Справа № 127/17956/25
Провадження № 3/127/3841/25
27 червня 2025 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Кашпрук Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Вінницької митниці Держмитслужби України відносно громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт гр. України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 25.07.2017 органом 3215 Україна, щодо порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -
26.03.2025 о 14:07 в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділів митного оформлення № 2,5,6,7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону по смузі руху «зелений коридор» в напрямку «виїзд з України» прибув легковий автомобіль марки «HYUNDAI PALISADE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , VIN-код - НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який прямував з України в Р. Молдову.
На підставі аналізу оцінки ризиків було прийнято рішення про виведення транспортного засобу з загального потоку руху для проведення його поглибленого огляду.
В ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 14:23 в салоні автомобіля в ніші для зберігання речей було виявлено предмет схожий на ніж з ознаками холодної зброї: довжина ножа - 220 мм., довжина клинка - 110 мм., товщина клинка у найтовщому місці - 3 мм, обух частково зубчатий з чотирма виїмками по обидві сторони, гарда 45 мм. Виявлений предмет переміщувався без ознак приховування та його виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
Відповідно до п. 2 ч. 1. ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України, зокрема, товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 МК України), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів.
Відповідно до п. 57 ч. 1. ст. 4 МК України, товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Відповідно до ч. 1. ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Статтею 366 МК України передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами.
Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Для прийняття Рішення про надання дозволу на перевезення вогнепальної мисливської зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв та патронів до них через митний кордон України в порядку, визначеному пунктом 1.5 глави 1 розділу І цієї Інструкції, подаються такі документи: заява, у якій зазначаються модель, кількість зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв та патронів до них, запланованих до перевезення через митний кордон, строк та мета вивезення зброї; копія запрошення, виданого власнику відповідним суб?єктом іноземної держави, та його переклад, засвідчений у встановленому порядку; копія дозволу на ввезення зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв та патронів до них, виданого уповноваженим органом іноземної держави; платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв?язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.
На підставі Рішення про надання дозволу на перевезення вогнепальної мисливської зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв та патронів до них через митний кордон України формується Витяг з єдиного реєстру зброї про наявність дозволу на перевезення через митний кордон України.
Жодних дозволів на переміщення через митний кордон України предмета схожого на ніж з ознаками холодної зброї, довжина ножа - 220 мм., довжина клинка - 110 мм., товщина клинка у найтовщому місці - 3 мм, обух частково зубчатий з чотирма виїмками по обидві сторони, гарда 45 мм. громадянин України ОСОБА_1 не надав, тобто не задекларував митному органу товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого ч.3 ст. 471 Митного кодексу України.
Представник Вінницької митниці Державної митної служби України Стрекалова В.Д. протокол про вчинення адміністративного правопорушення підтримала.
Громадянин ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Захисник Кармазіна О.О. надіслала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутністю та відсутністю ОСОБА_2 .
Вислухавши думку представника Вінницької митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Норма ст. 487 МК України визначає, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть перемішувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Згідно з ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Частини 4 та 5 статті 366 МК України прописують, що громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України предмети не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Дослідивши матеріали справи, взявши до уваги позицію представника Вінницької митниці Державної митної служби України, суд вважає, що своїми діями ОСОБА_3 вчинив порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України.
Вина ОСОБА_3 в скоєнні ним порушення митних правил по справі підтверджується: протоколом про порушення митних правил № 0141/UA401000/2025 від 01.04.2025 року, актом про проведення огляду товарів, митною декларацією, описом предметів, доповідною запискою та іншими матеріалами справи.
Крім того, згідно висновка експерта №1420003302-0248 від 21.05.2025, наданий на дослідження ніж, вилучений у справі про порушення митних правил №0141/UA401000/2025, відноситься до короткоклинкової холодної зброї колюче-ріжучої дії.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_3 за ч. 3 ст. 471 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученого товару та стягнути з нього судовий збір відповідно до ст. 40-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 519 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_3 на користь Вінницької митниці Державної митної служби України, витрати пов'язані зі зберіганням вилученого товару.
На підставі викладеного, керуючись ст. 471 Митного Кодексу України, ст. 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень на користь держави, з конфіскацією вилученого товару, а саме: мисливського ножа, який відноситься до короткоклинкової холодної зброї колюче-ріжучої дії, довжина ножа - 220 мм., довжина клинка - 110 мм., товщина клинка у найтовщому місці - 3 мм, обух частково зубчатий з чотирма виїмками по обидві сторони, гарда 45 мм.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці Державної митної служби України витрати пов'язанні із зберіганням вилученого товару в розмірі 35 (тридцять п'ять) гривень 93 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: