вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
26.06.2025м. ДніпроСправа № 904/1384/25
За позовом Керівника Слобожанської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Петриківської селищної ради, сел. Петриківка, Дніпровський район, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс", с. Єлизаветівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область
про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки
Суддя Красота О.І.
за участю секретаря судового засідання Куц І.І.
Представники:
від Прокуратури: Риженко В.О., посв. № 069939 від 01.03.2023;
від Позивача: не з'явився;
від Відповідача: не з'явився;
Керівник Слобожанської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Петриківської селищної ради з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" і просить суд:
- розірвати договір оренди землі, укладений 20.03.2008 між Єлизаветівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс", зареєстрований у Дніпропетровській регіональній філії Центру ДЗК, номер запису - 040802300400 від 26.03.2008;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" повернути за актом приймання - передачі Петриківській селищній раді земельну ділянку загальною площею 30,6183 га, що складається із земельних ділянок з цільовим призначенням “для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд»; категорія земель “землі житлової та громадської забудови»: земельні ділянки №№ 1 - 298, кадастрові номери та площі яких перелічені у прохальній частині позову.
28.03.2025 від Прокурора надійшли додатки до позову у паперовому вигляді.
Ухвалою суду від 31.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 29.04.2025 об 11:00 год.
Представник Позивача у підготовче засідання 29.04.2025 не з'явився, 08.04.2025 від нього надійшла заява, в якій він просить суд розглянути справу за його відсутності, позов підтримує у повному обсязі та просить суд прийняти рішення у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідач у підготовче засідання 29.04.2025 не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується конвертом АТ "Укрпошта", повернутим відділенням поштового зв'язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Ухвалою суду від 29.04.2025 відкладено підготовче засідання на 29.05.2025 о 10:00 год.
Прокурор у підготовчому засіданні 29.05.2025 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник Позивача у підготовче засідання 29.05.2025 не з'явився, 08.04.2025 від нього надійшла заява, в якій він просить суд розглянути справу за його відсутності, позов підтримує у повному обсязі та просить суд прийняти рішення у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідач у підготовче засідання 29.05.2025 не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується конвертом АТ "Укрпошта", повернутим відділенням поштового зв'язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Ухвалою суду від 29.05.2025 закрито підготовче провадження; призначено справу до судового розгляду по суті на 26.06.2025 о 12:00 год.
Прокурор у судовому засіданні 26.06.2025 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник Позивача у судове засідання 26.06.2025 не з'явився, як вказувалось вище, 08.04.2025 від нього надійшла заява, в якій він просить суд розглянути справу за його відсутності, позов підтримує у повному обсязі та просить суд прийняти рішення у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідач у судове засідання 26.06.2025 не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується конвертами АТ "Укрпошта", повернутими відділенням поштового зв'язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
У порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 26.06.2025 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши пояснення Прокурора, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд
20.03.2008, на підставі рішення шістнадцятої сесії V скликання від 19.03.2008 за № 498, між Єлизаветівською сільською радою (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" (далі - Відповідач, Орендар) укладено Договір оренди землі (далі - Договір) загальною площею 68,9 га.
Згідно з п. 7 Договору його укладено на 49 років до 31.12.2057.
Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі. Річна орендна плата становить 3% від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 83 300,10 грн., з подальшим урахуванням коефіцієнта інфляції до здачі об'єкту будівництва в експлуатацію.
Пунктом 11 Договору встановлено, що орендна плата в сумі 6 941,68 грн. вноситься щомісяця до 5 числа, що настає за календарним місяцем. Орендна плата сплачується на рахунок 33216812700229 ГДКУ в Дніпропетровській області ОКПО 24231052 МФО 805012 Отримувач - УДК в Петриківському районі.
Відповідно до п. 28 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря, в тому числі своєчасного внесення орендної плати.
Пунктом 36 Договору визначено, що дія Договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених Договором, внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використання, а також з інших підстав, визначених законом.
Згідно з п.п. 39-41 Договору за невиконання або неналежне виконання Договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та Договору. Спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
На підставі Угоди "Про зміну і доповнення до договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008" від 14.10.2009, зменшено площу земельної ділянки до 66,0405 га.
Надалі, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 1223780800:02:003:0517. Угодою "Про зміну і доповнення до договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008, зареєстрованого 26.03.2008 за № 040802300400" від 14.02.2012, зменшено площу земельної ділянки до 64,5162 га.
Крім того, 20.11.2013 сторонами укладено угоду "Про зміну і доповнення договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008, зареєстрованого 26.03.2008 за № 040802300400", відповідно до якої знову зменшено площу земельної ділянки до 61,0665 га.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у користуванні Відповідача на підставі Договору перебуває земельна ділянка загальною площею 61,0665 га.
До того ж, рішенням сьомої сесії восьмого скликання Петриківської селищної ради (далі - Позивач) від 14.07.2021 № 222-7/VІІІ затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває в оренді Відповідача, кадастровий номер 1223780800:02:003:0517, у с. Єлизаветівка, вул. Котеджна, 47а Петриківської селищної ради, на 211 ділянок.
Однією із земельних ділянок, яка утворилась за результатами поділу вищезазначеної земельної ділянки є земельна ділянка з кадастровим номером 1223780800:02:003:0795 площею 47,7181 га.
Надалі, рішенням дев'ятої сесії восьмого скликання Петриківської селищної ради від 10.11.2021 № 308-9/VІІІ затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває в оренді Відповідача, кадастровий номер 1223780800:02:003:0795, в с. Єлизаветівка, вул. Котеджна, 47а Петриківської селищної ради, на 117 ділянок.
Таким чином, за результатами поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1223780800:02:003:0517, яка перебуває в оренді Відповідача, утворилось 327 земельних ділянок, які відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно перебувають у користування Відповідача.
Крім того, Прокурор зазначає, що за період дії Договору забудовано 30,4374 га землі, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації прав власності на об'єкти незавершеного будівництва, що унеможливлює її повернення до Петриківської селищної ради.
Згідно з інформацією Позивача, отриманою на підставі даних ДПС про нарахування/сплату податків, станом на 01.12.2024 Відповідач має податковий борг зі сплати орендної плати за землю у розмірі 5 399 240,12 грн.
Відповідно до інформації Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, згідно даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС України, за Відповідачем обліковується податкова заборгованість з орендної плати з юридичних осіб у сумі 5 399 240,12 грн., який виник 07.07.2020 в результаті несплати податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені, нарахованих відповідно податкового повідомлення-рішення № 0012431418 від 25.05.2018 і податкового повідомлення-рішення № 0125020411 від 30.05.2023.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2023 у справі № 160/24945/23 задоволено позовну заяву Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" про стягнення податкового боргу до бюджету у розмірі 5 398 220,12 грн.
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.03.2025 № 12195/5/04-36-04-05-11, станом на 01.03.2025 за Відповідачем обліковано заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 16 168 171,85 грн.
Листом від 20.03.2025 № 13297/5/04-36-13-09-10 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомило, що наразі здійснюється підготовка матеріалів для направлення адміністративного позову до Дніпропетровського окружного адміністративного суду щодо стягнення з Відповідача новоствореного податкового боргу.
Прокурор зазначає, що вказана інформація підтверджує недобросовісність Відповідача, як Орендаря земельної ділянки площею 61,0665 га, який понад десять років користується нею без внесення відповідних платежів. Несплата Відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою, яка перебуває у його користуванні, суттєво порушує інтереси держави.
При цьому, Прокурор зазначає, що на час звернення з позовом до суду на 29 земельних ділянках загальною площею 30,4374 га, відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перебувають об'єкти незавершеного будівництва, право власності на які зареєстровано за фізичними та юридичними особами.
Вказані обставини стали підставою для звернення Прокурора з позовом до суду.
Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.
Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі ст.ст. 116, 118, 123, 124 Земельного кодексу України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
За приписами ст. 1 Закону України "Про оренду землі", які кореспондуються з положеннями ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Положеннями статті 15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, яка діяла на момент укладення Договору) визначено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Положеннями ст.ст. 24, 25 Закону України "Про оренду землі" визначено права та обов'язки орендодавця і орендаря, зокрема орендар зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату.
Відповідно до ст. 31 Земельного кодексу України договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями статті 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У пункті «д» частини 1 статті 141 Земельного кодексу України зазначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно зі ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
При цьому, згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Враховуючи наведені положення, якими врегульовані відносини, пов'язані з орендою землі, при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди з підстави, передбаченої пунктом «д» статті 141 Земельного кодексу України, застосуванню також підлягають положення частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України, згідно з якою необхідна наявність істотного порушення стороною договору.
Подібна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 11.10.2017 у справі № 6-1449цс17, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 27.11.2018 у справі № 912/1385/17, Верховним Судом у постанові від 21.12.2021 у справі № 904/2820/18, № 904/2600/18, від 04.08.2021 у справі № 614/689/19, № 923/410/20 від 17.08.2021, № 918/391/23 від 20.11.2024.
Згідно з ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором.
Однією з підстав розірвання договору є істотне порушення договору другою стороною цього договору. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (абз. 2 ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України).
Тобто, йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Оцінка порушення договору як істотного здійснюється судом відповідно до критеріїв, встановлених зазначеною нормою. Оціночне поняття істотності порушення договору законодавець розкриває за допомогою іншого оціночного поняття - "значної міри" позбавлення сторони того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Істотність порушення визначається виключно за об'єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору. В такому випадку вина (як суб'єктивний чинник) сторони, що припустилась порушення договору, не має будь-якого значення і для оцінки порушення як істотного, і для виникнення права вимагати розірвання договору на підставі ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України.
Наведену правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі № 925/1074/17, від 16.04.2019 у справі № 905/1315/18, від 10.02.2021 у справі № 923/1001/19.
Отже, власник землі правомірно очікує добросовісності виконання умов Договору, своєчасної і в повному обсязі сплати Відповідачем орендної плати.
Пунктом 9 Договору встановлено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати становить 4 081 704,90 грн. Річна орендна плата становить 3% від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 83 300,10 грн., з подальшим урахуванням коефіцієнта інфляції до здачі об'єкту будівництва в експлуатацію.
Всупереч умов Договору Відповідачем орендна плата систематично не сплачується, відтак невиконання ним своїх зобов'язань за Договором відбулось з його вини. Систематичність несплати орендної плати за земельну ділянку також підтверджується рішеннями судів щодо стягнення податкової заборгованості, а саме: рішення суду від 01.04.2014 у справі № 804/3676/14 за позовом Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 111 650,10 грн.; рішення суду від 21.07.2016 у справі № 804/4108/16 за позовом керівника Новомосковської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 312 393,83 грн. та податку на нерухоме майно у розмірі 50 648,17 грн.; рішення суду від 22.12.2023 у справі № 160/24945/23 за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 5 398 220,12 грн.
Невиконання Відповідачем обов'язків за Договором завдає шкоду інтересам держави, яка полягає в ненадходженні коштів до місцевого бюджету та нераціональному використанні земельної ділянки.
Вказані обставини свідчать про істотне порушенням Відповідачем умов Договору, яке допускається ним протягом більш ніж 10 років, що є підставою для його розірвання відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України та ст. 651 Цивільного кодексу України.
У свою чергу, пунктом 39 Договору встановлено, що за невиконання або неналежне виконання Договору сторони несуть відповідальність відповідно до Закону та цього Договору.
Крім того, пунктом 41 Договору передбачено, що спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Статтею 96 Земельного кодексу України встановлено обов'язок землекористувача своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до підпункту 14.1.147 та 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статями 610, 611, 651 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.
Пунктом «д» ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України передбачено, що однією з підстав для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за її користування протягом трьох місяців підряд.
Пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" від 16.04.2004 № 7 встановлено, що питання про дострокове припинення користування землею на умовах оренди вирішується шляхом пред'явлення позову про розірвання договору.
У пункті 2.20 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 № 6 зазначено, що під час вирішенні спорів про розірвання договору і оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно з п. 2.23 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 № 6 суди, розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості по орендній платі, мають мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Таким чином, сам факт систематичного порушення умов договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 02.05.2018 у справі № 925/549/17, від 16.04.2019 у справі № 905/1315/18, від 10.02.2021 у справі № 923/1001/19.
Відповідно до ст. 414 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки, наданої для забудови, має право на одержання плати за користування нею.
До прав та обов'язків землекористувача статтею 415 Цивільного кодексу України віднесено, зокрема право користуватися земельною ділянкою в обсязі, встановленому договором та внесення плати за користування земельною ділянкою, наданою йому для забудови, а також інші платежі, встановлені законом.
