19 вересня 2007 року
дата прийняття постанови м.Рівне
місце прийняття
15:10год.
час прийняття постанови Справа №2-а-40/07
номер справи
Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Шульжук Т.М.
В судовому засіданні приймали участь представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1
від відповідача : представник Требик В.Б. - гол. спеціаліст-юрисконсульт (копія дов. №4 від 08.06.07р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача Управління пенсійного фонду України в м.Кузнецовську
про оскарження протиправних дій суб'єкта владних повноважень та стягнення заборгованості
Позивач - ОСОБА_1 - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про оскарження протиправних дій суб'єкта владних повноважень та стягнення заборгованості з відповідача - Управління пенсійного фонду України в м.Кузнецовську.
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує.
Позивач та відповідач у судовому засіданні надали пояснення, які повністю співпадають із позицією, яка викладена в позовній заяві та запереченні на адміністративний позов.
Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем одночасно із позовною заявою. Нових доказів позивач суду не надавав. Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані відповідачем одночасно із запереченнями на адміністративний позов.
Додатково суд зобов'язував надати матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 за 112631.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в позові слід відмовити
Суд виходив з такого.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
До державних пенсій законодавець відніс трудові пенсії, які поділяються на пенсії за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років (стаття 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
За змістом статті 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років (стаття 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Зазначений Закон також надає право право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи на пільгових умовах відповідно до статті 13.
Однак не лише стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлює пільгові умови, при яких зменшується віковий ценз для призначення пенсії за віком чоловікам та жінкам або здійснюється обчислення стажу роботи. Серед таких нормативних актів діє Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", нормами статтей 48-60 встановлено пенсії і компенсації особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Зокрема частиною 2 статті 56 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Дана норма статті стосується лише пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) і жодним чином не встановлює пільг стосовно подальшого збільшення розміру пенсії.
Підвищення розміру та перерахунок пенсії провадиться за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення", зокрема розділ IV та Закону України "Про загальнообов'язкове .
Як вбачається із матеріалів справи позивач - ОСОБА_1 отримала право на пенсію за віком у 2001 році, про що подала відповідну заяву від 06.07.01р. (а.с. 29) до комісії про призначення пенсії Кузнецовської міської ради. Пенсія була призначена з 07.07.01р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
За змістом пункту 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.
Відтак позивач скористалася правом на пенсію у повному обсязі і воно було реалізоване з урахуванням Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки ОСОБА_1 віднесена до 4 категорії громадян, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що відтверджується копією відповідного посвідчення НОМЕР_1 (а.с.4).
Пенсія громадянці ОСОБА_1 обрахована в розмірі 67 % від її заробітку, тобто 55 % + 12% додаткових понад 15 років стажу, оскільки стаж заявника на день призначення пенсії складав 27 років.
В подальшому перерахунок пенсії ОСОБА_1 проводився після набранням чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі розпоряджень органу Пенсійного фонду, в тому числі з урахуванням заяв пенсіонерки (а.с.30-32).
Станом на 01.01.2004 р. пенсія позивача перерахована за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і її розмір значно збільшився - у тих межах, які визначаються Законами України та урядовими рішеннями.
На даний момент ОСОБА_1доплата за понаднормативний стаж проводиться з 12.01.2005 р. і її розмір становить 16% від 410,06 грн., що в сумі складає 65,61 грн., яка обраховується із стажу, що становить 36 років, 02 місяці, 17 днів в межах та порядку, визначених статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З цього приводу орган Пенсійного фонду неодноразово роз'яснював позивачці ОСОБА_1 порядок щодо нарахування та перерахування призначеної їй пенсії, що цілком співпадає із вимогами чинного законодавства України. (а.с.5, 7-8) та не дає підстав стверджувати про протиправність дій суб'єкта владних повноважень.
Підстав для стягнення розміру заборгованості щодо виплати пенсії відповідно до того розрахунку, який навела у позовній заяві позивач, у суду не має, оскільки, як зазначалося вище, підвищення розміру пенсії здійснювалося відповідно до вимог чинного законодавства України (Закони України, Постанови Кабінету Міністрів) та з урахуванням заяв ОСОБА_1.
Покликання позивача у позовній заяві на аналогічні спірні відносини, які були предметом розгляду Кузнецовським міським судом, а в подальшому апеляційної та касаційної інстанції (а.с.9-14), є безпідставними, оскільки рішенням вказаного місцевого суду встановлено що позивачу (ОСОБА_2) призначено пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджувалося ще й іншим судовим рішенням Кузнецовського міського суду від 14.07.05р.
Таким чином вимоги, які викладені у позовній заяві щодо протиправності дій суб'єкта владних повноважень матеріалами судової справи та матеріалами пенсійної справи №112631 спростовуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позивачу - ОСОБА_1(АДРЕСА_1) - в позові відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини - з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.І.Юрчук