Ухвала від 24.06.2025 по справі 157/1120/25

Справа № 157/1120/25

Провадження №1-кс/157/264/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 рокумісто Камінь-Каширський

Слідчий суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції клопотання слідчого СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 , що погоджене прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 грудня 2024 року за № 62024240030003443, щодо підозрюваного

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця смт. Маневичі, Маневицького району Волинської області, жителя АДРЕСА_1 , освіта повна загальна середня, не одружений, військовослужбовець Збройних Сил України, раніше судимий, останній раз вироком Маневицького районного суду Волинської області від 08 грудня 2023 року за ч. 1 ст. 125 КК України на 150 годин громадських робіт,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області з клопотанням, в якому просить застосувати щодо ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 60 днів без визначення застави. В обґрунтування клопотання зазначає, що СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області за процесуального керівництва Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62024240030003443 від 10.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», Мобілізаційної директиви Головнокомандувача Збройних Сил України від 24.02.2022 №32/321/501/13т, солдата ОСОБА_5 призвано ІНФОРМАЦІЯ_2 під час загальної мобілізації. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.10.2024 №291-ОД (по особовому складу) останнього зараховано до списків особового складу на всі види забезпечення та з 23.10.2024 призначено на посаду стрільця 1 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 команди № 479. На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався. Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, дія якого продовжена на даний час. Будучи військовослужбовцем по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_4 солдат ОСОБА_5 відповідно до вимог ст. ст. 11, 16, 127, 128, 129, 130, 199, 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, знати та виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, бути дисциплінованим, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків. Статті 129, 130, 199, 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також необхідність забезпечення у військовій частині постійної бойової готовності, проведення занять з бойової підготовки, підтримання внутрішнього порядку, військової дисципліни та виконання службових обов'язків зобов'язують військовослужбовців у службовий час постійно знаходитись в розташуванні військової частини або місці служби і не залишати їх без дозволу командира (начальника). Так, солдат ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, не маючи наміру назавжди ухилитися від проходження військової служби, не отримавши дозволу відповідного командира (начальника), о 06 год 00 хв 27.10.2024 залишив розташування ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 . У період часу з 27 жовтня 2024 року по 21 червня 2025 року солдат ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що він є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_4 і не звільнений з військової служби, без поважних причин був відсутній на службі та не виконував свої службові обов'язки, а службовий час проводив на власний розсуд за місцем свого постійного проживання в селищі Маневичі Камінь-Каширського району Волинської області. Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в тому, що він під час проходження військової служби у Збройних Силах України, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, не маючи наміру назавжди ухилитись від проходження військової служби, не отримавши дозволу відповідного командира (начальника), у порушення вимог ст. 17 Закону України «Про оборону України», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.ст. 11, 16, 127, 128, 129, 130, 199, 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, о 06 год. 00 хв. 27.10.2024 залишив місце служби понад три доби, розташування ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 , та в період часу з 27.10.2024 по 21.06.2025 був відсутній на службі без поважних причин і не виконував службові обов'язки в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України. 21.06.2025 ОСОБА_5 , військовослужбовцю Збройних Сил України, перебуваючому на посаді стрільця 1 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , у військовому званні «солдат» вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України. Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому злочину повністю підтверджується зібраними доказами та матеріалами кримінального провадження, а саме: протоколами допиту свідків - працівника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_7 та військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_8 ; витягом з наказу про призначення на посаду; матеріалами службового розслідування, відповідно до якого у діях солдата ОСОБА_5 вбачалися ознаки кримінального правопорушення; іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності. Вказані матеріали є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення. Вручене ОСОБА_5 повідомлення про підозру повністю відповідає вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості», відображеним зокрема у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990, п. 32, Series А, N 182). Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990). Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України запроваджено воєнний стан строком на 30 діб. Станом на теперішній час воєнний стан триває. Відповідно до ч. 7 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до військовослужбовців, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 402-405, 407, 408, 429 Кримінального кодексу України, застосовується виключно запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті - тримання під вартою. З метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного, запобігання продовженню злочинної діяльності та визначеним законодавством ризикам виникла необхідність в обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Метою обрання запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганню спроб переховуватися від органу досудового розслідування та суду, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інше кримінальне правопорушення і продовжити кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється. Таким чином, для досягнення мети і завдань кримінального провадження на даний час у сторони обвинувачення виникла необхідність у застосуванні запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо підозрюваного. Така потреба обумовлена наявністю ризиків, передбачених п. п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України. ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину за який, передбачено понесення винною особою покарання у вигляді позбавлення волі строком від 5 до 10 років, у зв'язку із чим, розуміючи тяжкість понесення покарання у разі визнання підозрюваного винним у вчиненні інкримінованого злочину, останній може переховуватись від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення понесення покарання. Крім цього, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства. Щодо ризику перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, то підозрюваний, розуміючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, може умисно вчинити самокалічення або симулювати хворобу, підробивши для цього відповідні документи або іншим обманом, щоб не перебувати в умовах ізоляції до завершення досудового розслідування. Наявність ризику вчиняти інші кримінальні правопорушення або продовження вчинення кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_5 , підтверджується тим, що підозрюваний самовільно без дозволу командира залишив місце несення служби, а відтак, у випадку не обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою останній продовжить свою протиправну поведінку та може вчинити самовільне залишення військової частини або дезертирство. Крім цього, враховуючи протиправну поведінку ОСОБА_5 та його нехтування наказами командира військової частини, а також вимогами Законів України та Статуту Збройних Сил України, останній може схиляти до аналогічної протиправної поведінки також інших військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_5 . Неможливість застосування більш м'яких запобіжних заходів пов'язана з вступом в силу Закону України № 2531-IX від 16.08.2022 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо обрання запобіжного заходу до військовослужбовців, які вчинили військові злочини під час дії воєнного стану», відповідно до якого під час дії воєнного стану до військовослужбовців, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 402-405, 407, 408, 429 Кримінального кодексу України, застосовується виключно запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті. В обґрунтування необхідності застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою належить звернути увагу суду на наступні обставини, які в силу ст. 178 КПК України мають враховуватись судом при обранні запобіжного заходу: 1. Вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним ОСОБА_5 кримінального правопорушення. ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України з огляду на наявні докази, що перелічені вище у мотивувальній частині вказаного клопотання. 2. Тяжкість покарання, санкція злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років (за відсутності альтернативного виду основного покарання), тобто є умисним тяжким злочином. 3. Ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, що доводиться з огляду на встановлений факт вчинення підозрюваним злочину проти встановленого порядку несення військової служби, та продовження ним протиправної поведінки, спрямованої на порушення встановленого порядку несення військової служби, тобто самовільне залишення місця служби. 4. Вчинення злочину в умовах воєнного стану. 24.02.2022 військовослужбовці збройних сил рф шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію України через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків. Дії, що інкримінуються підозрюваному, мають виняткову суспільну небезпечність в період триваючої збройної агресії рф, особливо, в бойовій обстановці, оскільки спрямовані на підрив основоположної засади функціонування Збройних Сил України - єдиноначальності. У разі задоволення клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного, може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням, - у разі застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді тримання під вартою підозрюваний буде позбавлений можливості переховуватись від органу досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду, вчинити інше кримінальне правопорушення, продовжити вчиняти кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Окрім цього, буде забезпечено виконання процесуальних обов'язків підозрюваним. За таких обставин орган досудового розслідування, прокурор отримає можливість закінчити досудове розслідування відносно підозрюваного у найкоротший строк, прийнявши відповідне процесуальне рішення, забезпечити виконання завдання кримінального провадження - захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Слідчий СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 та прокурор Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підтримали з наведених у ньому підстав. Крім того, прокурор ОСОБА_3 пояснив, що зарахування військовослужбовця ОСОБА_5 на продовольче забезпечення та тимчасовий облік до в/ч НОМЕР_2 не свідчить про місце служби останнього. До інших в/ч ОСОБА_5 не взяли для проходження служби, оскільки в останнього низькі морально-психологічні якості.

Підозрюваний ОСОБА_5 у судовому засіданні проти застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою заперечив та пояснив, що у ІНФОРМАЦІЯ_5 не обіймав жодної посади, після призову по мобілізації його доставляли до різних військових частин, проте до жодної з них його на військову службу не взяли. Він жодного дня не виконував службові обов'язки в ІНФОРМАЦІЯ_5 , навіть не знає, що це за обов'язки, з наказом про зарахування його на військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_6 його ніхто не знайомив, як із посадовими обов'язками.

Захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив та пояснив, що підозрюваний не залишав місце служби в ІНФОРМАЦІЯ_5 , у цьому РТЦК та СП останній перебував лише тому, що не могли визначити місце проходження ним служби. Жодна в/ч , як зазначає підозрюваний, його на службу не взяла, командири військових частин ОСОБА_5 не приймали на службу. Підозра є необгрунтована. Надані матеріали досудового рослідування не дають підстав вважати, що ОСОБА_5 усвідомлено залишив ІНФОРМАЦІЯ_6 як місце несення служби, а сам підозрюваний, як вбачається з його пояснень, не розумів і не усвідомлював, що є стрільцем 1 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 і що мав нести службу у цьому ТЦК та СП, та які обов'язки виконувати по посаді. Крім того, додані до клопотання матеріали досудового розслідування не містять доказів того, що ОСОБА_5 не припинив самовільного залишення місця служби, з урахуванням тих обставин, що згідно з наданими стороною обвинувачення доказами, а саме приписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_5 з 08.12.2024 був направлений до в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ). Достовірно відомо і те, що станом на 08.12.2024 щодо солдата ОСОБА_5 відомостей до ЄРДР не внесено, про що зазначається у цьому ж приписі. За таких обставин на ОСОБА_5 поширюються приписи ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Законодавством було запроваджено інститут звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців за СЗЧ, якщо самовільне залишення частини сталося вперше, за умови їх добровільного повернення до лав ЗСУ. Згідно з доказами, ОСОБА_5 08.12.2024 прибув на військову службу у в/ч НОМЕР_1 , а тому він підпадає під дію закону, згідно з яким міг бути звільнений від кримінальної відповідальності. Крім того, зазначена в/ч, в яку 08.12.2024 прибув ОСОБА_5 розташована у с. Мала Любаша, Рівненського району, Рівненської області, і якщо останній самовільно залишив це місце служби, тоді кримінальне правопорушення буде вчинене на території іншої області, у зв'язку з чим досудове розслідування має проводити інший орган досудового розслідування, а не Камінь-Каширський РВП ГУНП у Волинській області.

Заслухавши доводи слідчого, прокурора, пояснення підозрюваного та його захисника, дослідивши додані до клопотання матеріали досудового розслідування, слідчий суддя дійшов висновку, що у клопотанні належить відмовити, зважаючи на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Згідно ч. 8 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до військовослужбовців, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів передбачених статтями 402-405, 407, 408, 429 КК України, застосовується виключно запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, а саме тримання під вартою.

Встановлено, що СВ Камінь-Каширського РВП здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.

Згідно з витягом від 21.06.2025 з ЄРДР 10 грудня 2024 року до реєстру були внесені відомості за №62024240030003443 за повідомленням підприємств, установ, організацій та посадових осіб, з коротким викладом обставин про те, що військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації солдат ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , самовільно залишив ІНФОРМАЦІЯ_6 з метою ухилення від військової служби.

21 червня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні зазначеного злочину.

З повідомлення про підозру вбачається, що ОСОБА_5 як військовослужбовець підозрюється у залишенні місця служби у період часу з 27.10.2024 по 21.06.2025, тривалістю понад три доби, без поважних причин, вчинене в умовах воєнного стану.

У повідомленні про підозру, серед іншого, зазначається, що ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що він є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_5 і не звільнений з військової служби, без поважних причин був відсутній у період часу з 27 жовтня 2024 року по 21 червня 2025 року на службі та не виконував свої службові обов'язки, а службовий час проводив на власний розсуд за місцем свого постійного проживання в селищі Маневичі Камінь-Каширського району Волинської області

Частиною 5 ст. 407 КК України встановлено, зокрема, кримінальну відповідальність за самовільне залишення місця служби військовослужбовцем, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.

Обізнаність особи про місце служби є обов'язковою умовою для настання відповідальності за зазначеною частиною статті КК України.

Самовільне залишення місця служби передбачає знання військовослужбовцем місця, де він має перебувати.

Суб'єктивна сторона самовільного залишення місця служби характеризується прямим умислом.

Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтована підозра - це наявність фактів та доказів, які переконують об'єктивного спостерігача в тому, що особа могла вчинити злочин. Це не означає, що особа обов'язково винна, але є достатні підстави для подальшого розслідування.

В обґрунтованість підозри стороною обвинувачення до клопотання про застосування найсуворішого безальтернативного запобіжного заходу додано:

1) копію листа за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_9 від 10.12.2024, з якого вбачається, що відділом проведено перевірку по факту самовільного залишення військової частини військовослужбовцем військової служби за мобілізацією ІНФОРМАЦІЯ_5 , і з доповіді начальника цього РТЦК та СП встановлено факт самовільного залишення військової частини НОМЕР_3 солдатом ОСОБА_5 (без зброї), який 27.10.2024 при перевірці особового складу був виявлений відсутнім в розташуванні підрозділу на території ІНФОРМАЦІЯ_9 ;

2) копію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 291-од від 23.10.2024, згідно з яким наказано заступнику начальника ТЦК та СП - начальнику мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_5 та начальнику Першого та ІНФОРМАЦІЯ_5 військовозобов'язаного ОСОБА_5 призвати та направити для проходження військової служби під час загальної мобілізації, в особливий період;

3) копію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 № 309 від 27.10.2024, відповідно до якого солдату ОСОБА_5 , стрільцю 1 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 з 27 жовтня 2024 року призупинено виплату грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення як такому, що відсутній на службі з невідомих причин;

4) копію рапорту командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно з яким останнім 27.10.2024 близько 06 год виявлено відсутність на місці несення служби АДРЕСА_4 , солдата ОСОБА_5 ;

5) копію довідки-доповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , з якої вбачається, що ОСОБА_5 , мобілізований військовослужбовець, стрілець 1 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , призначений на посаду в ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій частині) № 305 від 23.10.2024, є згідно з висновком ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 № 145/36 від 15.10.2024 придатним до військової служби, і попередньо встановлено, що 27.10. 2024 близько 06 год командир взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 виявив відсутність ОСОБА_5 в місці несення служби взводу охорони в АДРЕСА_4 ;

6) копію акта службового розслідування від 08.11.2024, у якому зазначені вищезазначені обставини;

7) копію протоколу допиту свідка ОСОБА_7 від 16.06.2025, з якого вбачається, що він обіймає посаду заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 і до їхньої роти охорони часто прибувають різні військовослужбовці, які самовільно залишили в/ч і виявили бажання проходити службу, і, він не пам'ятає коли, але було повідомлення від командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 про факт самовільного залишення частини солдатом ОСОБА_5 , який був мобілізований та призначений на посаду стрілець 1-го відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 та який був придатний до служби, про факт самовільного залишення в/ч не повідомив,

8) копію протоколу допиту свідка ОСОБА_8 від 11.06.2025, з якого вбачається, що останній з 6 березня 2022 року обіймає посаду командира роти резерву офіцерського складу у Збройних Силах України в/ч НОМЕР_1 , переважно знаходиться по місцю дислокації підрозділу поблизу АДРЕСА_3 , і до їхньої роти прибувають близько року військовослужбовці, які після залишення військової частини виявили бажання проходити військову службу, у зв'язку з цим підрозділи ВСП та РТЦК та СП доставляють зазначених осіб до їхньої роти ВЧ НОМЕР_1 , що поблизу АДРЕСА_3 , і і це як правило особи офіцерського складу, та на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 08.12.2024 солдат ОСОБА_5 вважається тимчасово прибулим військовослужбовцем, що прибув і приступив до виконання службових обов'язків, 11.12.2024 ОСОБА_5 залишив в/ч, 05.05.2025 ОСОБА_5 згідно з витягом з наказу в/ч № 129 прибув із самовільного залишення військової частини для подальшого проходження військової служби з 5 квітня 2025 року на продовольче забезпечення та тимчасовий облік до в/ч НОМЕР_2 , однак цього ж дня останній самовільно залишив військову частину;

9) копією повідомлення начальника штабу - заступника командира в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) ОСОБА_11 , з якого вбачається, що військовослужбовці, які перебувають на тимчасовому обліку у в/ч до моменту виключення зі списків особового складу попередньої в/ч та зарахування їх до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 не є військовослужбовцями НОМЕР_1 , а тому командир не користується дисциплінарною владою щодо таких військовослужбовців і не вправі призначати службове розслідування щодо них;

10) повідомленням начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_12 від 09.06.2025, з якого вбачається що військовослужбовець ОСОБА_5 представниками ІНФОРМАЦІЯ_7 був доставлений до резервного батальйону військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) 05.05.2025, станом на 05.06.2025 інформації про залишення вказаного підрозділу ОСОБА_13 зональний відділ не володіє, оскільки вказана в/ч знаходиться в зоні відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

11) копію повідомлення командира в/ч НОМЕР_3 ОСОБА_14 від 10.06.2025, згідно з яким військовослужбовець ОСОБА_5 у списках в/ч НОМЕР_3 не перебував та службу не проходив;

12) копію витягу з алфавітної книги сержантів, солдатів запасу, призваних під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до якого під записом № 148, алфавітний покажчик літ. «м» значиться ОСОБА_5 , військове звання - солдат, дата призову 23.10.2024, направлений у в/ч НОМЕР_4 ;

13) копію припису начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_12 від 08.12.2024 № 1529/2/12082, згідно з яким солдата ОСОБА_5 як такого, що самовільно залишив розташування роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_9 (станом на 08.12.2024 щодо солдата ОСОБА_5 відомостей до ЄРДР не внесено) направлено 08.12.2024 до в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ).

Разом з тим, слідчому судді не надано доказів, які б підтверджували зазначені у підозрі обставини про те, що ОСОБА_5 усвідомлював ту обставину, що він є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Підозрюваний ОСОБА_5 у судовому засіданні категорично заперечив той факт, що він є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_5 , що місцем його служби є цей РТЦК та СП, а також пояснив, що після призову по мобілізації його доставляли у різні військові частини, проте командири в/ч для проходження служби його не приймали.

З доданих до клопотання матеріалів досудового розслідування вбачається, що у період з 27 жовтня 2024 року по 21 червня 2025 року (протягом якого, як зазначається у повідомленні про підозру, ОСОБА_15 був відсутній по місцю служби у ІНФОРМАЦІЯ_5 ), останній перебував в інших в/ч, зокрема, з протоколу допиту свідка ОСОБА_8 вбачається, що на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) від 08.12.2024 солдат ОСОБА_5 вважається тимчасово прибулим військовослужбовцем, що прибув і приступив до виконання службових обов'язків, а 11.12.2024 ОСОБА_5 залишив в/ч, 05.05.2025 ОСОБА_5 згідно з витягом з наказу в/ч № 129 прибув із самовільного залишення військової частини для подальшого проходження військової служби з 5 квітня 2025 року на продовольче забезпечення та тимчасовий облік до в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ), однак цього ж дня останній самовільно залишив військову частину.

Органом досудового розслідування не надано слідчому судді жодного доказу на підтвердження факту обізнаності військовослужбовця ОСОБА_5 , що місцем проходження його служби, у тому числі у період, зазначений в повідомленні про підозру, є саме ІНФОРМАЦІЯ_6 у АДРЕСА_2 , як про це зазначається у повідомленні про підозру.

Матеріали клопотання про застосування до підозрюваного найсуворішого запобіжного заходу - тримання під вартою, який є безальтернативним, не містять ні відповідного наказу (про який зазначається у довідці-доповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_16 , а саме № 305 від 23.10.2024) про зарахування військовослужбовця ОСОБА_5 (неодноразово судимого) на посаду в ІНФОРМАЦІЯ_5 з відміткою про ознайомлення з цим наказом підозрюваного, ні посадової інструкції ОСОБА_5 як стрільця взводу охорони при ТЦК, якою визначено обов'язки, права та відповідальність військовослужбовця, який виконує функції стрільця у взводі охорони при ІНФОРМАЦІЯ_11 , з відповідною відміткою про ознайомлення з нею підозрюваного, ні будь-яких інших доказів, про обізнаність підозрюваного з місцем проходження ним служби.

З огляду на вищезазначені надані органом досудового розслідування докази, згідно з якими місцем проходження підозрюваним військової служби протягом періоду, про який зазначається у повідомлені про підозру, періодично була в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) та відсутність доказів, які б свідчили про обізнаність останнього з місцем проходження ним служби у зазначений період у ІНФОРМАЦІЯ_5 на посаді стрільця 1 відділення охорони взводу охорони цього РТЦК та СП у АДРЕСА_2 (як зазначається у повідомлені про підозру; а в довідці-доповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 - місце несення служби АДРЕСА_4 ), слідчий суддя дійшов висновку, що пред'явлена ОСОБА_5 підозра у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, за який встановлено покарання у виді позбавлення волі від 5 до 10 років, є необґрунтованою, а відтак, з урахуванням вимог закону щодо безальтернативності запобіжного заходу, який просить застосувати сторона обвинувачення і який є найсуворішим запобіжним заходом, у клопотанні належить відмовити.

Керуючись ст. ст. 12, 176, 177, 183,184, 372, 395 КПК України, -

постановив:

У клопотанні слідчого СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 про застосування щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Дата проголошення повного тексту ухвали - 15 год 25 червня 2025 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1