Наявність заборгованості зі сплати орендних платежів у значному розмірі, що зумовлена систематичною несплатою орендної плати, яка виникла у Відповідача в результаті невиконання умов Договору площею 61,0665 га, у розумінні ст. 141 Земельного кодексу України є підставою для розірвання Договору.
При цьому, систематичність несплати орендної плати та наявність податкової заборгованості підтверджується вищезазначеними рішеннями судів щодо її стягнення з боржника - Відповідача.
Згідно зі ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
За таких обставин, Договір підлягає розірванню у зв'язку з істотними порушеннями його умов з поверненням Відповідачем земельних ділянок, вільних від забудови.
Частиною 2 статті 16 Цивільного кодексу України передбачено перелік способів захисту цивільних прав, які мають універсальних характер та можуть застосовуватися до всіх чи більшості суб'єктивних прав.
Разом з тим, законодавцем передбачено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках. Якщо спеціальні норми права визначають конкретні заходи з урахуванням специфіки порушеного права та характеру правопорушення, особа вправі скористатися такими способами захисту. Належний спосіб захисту, виходячи із застосування спеціальної норми права, повинен забезпечити ефективне використання даної норми у її практичному застосуванні - гарантувати особі спосіб відновлення порушеного права або можливість отримання нею відповідного відшкодування. Застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду. Судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту.
Такі висновки сформульовані у постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18 (провадження №12- 204гс19, пункт 63), від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (провадження №12-80гс20, пункт 6.13), від 16.02.2021 у справі № 910/2861/18 (провадження №12-140гс19, пункт 98).
Невиконання Відповідачем обов'язків за Договором завдає шкоди інтересам держави, яка полягає у ненадходженні коштів до місцевого бюджету та нераціональному використанні земельної ділянки.
Вказані обставини свідчать про істотне порушенням Відповідачем умов Договору, що є підставою для його розірвання відповідно до ст. 141 Земельного кодексу та ст. 651 Цивільного кодексу України.
У частинах 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає різні правові наслідки порушення зобов'язання, до яких належать, зокрема припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом або розірвання договору, зміна умов зобов'язання, сплата неустойки, відшкодування збитків і моральної шкоди.
Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідна правова позиція була викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 912/1385/17.
Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Статтею 34 Закону України "Про оренду землі" визначено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
У разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі (ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України).
Викладені у позові факти та обставини свідчать про істотні порушення Відповідачем умов Договору, тому останній підлягає розірванню достроково з поверненням земельної ділянки у розпорядження власника у стані не гіршому порівняно з тим, в якому Відповідач одержав її в оренду, з урахуванням природного зносу.
Частина земельних ділянок загальною площею 30,4374 га є забудованими об'єктами нерухомого майна, що унеможливлює їх повернення, оскільки статтею 120 Земельного кодексу України визначено принцип єдиної долі земельної ділянки та розміщеного на ній об'єкта нерухомості. У зв'язку з викладеним, поверненню підлягають земельні ділянки загальною площею 30,6183 га, які вільні від забудови.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення. У разі якщо відчужувачу (попередньому власнику) такого об'єкта належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку, до набувача цього об'єкта переходить право власності на таку частку. При вчиненні правочину, що передбачає перехід права власності на зазначений об'єкт, мають дотримуватися вимоги частини шістнадцятої цієї статті.
Отже, зазначена обставина унеможливлює повернення вказаних земельних ділянок, оскільки статтею 120 Земельного кодексу України визначено принципи єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об'єкта нерухомості.
У зв'язку з викладеним, поверненню підлягають лише вільні від забудови земельні ділянки, кадастрові номери яких містяться в додатках до рішень сесій селищної ради від 14.07.2021 та 10.11.2021.
Щодо наявності підстав для представництва Прокурором інтересів держави у справі суд зазначає таке.
Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно зі ст. 44 Господарського процесуального кодексу України усі фізичні і юридичні особи здатні мати процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, боржника (процесуальна правоздатність).
Враховуючи особливий процесуальний статус прокурора в господарському процесі, як особи, яка відповідно до ст.ст. 4, 53, 55 Господарського процесуального кодексу України наділена правом звернення до суду в інтересах іншої особи - держави, процесуальна правоздатність у нього настає з моменту виникнення відповідної компетенції або передбачених законом повноважень.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, у позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави.
Таким органом може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження процесуальної дії (відповідні функції).
Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Аналіз зазначених положень дає підстави вважати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження; у разі відсутності такого органу.
Перший "виключний випадок" передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.
У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.
"Нездійснення захисту" має прояв в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
"Здійснення захисту неналежним чином" має прояв в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
"Неналежність" захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, серед іншого, включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.
Невжиття уповноваженим суб'єктом, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, заходів щодо отримання плати за користування земельної ділянки та забезпечення раціонального та ефективного користування нею, свідчить про наявність підстав для вжиття прокуратурою представницьких повноважень в інтересах держави шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
До того ж, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 08.02.2019 (справа № 915/20/18) дійшов однозначного висновку про можливість представництва органами прокуратури в суді органів місцевого самоврядування.
При цьому, відповідно до п. 5.6 постанови від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18 Верховним Судом встановлено, що прокурор не повинен встановлювати причини невиконання уповноваженими державою органами відповідних функцій у спірних відносинах.
Розглядаючи питання обґрунтування прокурором підстав представництва інтересів держави у суді, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 наголошено, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу. При цьому, бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Слід також враховувати висновки, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 в справі №927/491/19, в якій, зокрема зазначено, що обчислення розумного строку для реагування відповідного органу на повідомлення прокурора повинно враховувати не лише останнє повідомлення прокурора про подання позову до суду, а й попередні листи, направлені прокурором органу, якщо в них міститься інформація про стверджувані порушення (а не просто направлено запит про надання інформації).
Земельну ділянку на території Петриківської селищної територіальної громади загальною площею 61,0665 га з кадастровим номером 1223780800:02:003:0517, яку в подальшому поділено на 327 земельних ділянок передано в оренду для житлової та громадської забудови, за адресою: вул. Котовського (нині - Котеджна), 47а, с. Єлизаветівка Петриківського (нині - Дніпровського) району Дніпропетровської області строком на 49 років на підставі Договору оренди, укладеного 20.03.2008 між Єлизаветівської сільською радою (Орендодавець) з Відповідачем (Орендар).
Згідно зі ст.ст. 7, 140 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Територіальна громада має право самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України і Законів України.
Відповідно до ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, у тому числі, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Приписами ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
З урахуванням викладеного, вбачається, що уповноваженими суб'єктами у цих правовідносинах є Петриківська селищна рада Дніпровського району Дніпропетровської області, якою б і мали вживатись заходи, спрямовані на захист порушених інтересів держави.
Водночас, внаслідок невжиття уповноваженим суб'єктом заходів на захист порушених інтересів держави, економічні інтереси держави залишаються порушеними та потребують їх захисту та поновлення.
Таким чином, при наявності загрози інтересам держави та не здійсненні їх захисту уповноваженим суб'єктом, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, найефективнішим правовим способом захисту, поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право, буде саме представництво органами прокуратури інтересів держави в особі цього суб'єкту - Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
Пунктом 24 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім окремо визначених категорій земель.
Земельну ділянку надано суб'єкту господарювання у користування Єлизаветівською сільською радою Петриківського району Дніпропетровської області.
Разом з цим, відповідно до ст. 3 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.
У свою чергу, ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" визначено, що об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єднались, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Рішенням сесії Петриківської селищної ради від 04.12.2020 № 16-2/VIII "Про реорганізацію сільських та селищних рад, що увійшли до складу новоутвореної Петриківської селищної ради" Єлизаветівська сільська рада реорганізована шляхом приєднання до Петриківської селищної ради, яка є правонаступником всього майна Єлизаветівської сільської ради.
Пунктом 2 зазначеного рішення визначено, що Петриківська селищна рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків селищної ради та сільських рад, зазначених у першому пункті даного рішення (серед яких - Єлизаветівська сільська рада).
Таким чином, на підставі вищевказаного рішення, власником спірної земельної ділянки є Петриківська селищна рада Дніпровського району Дніпропетровської області.
У зв'язку з викладеним, Додатковою угодою № 7 від 11.02.2021 внесено зміни до Договору оренди землі від 20.03.2008, виклавши преамбулу та «Реквізити сторін» Договору в такій редакції: "Орендодавець - Петриківська селищна рада, в особі голови Коваленко Наталії Іванівни, яка діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та Орендар - Товариством з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс", в особі директора Лебедєва Олега Івановича, який дії на підстав Статуту, з іншого боку…".
Таким чином, Петриківська селищна рада, як власник орендованої земельної ділянки, була обізнана про факт порушення Відповідачем вимог Договору щодо систематичної несплати орендних платежів за користування землею що, у свою чергу, порушує її право на законне очікування отримання місцевим бюджетом грошових коштів, внаслідок чого завдаються економічні збитки державі, проте радою не було вжито належних заходів цивільно-правового характеру, направлених на припинення вказаних порушень та повернення такої земельної ділянки з оренди. Невжиття органом місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, заходів щодо захисту права територіальної громади на повернення земельної ділянки, свідчить про наявність підстав для вжиття прокуратурою представницьких повноважень в інтересах держави шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Так, з метою встановлення підстав представництва та отримання інформації щодо вжитих радою заходів, Слобожанською окружною прокуратурою 09.02.2024 направлено запит до Петриківської селищної ради в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", в якому повідомлялось про факт порушення Відповідачем умов Договору оренди.
Вказаний запит скеровувався з метою вжиття компетентним органом, заходів спрямованих на стягнення заборгованості за Договором та його розірвання.
Петриківською селищною радою листом від 19.02.2024 за № 14-349/0/2-24, листом від 29.02.2024 за № 14-431/0/2-24 та листом від 26.09.2024 за № 14-2228/0/2-24 повідомлено, що орендна плата за користування земельною ділянкою Відповідачем не сплачується, а заходи цивільно-правового характеру щодо стягнення суми заборгованості вжито Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Разом з цим, питання щодо розірвання Договору, яка перебуває у користуванні Відповідачем у зв'язку із систематичною несплатою орендної плати органом місцевого самоврядування не вирішено.
Крім того, керуючись ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", у зв'язку з невжиттям органом місцевого самоврядування заходів, направлених на усунення виявлених порушень, Слобожанською окружною прокуратурою до Позивача направлено лист-повідомлення від 09.01.2025 за № 66-83вих-25 про наявність підстав для представництва інтересів держави шляхом подання позовної заяви.
У постанові Верховного Суду від 10.08.2021 у справі № 923/833/20 зазначено, що попереднє листування свідчить про те, що воно мало характер інформування відповідного органу про вже раніше виявлені прокурором порушення, а відповідний орган протягом розумного строку на таку інформацію не відреагував або відреагував повідомленням про те, що він обізнаний (у тому числі до моменту отримання інформації від прокурора) про таке порушення, але не здійснював та/або не здійснює та/або не буде здійснювати захист порушених інтересів, то, у такому випадку, наявні підстави для представництва, передбачені абзацом першим частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру". У цьому разі дотримання розумного строку після повідомлення про звернення до суду не є обов'язковим, оскільки дозволяє зробити висновок про свідоме нездійснення або здійснення неналежним чином захисту інтересів держави таким органом (п. 8.10).
Враховуючи, що орендна плата Відповідачем належним чином не сплачується, зволікання Позивача з поверненням земельної ділянки не сприяє своєчасному наповненню бюджету та порушує державні інтереси у цій сфері.
Інтереси держави повинні захищати насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, у тому числі шляхом подання відповідних позовних заяв, а не прокурор. Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави. Проте для того, щоб інтереси держави не залишились незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Наведена правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, постановах Верховного Суду від 10.08.2021 у справі № 923/833/20, від 20.07.2021 у справі № 908/2153/20.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об'єднаного королівства» зазначено, що засіб захисту повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Крім того, є категорія справ, де ЄСПЛ зазначив, що підтримка прокурора не порушує справедливого балансу.
Так, у справі «Менчинська проти Російської Федерації» ЄСПЛ у рішенні висловив таку позицію (у неофіційному перекладі): «Сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, у разі захисту інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідне правопорушення зачіпає інтереси значного числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави».
При цьому, як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі № 903/129/18, сам факт незвернення до суду уповноваженим органом з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси держави, територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
Звернення Керівника Слобожанської окружної прокуратури до суду з позовом, у даному випадку, є єдиним ефективним засобом захисту порушених інтересів держави, враховуючи, що уповноважений орган самостійно не звернувся до суду з позовною заявою, оскільки лише орган прокуратури є тим суб'єктом, що має процесуальну можливість в даному випадку.
Отже, Керівником Слобожанської окружної прокуратури належним чином обґрунтовано наявність підстав для представництва інтересів держави органами прокуратури у порядку ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Інтереси держави у спірних правовідносинах пунктами 4, 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 визначено, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, а, отже, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах і може здійснювати представництво в порядку, передбаченому процесуальним законом.
«Інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом.
Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17).
Згідно зі ст.ст. 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За правилами статей 4, 5 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства, яке включає в себе цей Кодекс та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин, є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель, а основними принципами земельного законодавства є, зокрема, поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.
Право власника землі на отримання плати за її використання визначено Конституцією України, Земельним кодексом України, Податковим Кодексом, Законом України "Про оренду землі".
Частиною 1 статті 142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
У статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" наведено визначення поняття права комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Правом розпоряджатись комунальною власністю від імені громади володіє місцева рада.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до ч.ч. 1, 4, 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Отже, правовідносини, пов'язані з оплатним, ефективним та раціональним використанням землі комунальної власності, становлять «суспільний», «публічний» інтерес, а незаконність, тобто недотримання цього принципу, такому суспільному інтересу не відповідає.
У даному випадку порушення інтересів держави полягає в неналежному виконанні Відповідачем зобов'язань за Договором та порушенні встановленого законодавством порядку використання земельної ділянки, принципу її оплатного використання.
Зважаючи на те, що несплата Відповідачем орендної плати призводить до ненадходження коштів до місцевого бюджету, нераціонального та неефективного використання земельної ділянки, що спричинює економічні збитки місцевому бюджету та суттєво порушує економічні інтереси держави, тому виникає необхідність їх захисту. Ненадходження до місцевого бюджету орендної плати та неефективне використання наявних ресурсів порушує визначальні матеріальні потреби суспільства та порушуються інтереси держави в цілому, оскільки ослаблюються економічні основи місцевого самоврядування, що призводить до неможливості забезпечення виконання відповідних програм розвитку.
Несплата орендної плати з продовженням перебування її у оренді зумовлює неефективне та нераціональне володіння земельною ділянкою, а також обумовлює неможливість залучення іншого орендаря.
За таких обставин, заходи щодо розірвання Договору та повернення земельної ділянки у придатному для подальшого використання стані, зокрема і у даному випадку, є невідкладними.
З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити у повному обсязі.
Розірвати договір оренди землі, укладений 20.03.2008 між Єлизаветівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс", зареєстрований у Дніпропетровській регіональній філії Центру ДЗК, номер запису - 040802300400 від 26.03.2008.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" (51831, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Єлизаветівка, вул. Котовського, будинок 47А-1-1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34512594) повернути за актом приймання - передачі Петриківській селищній раді (51800, Дніпропетровська область, Дніпровський район, сел. Петриківка, пр. Петра Калнишевського, 69, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 04339698) земельну ділянку загальною площею 30,6183 га, що складається із земельних ділянок з цільовим призначенням “для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд»; категорія земель “землі житлової та громадської забудови»:
- земельна ділянка № 1, кадастровий номер 1223780800:02:003:0584, площею 0,0801 га; земельна ділянка № НОМЕР_1 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0750, площею 0,0598 га; земельна ділянка № НОМЕР_2 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0751, площею 0,0593 га; земельна ділянка № НОМЕР_3 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0752, площею 0,0795 га; земельна ділянка № НОМЕР_4 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0753, площею 0,0737 га; земельна ділянка № НОМЕР_5 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0754, площею 0,0554 га; земельна ділянка № НОМЕР_6 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0755, площею 0,0581 га; земельна ділянка № НОМЕР_7 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0749, площею 0,0638 га; земельна ділянка № НОМЕР_8 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0766, площею 0,0458 га; земельна ділянка № НОМЕР_9 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0767, площею 0,0457 га; земельна ділянка № НОМЕР_10 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0768, площею 0,0456 га; земельна ділянка № НОМЕР_11 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0773, площею 0,0540 га; земельна ділянка № НОМЕР_12 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0777, площею 0,0550 га; земельна ділянка № НОМЕР_13 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0778, площею 0,0636 га; земельна ділянка № НОМЕР_14 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0779, площею 0,0647 га; земельна ділянка № НОМЕР_15 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0771, площею 0,0472 га; земельна ділянка № НОМЕР_16 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0772, площею 0,0473 га; земельна ділянка № НОМЕР_17 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0774, площею 0,0613 га; земельна ділянка № НОМЕР_18 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0775, площею 0,0550 га; земельна ділянка № НОМЕР_19 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0786, площею 0,0497 га; земельна ділянка № НОМЕР_20 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0781, площею 0,0474 га; земельна ділянка № НОМЕР_21 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0782, площею 0,0604 га; земельна ділянка № НОМЕР_22 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0783, площею 0,0715 га; земельна ділянка № НОМЕР_23 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0784, площею 0,0686 га; земельна ділянка № НОМЕР_24 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0785, площею 0,0651 га; земельна ділянка № НОМЕР_25 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0789, площею 0,0862 га; земельна ділянка № НОМЕР_26 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0791, площею 0,0428 га; земельна ділянка № НОМЕР_27 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0792, площею 0,0428 га; земельна ділянка № НОМЕР_28 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0793, площею 0,0430 га; земельна ділянка № НОМЕР_29 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0794, площею 0,0556 га; земельна ділянка № НОМЕР_30 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0588, площею 0,0880 га; земельна ділянка № НОМЕР_31 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0599, площею 0,0522 га; земельна ділянка № НОМЕР_32 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0607, площею 0,0533 га; земельна ділянка № НОМЕР_33 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0608, площею 0,0533 га; земельна ділянка № НОМЕР_34 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0610, площею 0,0508 га; земельна ділянка № НОМЕР_35 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0611, площею 0,0639 га; земельна ділянка № НОМЕР_36 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0612, площею 0,0628 га; земельна ділянка № НОМЕР_37 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0613, площею 0,0849 га; земельна ділянка № НОМЕР_38 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0589, площею 0,0542 га; земельна ділянка № НОМЕР_39 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0590, площею 0,0427 га; земельна ділянка № НОМЕР_40 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0591, площею 0,0518 га; земельна ділянка № НОМЕР_41 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0592, площею 0,0549 га; земельна ділянка № НОМЕР_42 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0593, площею 0,0383 га; земельна ділянка № НОМЕР_43 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0594, площею 0,0448 га; земельна ділянка № НОМЕР_44 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0595, площею 0,0694 га; земельна ділянка № НОМЕР_45 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0596, площею 0,0577 га; земельна ділянка № НОМЕР_46 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0597, площею 0,0579 га; земельна ділянка № НОМЕР_47 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0598, площею 0,0562 га; земельна ділянка № НОМЕР_48 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0600, площею 0,0606 га; земельна ділянка № НОМЕР_49 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0601, площею 0,0511 га; земельна ділянка № НОМЕР_50 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0602, площею 0,0829 га; земельна ділянка № НОМЕР_51 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0603, площею 0,0574 га; земельна ділянка № НОМЕР_52 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0604, площею 0,0562 га; земельна ділянка № НОМЕР_53 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0605, площею 0,0612 га; земельна ділянка № НОМЕР_54 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0606, площею 0,1000 га; земельна ділянка № НОМЕР_55 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0629, площею 0,0636 га; земельна ділянка № НОМЕР_56 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0630, площею 0,0630 га; земельна ділянка № НОМЕР_57 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0614, площею 0,0587 га; земельна ділянка № НОМЕР_58 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0615, площею 0,0565 га; земельна ділянка № НОМЕР_59 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0616, площею 0,0654 га; земельна ділянка № НОМЕР_60 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0617, площею 0,0520 га; земельна ділянка № НОМЕР_61 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0618, площею 0,0475 га; земельна ділянка № НОМЕР_62 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0619, площею 0,0624 га; земельна ділянка № НОМЕР_63 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0621, площею 0,0832 га; земельна ділянка № НОМЕР_64 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0622, площею 0,0780 га; земельна ділянка № НОМЕР_65 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0623, площею 0,0719 га; земельна ділянка № НОМЕР_66 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0624, площею 0,0472 га; земельна ділянка № НОМЕР_67 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0625, площею 0,0485 га; земельна ділянка № НОМЕР_68 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0626, площею 0,0476 га; земельна ділянка № НОМЕР_69 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0627, площею 0,0476 га; земельна ділянка № НОМЕР_70 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0628, площею 0,0525 га; земельна ділянка № НОМЕР_71 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0635, площею 0,0748 га; земельна ділянка № НОМЕР_72 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0646, площею 0,0522 га; земельна ділянка № НОМЕР_73 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0657, площею 0,0522 га; земельна ділянка № НОМЕР_74 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0663, площею 0,0682 га; земельна ділянка № НОМЕР_75 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0664, площею 0,0622 га; земельна ділянка № НОМЕР_76 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0666, площею 0,0729 га; земельна ділянка № НОМЕР_77 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0667, площею 0,0576 га; земельна ділянка № НОМЕР_78 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0637, площею 0,0609 га; земельна ділянка № НОМЕР_79 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0638, площею 0,0831 га; земельна ділянка № НОМЕР_80 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0639, площею 0,0837 га; земельна ділянка № НОМЕР_81 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0640, площею 0,0666 га; земельна ділянка № НОМЕР_82 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0641, площею 0,0663 га; земельна ділянка № НОМЕР_83 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0642, площею 0,0733 га; земельна ділянка № НОМЕР_84 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0643, площею 0,0526 га; земельна ділянка № НОМЕР_85 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0644, площею 0,0546 га; земельна ділянка № НОМЕР_86 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0645, площею 0,0561 га; земельна ділянка № НОМЕР_87 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0647, площею 0,0499 га; земельна ділянка № НОМЕР_88 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0648, площею 0,0421 га; земельна ділянка № НОМЕР_89 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0649, площею 0,0571 га; земельна ділянка № НОМЕР_90 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0650, площею ,0642 га; земельна ділянка № НОМЕР_91 , кадастровий номер1223780800:02:003:0651, площею 0,0466 га; земельна ділянка № НОМЕР_92 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0652, площею 0,0568 га; земельна ділянка № НОМЕР_93 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0653, площею 0,0607 га; земельна ділянка № НОМЕР_94 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0654, площею 0,0673 га; земельна ділянка № НОМЕР_95 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0655, площею 0,0626 га; земельна ділянка № НОМЕР_96 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0656, площею 0,0558 га; земельна ділянка № НОМЕР_97 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0658, площею 0,0584 га; земельна ділянка № НОМЕР_98 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0659, площею 0,0538 га; земельна ділянка № НОМЕР_99 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0660, площею 0,0764 га; земельна ділянка № НОМЕР_100 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0661, площею 0,0681 га; земельна ділянка № НОМЕР_101 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0662, площею 0,0689 га; земельна ділянка № НОМЕР_102 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0669, площею 0,0910 га; земельна ділянка № НОМЕР_103 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0675, площею 0,0641 га; земельна ділянка № НОМЕР_104 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0676, площею 0,0677 га; земельна ділянка № НОМЕР_105 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0677, площею 0,0640 га; земельна ділянка № НОМЕР_106 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0678, площею 0,0802 га; земельна ділянка № НОМЕР_107 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0679, площею 0,0619 га; земельна ділянка № НОМЕР_108 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0680, площею 0,0599 га; земельна ділянка № НОМЕР_109 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0671, площею 0,0825 га; земельна ділянка № НОМЕР_110 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0672, площею 0,0563 га; земельна ділянка № НОМЕР_111 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0673, площею 0,0560 га; земельна ділянка № НОМЕР_112 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0674, площею 0,0754 га; земельна ділянка № НОМЕР_113 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0684, площею 0,0903 га; земельна ділянка № НОМЕР_114 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0696, площею 0,0570 га; земельна ділянка № НОМЕР_115 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0707, площею 0,0794 га; земельна ділянка № НОМЕР_116 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0712, площею 0,0633 га; земельна ділянка № НОМЕР_117 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0713, площею 0,0634 га; земельна ділянка № НОМЕР_118 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0714, площею 0,0734 га; земельна ділянка № НОМЕР_119 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0715, площею 0,0763 га; земельна ділянка № НОМЕР_120 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0716, площею 0,0778 га; земельна ділянка № НОМЕР_121 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0717, площею 0,0538 га; земельна ділянка № НОМЕР_122 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0686, площею 0,0634 га; земельна ділянка № НОМЕР_123 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0687, площею 0,0950 га; земельна ділянка № НОМЕР_124 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0688, площею 0,0574 га; земельна ділянка № НОМЕР_125 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0689, площею 0,0620 га; земельна ділянка № НОМЕР_126 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0690, площею 0,0684 га; земельна ділянка № НОМЕР_127 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0691, площею 0,0716 га; земельна ділянка № НОМЕР_128 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0692, площею 0,0635 га; земельна ділянка № НОМЕР_129 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0693, площею 0,0636 га; земельна ділянка № НОМЕР_130 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0694, площею 0,0727 га; земельна ділянка № НОМЕР_131 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0695, площею 0,0921 га; земельна ділянка № НОМЕР_132 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0697, площею 0,0471 га; земельна ділянка № НОМЕР_133 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0698, площею 0,0441 га; земельна ділянка № НОМЕР_134 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0699, площею 0,0543 га; земельна ділянка № НОМЕР_135 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0700, площею 0,0729 га; земельна ділянка № НОМЕР_136 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0701, площею 0,0673 га; земельна ділянка № НОМЕР_137 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0702, площею 0,0537 га; земельна ділянка № НОМЕР_138 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0703, площею 0,0947 га; земельна ділянка № НОМЕР_139 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0704, площею 0,0637 га; земельна ділянка № НОМЕР_140 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0705, площею 0,0469 га; земельна ділянка № НОМЕР_141 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0706, площею 0,0684 га; земельна ділянка № НОМЕР_142 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0708, площею 0,0605 га; земельна ділянка № НОМЕР_143 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0709, площею 0,0604 га; земельна ділянка № НОМЕР_144 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0710, площею 0,0680 га; земельна ділянка № НОМЕР_145 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0711, площею 0,0681 га; земельна ділянка № НОМЕР_146 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0718, площею 0,0738 га; земельна ділянка № НОМЕР_147 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0729, площею 0,0544 га; земельна ділянка № НОМЕР_148 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0740, площею 0,0602 га; земельна ділянка № НОМЕР_149 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0743, площею 0,0639 га; земельна ділянка № НОМЕР_150 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0744, площею 0,0741 га; земельна ділянка № НОМЕР_151 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0745, площею 0,0902 га; земельна ділянка № НОМЕР_152 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0746, площею 0,0692 га; земельна ділянка № НОМЕР_153 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0747, площею 0,0850 га; земельна ділянка № НОМЕР_154 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0748, площею 0,0850 га; земельна ділянка № НОМЕР_155 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0719, площею 0,0679 га; земельна ділянка № НОМЕР_156 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0720, площею 0,0749 га; земельна ділянка № НОМЕР_157 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0721, площею 0,0633 га; земельна ділянка № НОМЕР_158 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0722, площею 0,0495 га; земельна ділянка № НОМЕР_159 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0723, площею 0,0668 га; земельна ділянка № НОМЕР_160 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0724, площею 0,0701 га; земельна ділянка № НОМЕР_161 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0725, площею 0,0483 га; земельна ділянка № НОМЕР_162 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0726, площею 0,0684 га; земельна ділянка № НОМЕР_163 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0727, площею 0,0663 га; земельна ділянка № НОМЕР_164 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0728, площею 0,1008 га; земельна ділянка № НОМЕР_165 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0730, площею 0,0742 га; земельна ділянка № НОМЕР_166 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0731, площею 0,0590 га; земельна ділянка № НОМЕР_167 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0732, площею 0,0707 га; земельна ділянка № НОМЕР_168 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0733, площею 0,0536 га; земельна ділянка № НОМЕР_169 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0734, площею 0,0477 га; земельна ділянка № НОМЕР_170 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0735, площею 0,0476 га; земельна ділянка № НОМЕР_171 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0736, площею 0,0496 га; земельна ділянка № НОМЕР_172 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0737, площею 0,0486 га; земельна ділянка № НОМЕР_173 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0738, площею 0,0559 га; земельна ділянка № НОМЕР_174 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0739, площею 0,0737 га; земельна ділянка № НОМЕР_175 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0741, площею 0,0843 га; земельна ділянка № НОМЕР_176 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0742, площею 0,0428 га; земельна ділянка № НОМЕР_177 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0756, площею 0,0700 га; земельна ділянка № НОМЕР_178 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0758, площею 0,0518 га; земельна ділянка № НОМЕР_179 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0759, площею 0,0518 га; земельна ділянка № НОМЕР_180 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0760, площею 0,0517 га; земельна ділянка № НОМЕР_181 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0761, площею 0,0700 га; земельна ділянка № НОМЕР_182 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0762, площею 0,0795 га; земельна ділянка № НОМЕР_183 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0763, площею 0,0596 га; земельна ділянка № НОМЕР_184 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0764, площею 0,0596 га; земельна ділянка № НОМЕР_185 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0765, площею 0,0596 га; земельна ділянка № НОМЕР_186 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0757, площею 0,0795 га; земельна ділянка № НОМЕР_187 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0058, площею 0,0487 га; земельна ділянка № НОМЕР_188 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0059, площею 0,0550 га; земельна ділянка № НОМЕР_189 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0060, площею 0,0687 га; земельна ділянка № НОМЕР_190 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0061, площею 0,0495 га; земельна ділянка № НОМЕР_191 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0069, площею 0,0553 га; земельна ділянка № НОМЕР_192 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0070, площею 0,0574 га; земельна ділянка № НОМЕР_193 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0071, площею 0,0668 га; земельна ділянка № НОМЕР_194 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0072, площею 0,0596 га; земельна ділянка № НОМЕР_195 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0073, площею 0,0732 га; земельна ділянка № НОМЕР_196 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0074, площею 0,0500 га; земельна ділянка № НОМЕР_197 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0075, площею 0,0562 га; земельна ділянка № НОМЕР_198 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0076, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_199 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0078, площею 0,1111 га; земельна ділянка № НОМЕР_200 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0079, площею 0,1551 га; земельна ділянка № НОМЕР_201 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0080, площею 0,1821 га; земельна ділянка № НОМЕР_202 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0081, площею 0,2331 га; земельна ділянка № НОМЕР_203 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0082, площею 0,1586 га; земельна ділянка № НОМЕР_204 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0083, площею 0,2290 га; земельна ділянка № НОМЕР_205 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0084, площею 0,1753 га; земельна ділянка № НОМЕР_206 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0085, площею 0,1727 га; земельна ділянка № НОМЕР_207 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0086, площею 0,1779 га; земельна ділянка № НОМЕР_208 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0087, площею 0,1879 га; земельна ділянка № НОМЕР_209 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0088, площею 0,1808 га; земельна ділянка № НОМЕР_210 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0089, площею 0,2494 га; земельна ділянка № НОМЕР_211 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0090, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_212 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0091, площею 0,2496 га; земельна ділянка № НОМЕР_213 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0092, площею 0,2405 га; земельна ділянка № НОМЕР_214 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0245, площею 0,2158 га; земельна ділянка № НОМЕР_215 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0093, площею 0,2248 га; земельна ділянка № НОМЕР_216 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0094, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_217 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0095, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_218 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0096, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_219 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0097, площею 0,2442 га; земельна ділянка № НОМЕР_220 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0098, площею 0,2473 га; земельна ділянка № НОМЕР_221 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0099, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_222 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0113, площею 0,1839 га; земельна ділянка № НОМЕР_223 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0115, площею 0,1520 га; земельна ділянка № НОМЕР_224 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0116, площею 0,1118 га; земельна ділянка № НОМЕР_225 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0117, площею 0,0980 га; земельна ділянка № НОМЕР_226 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0118, площею 0,1070 га; земельна ділянка № НОМЕР_227 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0119, площею 0,1521 га; земельна ділянка № НОМЕР_228 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0120, площею 0,1820 га; земельна ділянка № НОМЕР_229 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0121, площею 0,1635 га; земельна ділянка № НОМЕР_230 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0122, площею 0,1020 га; земельна ділянка № НОМЕР_231 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0123, площею 0,1637 га; земельна ділянка № НОМЕР_232 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0124, площею 0,0988 га; земельна ділянка № НОМЕР_233 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0125, площею 0,1510 га; земельна ділянка № НОМЕР_234 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0126, площею 0,0812 га; земельна ділянка № НОМЕР_235 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0127, площею 0,1260 га; земельна ділянка № НОМЕР_236 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0142, площею 0,2185 га; земельна ділянка № НОМЕР_237 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0148, площею 0,1190 га; земельна ділянка № НОМЕР_238 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0153, площею 0,0981 га; земельна ділянка № НОМЕР_239 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0154, площею 0,2096 га; земельна ділянка № НОМЕР_240 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0155, площею 0,2041 га; земельна ділянка № НОМЕР_241 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0159, площею 0,1104 га; земельна ділянка № НОМЕР_242 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0161, площею 0,1900 га; земельна ділянка № НОМЕР_243 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0169, площею ,1360 га; земельна ділянка № НОМЕР_244 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0178, площею 0,1558 га; земельна ділянка № НОМЕР_245 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0189, площею 0,1357 га; земельна ділянка № НОМЕР_246 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0190, площею 0,2000 га; земельна ділянка № НОМЕР_247 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0191, площею 0,1622 га; земельна ділянка № НОМЕР_248 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0192, площею 0,0997 га; земельна ділянка № НОМЕР_249 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0193, площею 0,1485 га; земельна ділянка № НОМЕР_250 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0194, площею 0,2022 га; земельна ділянка № НОМЕР_251 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0195, площею 0,1364 га; земельна ділянка № НОМЕР_252 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0196, площею 0,2193 га; земельна ділянка № НОМЕР_253 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0197, площею 0,2264 га; земельна ділянка № НОМЕР_254 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0198, площею 0,1245 га; земельна ділянка № НОМЕР_255 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0199, площею 0,0938 га; земельна ділянка № НОМЕР_256 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0200, площею 0,1016 га; земельна ділянка № НОМЕР_257 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0246, площею 0,1506 га; земельна ділянка № НОМЕР_258 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0201, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_259 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0202, площею 0,1799 га; земельна ділянка № НОМЕР_260 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0203, площею 0,1243 га; земельна ділянка № НОМЕР_261 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0204, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_262 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0205, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_263 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0206, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_264 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0207, площею 0,1988 га; земельна ділянка № НОМЕР_265 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0208, площею 0,1823 га; земельна ділянка № НОМЕР_266 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0209, площею 0,2208 га; земельна ділянка № НОМЕР_267 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0210, площею 0,2032 га; земельна ділянка № НОМЕР_268 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0211, площею 0,2253 га; земельна ділянка № НОМЕР_269 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0212, площею 0,1865 га; земельна ділянка № НОМЕР_270 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0213, площею 0,2500 га; земельна ділянка № НОМЕР_271 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0214, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_272 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0215, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_273 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0216, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_274 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0217, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_275 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0218, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_276 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0219, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_277 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0220, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_278 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0221, площею 0,1815 га; земельна ділянка № НОМЕР_279 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0222, площею 0,2447 га; земельна ділянка № НОМЕР_280 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0223, площею 0,1787 га; земельна ділянка № НОМЕР_281 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0224, площею 0,1850 га; земельна ділянка № НОМЕР_282 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0225, площею 0,1850 га; земельна ділянка № НОМЕР_283 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0226, площею 0,1850 га; земельна ділянка № НОМЕР_284 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0227, площею 0,1850 га; земельна ділянка № НОМЕР_285 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0228, площею 0,1850 га; земельна ділянка № НОМЕР_286 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0229, площею 0,1850 га; земельна ділянка № НОМЕР_287 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0231, площею 0,1850 га; земельна ділянка № НОМЕР_288 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0233, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_289 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0234, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_290 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0237, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_291 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0238, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_292 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0239, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_293 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0240, площею, 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_294 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0241, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_295 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0242, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_296 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0247, площею 0,1814 га; земельна ділянка № НОМЕР_297 , кадастровий номер 1223780800:02:003:0243, площею 0,1814 га.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет Плюс" (51831, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Єлизаветівка, вул. Котовського, будинок 47А-1-1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34512594) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 38, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 02909938) судовий збір у розмірі 4 844,80 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Суддя О.І. Красота
Повне рішення складено
27.06.2025