Справа № 560/11097/25
27 червня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши заяву про забезпечення позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 27 червня 2025 року звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить:
1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 правил військового обліку.
Одночасно із позовною заявою позивач подав заяву про забезпечення позову, в якій просить вжити заходи забезпечення позову по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме: Заборонити Національній поліції України, код ЄДРПОУ 40108578 вчиняти дії щодо доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення (ст. 259 КУпАП) та адміністративного затримання з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення (ст.ст. 260, 261 КУпАП) виключно на підставі інформації, внесеної до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про вчинення ним правопорушення від 19.03.2025 та, відповідно, про його розшук від 19.03.2025, до набрання законної сили судовим рішенням у даній адміністративній справі.
Заяву про забезпечення позову позивач обґрунтував тим, що будь-які дії щодо його адміністративного затримання та доставлення з метою складання протоколу на підставі інформації про правопорушення від 19.03.2025 є очевидно протиправними, оскільки провадження у цій справі не може бути навіть розпочато. Внесення Відповідачем 1 інформації про розшук за таких обставин є свавільним та незаконним. На підставі незаконно внесених Відповідачем 1 даних до Реєстру щодо розшуку позивача виникає пряма та неминуча загроза моїм правам та свободам, а це означає, що в будь-який час та в будь-якому місці на території України позивач може бути незаконно затриманий та примусово доставлений до ТЦК та СП. Таке затримання, засноване на очевидно протиправних відомостях у Реєстрі, становити грубе порушення його прав, гарантованих Конституцією України та міжнародними договорами.
Дослідивши заяву та додані до неї матеріали, суд враховує наступне.
В силу вимог частини 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Статтею 152 КАС України, передбачено, що відповідні підстави і необхідність забезпечення позову повинні бути зазначені та обґрунтовані у заяві про забезпечення позову.
Разом з тим, умовами застосування судом заходів забезпечення позову відповідно до статті 150 КАС України є забезпечення захисту порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
За змістом частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог.
У поданій заяві про забезпечення позову позивач не довів існування жодної з обставин, передбачених частиною 2 статті 150 КАС України, за наявності яких суд може забезпечити позов.
Факт протиправності дій відповідачів щодо дій, які були вчиненні відносно позивача, а також факт наявності порушення прав позивача, потребують доведення та встановлення судом шляхом повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх зібраних доказів при розгляді справи, тому заяву про забезпечення позову на підставі частини 2 статті 150 КАС України суд вважає необґрунтованою.
Враховуючи викладене, у задоволенні заяви про забезпечення позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 248, 256 КАС України, суд
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя В.В. Матущак