Справа № 209/4730/25
Провадження № 2-о/209/83/25
"27" червня 2025 р. м. Кам'янське
Дніпровський районний суд міста Кам'янського у складі:
головуючого судді: Лобарчук О.О.
за участю секретаря: Золотих Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
Короткий зміст позовних вимог
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харків Харківської області, Україна, громадянки України, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території у м. Горлівка Центрально-міського району Донецької області, та яка на час смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що є підставою для реєстрації факту смерті ОСОБА_2 шляхом внесення відомостей про смерть та видачу заявнику, ОСОБА_1 , свідоцтва про смерть матері та Витягу з державного реєстру актів запису про реєстрацію смерті.
В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_1 є сином померлої особи, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , про що 02 березня 2007 року складено відповідний актовий запис № 8 та згідно довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру № 1773751-2025, де батьками зазначено зазначені: батько - ОСОБА_3 та мати - ОСОБА_4 . Копії документа про зміну прізвища померлої - відсутні. Відповідно до Розпорядження від 24.04.2018 року за № 69 «Про встановлення статусу малолітньому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 заявник залишився без батьківського піклування, а саме: батьків дитини, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , згідно з рішенням Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 14.03.2018 року позбавлено батьківських прав. Покладено персональну відповідальність за життя, здоров'я, психічний стан, фізичний і духовний розвиток малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на опікуна - гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . До повноліття та конфлікту на сході України гр. ОСОБА_5 та ОСОБА_1 мешкали в Донецькій обл., смт. Пантелеймонівка, проте були змушені переїхати проживати в інше місто. Наразі фактичне місце проживання згідно Довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 25.10.20l6 № 1207-682063 заявника та ОСОБА_5 , від 25.10.2016 № 1207-682063; індекс АДРЕСА_2 . Заявник з метою проведення державної реєстрації смерті матері звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса). Однак, йому у проведенні державної реєстрації смерті матері ОСОБА_2 , в усній формі було відмовлено, оскільки ним було пред'явлено фото - копію свідоцтва про смерть та рекомендовано за вирішенням даного питання звернутися до суду.
Процесуальні дії у справі. Заяви (клопотання) учасників справи.
Ухвалою судді Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 26 червня 2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за заявою.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явився, письмово просив суду провести розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримують в повному обсязі.
Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з'явився. Письмово просили розглядати справу за відсутністю представника відділу.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв'язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець м. м. Горлівка, смт. Пантелеймонівна Донецької області, є громадянином України, мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України, довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та довідкою про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_6 .
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , батьками ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є ОСОБА_8 та ОСОБА_5 .
Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка м. Донецьк.
Згідно довідки від 31.05.2017 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_3 .
Розпорядженням Адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради від 24.04.2018 року встановлено малолітньому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 статус дитини, позбавленої батьківського піклування. Покладено персональну відповідальність за життя, здоров'я, психічний стан, фізичний і духовний розвиток малолітнього ОСОБА_1 на опікуна ОСОБА_5 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла в місті Горлівка на тимчасово окупованій території України.
06 січня 2025 року видане лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2 .
Як зазначено в заяві, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) відмовив заявнику у проведенні державної реєстрації смерті матері, оскільки документ, який надав ОСОБА_1 для підтвердження факту смерті, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оцінка суду доказів та аргументів сторін. Мотиви застосування норм права судом.
Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши докази, суд вважає вимоги заявника такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Факт смерті громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Внесення до Реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків пов'язаних зі смертю, серед яких вступ у спадщину, що залишилась після померлого, можливість встановлення опіки над його дітьми, що залишились без батьківського піклування та інші.
Згідно п.1 розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5 (надалі Правил), державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п.1 підрозділу V розділу ІІІ Правил, підставою для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
Відповідно п.15 підрозділу V розділу ІІІ Правил, якщо державна реєстрація смерті проводиться на підставі рішення суду про оголошення особи померлою або встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, надісланого судом, свідоцтво про смерть оформлюється та видається заявнику під час його звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», передбачено, що внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно абз. 2 ст. 317 ЦПК України, Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
В постанові Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015 року зазначено, що тимчасово окупованими територіями визначені окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово, на строк, що закінчується через один рік з дня набрання чинності Законом України "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей", запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).
Враховуючи, що на даний час заявник не має можливості отримати свідоцтво про смерть своєї матері, тому свідоцтво про смерть видане на тимчасово окупованій території та відповідно до Закону України «Про внесення змін до Цивільно-процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» визначення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України встановлює суд, а тому суд вважає необхідним встановити факт смерті громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харкова Харківської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в місті Горлівка смт. Пантелеймонівка Донецької області, що є підставою для реєстрації Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) факту смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 шляхом внесення відомостей про смерть до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть.
Відповідно до ч. 7 ст.294 ЦПК України, яка визначає порядок розгляду справ окремого провадження, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Від сплати судового збору заявник звільнений на підставі ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 89, 141, 263-265, 317, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харків Харківської області, Україна, громадянки України, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території у м. Горлівка Центрально-міського району Донецької області, та яка на час смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення допустити до негайного виконання, виконати дії передбачені ч. 5 ст. 317 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду або через Дніпровський районний суд міста Кам'янського шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення - 27 червня 2025 року.
Суддя Лобарчук О.О.