Справа №760/10157/25
Провадження №3/760/3709/25
27 червня 2025 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Тесленко І.О. за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В. , адвоката Єфімченко І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , с.м.т. Бабинці, Бородянського р-ну, Київської обл., паспорт громадянина України: № НОМЕР_1 виданий органом - 3215, 14.06.2023 року, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ; місце роботи - ТОВ «АРТ - ВЕД», особа уповноважена на роботу з митницею, декларант. ЄДРПОУ 38613200, 03142, м. Київ, вул. Василя Стуса, буд.35/37, оф.204; зареєстрований: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України,-
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №1043/10000/24 від 29.11.2024 року щодо ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №1043/10000/24 від 29.11.2024 року та доводів в справі про порушення митних правил, наданих представником Кивської митниці до матеріалів справи, 08.11.2024 о 09 год. 20 хв., з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг товарів, що надійшли з Німеччини «Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG» на адресу ТОВ " ТОВ "Др. Оеткер" (ЄДРПОУ 32553204), 01030, м. Київ, вул. Пирогова,10-в, особою відповідальною на роботу з митницею, декларантом ТОВ «АРТ - ВЕД» ОСОБА_1 до відділу митного оформлення № 3 митного поста «Західний» Київської митниці шляхом електронного декларування подано митну декларацію типу ІМ/40/ДЕ, якій було присвоєно реєстраційний № MRN 24UA100120221512U5. Разом з ЕМД в електронному вигляді до неї додані наступні документи: Контракт № 2-DE/21 від 01.02.2021, CMR б/н від 25.10.2024; Інвойс від 29.10.2024 №5010045961, Сертифікат системи безпеки на продукцію виробника, листи виробника "Dr.August Oetker" від 08.11.2024. В поданих відправником (виробником) документах інформації про наявність прекурсору «піперональ» не зазначена, при цьому сам паспорт безпеки на продукт від виробника до митного оформлення не подавався. Виходячи з відомостей вказаної вище митної декларації, заявлений до митного контролю та оформлення товар: «Продукт, що являє собою суміш запашних речовин на носії пропіленгліголь, використовується в якості ароматизаторів для виготовлення кондитерських виробів у харчовій промисловості: арт.1-01-142800 Ароматизатор "Ром" (4 пляшки по 2мл), упаковані у блістери по 4шт. та знаходяться в картоній коробці по 16 блістерів - 7680шт; вага нетто+ первинне пакування 192кг, вага нетто продукту 63,898 кг. Термін придатності до 03/2026 Досліджений зразок №1 являє собою прозору безбарвну рідину з вираженим запахом рому. При розведенні зразка у воді (згідно з рекомендованим дозуванням) утвоюється прозорий безбарвний розчин, запах збергається. У складі зразка підтверджено наявність пропіленгліколю (розчинника/носія). Етилового спирту, вуглеводів (крохмалю, глюкози, ізоглюкози, цукрози), нікотину не виявлено. Арт.1-01-144800 Ароматизатор "Ваніль" (4 пляшки по 2мл), упаковані у блістери по 4 шт. та знаходяться в картоній коробці по 16 блістерів -30720шт; вага нетто+ первинне пакування 768 кг, вага нетто продукту 255,836 кг. Термін придатності д о 03/2026 Досліджений зразок №2 являє собою прозору рідину блідо-жовтого кольору з вираженим запахом ванілі. При розведенні зразка у воді (згідно з рекомендованим дозуванням) утворюється прозорий безбарвний розчин, запах зберігається. У складі зразка підтверджено наявність пропіленгліколю (розчинника / носія), води, етилового спирту (визначений вміст якого становить менш як 0,5 об. %). Вуглеводів (крохмалю, глюкози, ізоглюкози, цукрози), нікотину не виявлено. В первинній упаковці. Торгівельна марка: "Dr.Oetker". Виробник: "Країна виробництва: DE.». 11.11.2024 проведено митний огляд товарів, за результатами якого складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №24UA100120221512U5. Під час проведення огляду здійснено відбір всіх проб (зразків) товару та направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) від 13.11.2024 №7.8-6/20-03/7/21048). Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 21.11.2024 №142000-3203-0303 в результаті проведених досліджень встановлено, що у складі проб товарів, артикул: 1-01-144800 Ароматизатор "Ваніль" виявлено піперональ, який згідно з "Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV Список № 1)». В інших зразках товарів, хімічних сполук, що включені до вищезазначеного Переліку, не виявлено. Відповідно до ст. 24 Закону України від 15.02.1995 №60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори»: частина 1 - «Ввезення на територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу»; частина 7 - «Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для пропуску через митний кордон України, випуску у відповідний митний режим кожної партії наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, на підставі відповідного дозволу, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідно до Митного кодексу України»; частина 13 - «Партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації в порядку, встановленому законом». Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.1997 № 146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» встановлено: п. 2. Імпорт та експорт наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюються підприємствами за умови одержання дозволу на кожну окрему операцію, який видається Держлікслужбою. Видача дозволу здійснюється за узгодженням з СБУ; п. 8. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу, підлягають затриманню відповідними митницями України; п. 9. Підприємства та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України. Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України (далі - МК України) не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом; 2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог МК України та інших законів України, крім випадків, передбачених МК України. Згідно з частиною 1 статті 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Частиною 8 статті 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, в тому числі у вигляді кодів, зокрема відомості про: про товари: найменування, звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, код товару згідно з УКТЗЕД; що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України; відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу: у встановленому Митним кодексом України порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості про документи, що підтверджують дотримання заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Відповідно до статті 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату. Відповідно до пункту 8 статті 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. Відповідно до частини 1 статті 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом. В поданій до митного оформлення, митній декларації ІМ 40 ДЕ MRN 24UA100120221512U5 від 08.11.2024 декларантом ОСОБА_1 не заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей про наявність у складі товарів: «Продукт, що являє собою суміш запашних речовин, артикул: 1-01-144800 Ароматизатор "Ваніль"» речовини піпероналю, що відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю. Прекурсори в разі їх переміщення через митний кордон України підлягають обов'язковому декларуванню митному органу з наданням дозвільних документів Держлікслужби на їх переміщення. Враховуючи те, що товар: «суміші запашних речовин - ароматизатори» це рідкі речовини, що мають складну композицію із сумішів ароматичних речовин інформація про склад яких міститься в паспортах безпеки виробника, тому декларант повинен заздалегідь бути обізнаним за вміст цих речовин і їх відношення до контрольних речовин та здійснити їх митне оформлення з вимогами законодавства. Отже, в діях громадянина України, декларанта ТОВ «АРТ - ВЕД» ОСОБА_1 на думку митного органу наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України. Вартість предметів правопорушення становить 287039, 35 грн. Вага бруто - 768 кг. (30720 блістерів).
19 лютого 2025 року адвокатом Єфімченко І.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 подано до матеріалів справи письмові пояснення у яких вказано наступне. ОСОБА_1 є керівником ТОВ «АРТ-ВЕД», а також надає послуги з декларування товарів як агент з митного оформлення. 20.01.2020 між ТОВ «АРТ-ВЕД» (ЄДРПОУ 38613200) та TOB «ДР.ОЕТКЕР» (ЄДРПОУ 32553204) укладено Договір доручення на надання послуг по декларуванню товарів № 1/01/20, відповідно до якого ТОВ «АРТ-ВЕД» (Повірений) зобов'язується вчиняти від імені та за рахунок TOB «ДР.ОЕТКЕР» (ЄДРПОУ 32553204) (Довіритель) наступні юридичні дії: у відповідності до статей 455, 416, 417, 418, 419 Митного Кодексу України здійснювати взяття на облік осіб, які здійснюють операції з товарами, внесення змін до заяви про взяття на облік особи, яка здійснює операції з товарами, декларування товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, пред'являти органу доходів і зборів товари і транспортні засоби та документи на них до митного оформлення, 08.11.2024 на підставі документів, отриманих від TOB «ДР.ОЕТКЕР», агентом з митного оформлення ОСОБА_1 з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг до Київської митниці подано митну декларацію № 24UA100120221512U5, відповідно до якої заявлено товари ««Продукт, що являє собою суміш запашних речовин на носії пропіленгліголь, використовується в якості ароматизаторів для виготовлення кондитерських виробів у харчовій промисловості: арт. 1-01-142800 Ароматизатор «Ром» (4 пляшки по 2 мл), упаковані у блістери по 4 шт. та знаходяться в картонній коробці по 16 блістерів -7 680 шт.; вага нетто первинне пакування 192 кг, вага нетто продукту 63,898 кг. Термін придатності до 03/2026. Досліджений зразок № 1 являє собою прозору безбарвну рідину з вираженим запахом рому. При розведенні зразка у воді (згідно з рекомендованим дозуванням) утворюється прозорий безбарвний розчин, запах зберігається. У складі зразка підтверджено наявність пропілепгліколю (розчинника/носія). Етилового спирту, вуглеводів (крохмалю, глюкози, ізоглюкози, цукрози), нікотину не виявлено. арт. 1-01-144800 Ароматизатор «Ваніль» (4 пляшки по 2 мл), упаковані у блістери по4шт. та знаходяться в картонній коробці по 16 блістерів - 30 720 шт.; вага нетто+ первинне пакування 768 кг, вага нетто продукту 255,836 кг. Термін придатності до 03/2026. Досліджений зразок № 2 являє собою прозору рідину блідо-жовтого кольору з вираженим запахом ванілі. При розведенні зразка у воді (згідно з рекомендованим дозуванням) утворюється прозорий безбарвний розчин, запах зберігається. У складі зразка підтверджено наявність пропілепгліколю (розчинника/носія), води, етилового спирту (визначений вміст якого становить менш як 0,5 об. %). Вуглеводів (крохмалю, глюкози, ізоглюкози, цукрози), нікотину не виявлено. В первинній упаковці. Торгівельна марка: «Dr. Oetker». Виробник: «Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG». Країна виробництва: DE». Разом з митною декларацією до митного оформлення серед інших подано: Інвойс від 29.10.2024 №5010045961, CMR б/н від 25.10.2024; Контракт № 2-DE/21 від 01.02.2021, Сертифікат відповідності та якості від 29.10.2024/. Товари поставлені на виконання зовнішньоекономічного контракту від 09.07.2024 № 03/24, який укладено TOB «ДР.ОЕТКЕР» з компанією «Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG» (Німеччина). Після подання митної декларації ОСОБА_1 від співробітника митниці в телефонному режимі отримав вимогу про необхідність подання Паспортів безпеки на заявлені до митного оформлення ароматизатори. На виконання усного запиту митниці ОСОБА_1 звернувся до TOB «ДР.ОЕТКЕР», яке, в свою чергу, звернулось до компанії «Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG».
На звернення TOB «ДР.ОЕТКЕР» компанією «Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG» надано гарантійного листа, а також інформаційні листи щодо безпечності продуктів, однак паспорти безпеки надані після неодноразових звернень лише в грудні 2024, що підтверджується копією електронного листування. Разом з тим, слід звернути увагу, що паспорти безпеки, на неподання яких звертає увагу митниця, не є товаросупровідними документами та не передбачені митним законодавством як обов'язкові для подання до митного оформлення, а також їх подання не передбачено умовами Контракту від 01.02.2021 № 2-DE/21. 08.11.2024 товари, заявлені за МД № 24UA100120221512U5 розміщено на складі тимчасового зберігання ТОВ «Фрозен Фріо» відповідно до ЄУД № 2410297/122. 11.11.2024 проведено митний огляд товару, за результатами якого складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу (далі: Акт огляду), за результатами якого встановлено, що товар відповідає заявленому. З урахуванням результатів митного огляду здійснено відбір зразків товарів, а саме: арт. 1-01-142800 Ароматизатор «Ром» та арт. 1-01-144800 Ароматизатор «Ваніль», та направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) від 13.11.2024 № 7.8-5/20003/7/21048. Відповідно до висновку Спеціалізованою лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 21.11.2024 № 142000-3203-0303 (далі СЛЕД) в результаті проведених експертних досліджень у складі рідини в упаковці з маркуванням «AROMA AROME ESENTA D E/ Dr. Oetker / Butter-Vanille ...» (зразок № 2) виявлено піперональ, який, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №1 Таблиці IV). Хімічні сполуки, що включені до вищезазначеного Переліку, у складі зразка №1 не виявлені. У висновку також зазначено, що піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах. Крім того зазначено, що експериментально визначити кількісний вміст піпероналю у складі рідини зразка № 2 не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини. Враховуючи отримані результати експертного дослідження в частині виявлення в складі ароматизатору арт. 1-01-144800 «Ваніль» прекурсору - піперональ, посадовою особою митниці зроблено висновок щодо наявності в діях агента з митного оформлення ОСОБА_1 ознак порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України - незаявлені за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, у зв'язку з чим, відносно останнього складено протокол про порушення митних правил № 1043/10000/24.
Також, вказала, що найменування товару та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, фізичні характеристики товару (його склад) в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, заявлено ОСОБА_1 у відповідності до наявних товаросупровідних документів та документів щодо складу товару, отриманих від TOB «ДР.ОЕТКЕР». Відповідність заявленого товару за описом, маркуванням та кількістю встановлено за результатами проведеного митного огляду, та не спростовано висновком Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби № 142000-3203-0303, а виявлення у складі піпероналю не призвело до зміни коду УКТЗЕД, визначеного декларантом. Інформація щодо наявності в складі частини товару речовини - піперональ, ОСОБА_1 до гр. 31 МД № 24UA100120221512U5 не вносилась, оскільки в наданих TOB «ДР.ОЕТКЕР» (ЄДРПОУ 32553204) документах, така інформація була відсутня, тоді як паспорти безпеки, не є товаросупровідними документами, не передбачені митним законодавством як обов'язкові для митного оформлення, а також їх надання не передбачено умовами Контракту від 01.02.2021 № 2-DE/21.
Проведення декларування товарів у відповідності до положень Митного кодексу України, додержання Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, заявлення в митній декларації відомостей, виключно на підставі документів, отриманих від одержувача товарів - TOB «ДР.ОЕТКЕР», пред'явлення товарів до митного контролю в повному обсязі, свідчить про відсутність у ОСОБА_1 , як агента з митного оформлення, мети вчинити будь-які незаконні дії, в тому числі спрямовані на недекларування товарів, а відтак і на відсутність ознак як об'єктивної так і суб'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Відповідно до Договору доручення на надання послуг по декларуванню товарів від 20.01.2020 № 1/01/20 Довіритель (TOB «ДР.ОЕТКЕР») зобов'язаний надавати Повіреному (ТОВ «АРТ-ВЕД») не пізніше ніж за добу до початку митного оформлення кожної партії товару всі необхідні документи, забезпечувати Повіреного необхідною документацією, надавати необхідні довіреності, заяви, акти, інші необхідні документи (п. 3.3.1). Довіритель відповідає за свої дії з приводу правильного і повного заповнення товарно- супровідних документів, заявок, перекладів інвойсів і зазначення кодів на товар а також відповідності задекларованого в документах вантажу тому, що транспортується (п. 3.3.3). Довіритель несе відповідальність згідно чинного законодавства України за повноту інформації, наданої Повіреному (п. 3.3.4). Відповідно до п. 3.1.3 Повірений на підставі наданих Довірителем документів, готує та подає митному органу України ВМД та інші документи, що містять відомості, потрібні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів. Відповідно до п. 5.1 TOB «ДР.ОЕТКЕР» (ЄДРПОУ 32553204) згідно чинного законодавства України несе відповідальність за достовірність наданих відомостей (в тому числі про вантаж, його кількість, вартість, якісні, технічні та інші характеристики), наявність ліцензій, дозволів, сертифікатів, тощо та справжність документів. З огляду на зазначене, саме на TOB «ДР.ОЕТКЕР» відповідно до Договору доручення на надання послуг по декларуванню товарів від 20.01.2020 № 1/01/20 було покладено обов'язок, забезпечити митного брокера повною та достовірною інформацією щодо імпортованих товарів. Разом з тим, відповідно до пункту 7 контракту від 01.02.2021 № 2-DE/21 між TOB «ДР.ОЕТКЕР» та компанією «Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG» (Німеччина) продавець надає покупцю наступні оригінали документів: пакувальний лист, авіанакладна або CMR, Інвойс та Сертифікат походження, при цьому, як вже було зазначено, положення контракту не передбачають супроводження товару, що поставляється такими документами як паспорти безпеки.
Також, звертає увагу, що ОСОБА_1 вже проводив митне оформлення подібних ароматизаторів, зокрема ароматизатору арт. 1-01-144800 «Ваніль», під час якого митницею не витребовувались паспорти безпеки, а митне оформлення проведено без будь-яких зауважень з боку митного органу та без застосування заходів нетарифного регулювання. Більш того, в травні 2024 Київською митницею проводився відбір зразків товарів, імпортованих TOB «ДР.ОЕТКЕР» та заявлених за МД № 24UA100120214331U0, в тому числі і ароматизатору арт. 1-01-144800 «Ваніль». За результатами експертного дослідження (Висновок СЛЕД від 21.05.2024 № 142000-3201-0119), одним із завдань якого було визначення компонентів хімічного складу та їх відсотковий вміст, необхідні для однозначної ідентифікації та класифікації товару відповідно до вимог УКТЗЕД, встановлено, що «Досліджений зразок № 2 (арт. 1-01-144800) являє собою прозору рідину блідо-жовтого кольору з вираженим запахом ванілі. … У складі зразка підтверджено наявність пропіленгліколю (розчинника/носія), води, етилового спирту (визначений вміст якого становить мети як 0,5об.%). Вуглеводів (крохмалю, глюкози, ізоглюкози, цукрози), нікотину не виявлено …» Отже, наявність попередніх митних оформлень, висновку експертного дослідження, а також результати митного огляду, якими встановлена відповідність заявлених товарів за описом, маркуванням та кількістю, об'єктивно свідчать, що ОСОБА_1 не мав підстав для сумніву в повноті та правильності заявлених ним відомостей, а також достатності поданих до митного оформлення документів.
Крім того, експертами у Висновку СЛЕД від 21.11.2024 № 142000-3203-0303 не дано чіткої відповіді чи належать досліджені ароматизатори до наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів. У висновку зазначено лише, що у складі зразку виявлено піперональ, який згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою КМУ від 06.05.2000 року № 770, віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, при цьому визначення кількісного вмісту піпероналю не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини. Тобто з вказаного висновку абсолютно не зрозуміло: чи ароматизатор арт. 1-01-144800 «Ваніль» є прекурсором, чи ні. Крім того, під час проведення експертизи не досліджувалась можливість легкодоступного вилучення з ароматизаторів речовини піперональ в кількості, за якої можливе зловживання. Також, у висновку зазначено, що піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах.
З відкритих інтернет джерел (https://uk.wikipedia.org/wiki/Ваніль_плосколиста) встановлено, що плоди ванілі містять 1-3 % ванілозиду, піпероналю та інші запашні речовини. Геліотропін (піперональ, 3,4-метилендіоксибензальдегід) - ароматичний альдегід C8H6O3 (https://ru.wikipedia.org/wiki/Гелиотропин ), який може бути отриманий як із рослинної сировини (ваніль, геліотроп, бузок), так і синтетичним способом із сафролу. Отже, піперональ є природною речовиною та похідною від наявності в складі продукту зокрема ванілі, бузку, геліотропу тощо.
Окремо, зазначає, що в інший справі до Держмитслужби України направлено адвокатський запит на отримання інформації щодо митного оформлення таких товарів як ваніль, яка може містити піперональ, так і смакоароматичних домішок. На вказаний запит Держмитслужбою України повідомлено, що за відомостями з інформаційних ресурсів митних органів у період з 01.01.2021 по 25.06.2024 станом на 26.06.2024: кількість митних оформлень (в усіх митних режимах та за всіма типами митних декларацій) товарів у розрізі товарних позицій згідно з УКТЗЕД: 0905 - 85 митних декларацій; 3302 - 649 митних декларацій; фактів митного оформлення товарів у розрізі товарних позицій 0905 та 3302 згідно з УКТЗЕД де надавалися дозволи Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, на право ввезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (код документу 5066) не виявлено.
Відсутність випадків митного оформлення товарів, що класифікуються в товарних позиціях згідно з УКТЗЕД 0905 (Ваніль) та 3302 (Суміші запашних речовин …), які можуть містити у своєму складі як синтетичний так і природній піперональ, з наданням дозволів Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, на право ввезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (код документу 5066), свідчить, що такі продукти вільно імпортуються на територію України та знаходяться у легальному продажу без будь-яких обмежень, тоді як заходи контролю за такими речовинами є суто ситуативними, а з 2024 року явно пов'язані з забороною продажу ароматичних рідин для електронних цигарок.
Окрім того, що програмні комплекси, якими користуються декларанти під час митного оформлення товарів, зокрема QD Professional (https://qdpro.com.ua),а також Єдиний державний інформаційний веб-портал Державної митної служби України «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» (https://cabinet.customs.gov.ua/tnvinfo)будь-які посилання та застереження щодо заходів нетарифного регулювання щодо необхідності надання дозволів Держлікслужби, на право ввезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (код документу 5066) при митному оформленні товарів, що класифікуються товарних позиціях згідно з УКТЗЕД 0905 (Ваніль) та 3302 (Суміші запашних речовин …) не містять, що в свою чергу свідчить про відсутність належного інформування декларантів про можливі заходи нетарифного регулювання при ввезенні як ванілі так і сумішей запашних речовин.
Вищевикладене у своїй сукупності на думку представника свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 , складу порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України, а також правових підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності.
В судове засідання представник Київської митниці Державної митної служби України з'явився, надав пояснення щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак порушення митних правил.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду повідомлений належним чином.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Єфімченко І.В. в судове засідання з'явилась, зазначила, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, навела обґрунтування, викладені у письмових поясненнях.
Перевіривши матеріали справи про порушення митних правил, заслухавши представника Київської митниці та адвоката Єфімченко І.В. суддею встановлено наступне.
Як вбачається з Контракту №2-DE/21 від 01.02.2021 року, компанія Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG, Germany (як Продавець) продає, а ТОВ «Др. Оеткер» (як Покупець) купує товар відповідно до Інвойсі, які є невід'ємною частиною цього Контракту (а.с. 39 - 42).
Розділом 5 вказаного контракту встановлено, що продавець гарантує, що якість товару відповідає положенням та нормам Німеччини, директивам ЄС та нормам країни Покупця.
Відповідно до Договору доручення на надання послуг по декларуванню товарів №1/01/20 від 20 січня 2020 року, вказаний договір укладено між ТОВ «АРТ - ВЕД» (Повіреним) та ТОВ «ДР.ОЕТКЕР» (Довірителем) (а.с. 43 - 45).
Згідно до п. 1 1 вказаного договору Довіритель доручає, а Повірений зобов'язується від імені і за рахунок Довірителя здійснювати, зокрема, декларування товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України.
Відповідно до п.3.3.1. вказаного договору, Довіритель зобов'язаний надавати повіреному не пізніше ніж за добу до початку митного оформлення кожної партії товару всі необхідні документи, забезпечувати повіреного необхідною документацією, надавати необхідні довіреності, заяви, акти, інші необхідні документи.
Як вбачається з ІМ40 ДЕ №24UA100120221512U5, вантажовіправником є Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG, Germany, вантажоодержувачем - ТОВ «Др. Оеткер», декларант / представник - ТОВ «АРТ - ВЕД» (а.с. 11 - 13).
Згідно до акту про взяття проб (зразків) товарів від 11 листопада 2024 року, взято проби (зразки) 2 позицій товарів (а.с.49 - 50).
На запит Київської митниці Державної митної служби України про проведення дослідження (аналізу, експертизи) №7.8-5/20-03/7/21048 від 13.11.2024 року (а.с. 51), Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби Управління експертиз та досліджень харчової продукції, напоїв та біологічно - активних речовин було проведено експертизу товарів.
Як вбачається з Висновку №142000-3203-0303 від 21 листопада 2024 року, у складі рідини в упаковці з маркуванням «AROMA AROME ESENTA DE / Dr. Oetker / Butter - Vanille…» (зразок №2) виявлено піперональ, який згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №1 Таблиці IV). Хімічні сполуки, що включені до вищезазначеного Переліку, у складі зразка №1 не виявлені. Піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах (а.с. 53 - 57).
Суддею також досліджено інвойс (а.с. 14), сертифікати (а.с. 15 - 36), Лист Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG, Germany (а.с. 37 - 38), Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу (а.с. 46), письмові пояснення ОСОБА_1 (а.с. 58 - 60), фотографії продукції (а.с. 63 - 64), листи Київської митниці Державної митної служби України від 27.01.2025 року, від 25.03.2025 року (а.с. 73 - 76, 79 - 82), лист Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG з перекладом (а.с. 85 - 88), копії електронних листів ТОВ «Др. Оеткер» (а.с. 123 - 132), інформацію по товару 3302 10 90 00 станом на 22.102024 (а.с. 177 - 182), лист Держмитслужби (Вих. №19/19 02-02/8.19/3082 від 28.06.2024 року (а.с. 183 - 184).
Як вбачається з гарантійного листа Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG, Germany з перекладом, всі продукти були виготовлені компанією з безпечної сировини, виробництво здійснювалось в суворих санітарних умовах; продукція, особливо рідкі ароматизатори зі смаком рому (1-01144800) і масло зі смаком ванілі (1-01-144800), виробляються в санітарних умовах із застосуванням належної виробничої практики (GMB), використанням безпечних харчових продуктів, упаковки та процесів. Також, підтверджують, що всі готові продукти, вироблені в Німеччині та/або Європейському Союзі, відповідають Регламенту (ЄС) №2023/915 і Регламенту (ЄС) №2015/2283; рідини є ароматизаторами для харчових продуктів і придатні для споживання людиною, продукти є інгредієнтами для випічки (а.с. 133 - 134).
Суддею також досліджено інформацію про безпеку (а.с. 135 - 138), сертифікати безпеки, надані виробником (а.с. 139 - 166), попередні митні декларації щодо ввезення аналогічної продукції на територію України (а.с. 167 - 173).
Відповідно до Висновку №142000-3201-019 від 21 травня 2024 року Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби, у складі зразка №2 підтверджено наявність пропіленгліколю (розчинника / носія), води, етилового спирту (визначений вміст якого становить менш як 0,5 об %), вуглеводів (крохмалю, глюкози, ізоглюкози, цукрози, нікотину не виявлено (а.с. 174 - 176).
Згідно до листа Міністерства охорони здоров'я (Вих. №26-04/17/4209/ЗПІ-24//4452 від 22.11.2024 року), згідно Регламенту ЄС 273/2004 «підконтрольна речовина» означає будь - яку речовину, зазначену в Додатку І, яка може бути використана для незаконного виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин, включаючи суміші та натуральні продукти, що містять такі речовини, але виключаючи суміші та натуральні продукти, які містять підконтрольні речовини, якщо вони складені таким чином, що підконтрольні речовини не можуть бути легко використані або вилучені за допомогою доступних або економічно вигідних методів, лікарські засоби, визначені в пункті 2 статті 1 Директиви 2001/83/ЕС Європейського Парламенту та Ради (1), та ветеринарні лікарські засоби, визначені в пункті 2 статті 1 Директиви 2001/82/ЕС Європейського Парламенту та Ради (2) (а.с. 185 - 187).
Суддею також досліджено надані представником лист Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Вих. №10529-001.3/006.0/17-23 від 08.11.2023), (а.с. 192), лист Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Вих. 7967-001.2/006.0/17-21) (а.с. 193).
Як вбачається з Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. №228-р «Про схвалення Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV "Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею" Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами - членами, з іншої сторони», Регламент Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1334/2008 від 16 грудня 2008 р. щодо ароматизаторів та деяких харчових інгредієнтів з ароматизованими властивостями, що застосовуються в харчових продуктах, та щодо внесення змін до Регламенту Ради (ЄС) №1601/91, Регламентів (ЄС) № 2232/96 і № 110/2008 та Директиви 2000/13/ЄС підлягає застосуванню на території України з 2018 року (а.с. 194 - 196).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року №1106 затверджено План заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергетики і їхніми державами - членами, з іншої сторони. Вказаний план зокрема включає п. 239 - приведення процедур використання ароматизаторів у харчових продуктах у відповідність із законодавством ЄС, Акт права ЄС - 1334/2008 (а.с. 197 - 199).
Наказом Міністерства охорони здоров'я №45 від 08.01.2024 року затверджено вимоги до харчових ароматизаторів, вимоги до харчових добавок та вимоги до харчових ензимів (а.с. 200 - 207).
Представником ОСОБА_3 - адвокатом Єфімченко І.В, до матеріалів справи надані регламенти ЄС, які регулюють відповідні питання у країнах Європейського Союзу.
В Додатку I Регламенту № 1334/2008 наведено Перелік ароматизаторів та вихідних матеріалів Співтовариства, що затверджені для використання в продуктах харчування. Таблиця 1, окрім іншого, містить встановлені обмеження використання (колонка 7): «Використання смакових речовин дозволено у відповідності з належною виробничою практикою, якщо не вказано конкретне обмеження у цій колонці. Допускаються лише смакові речовини з обмеженнями використання до перелічених категорій харчових продуктів та за вказаних умов використання». Зазначеним переліком для речовини піперональ жодних обмежень щодо використання та граничних кількостей не встановлено (а.с. 208 - 209).
Відповідно до Регламенту Ради ЄС №111/2005 від 22 грудня 2004 року, для цілей цього Регламенту застосовуються такі визначення, зокрема: «занесена до списку речовина» означає будь - яку речовину, перераховану в Додатку, включаючи суміші та натуральні продукти, що містять такі речовини, але за винятком лікарських засобів, як визначено в Директиві 2001/83/ЄС Європейського Парламенту та Ради (5), фармацевтичних препаратів, сумішей, натуральні продукти та інші препарати, що містять зазначені речовини, складені таким чином, що такі речовини не можна легко використати або видобути легко застосовними чи економічно життєздатними засобами (а.с. 210 - 216).
Суддею також досліджено Регламент ЄС №273/2004 Європейського парламенту та Ради від 11 лютого 2004 року (а.с. 217 - 222), а також роздруківку з брокерської програми, надану представником, з якої вбачається, що будь - яких додаткових вимог при ввезенні на територію України товару за кодом 3302 10 90 00 станом на 22.10.2024 року не встановлено (а.с. 177 - 182).
