04.2025 року, за змістом якої близько о 05:20 годині 25.04.2025 року прикордонні поліцейські Румунії виявили в межах населеного пункту Плауру одного громадянина України, чоловічої статі. За результатами проведених перевірок було констатовано, що зазначена особа незаконно перетнула державний кордон о 04:00 годині 25.04.2025 року в районі прикордонного знаку № 1372, 500 м нижче течією, перетнувши вплав річку Дунай.
3.13. Згідно з наданою на виконання ухвали суду про витребування доказів копії Книги обліку спеціальних засобів та інженерно-технічного майна, виданих у тимчасове використання або прийнятих на зберігання, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 23.11.2020 року №120, 24.04.2025 року ОСОБА_1 будь-які спеціальні засоби та інженерно-технічне майно не видавалося.
3.14. За змістом запису у робочому зошиті старшого зміни прикордонних нарядів відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ОСОБА_3 в період з 22 до 05 год. спільно з солдатом Урсу та солдатом ОСОБА_4 організовував несення служби в п/м «ПС» в районі знаку 95 км АДРЕСА_2 п/з №1372. За час несення служби ознак порушень державного кордону України та прикордонного режиму не виявлено.
3.15. Принцип 7 Рекомендації No R (91) 1 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно адміністративних санкцій визначає, що обов'язок забезпечення доказів покладається на адміністративний орган влади.
3.16. Таким чином, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП (частина друга статті 251 цього Кодексу). Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а вимагання від особи надання доказів на свій захист і спростування такого протоколу, є неприпустимим в контексті принципу презумпції невинуватості.
3.17. Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
3.18. Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
3.19. Відтак, приймаючи до уваги, що в порушення підпункту 11 пункту 5 розділу ІІ Інструкції №1261 інспектор прикордонної служби 2 категорії - навідник групи мінометів відділення вогневої підтримки третього відділення прикордонної служби (тип С) старший солдат ОСОБА_1 для виконання наказу на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Пост спостереження», який призначений для візуального спостереження за певною ділянкою державного кордону чи об'єктом, не був забезпечений технічними засобами спостереження для підвищення ефективності несення служби, суд приходить висновку про те, що начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( ОСОБА_5 ) не доведено належними й допустимими доказами факту неналежного несення притягуваним служби, зокрема порушення вимог абзаців 1, 9, 10 п. 11 ст. 5 Розділу ІІ Інструкції №1261.
3.20. Суд позбавлений права самостійно відшукувати докази на користь звинувачення, що узгоджується із рішенням Європейського суду з прав людини від 30.05.2013 року у справі №36673/04 «Малофєєва проти росії».
3.21. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
3.22. Таким чином, за результатами безпосереднього дослідження та оцінки доказів з точки зору належності, допустимості й достовірності, суддя дійшла висновку прозакриття провадження у справі згідно з пунктом 1 частини першої статті 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 172-15 КУпАП. .
Керуючись ст.ст. 172-15, 245, 247, 280, 283, 284 КУпАП-,
Адміністративне провадження про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною другою статті 172-15 КУпАП, закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Копію постанови надіслати для відома притягуваному ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: