Справа № 320/9420/21 Головуючий у 1 інстанції - Лапій С.М.
Суддя-доповідач - Василенко Я.М.
27 червня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Ганечко О.М., Кузьменка В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2022 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у виготовленні нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням премії у розмірі 100 %, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50 % та надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50 % відповідного грошового забезпечення, а також щодо відмови у направленні такої нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для подальшого перерахунку пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку йому пенсії із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50 % та надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50 % відповідного грошового забезпечення, а також премії у розмірі 100 %.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2022 позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Міністерство внутрішніх справ України звернулось із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів ухвалено рішення про продовження апеляційного розгляду даної справи на розумний строк.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та з 19.08.2011 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно грошового атестату грошове забезпечення на час виходу позивача на пенсію складалося з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років (40%), надбавки за виконання особливо-важливих завдань (50%), надбавки за оперативно-розшукову діяльність (50%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%), премії (100%).
У березні 2018 року позивачу перераховано пенсію з 01.01.2016 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням МВС України в Київській області, згідно якої грошове забезпечення позивача складається із посадового окладу - 3 600,00 грн., окладу за званням 2200,00 грн., надбавки за стаж служби (50 %) - 2900,00 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%) - 360, 00 грн., премії (1,39%) - 125,93 грн.
Позивач звернувся до Департаменту персоналу МВС України з проханням виготовити та направити до ГУ ПФУ у Київській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення.
ДУ ТМО МВС України по Київській області виготовлено нову довідку від 07.05.2021 № 50, згідно якої грошове забезпечення позивача складається із посадового окладу - 3600,00 грн., окладу за званням 2400,00 грн., надбавки за стаж служби (50 %) - 3000,00 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (79, 84%) - 7185, 60 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%) - 360, 00 грн., премії (62, 58%) - 10 354, 24 грн.
З огляду на те, що відповідачем у довідці від 07.05.2021 № 50 не зазначено премії у розмірі 100%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% та надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% відповідного грошового забезпечення, які були застосовані при призначенні пенсії, позивач звернувся до суду першої інстанції з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідач протиправно не включив в оновлену довідку такі види грошового забезпечення як надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50 %, надбавка за особливо важливі завдання -50%, премія у розмірі 100%.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що надбавки за виконання особливо важливих завдань та за оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Також, апелянт звертає увагу, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Колегія суддів вважає доводи апелянта обґрунтованими та не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Частиною другої статті 19 Конституції України визначено органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частинами другою, третьою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
За правилами ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно якої (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону №2262-XII).
Відповідно до п.15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 вказаного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII.
З наведених норм в їх сукупності вбачається, що Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що набрала чинності 02.12.2015, встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Відповідно до пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Відповідно до пункту 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських», наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п.4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п.5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п.6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п.7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання заслужений (п. 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).
Згідно п. 12 розділу ІІ Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Пунктом 1 Порядку №45 в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абз.1-6 пункту 5 Порядку №45 Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що згідно абз. 7 п. 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених в абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Колегією суддів встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність не були встановлені законодавством для поліцейських і не виплачуються з 07.11.2015 (з моменту втрати чинності Закону України «Про міліцію»).
Крім того, слід зазначити, що вказані надбавки також не передбачені і Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Надбавки за особливо важливі завдання та за оперативно-розшукову діяльність враховувалась органом Пенсійного фонду під час призначення позивачу пенсії, а виплата пенсії позивачу здійснювалась з урахуванням цих надбавок до моменту здійснення перерахунку, проведеного на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та в подальшому на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Київській області від 07.05.2021 № 50.
Враховуючи, що перерахунок пенсії позивача, проведений на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області, охоплював період, починаючи з 01 січня 2016 року, а на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Київській області від 07.05.2021 № 50, починаючи з 01 грудня 2019 року, дані надбавки були виключені зі складових для перерахунку пенсії і не враховувались при перерахунку, як з 01 січня 2016 року, так і з 01 грудня 2019 року.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що виплата позивачу надбавки за особливо важливі завдання під час проходження служби в органах внутрішніх справ та надбавки за оперативно-розшукову діяльність здійснювалась на підставі чинної на час її звільнення зі служби постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Отже, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % та надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії (листопад 2019 року) вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
З цього приводу є прийнятним наведення апелянтом аналогічної правової позиції, що міститься у рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17), залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
За правовими висновками Верховного Суду у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Також, у постановах від 09 серпня 2019 року (справа № 202/7622/17) та від 15 серпня 2019 року (справа №821/256/17) Верховний Суд на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-XII та інших нормативно-правових актів дійшов правових висновків, що у довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови № 988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувались поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії; оскільки надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, за наведеного правового регулювання колегія суддів приходить до висновку, що відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку № 45 вказані вище надбавки для перерахунку пенсії позивача не мають враховуватись, а тому у відповідача не було правових підстав для включення зазначених надбавок до довідки від 07.05.2021 № 50 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Також, виходячи з вищенаведеного, відсутні підстави для визначення відповідачем в оновленій довідці розміру премії 100 %, так як у наведених вище рішенні та постановах Верховного Суду, зазначено, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, який станом на листопад 2019 року становить 62,58 %, що підтверджується листом Національної поліції від 24.02.2021 вих. № 2388/09/48-2021.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла до висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв помилкове рішення про задоволення позовних вимог.
Надаючи оцінку всім доводам учасників справи, судова колегія також враховує рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…»..
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт надав до суду докази, що спростовують законність рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив його скасувати та прийняти нове рішення, оскільки судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2022 - скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Ганечко О.М.
Кузьменко В.В.