Справа № 161/10932/25
Провадження № 1-кп/161/1065/25
м. Луцьк 26 червня 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням:
судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції)
представника потерпілого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),
підозрюваного ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №72025001400000004 від 29.05.2025 про звільнення від кримінальної відповідальності
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Нововолинськ, Волинської області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, на утримані двоє дітей, працюючого заступником директора ПП «Газпроектмонтаж», раніше не судимого, -
- за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України,
Згідно матеріалів клопотання, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «ВОЛИНЬГАЗ» (код ЄДРПОУ 03339459) (Далі АТ «ВОЛИНЬГАЗ») забезпечує розподіл газу споживачам усіх форм власності на території Волинської області.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу.
На підставі ст.6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, для підігріву води та приготування їжі.
У відповідності до ст.3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів; інших джерел, не заборонених законодавством.
Постановою НКРЕКП від 28.12.2017 № 1599 затверджено План розвитку газорозподільної системи АТ «ВОЛИНЬГАЗ» на 2017-2026 роки та джерела його фінансування по розділах, зокрема по розділу I (2017 Рік) планові джерела склали 26 719,2 тис.грн. (у тому числі амортизаційні відрахування 14 451,6 тис. грн, витрати на встановлення індивідуальних лічильників 12 267,6 тис. грн.) (далі «Інвестиційна програма»).
У період 2016-2019 років АТ «ВОЛИНЬГАЗ» на виконання вимог Інвестиційної програми здійснювало роботи з встановлення лічильників газу для населення шляхом укладання договорів із підрядними організаціями.
Також досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до наказу (розпорядження) № 233-к «Про прийняття на роботу» з 01.07.2016 прийнятий на роботу на посаду Директора технічного АТ «ВОЛИНЬГАЗ» ОСОБА_6 . Підстава прийняття - Рішення Наглядової ради ПАТ «ВОЛИНЬГАЗ», протокол №30/06-2016 від 30.06.2016 року.
До посадових обов'язків Директора технічного АТ «ВОЛИНЬГАЗ» входило забезпечення виконання технічної політики АТ «ВОЛИНЬГАЗ», а також інші посадові обов'язки передбачені трудовим контрактом, мав право підписувати первісну документацію, яка складалась під час їх виконання, у тому числі довідки про вартість виконаних будівельних робіт та акти приймання виконаних будівельних робіт від імені АТ «ВОЛИНЬГАЗ» відповідно до наданого йому доручення.
Пунктом 1.1. Контракту з членом правління про прийняття на посаду Директора технічного визначено, що за цим контрактом Працівник приймається (наймається) на роботу в Товариство до складу Правління членом Правління Товариства на посаду Директора технічного, відповідно до рішення Наглядової ради Товариства.
Пунктом 2.1. Контракту з членом правління про прийняття на посаду Директора технічного визначено, що Працівник зобов'язаний:
2.1.1 Виконувати роботу, визначену цим Контрактом;
2.1.2.2 Керуватися у своїй діяльності чинним законодавством України, Статутом Товариства, Положенням про правління, внутрішніми документами Товариства;
2.1.2.6 Виконувати обов'язки (роботу) а саме:
- Забезпечення планового та аварійного технічного обслуговування систем газопостачання та обладнання, контролю режимів газопостачання;
- Організація оперативного реагування при аварійних ситуаціях, локалізації та ліквідації, мінімізації наслідків аварій;
- Організація здійснення контролю обсягів та якості виконання робіт експлуатаційними службами, службами технічного нагляду за будівельно-монтажними роботами та приймання в експлуатацію об'єктів будівництва;
- Організація планування розвитку та оновлення систем газопостачання;
- Організація контролю точності обліку газу, забезпечення функціонування вузлів обліку та контролю правильності технічних розрахунків;
- Контроль постійно діючий експертизи, повірки та ремонту побутових та промислових лічильників газу та виконання інших обов'язків передбачених посадовою інструкцією та/або розпорядчим актом про розподіл обов'язків, іншими внутрішніми документами Товариства, які регулюють діяльність Працівника, Статутом Товариства, Положенням про Правління, чинним законодавством України.
Пунктом 4.1. Контракту з членом правління про прийняття на посаду Директора технічного визначено, що у випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, Сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та цього Контракту;
Пунктом 4.2. Контракту з членом правління про прийняття на посаду Директора технічного визначено, що Працівник несе відповідальність за збитки, які завдані Товариству його неправомірними діями або бездіяльністю, а також за заподіяну ним шкоду Товариству відповідно до чинного законодавства України.
Пунктом 4.4. Контракту з членом правління про прийняття на посаду Директора технічного визначено, що Працівник несе відповідальність за порушення покладених на нього обов'язків, у розмірі збитків, завданих Товариству, якщо інші підстави та розмір відповідальності не встановлений чинним законодавством України.
Крім того, пунктом 2.1.1 Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1. 1-2000 затверджених Наказом Держбуду України від 27 серпня 2000 р. N 174 визначено, що об'єктом будівництва кожна відокремлена будівля (виробничий корпус або цех, склад, житловий будинок тощо) або споруда (міст, тунель, платформа тощо) з усіма улаштуваннями (галереями, естакадами тощо), устаткуванням, меблями, інвентарем, підсобними та допоміжними пристроями, що належать до неї, а також, за необхідності, з інженерними мережами, які прилягають до неї. На будівництво об'єкта має бути складений окремий проект і кошторис або кошторисний розрахунок (об'єктний кошторис або об'єктний кошторисний розрахунок).
При будівництві підприємств, виробничих або житлово-цивільних комплексів окремими об'єктами, що входять до складу будови, є зовнішні мережі з обслуговувальними та допоміжними спорудами на них (водопостачання, каналізація, теплофікація, газифікація, енергопостачання тощо), під'їзні колії, внутрішньозаводські або внутрішньоквартальні дороги, інші загальномайданчикові роботи.
Таким чином, ОСОБА_6 на час вчинення кримінального правопорушення, перебував на посаді Директора технічного АТ «ВОЛИНЬГАЗ» та виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою.
20.10.2016 року між АТ «ВОЛИНЬГАЗ» (Замовник) в особі ОСОБА_7 та ПП «ГАЗПРОЕКТМОНТАЖ» (Підрядник) в особі ОСОБА_8 укладено договір підряду № 20/21, відповідно до якого «Підрядник» виконує на власний ризик роботи по встановленню побутових лічильників газу в існуючому житловому фонді, поетапно по мірі їх надходження, відповідно до затверджених переліків і здає їх в обумовлені цим договором строки «Замовнику», а «Замовник» зобов'язується надати «Підряднику» затверджений перелік, у строки передбачені договором, забезпечити своєчасне фінансування робіт, прийняти закінчені об'єкти.
Встановлено, що роботи в рамках договору підряду № 20/21 від 20.10.2016 по встановленню побутових лічильників в кількості 1181 шт. проведені не були, а вартість роботи по їх встановленню в сумі 1 270 195,42 грн. включено до вартості актів виконаних робіт та довідок про вартість виконаних будівельних робіт за жовтень 2017 та лютий 2018 років.
Надалі, на виконання умов договору підряду №20/21 від 20.10.2016, невстановлена особа у невстановлений час, у невстановленому місці виготовила акти приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) на загальну суму 9 868 477,22 грн. та довідки про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) на загальну суму вартості будівельних робіт підрядника 5293 340,53 грн., до яких внесено завідомо неправдиву інформацію, а саме:
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за квітень 2017 року (адреса встановлення лічильників газу: Луцьк, Луцький район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 18 шт., сума за актом 35 234,40 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за жовтень 2017 року (адреса встановлення лічильників газу: Луцьк, Луцький район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 3168 шт., сума за актом 6.375 114,48 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року (адреса встановлення лічильників газу: Ковель та Ковельський район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 337 шт., сума за актом 688 899,60 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року (адреса встановлення лічильників газу: Ковель та Ковельський район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 383 шт., сума за актом 792 219,60 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року (адреса встановлення лічильників газу: Володимир-Волинський та Володимир-Волинський район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 74 шт., сума за актом 153 708,74 грн.; акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року (адреса встановлення лічильників газу: Нововолинськ та Іванчівський район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 874 шт., сума за актом 1 823 300,40 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за квітень 2017 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 35 234,40 грн., вартість будівельних робіт підрядника 19 254,00 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за жовтень 2017 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 6 375 114,48 грн., вартість будівельних робіт підрядника 3 389 097,73 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за лютий 2018 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 688 899,60 грн., вартість будівельних робіт підрядника 373 002,00 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за лютий 2018 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 792 219,60 грн., вартість будівельних робіт підрядника 443 156,40 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за лютий 2018 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 153 708,74 грн., вартість будівельних робіт підрядника 81 624,00 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за лютий 2018 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 1 823 300,40 грн., вартість будівельних робіт підрядника 987 206,40 грн.
