Рішення від 27.06.2025 по справі 380/10522/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 рокусправа № 380/10522/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

визнати дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 із 73% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення, протиправними;

зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 із 73% грошового забезпечення з 01.04.2018р., з урахуванням раніше виплачених сум;

визнати бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки №31/28- 2238 від 23.09.2024р. виготовленої Сектором з пенсійних питань з обслуговування Львівської та Донецької областей /м.Львів/ РСЦ ГЦС МВС України у Львівській. Івано-Франківській та Закарпатській областях, протиправною;

зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки №31/28-2238 від 23.09.2024р., виготовленої Сектором з пенсійних питань з обслуговування Львівської та Донецької областей /м.Львів/ РСЦ ГЦС МВС України у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, починаючи з 01.12.2019р., яка повинна бути обчислена із застосуванням 73% відповідних сум грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років у розмірі 73% грошового забезпечення, відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу перераховано пенсію з 01 квітня 2018 року основний її розмір становить 70% грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою, просив здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру 73% сум грошового забезпечення, однак отримав відмову.. Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся із позовною заявою до суду.

Ухвалою від 02.06.2025 у справі відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, зазначив, що із статтею 13 Закону-2262 максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до І категорії - 100%, до ІІ категорії - 95%. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно перерахувало пенсію позивача виходячи з 70% сум грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 встановлений максимальний розмір пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 73 % від сум грошового забезпечення.

Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях виготовлено та надіслано до ГУ ПФУ у Львівській області довідку від 23.09.2024 №31/28-2238 про розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними на листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу перераховано пенсію з 01 квітня 2018 року згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та основний її розмір становить 70% грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача із запитом, просив здійснити перерахунок пенсії в розмірі 73% сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.09.2024 №31/28-2238.

Листом від 13.05.2025 відповідач повідомив позивача, що підстави проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки від 23.09.2024 №31/28-2238 відсутні. Законом України від 27.03.2014 №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 13 Закону №262, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01.05.2014 не повинен перевищувати 70% відповідних сум.

Позивач вважаючи, що відповідач протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Щодо позовної вимоги про зменшення розміру пенсії з 73% до 70% сум грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).

Згідно з ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Закон України №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 року по зразковій справі виклав правові висновки та зазначив, що системний аналіз ст.ст.13, 63 Закону №2262-ХІІ, Постанов КМУ №45, №103 дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.

При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії, відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України № 103, відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Отже, при перерахунку пенсії, змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відтак, за встановлених обставин, в контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку з 73% до 70%.

Відповідач здійснюючи перерахунок пенсії позивача зменшив основний розмір пенсії позивача з 73 % на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Таким чином, суд висновує про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях №31/28-2108 від 29.07.2024 з оновленого грошового забезпечення з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення.

З метою ефективного поновлення порушеного права позивач, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити позивачу з 01.04.2018 перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення та з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях №31/28-2238 від 23.09.2024 з оновленого грошового забезпечення з відсоткового значення розміру пенсії 73%, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позову повністю.

Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2422,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час перерахунку пенсії з 73% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 квітня 2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 в розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення та з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях №31/28-2238 від 23.09.2024 у розмірі 73% сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ЄДРПОУ: 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна