Справа № 136/1185/25
27 червня 2025 року м. Липовець
Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Присяжний О.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 122-4 КУпАП,
В провадження Липовецького районного суду Вінницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 365376 від 18.06.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-4 КУпАП.
Перевіривши вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали в порядку підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбаченому ст. 278 КУпАП, суд прийшов до висновку, що матеріали справи підлягають поверненню до Відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, як такі, що не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та документів долучених до нього, виходячи з наступного.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Положеннями ч. 1 - ч. 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Провадження в даній справі про адміністративне правопорушення порушено за ст. 122-4 КУпАП об'єктивна сторона якого (правопорушення) виражається у залишенні водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Поряд з цим, у разі коли за наслідками ДТП є постраждалі особи, такі дії можуть кваліфікуватись, як залишення у небезпеці, за що передбачено кримінальну відповідальність за ст. 135 КК України.
Крім того, ч. 4 ст. 284 КПК України передбачено, що про закриття кримінального провадження слідчий, прокурор приймає постанову.
Однак, при зазначенні у протоколі про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 365376 від 18.06.2025 інформації про залишення ОСОБА_1 місця дорожньо-транспортної пригоди в результаті якої пішоходом ОСОБА_2 отримано тілесні ушкодження, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять постанови про закриття кримінального провадження за ст. 135 КК України.
Як вбачається із роз'яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» (із змінами і доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на викладене, враховуючи, що вищенаведені порушення, допущені посадовою особою Відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області при оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 365376 від 18.06.2025 є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення і прийняти законне рішення по справі, на підставі чого матеріали даної справи, як неналежно оформлені, підлягають направленню до органу, який порушив адміністративне провадження для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суд -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 122-4 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 365376 від 18.06.2025) повернути до Відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олексій ПРИСЯЖНИЙ