Постанова від 27.06.2025 по справі 460/5600/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/5600/24 пров. № А/857/20664/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року (головуючий суддя Комшелюк Т.О., м. Рівне) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправним та зобовґязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 звернулась в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просила:

визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не перерахунку та не виплати пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, на підставі довідок військової частини НОМЕР_1 від 11.12.2023 №14374 і від 29.12.2023 №7973, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії в розмірі 126178,65 грн. та 19944,60 грн. - протиправною;

зобов'язати перерахувати та виплатити пенсію в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 з 01.06.2023 в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, на підставі довідок військової частини НОМЕР_1 від 11.12.2023 №14374 і від 29.12.2023 №7973, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії в розмірі 126178,65 грн. та 19944,60 грн. без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у задоволенні позову - відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 оскаржила його в апеляційному порядку, просить рішення суду скасувати і ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

В апеляційній скарзі зазначає, що підставою для відмови у задоволенні позову слугувало те, що при перерахунку пенсії з 01.05.2024, відповідачем було взято середню суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначену шляхом ділення на 13 загальної суми цих видів грошового забезпечення (126178,65 грн + 19944,60 грн) за 13 останніх календарних місяців служби підряд перед загибеллю померлого годувальника, що відповідає вимогам Постанови №393.

Отже, розрахунок пенсії відповідачем проведено відповідно до норм чинного законодавства, тому відсутні підстави для задоволення позову.

Натомість у позовній заяві зазначала, що у березні поточного року отримала з військової частини уточнені довідки про розмір грошового забезпечення від 11.12.2023 №14374 та від 29.12.2023 №7973 ОСОБА_3 , які були скеровані до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Не дочекавшись перерахунку призначеної пенсії, 18.04.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із запитом щодо причин неврахування всіх складових грошового забезпечення ОСОБА_3 , відповідно до довідки від 11.12.2023 №14374.

Листом від 26.04.2024 за №1770-0307-8/23674 Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області (далі - відповідач) повідомило, що з 01.05.2024 розмір пенсії у разі втрати годувальника збільшено лише до 11983,65 грн.

Однак відповідно п. «а» ст.36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХП) пенсія в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця призначається якщо годувальник помер/загинув у період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби або пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби.

Якщо годувальник помер/загинув при виконанні обов'язків військової служби пенсія призначається у розмірі 70% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Пенсії обчислюються у відсотках від розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством.

Відтак, має право на отримання пенсії у разі втрати годувальника, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011 -XII.

Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 11.12.2023 №14374 розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховуються під час обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, відповідно до Закону №2262-ХІІ та абзаці восьмого пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 (із Наступними змінами) її покійного чоловіка становить 126178,65 грн., а довідки рід 29.12.2023 №7973 - 19944,60 грн.

Вказані довідки видані в установленому законом порядку, та є єдиними і чинними документами щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_3 , оскільки відповідачем не оскаржувались.

Також, розмір грошового забезпечення, який вказаний у довідках в/ч НОМЕР_1 не може змінюватись після її видачі, у зв'язку зі смертю військовослужбовця.

Однак, як вбачається із виписки про перерахунок пенсії в разі втрати годувальника на ім'я ОСОБА_1 перераховано зі 01 травня 2024 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військове звання - 950,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% -1167.0 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. - премія % - 11240,00 грн., а всього 15857,25 грн.

Вказана сума грошового забезпечення взята для обчислення пенсії, що підтверджується випискою про перерахунок пенсії та листом відповідача.

Однак, як вбачається з довідки №14374 від 11.12.2023 суми грошового забезпечення наступні: посадовий оклад - 2730,00 грн., оклад за військовим званням - 950,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 1288.0 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 3229,20 грн., додаткові види грошового забезпечення та премії 126178,65 грн. Аналогічні суми грошового забезпечення зазначені у довідці №7973 від 29.12.2023 за винятком суми додаткових видів грошового забезпечення та премії у розмірі 19944,60 гри.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався. Тому невідомо з яких підстав суд першої інстанції зробив висновок, що відповідач при перерахунку пенсії взяв до уваги всі та правильні складові грошового забезпечення, які зазначені в довідках.

Також є хибним твердження суду попередньої інстанції, що відповідач при призначенні пенсії у разі втрати годувальника та її перерахунку діяв у межах постанови КМУ №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», оскільки дія цієї постанови не поширюється на дані правовідносини. Виключно Законом №2262-ХІІ регулюється питання та порядок призначення та виплата пенсії у разі втрати годувальника.

Крім того, судом першої інстанції дано оцінку правомірності перерахунку відповідачем пенсії, виходячи лише з одного виду грошового забезпечення (премії), а не в цілому.

Також, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи, які є обов'язковими для врахування судом у силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 01.06.2023 перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії по втраті годувальника ( ОСОБА_3 ) на неповнолітнього сина ОСОБА_2 за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розмір пенсії станом на дату її призначення становив 11010,62грн (70% грошового забезпечення померлого годувальника).

Після одержання позивачем з військової частини уточнених довідок про розмір грошового забезпечення від 11.12.2023 №14374 та від 29.12.2023 №7973 ОСОБА_3 , які були скеровані до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області,18.04.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із запитом щодо причин неврахування всіх складових грошового забезпечення ОСОБА_3 , відповідно до вказаних вище довідок.

Листом від 26.04.2024 за №1770-0307-8/23674 Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області повідомило, що з 01.05.2024 розмір пенсії у разі втрати годувальника збільшено лише до 11 983,65грн, що відповідає вимогам чинного законодавства. Більше того, наголосило позивачу, що при призначенні пенсії/її перерахунку враховується саме середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Постановляючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

17.07.1992 Кабінет Міністрів України затвердив постанову № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393).

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей» (далі - Порядок № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.

Як вбачається з листа відповідача, для призначення пенсії у разі втрати годувальника ІНФОРМАЦІЯ_1 подано грошовий атестат і довідки про додаткові види грошового забезпечення, які отримував загиблий військовослужбовець протягом 13 календарних місяців підряд до дати смерті.

У довідках про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії за період з 01.04.2022 по 30.04.2023 зазначені наступні види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби; премія.

Згідно із грошовим атестатом №216/09 від 04.09.2023, виданим в/ч НОМЕР_1 та довідками про додаткові види грошового забезпечення №6601 від 04.10.2023 (в/ч НОМЕР_2 ), №215/09 від 04.09.2023 (в/ч НОМЕР_3 ), грошове забезпечення, з якого обчислено розмір пенсії, становило - 15729,45 грн.

Відповідно основний розмір пенсії в разі втрати годувальника на дату призначення становив 11010,62грн. (15729,45грн. X 70%).

23.02.2024 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» № 185, п.1 якої визначено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Перерахований на виконання вказаної норми, розмір пенсії станом на 01.03.2024 складав 11887,07грн.

При цьому судом встановлено, що в квітні 2024 року до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 надано уточнений грошовий атестат №14380 від 11.12.2023, (в/ч НОМЕР_1 ) та уточнені довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення №7973 від 29.12.2023 (в/ч НОМЕР_2 ) та №14374 від 11.12.2023 (в/ч НОМЕР_4 ).

З 01.05.2024 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням вище зазначених довідок. Розмір пенсії за наслідками такого перерахунку становив 11983,65грн.

У даній спірній ситуації судом першої інстанції зґясовано, щопри перерахунку пенсії позивача з 01.05.2024, відповідачем було взято середню суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначену шляхом ділення на 13 загальної суми цих видів грошового забезпечення (126178,65грн + 19944,60грн) за 13 останніх календарних місяців служби підряд перед загибеллю померлого годувальника, що відповідає вимогам Постанови №393.

З огляду на вказане правильним є твердження суду, що розрахунок пенсії відповідачем проведено відповідно до норм чинного законодавства, тому відсутні підстави для задоволення позову.

Щодо вимоги про здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії без обмеження її розміру максимальним та з урахуванням 70% розміру грошового забезпечення, суд першої інстанції підставно рахував ту обставину, що позивач при зверненні до суду з даним позовом оскаржує відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії. Відповідач відмовляючи позивачу у перерахунку його пенсії зазначив про застосування правильних розмірів додаткових видів грошового забезпечення і премії, тому спору щодо обмеження розміру грошового забезпечення під час перерахунку пенсії, на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало, відповідно, відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені, бо судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №460/5600/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула