Рішення від 27.06.2025 по справі 600/2442/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2442/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 1089705181-2024-1 від 15.02.2024 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива з 18.01.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 житлову субсидію на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива з 18.01.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що звернувся до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива з 18.01.2024 року, однак відповідач відмовив у призначенні субсидії, з підстав не проходження превентивної верифікації ОСОБА_1 з помилкою - здійснення протягом 12 місяців перед зверненням або іншим законним способом набуття права власності на квартиру (будинок), земельну ділянку на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. грн ( за даними Міністерства юстиції України). Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії не здійснювала операцій на суму, яка перевищила 50,0 тис. грн щодо купівлі нерухомого чи рухомого майна. Також позивач вказує, що набула права власності на нерухоме майно: будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з моменту державної реєстрації, саме з 15.08.2005. Для проведення державної реєстрації прав, які виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року позивачем 23.10.2023 року була подана заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на житловий будинок, загальною прощею 73.2., житловою площею 32.2 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з метою внесення зазначеного об'єкта нерухомого майна до Державного реєстрі речових прав на нерухоме майно, який почав діяти з 01 січня 2013 року. Крім того, позивач вказує, що вартість спірного нерухомого майна на момент його придбання складає 20973 гривень. У зв'язку із вказаним позивач просив позов задовольнити.

Відповідач заперечували проти задоволення позову та у відзиві вказав, що відмова у призначенні субсидії була надана з підстав не проходження превентивної верифікації ОСОБА_1 з помилкою - здійснення протягом 12 місяців перед зверненням або іншим законним способом набуття права власності на квартиру (будинок), земельну ділянку на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. грн ( за даними Міністерства юстиції України).

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Відповідно до довідки від 18.04.2022 р. №7702-7000797473 позивач взята на облік внутрішньо-переміщеної особи, фактичне місце проживання вказано: АДРЕСА_2 . (а.с. 13).

Згідно посвідчення Серія НОМЕР_1 від 10.08.2005 р. позивач отримує пенсію за віком. (а.с. 12).

Згідно договору купівлі-продажу від 06.08.2005 р. позивач придбала житловий будинок загальною прощею 73.2, житловою площею 32.2 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю 20973 гривень. Реєстрація права власності проведена 15.08.2005 р. (а.с. 10-11, 13-14, 17-18).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 23.10.2023 р. здійснено державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав права власності за позивачем на будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальною вартістю 20973 гривень. (а.с. 15-16, 18).

Матеріали справи містять договір купівлі-продажу від 30.01.2021 р. житлового будинку АДРЕСА_2 , де покупцем вказано ОСОБА_2 . Вартість майна - 25288 гривень. Реєстрацію права власності здійснено 30.01.2021 року. (а.с. 16-17, 23).

18.01.2024 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. (а.с. 20-22).

15.02.2024 р. відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні житлової субсидії з підстав не проходження превентивної верифікації ОСОБА_1 з помилкою - здійснення протягом 12 місяців перед зверненням або іншим законним способом набуття права власності на квартиру (будинок), земельну ділянку на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. грн ( за даними Міністерства юстиції України). (а.с. 22).

До матеріалів справи додано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 27.02.2023 р., декларацію про доходи і витрати позивача, довідку Ломачинецького старостинського округу від 22.01.2024 р. №64 про те, що позивач проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , копію технічного паспорта на будинок, (а.с. 25, 27-29, 50).

Мотивувальна частина

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09 листопада 2017 року №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VІІІ).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону №2189-VІІІ, до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово - комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення № 848).

Пунктом 3 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Отримання житлових субсидій не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Згідно з п. 22 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, зокрема: які не зареєстровані (не задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

У випадках, передбачених абзацами третім і четвертим цього пункту, склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.

Відповідно до 24 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані та/або задекларовані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян. На осіб із складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Згідно з п. 43 Порядку № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає: декларацію; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); рішення суду (в разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.

Згідно з п. 14 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень: купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування);

Відповідно до п. 50.1 Положення № 848 проведення перевірки достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок).

Суд встановив, що 18.01.2024 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

15.02.2024 р. відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні житлової субсидії з підстав не проходження превентивної верифікації ОСОБА_1 з помилкою - здійснення протягом 12 місяців перед зверненням або іншим законним способом набуття права власності на квартиру (будинок), земельну ділянку на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень.

Суд встановив, що згідно договору купівлі-продажу від 06.08.2005 р. позивач придбала житловий будинок загальною прощею 73.2, житловою площею 32.2 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю 20973 гривень. Реєстрація права власності проведена 15.08.2005 р.

11.02.2010 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України» відповідно до пунктів 5 та 6 Прикінцевих положень Закону державна реєстрація в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек, надання інформації із зазначених реєстрів здійснюються до 1 січня 2013 року.

З 01.01.2013 реєстрація речових прав на нерухоме майно здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-IV, в редакції Закону України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI, зі змінами та доповненнями. (далі - Закон № 1952-IV).

З метою внесення зазначеного об'єкта нерухомого майна до Державного реєстрі речових прав на нерухоме майно, який почав діяти з 01 січня 2013 року позивачем 23.10.2023 року була подана заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на житловий будинок, загальною прощею 73.2., житловою площею 32.2 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ,

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 23.10.2023 р. здійснено державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав права власності за позивачем на будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальною вартістю 20973 гривень.

Таким чином, суд встановив, що нерухоме майно (житловий будинок) позивачем було придбано та зареєстровано 15.08.2005 р., що підтверджується відповідними доказами, а 23.10.2023 року позивач лише вжив заходи для внесення зазначеного об'єкта нерухомого майна до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який почав діяти з 01 січня 2013 року. Крім того, суд встановив, що вартість житлового будинку позивача, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , становить 20973 гривень.

Отже, доводи відповідача, що позивачем здійснено протягом 12 місяців перед зверненням або іншим законним способом набуття права власності на квартиру (будинок), земельну ділянку на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. грн. є безпідставними та повністю спростовується матеріалами справи. Відповідачем не доведено суду обставини, що стали підставою для відмови у призначенні позивачу житлової субсидії на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а тому рішення № 1089705181-2024-1 від 15.02.2024 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Решта доводів учасників справи не спростовують висновків суду щодо протиправності оскаржуваного рішення.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення № 1089705181-2024-1 від 15.02.2024 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива з 18.01.2024 року.

Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру суд зазначає наступне.

Суд встановив, що під час розгляду заяви позивача від 18.01.2024 р. відповідачем не досліджувались належним чином документи щодо набуття позивачем права власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а також щодо його вартості, що призвело до прийняття передчасного та необґрунтованого рішення про відмову у призначенні житлової субсидії. З огляду на вказане та висновків суду щодо неналежного розгляду заяви позивача від 18.01.2024 р. суд вважає, що належним способом відновлення порушеного права позивача буде зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 18.01.2024 р. та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду в даній справі.

З вказаних підстав суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У зв'язку із задоволенням позову, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 1089705181-2024-1 від 15.02.2024 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива з 18.01.2024 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.01.2024 р. про призначення та виплату житлової субсидії на житлово - комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду в даній справі.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, пропорційно задоволеним позовним вимогам в сумі 484,48 згідно квитанції від 14.05.2024 р.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.

Найменування сторін:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Т.М. Брезіна