Рішення від 27.06.2025 по справі 760/18675/20

Провадження №2/760/295/25

Справа №760/18675/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі

головуючого судді Усатової І.А.

за участю секретаря Зеленчука М.М.

розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Житло Комфорт Сервіс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги по договору про надання послуг з утримання та управління будинком та прибудинковою територією, 3% річних та інфляційних нарахувань,-

ВСТАНОВИВ

28 серпня 2020 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Житло Комфорт Сервіс» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги по договору про надання послуг з утримання та управління будинком та прибудинковою територією, 3 % річних та інфляційних нарахувань.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що відповідач відповідно до Договору про надання послуг з утримання та управління будинком та прибудинковою територією №ІЗУ ІІ-78 від 03 червня 2011 року є споживачем послуг за адресою: АДРЕСА_1 , проте не виконує взяті на себе зобов'язання в повному обсязі, зокрема, не своєчасно вносить плату за спожиті житлово-комунальні послуги, у зв'язку з чим за ним рахується заборгованість за послуги з утримання та управління будинком та прибудинковою територією, яка становить 27 274,05 грн, та складається з:

- 27 274,05 грн - основного боргу;

- 136,36 грн - індексу інфляції;

- 147,70 грн - 3% річних.

31 серпня 2020 року автоматизованим розподілом судової справи між суддями головуючим у справі визначено суддю Усатову І.А.

13 жовтня 2020 року ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження в справі.

02 квітня 2021 року до суду надійшла заява позивача про зменшення позовних вимог, у якій просить стягнути з відповідачки 136,36 грн - індексу інфляції; 147,70 грн - 3% річних та судові витрати у сумі 2102 грн, посилаючись на сплату відповідачкою основної суми боргу.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Житло Комфорт Сервіс» виконує функції експлуатуючої організації, а саме: забезпечує організацію комплексу заходів з технічного, адміністративного супроводження і належного управління та утримання житлового будинку АДРЕСА_2 .

Розпорядженням Солом'янської районної у місті Києві Державної адміністрації №530 від 08 серпня 2014 року ТОВ «Житло Комфорт Сервіс» було визначено балансоутримувачем житлового комплексу «Времена года» на АДРЕСА_5 разом з об'єктами комунального призначення та житлового комплексу «Ізумрудний» на АДРЕСА_3 , разом з об'єктами комунального призначення.

Відповідно до п.2 вказаного Розпорядження ТОВ «Житло Комфорт Сервіс» потрібно забезпечити належне утримання та управління житлових комплексів у відповідності до існуючого законодавства.

03 вересня 2019 року Позивач уклав з ОСОБА_1 , який являється власником квартири АДРЕСА_1 Договір про надання послуг з утримання та управління будинку та прибудинковою територією № ІЗУ М2-172/4/Д.

Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на момент виникнення заборгованості):

- житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

- утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Ст. 13. Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:

1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);

2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території. санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);

3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання. укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);

4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

В свою чергу Закон України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції від 09.11.2017 (діє з 11.06.2018 щодо надання послуг з управління багатоквартирним будинком та з 01.05.2019 щодо надання комунальних послуг), визначає:

- житлово-комунальні послуги як результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;

- послугу з управління багатоквартирним будинком як результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору (ст. 1 Закону), а до самих послуг з управління будинком Закон відносить:

- житлову послугу - послуга з управління багатоквартирним будинком, що включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку, а також окремо виділяє комунальні послуги, до яких відносить: послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення. поводження з побутовими відходами.

З огляду на наведені положення вищевказаних Законів можна сказати, що для послуг з управління багатоквартирним будинком, що повинні надаватись сьогодні управителем співвласникам багатоквартирного будинку, характерним є те, що до їх складу фактично входять послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначені в законі, що втратив чинність.

Згідно з п. 3-1 розділу VI прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», що діє на сьогоднішній день визначено, що договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі вивезення побутових відходів за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Отже, виходячи з вищенаведеної норми Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09листопада 2017 року Договір про надання послуг з утримання та управління будинком та прибудинковою територією № ІЗУ М2-172/4/Д. від 03 вересня 2019 року який був укладений між Позивачем та Відповідачем, являється чинним та обов'язковим до виконання сторонами.

Таким чином, відповідно до Договору Позивач надає Відповідачу послуги з утримання та управління будинком та прибудинковою територією (житлово-комунальні послуги) та організовує розміщення та утримання консьєржів в під'їзді будинку (послуги з обслуговування під'їзду).

Перелік послуг, що надаються по Договору визначено в п. 2.1. та 2.2. Додатку 1 до Договору.

Тарифи на послуги з утримання та управління будинком ти прибудинковою територією та комунальні послуги наведено в п. 1.1. Додатку №1 до Договору.

Відповідно до п. 1.1 Додатку 1 до Договорів Рішенням відповідних органів влади, які обов'язкові для виконання Виконавцем та Замовником і не потребують їх додаткового погодження, можуть встановлюватись нові тарифи за послуги, перелік яких наведено у п. 2.1. цього Додатку № 1 та комунальні послуги.

Виконавець та Замовник домовились про те, що, у випадках зміни та/або встановлення органами місцевого самоврядування та/або іншими органами/установами, які мають відповідні повноваження, тарифів стосовно послуг, зазначених у п. 2.1.-2.2. Додатку 1 до цього Договору, та/або комунальних послуг, - то вартість послуг за цим Договором автоматично змінюється на відповідну суму зміни тарифів без укладення Сторонами додаткової угоди та без дотримання інших додаткових формальностей. Інформація щодо зміни тарифів доводиться до відома Замовника шляхом публікації нормативних документів, якими змінюються/встановлюються тарифи, в офіційних друкованих виданнях та не потребує додаткового повідомлення зі сторони Виконавця.»

З 15 липня 2016 року Розпорядженням Київської міської державної адміністрації №556 було внесено зміни та доповнення до Розпорядження КМДА № 1078 від 30 вересня 2014 року та затверджено новий тариф та структуру тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг в розмірі 6,29грн за 1 м2 загальної площі квартир будинку при умові сплати після 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим та 5,69 грн за 1 м2 загальної площі квартир будинку при умові сплати до 20-го числа місяця, що йде за розрахунковим.

З 21 травня 2018 року Розпорядженням Київської міської державної адміністрації №844 було внесено зміни та доповнення до Розпорядження КМДА № 1078 від 30 вересня 2014 року та затверджено новий тариф та структуру тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг в розмірі 13,27 грн. за 1 м2 загальної площі квартир будинку при умові сплати після 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим та 12,06 грн. за 1 м2 загальної площі квартир будинку при умові сплати до 20-го числа місяця, що йде за розрахунковим.

Пунктом 3.1. Договору передбачено, що платежі вносяться не пізніше 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим, отже, у випадку недоплати послуг 21-те число місяця, що настає за розрахунковим є першим днем виникнення заборгованості.

Відповідно до пункту 4.2.2. Додатку 1 до Договору Відповідач зобов'язується сплачувати у повному обсязі платежі за послуги у встановлені Договором строки.

Постійно порушуючи умови укладеного Договору Відповідач частково сплачував за надані по Договору житлово-комунальні послуги, в зв'язку з чим у ним виникла заборгованість в сумі 27 274,05 грн.

Таким чином Відповідач ухилялася від взятих на себе зобов'язань щодо утримання власного майна в порушення ст.322 ЦК України.

Статтею 151 ЖК України передбачено, що громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов'язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.

Згідно з п. 7 «Правил користування приміщеннями житлових будинків» затверджених Постановою КМУ № 45 від 24 січня 2006 року «Про внесення змін до постанови Кабміну від 08 жовтня 1992 року №572», власник та наймач квартири зобов'язаний оплачувати надані житлово - комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

В порушення положень чинного законодавства відповідач не в повному обсязі не сплачував кошти за надані послуги, у зв'язку з чим утворилась заборгованість.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України. Згідно зазначеної статті, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно з ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Правовідносини, які склалися між сторонами є грошовим зобов'язанням, та на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання, щодо сплати боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми.

Враховуючи, що під час слухання справи у суді відповідачем сплачено основний борг у сумі 44021,55 грн та відповідачем подано заяву про зменшення позовних вимог стягненню підлягає лише індекс інфляції у розмірі 136 грн 36 коп та 3% річних за користування чужими коштам у сумі 147 грн 70 коп.

На підставі ст.141 ЦПК України, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають понесені ним судові витрати, що складаються з суми судового збору в розмірі 2 102,00 гривень.

Керуючись статтями 322, 360, 509, 525, 610, 612, 625 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», статтями 3, 4, 5, 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Житло Комфорт Сервіс» (м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45, ЄДРПОУ 35932425) індекс інфляції у розмірі 136 грн 36 коп та 3% річних у сумі 147 грн 70 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Житло Комфорт Сервіс» (м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45, ЄДРПОУ 35932425) судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: Усатова І.А