ОСОБА_8 діючи умисно, реалізуючи злочинний умисел, направлений на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, володіючи інформацією що роботи в рамках договору №20/21 від 20.10.2016 в повному обсязі виконані не були, підписав вищезазначені документи від імені ПП «ГАЗПРОЕКТМОНТАЖ» шляхом накладання особистого підпису або факсиміле особистого підпису та завірив печаткою підприємства.
Контроль за роботами по встановленню лічильників був покладений на директора з капітального будівництва АТ «ВОЛИНЬГАЗ» ОСОБА_7 та Директора технічного АТ «ВОЛИНЬГАЗ» ОСОБА_6 відповідно до їх посадових обов'язків. В подальшому, у невстановлений час, однак не пізніше 13.02.2018, перебуваючи за місцем реєстрації та знаходження АТ «ВОЛИНЬГАЗ» за адресою: вулиця Івана Франка, 12, Луцьк, Волинська область, директор технічний АТ «ВОЛИНЬГАЗ» ОСОБА_6 , достовірно знаючи про покладені на нього обов'язки службової особи підприємства, не зважаючи на вимоги передбачені Статутом підприємства, трудового договору, усвідомлюючи те, що під час забезпечення виконання проектних та будівельних робіт для потреб підприємства, Інвестиційної програми та робіт/послуг для клієнтів, повинен здійснювати контроль за станом виконання робіт, неналежно виконуючи їх через несумлінне ставлення до них, маючи реальну можливість, належним чином не здійснив перевірку фактичних обсягів виконаних робіт за лютий 2018 року, та підписав:
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року (адреса встановлення лічильників газу: Ковель та Ковельський район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 337 шт., сума за актом 688 899,60 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року (адреса встановлення лічильників газу: Ковель та Ковельський район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 383 шт., сума за актом 792 219,60 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року (адреса встановлення лічильників газу: Володимир-Волинський та Володимир-Волинський район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 74 шт., сума за актом 153 708,74 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року (адреса встановлення лічильників газу: Нововолинськ та Іванчівський район, Волинської області), кількість встановлених лічильників газу 874 шт., сума за актом 1 823 300,40 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за лютий 2018 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 688 899,60 грн., вартість будівельних робіт підрядника 373 002,00 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за лютий 2018 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 792 219,60 грн., вартість будівельних робіт підрядника 443 156,40 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за лютий 2018 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 153 708,74 грн., вартість будівельних робіт підрядника 81 624,00 грн.;
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт (КБ-3) за лютий 2018 року, всього вартість виконаних будівельних робіт 1823 300,40 грн., вартість будівельних робіт підрядника 987 206,40 грн.
Внаслідок неналежного виконання, своїх службових обов'язків, за відсутності контролю щодо фактичних обсягів виконаних робіт в рамках договору №20/21 від 20.10.2016, будучи службовими особами, ОСОБА_7 підписав від імені АТ «Волиньгаз» акти виконаних робіт та довідки про вартість виконаних робіт за квітень та жовтень 2017 року, а ОСОБА_6 підписав від імені АТ «Волиньгаз» акти виконаних робіт та довідки про вартість виконаних робіт за лютий 2018 року. У подальшому, зазначені документи були завірено печаткою АТ «ВОЛИНЬГАЗ».
Підписання вказаних документів підтверджувало факт виконаних будівельно-ремонтних робіт ПП «ГАЗПРОЕКТМОНТАЖ» за договором підряду від 20.10.2016 №20/21, в обсягах зазначених в актах та довідках про вартість будівельних робіт.
У подальшому, АТ «ВОЛИНЬГАЗ» на виконання умов договору підряду від 20.10.2016 №20/21, з рахунка № НОМЕР_1 перерахувало на рахунок № НОМЕР_2 ПП «ГАЗПРОЕКТМОНТАЖ» кошти на загальну суму 5 293 340,53 грн.:
- Платіжне доручення № 7746 від 27.10.2017 на суму 19 254,00 грн.;
- Платіжне доручення № 7801 від 31.10.2017 на суму 2 300 000,00 грн.;
- Платіжне доручення № 8225 від 14.11.2017 на суму 1 089 097,73 грн.;
- Платіжне доручення № 935 від 13.02.2018 на суму 81 624,00 грн.;
- Платіжне доручення № 938 від 13.02.2018 на суму 373 002,00 грн.;
- Платіжне доручення № 937 від 13.02.2018 на суму 987 206,40 грн.;
- Платіжне доручення № 936 від 13.02.2018 на суму 443 156,40 грн..
При цьому фактична вартість робіт по договору підряду від 20.10.2016 №20/21 із встановлення побутових інвестиційних лічильників завищена на 1270 195,42 грн., зокрема:
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за жовтень 2017 року 565 990,86 грн.; акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року 112 776,22 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року 310 100,50 грн.; акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року 4 831,35 грн.;
- акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за лютий 2018 року 276 496,49 грн.
Внесення за відсутності фактичного контролю з боку службових осіб АТ «Волиньгаз», в акти приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) до Договору підряду від 20.10.2016 № 20/21 недостовірних відомостей на загальну суму 1 270 195,42 грн., в тому числі за жовтень 2017 на суму 565 990,86 грн., та лютий 2018 року на загальну суму 704 204,56 грн., призвело до зайвого перерахування АТ «ВОЛИНЬГАЗ» грошових коштів на користь ПП «ГАЗПРОЕКТМОНТАЖ» за роботи із встановлення побутових інвестиційних лічильників, які фактично не виконані, що в свою чергу призвело до матеріальної шкоди (збиткам) АТ «ВОЛИНЬГАЗ» на суму 1 270 195,42 грн.
Враховуючи вищевикладене, внаслідок неналежного виконання директором технічним АТ «ВОЛИНЬГАЗ» ОСОБА_6 своїх службових обов'язків, інтересам АТ «ВОЛИНЬГАЗ» завдано збитки на загальну суму 704 204,56 грн., що є тяжкими наслідками, оскільки на період скоєння кримінального правопорушення, сума завданих збитків перевищувала у двісті п'ятдесят і більше разів неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, органом досудового розслідування дії ОСОБА_6 кваліфіковані за ч.2 ст.367 КК України як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
04.06.2025 до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшло клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за ч.2 ст.367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_6 погодився на звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України, та просив клопотання прокурора задовольнити.
Представник потерпілого ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечив щодо звільнення підозрюваного ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності.
Заслухавши думку учасників судового провадження, зокрема прокурора, який подане клопотання підтримав та просив задовольнити, підозрюваного та його захисника, які, кожен зокрема, просили клопотання прокурора задовольнити, представника потерпілого, який підтримав думку прокурора, суд дійшов такого висновку.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судо м у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
На підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину.
Зважаючи на те, що ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, який відносяться до категорії нетяжких злочинів, з моменту вчинення вказаного кримінального правопорушення минуло більше п'яти років, перебіг строків давності не зупинявся та не переривався, підозрюваний погоджується на звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, а тому суд дійшов висновку, що останнього слід звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України, а кримінальне провадження №72025001400000004 від 29.05.2025 - закрити.
Керуючись ст. ст. 284, 369, 372 КПК, на підставі ст. 49 КК України, суд,
Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 задовольнити.
ОСОБА_6 звільнити від кримінальної відповідальності за ч.2 ст.367 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження №72025001400000004 від 29.05.2025 про обвинувачення ОСОБА_6 за ч.2 ст.367 КК України - закрити, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Копію ухвали вручити учасникам судового провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий