Рішення від 24.06.2025 по справі 340/1655/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1655/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, вул. Велика Перспективна,41, м. Кропивницький,25022

про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в інтересах якого діє представник, звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

1)визнати протиправними дії Департаменту щодо відмови ФОП ОСОБА_1 в погодженні місця розташування пересувної / стаціонарної ТС, про що повідомлено листом від 12.09.2024 за №2004/15;

2) зобов'язати Департамент повторно розглянути заяву від 30.08.2024 №157971 з приводу погодження місця розташування пересувної / стаціонарної ТС, з урахуванням висновків суду та прийняти законне і обґрунтоване рішення, яким погодити ФОП ОСОБА_1 місця розташування пересувної /стаціонарної ТС, відповідно до чинного законодавства.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.03.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомленням сторін.

Від відповідача надійшов відзив, в якому позовні вимоги не визнаються в повному обсязі (а.с.44-50).

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (вх.№29476/24).

Від відповідача до суду надійшли заперечення щодо відповіді на відзив (вх.№29755/24).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 30.08.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про погодження місця розташування пересувної / стаціонарної тимчасової споруди площею 30,00 кв.м для провадження підприємницької діяльності торговельного павільйону, що знаходиться за адресою - АДРЕСА_2 . До заяви додано: схему бажаного місця розташування, копію паспорту та РНОКПП (а.с.56-59)

Відповідач листом № 2004/15 від 12.09.2024 повідомив позивача, що за результатом розгляду заяви від позивача та доданих до неї документів встановлено невідповідність місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам та правилам, в зв'язку з чим не погоджено місце розміщення ТС (а.с.54-55). Підставою відмови слугував той факт, що, згідно з містобудівною документацією - планом зонування території м. Кропивницького, затв. рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 №2456, бажане місце розташування ТС знаходиться в зоні Р-2 (рекреаційна зона активного відпочинку) та в межах червоних ліній магістральної вул. Є. Тельнова - це згідно з планом червоних ліній магістральних вулиць міста Кропивницького, затв. рішенням Кропивницької міської ради від 19.12.2017 №1252.

Позивач, не погодившись з такими діями, звернувся з зазначеним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.

Згідно з положеннями статті 2 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів передбачає:

1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів;

2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення;

3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Статтею 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" надано визначення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, згідно з яким - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244.

Відповідно до пунктів 2.1 - 2.3 Порядку № 244 підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - ТС) є паспорт прив'язки ТС.

Згідно з пунктом 1.4 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему Благоустрою прилеглої території.

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500; кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Пунктами 2.4 та 2.5 Порядку № 244 відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Відповідно до пункту 2.6. Порядку № 244 для оформлення паспорту прив'язки ТС, замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:

схему розміщення ТС;

ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат;

схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів України»;

технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Також додаток 1 Порядку № 244 передбачає надання інформації щодо площі земельної ділянки згідно з документами землекористування.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що прийняттю рішення про надання паспорту прив'язки розміщення ТС має передувати отримання висновку уповноваженого органу про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС. При цьому відповідність намірів розміщення тимчасової споруди визначається на підставі відповідності її місця розташування комплексній схемі розміщення ТС, якщо така схема розроблена.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2019 року у справі № 823/687/18, від 03 жовтня 2019 року у справі № 823/2149/18.

Як встановлено судом та не спростовано позивачем під час судового розгляду, підставою для відмови слугував той факт, що згідно з містобудівною документацією (планом зонування території м. Кропивницького (м. Кіровоград), затв. рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.2017 №2456) бажане місце розташування ТС знаходиться в зоні Р-2 (рекреаційна зона активного відпочинку) та в межах червоних ліній магістральних вулиць м. Кропивницького, затв. рішенням Кропивницької міської ради від 19.12.2017 №1252 (а.с.60-64). В наданому позивачем пакеті документів відсутні обов'язкові погодження на розміщення ТС в охоронних зонах інженерних мереж. Встановлено, що на місці бажаного розміщення ТС відсутні наступні інженерні мережі: водопровід, лінія зв'язку, газопровід.

Пунктом 1.5 Порядку № 244 визначено, що комплексна схема розміщення ТС - це текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС на території населеного пункту або його частини, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про автомобільні дороги" складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, стоянки таксі, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі, майданчики для паркування.

Межі вулиці за її шириною визначаються «червоними лініями». Розташування будь-яких об'єктів, будівель, споруд або їх частин у межах «червоних ліній» вулиці не допускається.

Підсумовуючі вищевикладене суд дійшов висновку, що відповідач діяв у спосіб та у межах, визначеним чинним законодавством.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірно та обґрунтовано прийнято лист-рішення від 12.09.2024 року за №2004/15, щодо відмови фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в погодженні місця розташування ТС від 30.08.2024 №157971 у виді торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності площею 30,0 кв.м

Під час судового розгляду справи, суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, відповідно до ст. 139 КАС України, питання про їх розподіл не вирішується.

Керуючись ст.ст.77-79, 90, 132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО