ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
19 червня 2025 року Справа № 924/53/25
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючий суддя Тимошенко О.М., суддя Крейбух О.Г. , суддя Миханюк М.В.
секретар судового засідання Юзефович Д.О.
за участю представників:
позивача: Доценко О.І. (адвокат)
відповідача: Заболотний А.М. (адвокат)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на рішення Господарського суду Хмельницької області, ухвалене 01.04.2025 суддею Заверухою С.В. у м. Хмельницький (повний текст рішення складено 01.04.2025) у справі № 924/53/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"
до фізичної особи-підприємця Мирони Анатолія Михайловича
про стягнення 363852, 21 грн вартості необлікованого об'єму природного газу
ТзОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Хмельницької філії ТзОВ "Газорозподільні мережі України" звернулося до Господарського суду Хмельницької області з позовом про стягнення з ФОП Мирони А.М. 363852, 21 грн вартості необлікованого об'єму природного газу.
В обґрунтування позовних вимог товариство вказало про те, що 23.07.2024 уповноваженими особами працівниками оператора газорозподільних мереж здійснено виїзд за адресою відповідача з метою перевірки газових мереж та під час обстеження було виявлено порушення, передбачене п. п. 6 п. 1 глави 2 розділу ХI Кодексу ГРС, що було зафіксовано актом про порушення. У зазначеному акті також було зафіксовано підозри на порушення п. п. 3 п. 2 глави 2 розділу ХI Кодексу ГРС. При цьому, як зазначено позивачем, протягом жовтня 2023 - липня 2024 року відповідач із заявою про укладення договору розподілу природного газу та відповідними документами до товариства не звертався. Відповідно, 21.08.2024 на засідання комісії товариства з розгляду акта про порушення, складеного 23.07.2024, було прийнято рішення про задоволення акта про порушення та затверджено акт-розрахунок вартості необлікованого об'єму природного газу, який склав 22669, 92 м. куб. вартістю 363852, 21 грн за період з 23.01.2024 по 22.07.2024.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 01.04.2025 у даній справі у задоволенні позову ТзОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Хмельницької філії до ФОП Мирони А.М. про стягнення 363852, 21 грн вартості необлікованого об'єму природного газу відмовлено.
Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить останнє скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов товариства задовольнити.
Аргументуючи доводи скарги товариство зазначає, що оскаржуване рішення постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, є незаконним, а тому підлягає скасуванню. На думку скаржника відповідач є несанкціонованим споживачем, об'єкт якого (стоматологічна клініка) фізично підключений до ГРМ, однак дане підключення є несанкціонованим та здійснено з порушенням установленого Кодексом ГРМ порядку, а саме відсутнє прийняття Оператором ГРМ в експлуатацію газових мереж відповідача та комерційного вузла обліку газу.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача на рішення Господарського суду Хмельницької області від 01.04.2025 у справі № 924/53/25; призначено скаргу до розгляду в судовому засіданні.
Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Окрім того, від скаржника на адресу суду надійшли додаткові пояснення по суті справи.
В судовому засіданні представник скаржника вимоги апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити.
Присутній представник відповідача вимоги апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін.
Згідно ст. ст. 269, 270 ГПК України, апеляційна інстанція переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, а також заслухавши представників сторін у судовому засіданні, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Матеріалами справи стверджується, що 26.12.2013 між ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (постачальник) та ФОП Мироною А.М. (споживач) укладено договір на постачання природного газу за регульованим тарифом, згідно п. 1.1. якого постачальник протягом 2013 року здійснює постачання споживачу потреб природного газу в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення його потреб, а споживач оплачує постачальнику вартість газу у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором. Згідно п. 1.2. договору, передача газу здійснюється на межах балансової належності об'єктів споживача відповідно до меж розмежування ділянок обслуговування (пункти призначення). Згідно з п. 1.3. договору, перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання визначається сторонами в додатку 1 до договору. Відповідно до п. 2.1. договору, договірні обсяги постачання газу споживачу наводяться в додатку 2 до нього. Згідно п. 2.2. договору, постачання газу здійснюється у разі, зокрема, відсутності заборгованості у споживача перед постачальником, наявності у споживача комерційного вузла обліку природного газу, який відповідає вимогам Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618. Згідно з п. 2.5. договору, споживання підтверджених обсягів газу протягом місяця здійснюється, як правило, рівномірно, виходячи з середньодобової норми (добова норма), яка визначається шляхом ділення місячного підтвердженого обсягу газу на кількість днів протягом цього місяця. В силу п. 4.1. договору, розрахунки за реалізований споживачеві газ здійснюється за цінами, що встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. Пунктом п. 4.2. договору обумовлено, що ціна за 1000 куб.м природного газу без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання, становить 3459 грн. Усього за 1000 куб.м природного газу, з урахуванням збору до затвердження тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання - 3862, 78 грн, крім того ПДВ 20% - 772, 556 грн, разом 1000 куб.м - 4635, 336 грн. Згідно п. 4.4. договору, ціна газу, розрахована відповідно до його п. п. 4.1. та 4.2., є обов'язковою для сторін з дати набуття нею чинності. Визначена на її основі вартість газу буде застосовуватись сторонами при складанні акті приймання-передачі газу та розрахунках за газ згідно з умовами договору. Згідно п. 5.3.4. договору, споживач зобов'язується забезпечити збереження і цілісність вузлів обліку та пломб на них і на газовому обладнанні, у тому числі відключеному від систем газопостачання, що знаходяться на території об'єктів споживача, відповідність ЗВТ встановлених на комерційному вузлі обліку газу тим, які зазначені у проектній документації на вузол обліку, вчасне проведення державної повірки ЗВТ встановлених на комерційних вузлах обліку газу, недопущення прострочення терміну повірки ЗВТ, встановлених на вузлі обліку газу. Відповідно до п. 7.3. договору, постачальник має право припинити постачання газу у випадках: його несанкціонованого відбору або втручання у вузли обліку, визначені в додатку 1 до договору; визнання аварійним стану системи газопостачання в установленому порядку. В силу п. 7.4. договору, пломбування та розпломбування газоспоживного обладнання споживача, що пов'язані з обмеженням (припиненням) постачання газу, здійснюється постачальником згідно з визначеним законодавством порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення. Договір набуває чинності з дати підписання, поширює свою дію на відносини, що склались між сторонами з 01.08.2013 та діє до 31.12.2013, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення. Згідно п. 10.1.1. договору, останній вважається продовженим на аналогічний період, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. При цьому сторони мають переоформити додаток 2 щодо договірних обсягів постачання газу, у якому визначити планові обсяги газу на продовжений термін.
Додатком 1 до договору від 26.12.2013 сторони погодили перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання, а саме: найменування споживача, місцезнаходження пункту призначення: ФОП Мирона, вул. Бажана, 19, м. Хмельницький; найменування газоспоживного обладнання: Viesmann Vitodent 200 W; кількість: 1; номінальні витрати газу на один газоспоживний прилад: 5 м.куб./год.; тип приладу обліку газу: Самгаз G4 RS 2001-21; режим роботи споживача: 12 год. Додатком 2 до договору сторони погодили договірні обсяги постачання природного газу на 2014 рік (тис.куб.м), а саме: січень-лютий - по 1,0, квітень - 0,5, травень-вересень - по 0,1, жовтень - 0,6, листопад-грудень - по 1,0.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, затверджено Типовий договір розподілу природного газу (із змінами), відповідно до п. 1.1. якого цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Згідно п. 1.2. договору, його умови однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу ГС, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494. Відповідно до п. 1.3. договору, він є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу. Як передбачено п. 1.4. договору, послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення його цілодобового доступу до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного останньому (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача; споживач - фізична або юридична особа чи фізична особа-підприємець, об'єкт якої підключений до газорозподільної системи Оператора ГРМ. Згідно п. 2.1. договору, Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. Пунктом 2.2. договору передбачено, що обов'язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. В силу п. 5.2. договору, визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заявці-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та договором. Згідно п. 5.3. договору, при здійсненні обліку спожитого природного газу побутовим споживачем за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться кубічні метри (м. куб.) природного газу, визначені відповідно до фактичних показів лічильника природного газу або відповідно до норм споживання природного газу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України. Згідно з п. 9.1. договору, Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексу ГС, у тому числі у разі несанкціонованого відбору природного газу, крім перевищення добового підтвердженого обсягу природного газу.
Судами встановлено, що 23.07.2024 уповноваженими особами позивача, за участю відповідача, складено акт про порушення № ХМ 1043, відповідно до якого на об'єкті стоматологічна клініка за адресою: м. Хмельницький, вул. Бажана, 19, встановлено порушення Кодексу ГС, а саме: п. п. 3 п. 1 глави 2 розділу 11 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); п. п. 6 п. 1 глави 2 розділу 11 - використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу; п. п. 3 п. 2 глави 2 розділу 11 - використання газу побутовим споживачем (за відсутності лічильника) у випадках, коли споживач протягом місяця з дати настання відповідних змін не було письмово повідомлено оператора ГРМ про зміни, що стосуються збільшення опалювальної площі та збільшення кількості осіб, зареєстрованих на об'єкті побутового споживача. У примітці акта також зазначено про використання природного газу споживачем за відсутності договору розподілу природного газу за адресою вул. Бажана, 19 на об'єкті "стоматологічна клініка", газ обліковувався з неопломбованим лічильником; будь-яких документів про підключення до ГРМУ абонент не надав. Стосовно лічильника у акті зазначено тип - Самгаз G4 2013 року, заводський номер - 3291881, пломба відсутня, фактичний показник - 00898,89. До газової мережі підключено обладнання Viesmann потужністю 30 кВт/год. З актом про порушення споживач ознайомився, про що свідчить його підпис.
23.07.2024 уповноваженою особою позивача та відповідачем складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, а також запрошено відповідача 25.07.2024 о 10 год. для проведення експертизи лічильника Самгаз G4 2013 року, заводський номер 3291881. Також складено акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки - Самгаз G4 2013 року, заводський номер 3291881. У акті зазначено про відсутність пломби на ЗВТ. Окрім того, згідно з актом про порушення від 23.07.2024 № 1043, останніми складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу лічильника Самгаз G4 2013 року, заводський номер 3291881.
Відповідно до акта розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та його вартості згідно акта про порушення від 23.07.2024 № 1043 (за період з 23.01.2024 по 22.07.2024) по об'єкту ФОП Мирона А.М. (м. Хмельницький, вул. Бажана, 19), споживання за добу складає 124, 56 м.куб./год. (5,19 * 24), а розрахункове споживання за обліковий період - 22669,92 м. куб. (124,56 * 182). За період порушення 182 доби (з 23.01.2024 по 22.07.2024) розрахунковий недооблікований об'єм природного газу становить 363852, 21 грн (22669, 92 м.куб. * 16,05 грн). У акті зазначено, що середня маржинальна ціна за період з 23.01.2024 по 22.07.2024 становить 16, 05 грн.
25.07.2024 комісією товариства складено акт експертизи лічильника газу (за відсутності споживача), згідно якого проведено експертизу лічильника газу Самгаз G 4 № 3291881, покази 898,89 м.куб., рік випуску 2013, який знято відповідно до акта від 23.07.2024 та встановлено, що цілісність заводської пломби та повірного товара - не пошкоджено; цілісність відлікового механізму - цілий; механічні пошкодження та інше - відсутні. Втручання в роботу побутового лічильника газу не виявлено. Відповідний акт підписано членами комісії.
23.07.2024 уповноваженими особами позивача, на підставі акта про порушення № ХМ 1043, складено акт на відключення газових приладів за адресою вул. Бажана, 19 - 1 КК № пл. С73422196; залишились включені 1 ПГ 1КК.
07.08.2024 комісією товариства перенесено засідання з розгляду акта про порушення № ХМ 1043 на 21.08.2024, про що відповідача повідомлено відповідним листом.
16.08.2024 уповноваженими особами позивача складено акт обстеження стану газових приладів, за адресою: вул. Бажана, 19, абонент - Мирона А.М., у якому зазначено, що при виїзді для обстеження системи газопостачання та газових приладів за адресою: вул. Бажана, 19, житловий будинок, виявлено: перший поверх будинку займає стоматологічна клініка. В приміщенні теплогенераторної встановлено 2 контурні котли Viessmann Vitodens 200 W потужністю 45 кВт кожний, про що засвідчує заводська табличка на задній стінці котла.
Рішенням комісії товариства від 21.08.2024 задоволено акт про порушення від 23.07.2024 № 1043 за адресою: м. Хмельницький, вул. Бажана, 19, затверджено акт розрахунок, визначено об'єм спожитого природного газу у кількості 22669, 92 м.куб. за період з 23.01.2024 по 22.07.2024 на суму 363853, 21 грн згідно п. 2 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ та виставлено відповідачу рахунок на оплату від 21.08.2024 на суму 363852, 21 грн за необлікований (компенсація) об'єм природного газу. Вказаний рахунок Мирона А.М. отримав 21.08.2024, про що свідчить відмітка на рахунку.
З огляду на те, що вартість необлікованого об'єму природного газу відповідачем не було погашено, ТзОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Хмельницької філії, звернулось із відповідним позовом до Господарського суду Хмельницької області.
Як зазначено вище, оскаржуваним рішенням від 01.04.2025 у задоволені позову товариства відмовлено у повному обсязі.
Судова колегія погоджується з таким висновком місцевого господарського суду з огляду на слідуюче.
Згідно ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", суб'єктами ринку природного газу є оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, газовидобувне підприємство, споживач.
Відповідно до ст. 40 цього Закону, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом ГРС та іншими нормативно-правовими актами.
Умовами розділу І Кодексу ГРМ передбачено, що його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини, зокрема, між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу. Договір розподілу природного газу - це правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу. Доступ до газорозподільної системи - це право користування потужністю складової (об'єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі (технічній угоді) про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи. Оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Споживачем природного газу (споживач) є фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
Згідно п. 5 глави 2 розділу І Кодексу ГРМ взаємовідносини, пов'язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу. Споживачі, у тому числі побутові, та суміжні суб'єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу. Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі - Типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом (п. 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ).
В силу п. 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Згідно п. 3 глави 3 розділу VI цього Кодексу, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
В силу п. 4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Згідно п. 5 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до Типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) до типового договору розподілу природного газу. Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об'єму споживання природного газу, зокрема мають містити присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб'єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку, величину приєднаної потужності об'єкта споживача та перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності). У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об'єкт.
Згідно пп. 6 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Як зазначено вище, звертаючись із відповідним позовом до суду, товариство послалось на те, що об'єкт відповідача - стоматологічна клініка, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Бажана, 19, не підключений до ГРМ в установленому законом порядку.
З даного приводу апеляційний господарський суд зазначає, що згідно п. 1.4 розділу І Типового договору розподілу природного газу, послуга з розподілу природного газу - послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача.
Пунктом 3 глави 3 розділу І Кодексу ГС визначено, що для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб'єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ, обов'язковою умовою є наявність фізичного підключення об'єкта споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) до ГРМ.
При цьому, суд зазначає, що послуга з розподілу природного газу не складається лише з фактичного переміщення природного газу розподільчою системою трубопроводів, а включає також цілодобове надання фактичного доступу замовленої потужності об'єктів споживача до газорозподільної системи, буквально означає наявність технічної можливості у будь-який необхідний споживачу час скористатись можливістю розпочати газоспоживання. Припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу за наявності фізичного підключення об'єкта споживача до газорозподільної мережі, тобто в період, коли не відбувалося механічного від'єднання об'єкта споживача від цієї мережі та вилучення такого об'єкта, а заява про остаточне припинення користування природним газом і розірвання договору споживачем не подавалася, не звільняє споживача від договірного зобов'язання оплати вартості послуг з розподілу природного газу за вказаний період, оскільки саме механічне від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи виключає можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподілу (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача.
Як вбачається з робочого проекту газопостачання теплогенераторної для опалення приміщень стоматологічної клініки по вул. Бажана, 19 в м. Хмельницькому, затвердженого АТ "Хмельницькгаз" та Технічними умовами від 28.03.2013 № 07/13-к, ще з 2013 року об'єкт відповідача (стоматологічну клініку) було підключено до газових мереж. В подальшому, між ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" та ФОП Мироною А.М. укладено договір на постачання природного газу за регульованими тарифами від 26.08.2013 № 2013/ТП-ПР-17, пунктом 4.2. якого сторонами було погоджено ціну за 1000 куб. м природного газу, з урахуванням в тому числі ціни за розподіл і постачання газу. У п. 1.3. договору постачання передбачено, що перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання визначається сторонами в додатку 1 до договору.
Згідно додатку 1 до договору постачання, за об'єктом відповідача (вул. Бажана, 19) газ обліковувався згідно приладу обліку газу - Самгаз G4 RS 2001-21 № 32911881. Водночас, як зазначено вище, вказаний прилад обліку газу 23.07.2024 був демонтований уповноваженими особами позивача для проведення експертизи з метою встановлення обставин несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу).
Із вказаних обставин слідує, що починаючи з 2013 року по 2024 рік (включаючи період, за який було нараховано необлікований об'єм природного газу), об'єкт відповідача (стоматологічна клініка) був під'єднаний до ГРМ, протягом вказаного часу на об'єкті був встановлений той самий лічильник газу - Самгаз G4 RS 2001-21 № 32911881 (та газовий котел - Viessmann Vitodens 200 W), покази якого становили 00898,89 куб. м газу. Вказане свідчить про фізичне підключення у спірний період об'єкта відповідача до газорозподільної мережі та споживання відповідачем природного газу, при цьому покази такого споживання зафіксовані на лічильнику газу.
Суд відмічає, що визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ (пункту 1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ).
Водночас, колегія суддів констатує, що будь-які докази від'єднання газової мережі відповідача від газорозподільної системи, припинення користування відповідачем природним газом, розірвання договору постачання природного газу відповідачем або ж звернення останнього із заявою про остаточне припинення користування природним газом, в матеріалах справи відсутні.
Разом з тим, позивач вказує про відсутність укладення відповідачем з Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, посилаючись на акт про порушення від 23.07.2024 № ХМ 1043, у якому встановлено порушення п. п. 6 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС, на протокол засідання комісії товариства з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ від 21.08.2024, яким задоволено акт про порушення від 23.07.2024 № ХМ 1043 та затверджено акт-розрахунок на суму 363852, 21 грн.
З даного приводу судова колегія констатує, що п. 7 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ обумовлено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема, повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу. Навіть за відсутності підписаної відповідачем заяви-приєднання, фактичним підключенням об'єкту відповідача до ГРМ та фактичним споживанням природного газу підтверджується факт приєднання відповідача до публічного договору розподілу природного газу, укладеного між позивачем та відповідачем.
Про факт укладання договору розподілу природного газу свідчить споживання позивачем об'ємів природного газу після підключення його газових приладів представниками відповідача (Оператора ГРМ) до системи газопостачання та проведення відповідного пуску газу у його квартирі, що відповідає положенням пункт 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС.
Відтак, враховуючи підтверджені матеріалами справи обставини підключення об'єкта відповідача до газорозподільної мережі, укладення сторонами спору договору постачання природного газу та споживання відповідачем природного газу, про що свідчать покази лічильника (тобто наявності документального підтвердження споживання природного газу відповідачем), апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність посилань позивача на неукладеність відповідачем договору розподілу природного газу, з огляду на те, що дії останнього щодо підключення об'єкту до ГРМ та фактичного споживання газу підтверджують факт приєднання відповідача до публічного договору розподілу природного газу. Разом з тим, відповідні обставини не звільняють відповідача від зобов'язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу.
Відповідно, місцевий господарський суд дійшов підставного висновку про необґрунтованість нарахування відповідачу згідно п. 2 глави 4 розділу XI необлікованого об'єму природного газу в розмірі 363852, 21 грн, тобто за використання газу споживачем за відсутності договору розподілу природного газу.
Стосовно можливості укладення між сторонами окремого договору розподілу природного газу, колегія суддів зазначає, що згідно п. 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Згідно п. 5 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів), оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) до типового договору розподілу природного газу. У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об'єкт.
Передбачена п. 3 Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 необхідність суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, привести свої договірні відносини у відповідність до вимог Типового договору розподілу природного газу в тримісячний строк з дати набрання чинності цією постановою, конкретизує строки виконання покладених на цих суб'єктів господарювання обов'язків, однак, не звільняє споживачів від покладеного також і на них обов'язку укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ.
Окрім того, є обов'язковим дотримання форми такого договору, яка повинна відповідати формі Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2498.
Статтею 626 ЦК України визначено, що договір є одностороннім, якщо одна сторона бере на себе обов'язок перед другою стороною вчинити певні дії або утриматися від них, а друга сторона наділяється лише правом вимоги, без виникнення зустрічного обов'язку щодо першої сторони. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Із наведеного слідує, що Оператор ГРМ та споживач зобов'язані укласти договір розподілу природного газу в порядку, визначеному розділом VI Кодексу ГРМ, при цьому обов'язок укладання договору покладено в рівній мірі на обидві сторони договору, а не виключно на споживача (відповідача) як помилково зазначає позивач в позовній заяві.
Доводи позивача стосовно використання відповідачем природного газу неопломбованим лічильником, колегія суддів вважає також необґрунтованими в силу того, що такі твердження товариства спростовуються актом експертизи лічильника газу від 25.07.2024, у якому встановлено цілісність заводської пломби та повірного товара (у акті міститься зазначення "не пошкоджено"), цілісність відлікового механізму та відсутність пошкоджень. За висновком комісії, що проводила експертизу, втручання в роботу побутового лічильника Самгаз G4 № 32911881 не виявлено. Вказані обставини свідчать про необґрунтованість зазначення уповноваженими особами позивача в акті про порушення від 23.07.2024 № ХМ 1043 про порушення відповідачем п. п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ) та відповідно недоведеність позивачем несанкціонованого втручання відповідача у роботу лічильника. Будь-яких порушень системи газопостачання та газових приладів також не встановлено і актом обстеження стану газових приладів від 16.08.2024.
Суд відмічає, що для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
Разом з тим, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Відтак, колегія суддів констатує, що позивачем не було доведено вчинення з боку відповідача дій, які б свідчили про наявність усіх складових цього правопорушення, зокрема, наслідків (дії, що призвела до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та діями позивача).
Посилання позивача на акт обстеження стану газових приладів від 16.08.2024, яким підтверджується номінальна потужність котла 45 кВт/год, апеляційний господарський суд також вважає необґрунтованим з огляду на те, що відповідний акт складено із порушенням визначеним Кодексм ГРМ процедури.
В силу пп. 1, 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. За підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) (п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ).
Суд констатує, що акт обстеження від 16.08.2024 не містить обов'язкового підпису споживача (відповідача) або відмітки працівників позивача про відмову відповідача від підпису спірного акта, або відмітки працівників позивача про складення ще одного екземпляра акта для відповідача та його вручення.
У свою чергу, наявні в матеріалах справи сертифікати відповідності (в т.ч. додаток до сертифіката відповідності) та декларації про відповідність (складені на підставі сертифікатів відповідності) не є належними та допустимими доказами, оскільки термін дії означених сертифікати становить до 03.04.2015, до 04.04.2015 відповідно. Зміст договору на сервісне технічне обслуговування газового котла від 14.11.2013 не підтверджує доводів позивача щодо номінальної потужності котла 45 кВт/год.
Враховуючи усі встановлені судами обставини та наявні в матеріалах справи докази, з огляду на те, що позивачем не доведено факт використання відповідачем природного газу за відсутності договору розподілу природного газу, а також використання газу неопломбованим лічильником чи будь-якого іншого несанкціонованого втручання споживачем у роботу ЗВТ, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд дійшов законного та обґрунтованого висновку про безпідставність нарахування позивачем та стягнення з відповідача необлікованого об'єму (обсягу) природного газу в розмірі 363852, 21 грн.
Згідно приписів ст. ст. 73, 74, 76 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
В силу ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Зважаючи на усе вищевикладене в сукупності, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду Хмельницької області від 01.04.2025 у справі № 924/53/25 відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві та підстави для його скасування відсутні.
Викладені в апеляційній скарзі доводи товариства спростовуються наявними в матеріалах справи доказами та встановленими судами обставинами, відтак, суд вважає їх не обґрунтованими та такими, що не дискредитують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Згідно з положеннями ст. 129 ГПК України, судовий збір за розгляд апеляційної скарги покладається на скаржника.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Хмельницької області від 01 квітня 2025 року у справі № 924/53/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення.
Справу № 924/53/25 повернути Господарському суду Хмельницької області.
Повний текст постанови складено "26" червня 2025 року.
Головуючий суддя Тимошенко О.М.
Суддя Крейбух О.Г.
Суддя Миханюк М.В.