25 червня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/7353/24 пров. № А/857/6733/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий-суддя Довга О.І.,
суддя Запотічний І.І.,
суддя Шинкар Т.І.
секретар судового засідання Василюк В.Б.
за участю представників:
позивача Стець Р.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львів апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року у справі № 380/7353/24 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення (головуючий суддя Мричко Н.І., м. Львів)
Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» (позивач, Товариство) звернулось з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (відповідач) про - визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби України в Львівській області № 39991 від 06.10.2023, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку; - зобов'язання Головного управління Державної податкової служби у Львівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості. Оскаржене рішення не містить належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку. Звертає увагу, рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку прийнято не у зв'язку із вирішенням питання про реєстрацію або зупинення реєстрації податкової накладної, а за результатами здійснення моніторингу. Окрім того, платник податку не може нести відповідальності за віднесення контрагентів до ризикових платників податку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року у справі № 380/7353/24 в задоволені позову відмовлено повністю.
В обгрунтування своєї позиції суд першої інстанції виходив з того, що відповідач довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості, відтак рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 06.10.2024 № 39991 про відповідність платника податку ТОВ «ГЛОБАЛ СІНАБУД» критеріям ризиковості платника податку є законним та не підлягає скасуванню.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування всіх обставин спору просить рішення суду першої інстанції скасувати, та прийняти постанову про задоволення позову. Апеляційна скарга фактично мотивована доводами адміністративного позову.
Представник позивача в судовому зсіданні підтримує вимоги апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з огляду на наступні підстави.
06.10.2024 Комісією Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із виявленням обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності прийнято рішення № 39991 про відповідність платника податку на додану вартість пункту 8 Критеріям ризиковості платника податку: 12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 13- придбання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У графі «Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» вказано: - тип операції - постачання, період здійснення господарської операції - з 01.07.2023 по 06.10.2023, код УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 3824509000, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 44793191; дата включення платника податку задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості 08.09.2023; - тип операції - постачання, період здійснення господарської операції - з 01.07.2023 по 06.10.2023, код УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 7214, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42887921; дата включення платника податку задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості 22.09.2023; - тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 01.07.2023 по 06.10.2023, код УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 7214, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 44795251; дата включення платника податку задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості 08.09.2023; - тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 01.07.2023 по 06.10.2023, код УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 6403993600, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 44412054; дата включення платника податку задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості 08.09.2023; - тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 01.07.2023 по 06.10.2023, код УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 8421999000, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 44571420; дата включення платника податку задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості 08.09.2023; - тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 01.07.2023 по 06.10.2023, код УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 3924300000, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 44955249; дата включення платника податку задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості 05.10.2023.
Вважаючи рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 06.10.2023 № 39991 протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції відмовив у задоволені позову.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх невірними та такими, що не відповідають нормам матеріального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Розглядувані правовідносини регулюються приписами Податкового кодексу /ПК/ України та нормами Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затв. постановою КМ України № 1165 від 11.12.2019р. (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України, затверджений Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165, в редакції, чинній на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів «б» і «в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається: актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту; інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що: виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку; відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Додатком №4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. За формою оскаржуване рішення контролюючого органу № 39991 від 06.10.2023 року відповідає вимогам Додатку №4 до Порядку №1165. Також відповідно до приписів Порядку №1165 можна дійти висновку, що право комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду вказаного питання лише з підстав наявності податкової інформації вказаним Порядком не передбачено, а відповідно до пункту 6 Порядку №1165 виявлення обставин та/або отримання інформації може бути самостійною підставою тільки для розгляду комісією регіонального рівня питання виключення платника податку з переліку платників, а не щодо включення його до такого переліку.
Рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування. При цьому, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації. Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.
Проте зі змісту оскаржуваного рішення №39991 від 06.10.2023 року встановлено, що комісією ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення про відповідність ТОВ «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання ТОВ «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування. Фактично, таке рішення прийнято на підставі протоколу засідання Комісії від 06.10.2023 року, яким позивача визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податків відповідно до положень Порядку № 1165 у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, а не за наслідками подання останнім податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації.
У рішенні зазначено про відповідність платника податку ТОВ «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» критеріям ризиковості платника, зокрема, п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Однак, як вбачається з оскаржуваного рішення, та аналізу додатку №3 до Порядку №1165, таких критеріїв ризиковості здійснення операцій, як «Придбання товарів (послуг) платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; Постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку» не визначено Порядком № 1165, тому у контролюючого органу були відсутні підстави віднесення позивача до ризикових платників податків.
Суд першої інстанції не звернув увагу на те, що віднесення позивача до ризикових платників з тих підстав, що підприємство мало господарські відносини з платниками податків, по відношенню до яких податковим органом прийнято рішення про відповідність останніх критеріям ризиковості, є неспроможним аргументом, адже поширення на позивача «ризиковості» через відносини з іншими «ризиковими» платниками податків суперечить базовим принципам та основам податкового законодавства, принципу індивідуальної відповідальності.
Як вбачається із матеріалів справи висновок контролюючого органу про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, ґрунтується на тому, що серед контрагентів останнього є суб'єкти господарювання, які здійснюють сумнівні господарські операції, тобто, негативна податкова інформація про ризикову діяльність стосується не господарської діяльності позивача, а його контрагента. Проте, оспорюване рішення відповідача не містить обґрунтувань підстав та причин віднесення саме позивача до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податків. Відповідачем в оспрюваному позивачем рішенні не зазначено реквізитів рішення про віднесення контрагента(тів) до переліку ризикових платників податків. Чинним законодавством України встановлена індивідуальна відповідальність особи, в тому числі платника податків у відносинах з його контрагентами. Платник податків не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов'язань.
Настання визначеної законом відповідальності повинно відбуватися у разі порушення податкового законодавства безпосередньо платником податків, якого притягнуто до відповідальності. Законодавством України не передбачена відповідальність юридичної особи за можливими допущеними порушеннями законодавства інших юридичних осіб, на господарюючих суб'єктів не покладається обов'язок та не надається право контролювати дотримання законодавства платником податків, який виступає контрагентом у господарській операції. Виходячи з наведеного, порушення (навіть за умови доведення такого факту), допущені одним платником податків у відображенні в податковому обліку певної господарської операції, за загальним правилом, не впливають на права та обов'язки іншого платника податків. Юридична відповідальність кожного платника податків, відповідно до статті 61 Конституції України, має індивідуальний характер, поширюються на діяння, що визнаються законом протиправними та були вчинені саме цим платником.
Рішення Відповідача від 06.10.2024 р. № 39991, не містить належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, а також відповідачем в останньому необґрунтовано про інформацію на підставі якої дійшов такого висновку та доказів, які б його підтверджували. Рішення відповідача зумовлене позицією щодо придбання позивачем товарів у ризикових суб'єктів господарювання.
Віднесення позивача - ТОВ «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» до переліку ризикових платників податків не містить жодного обґрунтування підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, як і не містять доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи. Так, Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 06.10.2023 року, підставою прийняття якого, як зазначено в отриманому витягу з протоколу засідання комісії ГУ ДПС у Львівській області, вказана отримана наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Також рішення, яке є індивідуально-правовим актом і породжує права та обов'язки, то воно має відповідати вимогам, визначеним у ст. 2 КАС України, відповідно до яких обґрунтованість є однією з обов'язкових ознак рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, що підлягає встановленню адміністративним судом.
Незважаючи на це комісія ГУ ДПС у рішенні №39991 від 06.10.2023 року не надала доказів на підтвердження того, що саме викликало сумніви контролюючого органу щодо господарських операцій з зазначеними контрагентами, як і не зазначено в чому полягало порушення законодавства по таких операціях з підприємства позивача, що зумовило його віднесення до категорії ризикових.
Відповідач не надав доказів, які були підставою для прийняття рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби України в Львівській області № 39991 від 06.10.2023.
Відповідач, стверджуючи в оскаржуваному рішенні, що мали місце постачання товарів платнику, щодо якого прийнято рішення про відповідність критеріям, ризиковості, не надав будь яких доказів ( податкових накладних розрахунків) таких операцій, не вказав в які саме дати мало місце це постачання або ж придбання. Внаслідок наведеного суд помилково, не з'ясувавши фактичні обставини вказав відомості, що станом на момент здійснення позивачем господарських операцій та на момент винесення оскаржуваного рішення контрагенти позивача ТОВ «ФОРЗА ПРО», ТОВ «ІНТЕРБУД ГРУП», ТОВ «СТОКТОН ТРЕЙД», ТОВ «МАНТОН МЕДЖІК», ТОВ «ВІНДЗОР ЕКСПРЕС», ТОВ «МОРКАН» були віднесені до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Станом на момент здійснення позивачем господарських операцій та на момент винесення оскаржуваного рішення контрагенти позивача були віднесені до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості не відповідають дійсності з наступного:
ТОВ «ФОРЗА ПРО» було придбано у позивача товари 19.07.2023 року згідно податкових накладних, а рішення про включення даного СПД (ТОВ «ФОРЗА ПРО») до переліку ризикових було прийнято лише 08.09.2023 року.
ТОВ «ІНТЕРБУД ГРУП», було придбано у позивача товари 31.07.2023 року згідно податкових накладних, а рішення про включення даного СПД (ТОВ «ІНТЕРБУД ГРУП» ) до переліку ризикових було прийнято лише 22.09.2023 року.
У ТОВ «СТОКТОН ТРЕЙД» було придбано позивачем товари 18.07.2023 року згідно податкових накладних, а рішення про включення даного СПД (ТОВ «СТОКТОН ТРЕЙД») до переліку ризикових було прийнято лише 08.09.2023 року.
У ТОВ «МАНТОН МЕДЖІК» було придбано позивачем товари 18.07.2023 року згідно податкових накладних, а рішення про включення даного СПД (ТОВ «МАНТОН МЕДЖІК» ) до переліку ризикових було прийнято лише 08.09.2023 року.
У ТОВ «ВІНДЗОР ЕКСПРЕС» було придбано позивачем товари 17.08.2023 року згідно податкових накладних, а рішення про включення даного СПД («ВІНДЗОР ЕКСПРЕС») до переліку ризикових прийнято лише 08.09.2023 року.
У «ТОВ МОРКАН» було придбано позивачем товари 17.08.2023 року згідно податкових накладних, а рішення про включення даного СПД («ВІНДЗОР ЕКСПРЕС») до переліку ризикових було прийнято 05.10.2023 року.
Відповідач не надав суду доказів здійснення аналізу та перевірки поданих позивачем пояснень та копій документів, не підтверджено правильність наведених висновків, викладених в оспорюваному рішенні, не обґрунтовано їх правомірність.
Тобто, відповідач не обґрунтував з урахуванням поданих позивачем документів підстав для висновків про наявність обставин для включення Товариства до переліку ризикових платників податку і жодна з підстав включення його до такого переліку не знайшла свого підтвердження у ході розгляду справи.
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що прийняття контролюючим органом рішення про присвоєння особі ознаки ризикового платника податків змінює правовий режим реєстрації податкових накладних в Реєстрі, наслідком чого є зупинення реєстрації в Реєстрі будь-якої складеної цією особою податкової накладної.
У пункті 6 Порядку № 1165 зазначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду та з метою дотримання судом гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішено, колегія суддів дійшла про наявність підстав зобов'язання ГУ ДПС виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Таким чином, аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, колегія суддів зазначає, що відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості, відтак таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню, через що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Крім цього, згідно із ч. 2ст. 6 КАС України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
Так, у п. 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ч.1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, що відповідно до частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення про задоволення позову.
Крім того, апеляційний суд зазначає, що за правилами ч.1 та 6 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Як підтверджується платіжними інструкціями наявними у справі позивач, ТзОВ «ГЛОБАЛ СІНАБУМ», сплатив судовий збір за подання позовної заяви 2422,40 грн. та за подання апеляційної скарги 3633,60 грн.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача до відшкодування понесених позивачем витрат на судові витрати стягненню підлягає - судовий збір в розмірі 6056,00 грн.
Керуючись статтями 139,241-245, 250, 311, 315, 317, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд,-
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року у справі №380/7353/24 скасувати, та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби України в Львівській області № 39991 від 06.10.2023р., яким Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Львівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» (ЄДРПОУ 44475051) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути з Головного управління Державної податкової служби України в Львівській області (ЄДРПОУ 43968090) на користь ТОВ «ГЛОБАЛ СІНАБУМ» (ЄДРПОУ 44475051) судові витрати за розгляд справи в сумі 6056,00 грн.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. І. Довга
судді І. І. Запотічний
Т. І. Шинкар
Повне судове рішення складено 27.06.25