Справа № 606/945/25
25 червня 2025 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Мельник А.В.,
за участю секретаря судового засідання Кавалко В.С.,
прокурора Яловіци В.Я.,
та особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли з Тернопільського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , яка проходила службу на посаді помічника чергового чергової частини відділення поліції №3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, що знаходиться за адресою: м. Теребовля, вул. Січових Стрільців, 13, Тернопільського району, Тернопільської області, та відповіднодо п.п.«з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закону), примітки до ст.172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 06.03.2025 о 22 год 01 хв. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнала в повному обсязі, погодившись з обставинами, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, та у вчиненому щиро розкаялася. Зокрема, зазначила, що декларацію вчасно не подала, оскільки забула про необхідність такого подання, так як була зайнята у зв'язку із народженням дитини та доглядом за нею.
Прокурор в судовому засіданні обставини, викладеного у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак корупційного діяння, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та просив накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн. Подав відповідний висновок.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається зі змісту примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію України» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Поліцейський, серед іншого, зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського (п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію України»).
У силу пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену упідпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа), розглядаючи та вирішуючи справу про адміністративне правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доводиться матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме:
- даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №72 від 05.06.2025, згідно якого ОСОБА_1 06.03.2025 о 22:01 год подала на офіційний веб-сайт НАЗК щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік (після звільнення);
- витягом з наказу начальника Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області №28 о/с від 29.01.2019 про прийняття на службу до поліції ОСОБА_2 на посаду поліцейського сектору реагування патрульної поліції №1 патрульної поліції Бережанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області;
- витягом з наказу тимчасово виконуючого обов'язки начальника ГУНП в Тернопільській області від 13.01.2021 № 11 о/с про призначення сержанта поліції ОСОБА_2 на посаду помічника чергового чергової частини відділення поліції №3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області;
- копією Присяги працівника Національної поліції України ОСОБА_2 від 02.08.2019;
- копією зобов'язання поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є субєктами декларування дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу, з якими ознайомлена ОСОБА_2 під підпис 29.01.2019;
- копією рапорту ОСОБА_2 про звільнення за власним бажанням з 11.02.2022 від 11.11.2021;
- витягом з наказу начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 08.02.2022 №48 о/с про звільнення ОСОБА_2 зі служби в поліції за п.7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням), з 11.02.2022;
- копіями Рекомендацій для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України "Про запобігання корупції" при звільненні зі служби із відмітками про ознайомлення ОСОБА_2 від 11.02.2022 та від 02.03.2022;
- у зв'язку із укладенням шлюбу 24.11.2022 облікові дані ОСОБА_2 змінено, а саме змінено прізвище на ОСОБА_3 , згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00051152208 від 12.05.2025;
-скрін-шотами з офіційного веб-сайту НАЗК «https://public.nazk.gov.ua/search», з яких слідує, що ОСОБА_1 06.03.2024 подала декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення);
-копією декларації ОСОБА_1 , як особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення);
-скрін-шотом з офіційного веб-сайту НАЗК «https://corruptinfo.nazk.gov.ua» про відсутність відомостей про ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
-копією листа Національного агентства з питань запобігання корупції щодо стану функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування»;
-копією положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, затвердженого наказом НП України від 09.11.2015 № 83 (у редакції наказу НПУ від 31.07.2019 № 765) та іншими матеріалами.
Отже, ОСОБА_4 , яка проходила службу на посаді помічника чергового чергової частини відділення поліції №3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, будучи особою, яка є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила таку діяльність, за 2022 рік (після звільнення) не пізніше 31.01.2024, проте, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», подала вищезазначену декларацію 06.03.2025.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 283, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП суд,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний штраф в дохід держави.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення такої постанови до Тернопільського апеляційного суду.
Суддя А.В.Мельник