Також, відповідно до ст. 2 Закону України від «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 15 лютого 1995 року № 60/95-ВР, наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку: таблиця I містить наркотичні засоби, у тому числі рослини, і психотропні речовини, включені до списків № 1, № 2 та № 3, обіг яких на території України заборонено, за винятком їх обігу лише в цілях та на підставах, передбачених статтями 15, 19 і 20 цього Закону; таблиця II містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю; таблиця III містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких в Україні обмежено та стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю; таблиця IV містить прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю. Обіг препаратів, що містять наркотичний засіб або психотропну речовину, які включені до таблиць II і III Переліку, підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу наркотичного засобу чи психотропної речовини, які в них містяться; якщо препарат містить не один наркотичний засіб чи не одну психотропну речовину, а кілька наркотичних засобів та (або) психотропних речовин, які включені до таблиць II і III Переліку, щодо обігу яких встановлено різний режим контролю, то його обіг підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу того із засобів або тієї з речовин, що підлягає більш суворим заходам контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 р. № 589 затверджено «Порядок провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом».
Згідно п. 5 зазначеного Порядку, діяльність, пов'язана з обігом засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, виданої Держлікслужбою.
Відповідно до п. 7 Порядку, ввезення на територію України, вивезення з її території та транзит через територію України засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, здійснюється суб'єктами господарювання на підставі дозволу, виданого Держлікслужбою, через пункти пропуску через митний кордон України, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 р. № 1950 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 52, ст. 2371).
Таким чином, сам по собі обіг препаратів, що містить прекурсори, не заборонено. Заходи контролю встановлюються лише у випадку перевищення гранично допустимої їх кількості.
В свою чергу Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 р. №1203 затверджено гранично допустиму кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що містяться в препаратах, згідно з додатком. Однак, в Додатку до вказаної постанови нічого не зазначено про піперональ (геліотропін).
Отже на час ввезення продукцію на територію України (08 листопада 2024 року) гранично допустима кількість прекурсору піперональ (геліотропін), що міститься в препаратах, законодавчо не визначена, в зв'язку з чим має місце правова невизначеність у здійсненні заходів контролю за обігом продукції, яка містить у складі цей прекурсор.
Суддя зважає на те, що принцип правової визначеності (певності) - загальний принцип права, який гарантує забезпечення легкості з'ясування змісту права і можливість скористатися цим правом у разі необхідності. Принцип правової визначеності є невід'ємною, органічною складовою принципу верховенства права.
Крім того, у висновку експерту зазначено, що піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах.
Законодавством України (станом на момент ввезення продукції на територію України) не було встановлено будь - яких обмежень щодо обігу зазначеної продукції.
Також, суддя зважає на те, що у Висновку експерта №142000-3203-0303 від 21.11.2024 року вказано, що експериментально визначити кількісний вміст піпероналю у складі рідини зразка №2 не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини.
Крім того, як вбачається з п. 3 Примітки до Таблиці IV, затвердженої Постанови Кабінету Міністрів України №692 від 11 червня 2025 року, обіг піпероналю, сапролу, феніл оцтової кислоти, які природньо містяться у складі харчових продуктів, у харчових ароматизаторах і харчових добавках, не підпадає під дію обмежень та заходів контролю, встановлених для прекурсорів.
За положеннями ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Таким чином, суддею встановлено, що ОСОБА_1 , як агентом з митного оформлення, здійснено на підставі договору доручення на надання послуг по декларуванню №1/01/20 від 20 січня 2020 року, декларування товарів одержувача ТОВ «ДР. ОЕТКЕР», відповідно до товаро - супровідних документів, наданих довірителем.
Згідно до ч. 1 ст. 258 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст.459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення. Склад правопорушення є єдиною та головною підставою для юридичної відповідальності.
Статтею 472 МК України встановлена відповідальність за недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер вчинення правопорушення та бажає настання відповідних наслідків.
Таким чином, обов'язковою кваліфікуючою ознакою складу даного адміністративного правопорушення є умисел на його вчинення.
Згідно зі статтею 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.
Тобто, відповідальність за ст. 472 МК України може наступати лише у випадку, коли особі відомі усі необхідні реквізити товару, що підтверджуються відповідними документами, однак особа їх не декларує за встановленою формою.
З аналізу статей 458 та 487 МК України, а також статей 2, 9, 10, 11 КУпАП, вбачається, що підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної сторони складу правопорушення.
Відповідно до частин першої та сьомої статті 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи. Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684) при заповненні графи 31 «Паковання та опис товарів - Марковання та номери - Номер контейнера (номери контейнерів) - Кількість і вид» - під номером 1 зазначаються найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар (фізичні характеристики товару в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення): наприклад, комплектність або завершеність (зібраний/незібраний), кількісний та якісний склад (матеріал, речовина, суміш, сполука тощо), основні властивості товару (призначення, розмір, розфасування, пакування тощо). Якщо у графі 33 МД код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається на рівні десяти знаків, то у графі 31 в окремих полях електронної МД або у разі використання МД на паперовому носії - електронної копії МД на паперовому носії без зазначення у паперовому примірнику зазначаються за формою «електронного інвойсу» в розрізі кожного найменування товару відомості, необхідні для ідентифікації товарів, що є в наявності: найменування товару (згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару); артикул (марка, модель, сорт, тип, тощо); найменування торговельної марки (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах) (зазначається повністю без будь-яких скорочень; якщо оригінальне написання найменування торговельної марки виконується мовою, в якій використовується латинський алфавіт, в графі таке найменування зазначається латинськими літерами); виробник (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); літерний код альфа-2 країни виробництва товару (за бажанням Декларанта); кількість (в одиницях виміру згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару); код одиниці виміру за рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару, згідно з класифікатором одиниць вимірювання та обліку, що використовуються у процесі оформлення МД; ціна за одиницю товару (у валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару); вартість задекларованої кількості одиниць (у валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару); для товарів, щодо яких законодавством визначена інформація, необхідна для ідентифікації та/або класифікації таких товарів,- передбачена відповідними актами законодавства інформація про товар, у тому числі у вигляді кодів.
Стаття 266 МК України визначає, що декларант зобов'язаний, зокрема: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовано представником митного органу, найменування товару та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, фізичні характеристики товару (його склад) в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, заявлено ОСОБА_1 у відповідності до наявних товаросупровідних документів, наданих вантажоодержувачем.
Ураховуючи вищевикладені обставини, а також те, що декларування громадянином України ОСОБА_1 ввезеного на митну територію України товару проведено з дотриманням норм МК України, Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказаом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, а також ураховуючи відсутність доказів, що декларантом було подано недостовірні документи та/або інформацію про товар, суддя дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна ознака складу правопорушення, передбаченого статтею 472 МК України, оскільки при митному оформленні товару були подані всі документи, передбачені як обов'язкові, які були оформлені у встановленому чинним законодавством порядку та містили всі реквізити, необхідні для ідентифікації товару. Обставини та характер вчинених ним дій з митного оформлення товару не дозволяють стверджувати про наявність у нього умислу на недекларування чи неправильне / неповне декларування товару.
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно до статті 62 Конституції України , обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як вбачається з п. 4.1. Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, Конституційний Суд України на підставі наведеного дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України). Елементами верховенства права є принципи рівності і справедливості, правової визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005) . Принцип правової визначеності означає, що "обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки" (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року N 17-рп/2010). Наведені конституційні засади враховуються Конституційним Судом України у процесі перевірки на відповідність Конституції України положень статті 14-1, частини шостої статті 258 Кодексу.
Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовим позиціям Європейського суду з прав людини.
Як вбачається з п. 65 рішення по справі «Коробов проти України» (Заява №39598/03) від 21.10.2011 року, суд також повторює, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, Series А заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Тож, з врахуванням відсутності в матеріалах справи беззаперечних доказів наявності вини ОСОБА_4 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України, всі сумніви суддя трактує на користь особи, щодо якої розглядається справа про притягнення її до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи докази по справі, суддя дійшла висновку, що провадження по справі стосовно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 472 МК України підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Крім того, як вбачається з протоколу про порушення митних правил №1043/10000/24 від 29 листопада 2024 року, на підставі статті 511 МК України тимчасово вилучено: ароматизатор «Ваниль», «Butter - Vanille Aroma», артикул: 1-01-144800, торгової марки «Dr.Oetker» у вигляді прозорої рідини в складі якої виявлено прекурсор - піперональ (геліотропін), що зазначений в Списку №1 Таблиці №IV. Ароматизатор «Ваніль» розфасований у пляшечки об'ємом 2 мл, що поміщені у блістер в якому знаходяться 4 пляшечки, кількість блістерів - 30719 шт. (1 блістер - 3 пляшечки, 1 використана при дослідженні). Блістери знаходяться в 1920 картонних коробках, 16 шт. Вага нетто - 255,834 кг., кількість та/або вага 767,998, вартість за од. грн. 373,74915, загальна вартість 287 038,60 грн.
Згідно зі статтею 283 КУпАП України, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Таким чином, у випадку закриття провадження по справі товари, вилучені митним органом відповідно до протоколу про порушення митних правил, підлягають поверненню його власнику або уповноваженій ним особі у встановленому законом порядку.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 268, 458, 483, 527 - 529 МК України, ст. ст. 9, 247, 283, 284, 294 КУпАП України, суддя,-
постановив:
провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , с.м.т. Бабинці, Бородянського р-ну, Київської обл., паспорт громадянина України: № НОМЕР_1 , виданий органом - 3215, 14.06.2023 року, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ; місце роботи - ТОВ «АРТ - ВЕД», особа уповноважена на роботу з митницею, декларант, ЄДРПОУ 38613200, 03142, м. Київ, вул. Василя Стуса, буд.35/37, оф.204; зареєстрований: Київська обл., Бучанський р-н, село Новий Корогод, вул. Заводська, 1, за ст. 472 МК України, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил №1043/10000/24 від 29 листопада 2024 року товари, - повернути власнику (вантажоодержувачу) - Товариству з обмеженою відповідальністю «Др. Оеткер» (код ЄДРПОУ 32553204).
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.О. Тесленко