Справа № 522/14308/25
Провадження№ 2-а/522/374/25
27 червня 2025 року суддя Приморського районного суду міста Одеси Шенцева О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
25 вересня 2024 року до суду надійшов позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ПС003877 від 18.03.2025 року.
Згідно з п. 6 ч.1 ст. 171 КАС України, суд, після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом.
В своєму позові позивач не зазначив про звільнення його від сплати судового збору та не надав квитанції про сплату судового збору, без жодного обґрунтування.
Отже, позивачем не наданий документ, що підтверджує сплату судового збору чи документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
В той же час, постановою Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року по справі № 543/775/17 (провадження № 11-1287апп18) встановлено, що в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень ст.ст.287, 288 КУпАП, як в інших справах, які розглядаються судом у порядку адміністративного позовного провадження, слід застосуватист.ст.2-5 Закону України "Про судовий збір", які пільг за подання позовної заяви у цих правовідносинах не передбачають. З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення, він складає за подання такої позовної заяви 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що дорівнює 605,60 грн.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. Відповідно до Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення правосуддя, зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп'ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп'ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису та інше. Виходячи із змісту вищезазначеного Закону окреслено цільове призначення коштів, які поступають від сплати судового збору та актуальності потреб, на які спрямовуються вказані кошти.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК в Од.обл./Приморський р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA268999980313111206000015758
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Приморський районний суд м. Одеси (назва суду, де розглядається справа).
Крім цього, позивач вказав у позові, що про існування оскаржуваної постанови від 18.03.2025 року дізнався у Центральному відділі державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного-міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). Водночас позивачем не вказано саме поважних підстав пропуску строку, яке не підтверджено документально. При цьому, не надає жодних доказів на підтвердження вказаних обставин щодо строку.
Позовну заяву до суду подано засобами поштового зв'язку 17.06.2025 року, а до суду надійшло 25.06.2025 року.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відтак, з урахуванням того, що оскаржувана наразі постанова ПС003877 постановлена 18.03.2025 року, про яку стало відомо позивачу невідомо коли та жодних перепон для оскарження вказаної постанови у строк, передбачений законодавством, не було, суд приходить до висновку про необхідність залишити позов без руху та надати п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали на подачу до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду в якій вказати поважні підстави для поновлення цього строку та надати відповідні докази на підтвердження обґрунтування цієї заяви.
Разом з тим, слід зауважити, що місцем реєстрації позивача є м. Миколаїв, вул. Богоявленська, 289, 107, а місцем знаходження відповідача вказано: м. Одеса, пл. Б.Дерев'янко, 1, каб. 203.
Відтак, підсудність справи Приморському районному суду м. Одеси не обґрунтована та не підтверджена.
Крім того, порушення правил юрисдикції адміністративних судів, встановлених статтею 19, є обов'язковою підставою для скасування рішення із закриттям провадження незалежно від доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 319 КАС України).
Тому, суд повинен суворо дотримуватися правил підсудності.
Вищевикладене не дає підстави суду зробити висновок про належне оформлення позовної заяви.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України, суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160 і 161 цього Кодексу постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Керуючись ст.ст. 160, 169, 171, 286 КАС України, ст.289 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Запропонувати позивачу виправити вказані недоліки, надавши 5 (п'ять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху для усунення зазначених недоліків.
Роз'яснити позивачу, що в разі невиконання зазначених вимог у вказаний строк заява буде вважатися неподаною, і буде повернута.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя: