про повернення без розгляду заяви про забезпечення адміністративного позову
27 червня 2025 р. м. Чернівці Справа №600/3050/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
26.06.2025 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач) з такими позовними вимогами:
скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.06.2025 за №23 про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 ;
зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.05.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу по мобілізації на особливий період та повідомити про результати розгляду заяви.
Поряд з цим, позовній заяві позивач просив: винести ухвалу про забезпечення адміністративного позову, якою заборонити ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі його посадових осіб вчиняти дії щодо переміщення/призову ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , до військової частини, з метою проходження ним військової служби в Збройних Силах України під час особливого періоду до набрання законної сили судового рішення в адміністративній справі.
Указане суд розцінює як клопотання про забезпечення позову.
В обґрунтування необхідності забезпечити позов, позивач зазначав, що у разі призову мене на військову службу буде змінено мій статус "військовозобов'язаний" на статус "військовослужбовець". що приведе до не можливості захисту моїх законних прав на відстрочку від призову на військову службу як військовозобов'язаного. У разі призову та відправки до військової частини, він набуде статусу військовослужбовця, і оскільки перебуватиме на військовій службі, то його право на відстрочку буде анульовано, звільнення з неї буде врегульовано іншими нормами законодавства, а також йому необхідно буде додатково оскаржувати/скасовувати ще і наказ про направлення у військову частину чи інші рішення суб'єкта владних повноважень, а поданий позов стане неефективним способом захисту моїх прав.
Розглянувши заяву про забезпечення адміністративного позову, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 152 КАС України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити:
найменування суду;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти;
3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Згідно ч. 4 ст. 152 КАС України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Частиною 2 ст. ст. 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Розміри ставок судового збору визначені ст.4 Закону України "Про судовий збір".
Так, згідно з приписами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 вказаної статті передбачено, що за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову ставка судового збору становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік" установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2024 року 3028 гривень.
Таким чином, за звернення до суду із заявою про забезпечення позову, заявник повинен був сплатити судовий збір у сумі 908,40 грн.
Проте, в порушення вимог ч. 4 ст. 152 КАС України до заяви про забезпечення позову заявником не надано доказів сплати судового збору, що є підставою для повернення заяви про забезпечення позову без розгляду.
Відповідно до ч. 7 ст. 154 КАС України, суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог ст.152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Оскільки заявником при поданні до заяви про забезпечення позову не додержано вимог ст. 152 КАС України, то суд приходить до висновку про наявність правових підстав для повернення заяви заявнику без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 154 КАС України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, - повернути заявнику без розгляду.
Згідно ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до ст. ст.293. 295 КАС України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя В.О. Григораш