про передачу справи за підсудністю
25 червня 2025 року м. Київ №752/8392/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Зарічненський відділ державної виконавчої служби у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасувати постанови,
04 квітня 2025 року до Голосіївського районного суду міста Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Зарічненський відділ державної виконавчої служби у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва (суддя Кирильчук І.А.) від 14.04.2024 справу передано за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
19.06.2025 дану справу одержано Київським окружним адміністративним судом та за наслідками автоматизованого авторозподілу визначено головуючу суддю Лисенко В.І.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи належить розглядати позовну заяву за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Суд звертає увагу на те, що розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів визначає ст. 20 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовану в автоматичному режимі серії АВ №00002667 від 12.11.2024.
Оскільки предметом заявленого спору є оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, то враховуючи положення п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, суддя приходить до висновку, що цей спір предметно не підсудний Київському окружному адміністративному суду, а підсудний місцевому загальному суду як адміністративному.
Порушення правил юрисдикції (підсудності) адміністративних судів є підставою для скасування судового рішення (стаття 318 КАС України).
Визначаючись щодо процесуальних підстав для передачі справи до іншого суду, суд виходить з наступного.
Положеннями КАС України не передбачено порядку вчинення суддею процесуальних дій у разі встановлення на стадії вирішення питання про відкриття провадження, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду. КАС України регламентує лише питання передачі справи до іншого суду у випадку встановлення при відкритті провадження у справі порушення позивачем правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Тому для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, наявні підстави застосувати за аналогією закону п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, який передбачає, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до чч. 5, 6 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Згідно з ч. 8 ст. 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Оскільки місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1 , то з метою забезпечення права позивача на розгляд його справи судом, встановленим законом, дану позовну заяву слід передати до Вараського міського суду Рівненської області як адміністративному суду для вирішення питання про відкриття провадження у даній справі.
Разом з тим, відповідно до вимог ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються
Керуючись статтями 20, 29, 30, 248, 256, 294 КАС України, суд, -
Адміністративну справу 752/8392/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Зарічненський відділ державної виконавчої служби у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасувати постанови, - передати за підсудністю до Вараського міського суду Рівненської області (34400, Україна, Рівненська обл., місто Вараш, М-н Будівельників, будинок, 3).
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Лисенко В.І.