Провадження № 23-з/821/33/25 Справа № 709/1028/25 Категорія: підсудність Доповідач в апеляційній інстанції Биба Ю. В.
27 червня 2025 року м. Черкаси
Суддя Черкаського апеляційного суду Биба Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні подання судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романової О. про вирішення питання про визначення підсудності в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , -
До Черкаського апеляційного суду надійшли адміністративні матеріали щодо ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП з поданням судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романової О. про вирішення питання про визначення підсудності в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП, щодо ОСОБА_1 .
Подання мотивоване тим, що до Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли матеріали справи про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .
Рішенням Золотоніської районної ради № 14-7/VII від 18 листопада 2022 року «Про список присяжних Чорнобаївського районного суду Черкаської області» затверджено список присяжних Чорнобаївського районного суду Черкаської області, яким з поміж інших, затверджено у статусі присяжного ОСОБА_1 .
Дослідивши доводи подання судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романової О., апеляційний суд встановив наступне.
Питання передачі справи про адміністративне правопорушення на розгляд іншого суду не врегульоване нормами КУпАП.
Разом з тим, згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий розгляд його справи незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є об'єктивне з'ясування обставин справи.
З метою додержання принципу законності, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону найбільш близької галузі права - кримінального процесуального права.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 34 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого.
За матеріалами справи протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 360183 складено щодо ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Рішенням Золотоніської районної ради № 14-7/VII від 18 листопада 2022 року «Про список присяжних Чорнобаївського районного суду Черкаської області» затверджено список присяжних Чорнобаївського районного суду Черкаської області, яким з поміж інших, затверджено у статусі присяжного ОСОБА_1 .
Відповідно ч. 1 ст. 63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.
В частині 2 цієї ж статті передбачено, що присяжні виконують обов'язки, визначені п. п. 1, 2, 4, 6 частини сьомої статті 56 цього Закону, тобто обов'язки судді під час розгляду справ.
Згідно з ч. 3 ст. 68 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», на присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов'язків із здійснення правосуддя.
Таким чином особа, щодо якої складено протокол, є присяжною та здійснює свої повноваження в Чорнобаївському районному суді Черкаської області.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд до іншого суду, якщо обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження.
З огляду на викладене, оскільки ОСОБА_1 здійснює свої повноваження присяжного в Чорнобаївському районному суді Черкаської області, апеляційний суд вважає неможливим розгляд даної справи в Чорнобаївському районному суді Черкаської області, та справа підлягає направленню за підсудністю до найбільш територіально наближеного суду - Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області.
Керуючись ст. 294 КУпАП, п. 3 ч. 1 ч. 2 ст. 34 КПК України
Подання судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романової О. задовольнити.
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП направити на розгляд до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В.Биба