Справа № 608/2074/24Головуючий у 1-й інстанції Запорожець Л.М.
Провадження № 33/817/338/25 Доповідач - Ваврів І.З.
Категорія - ч.1 ст.130 КУпАП
27 червня 2025 р. м.Тернопіль
Суддя Тернопільського апеляційного суду Ваврів І.З.
розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою особи, що притягнута до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 30 травня 2025 року,
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 30 травня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП і застосовано відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Як визнав суд, 11.08.2024 року, о 00:24:00, в місті Чорткові по вул. Степана Бандери, 62 А Тернопільської області, водій ОСОБА_1 , керував т/з Skoda Superb, д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки відмовився. Пройшов такий огляд в КНП «Чортківська ЦМЛ» у встановленому законом порядку. Результат огляду 2, 21 проміле, висновок № 114 від 11.08.2024 року, чим порушив п. 2.9 А ПДР України, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В апеляційній скарзі особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , вважає оскаржувану постанову необґрунтованою та незаконною, просить її скасувати та закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
В обґрунтування своїх доводів зазначає, що огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проведено з істотними порушеннями процедури, а саме судом не встановлено наявність законних підстав для зупинки транспортного засобу та подальшого огляду, що тягне недопустимість доказів, здобутих унаслідок такої зупинки.
Наголошує на тому, що у справі немає підтверджень, що поліцейський продемонстрував або долучив до матеріалів документи про чинну повірку алкотестеру на момент огляду.
Вказує, що у матеріалах справи відсутні копії належно оформленого направлення на медичний огляд, тому невідомо, чи видавався письмовий документ та чи роз'яснювався водієві порядок його проходження.
Зазначає, що протокол складений з порушенням вимог ст.256 КУпАП, оскільки в ньому немає підпису особи, відсутні або нечітко зазначені пояснення самого водія щодо ситуації та не зафіксовано факт роз'яснення йому прав.
Звертає увагу, що на відеозаписі інциденту не зафіксовано, що поліцейські роз'яснили водієві його права, передбачені ст.268 КУПАП та ст.63 Конституції України.
Вважає, що медичний висновок про стан сп'яніння отриманий з порушенням процедури направлення, що суперечить ст.266 КУпАП, а тому є неналежним та недопустимим доказом.
На думку апелянта, суд першої інстанції вибірково та неповно надав оцінку доказам, що містяться у справі, усупереч засадам всебічності та повноти судового розгляду, що не може свідчити про законність оскаржуваної постанови.
Окрім того, апелянт зазначає, що місцевий суд допустився грубого порушення вимог закону, оскільки розглянув справу у відсутності особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності
Просить скасувати постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 30 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 і закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно нього за ч.1 ст.130 КУпАП на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
В судове засідання апелянт - особа, яка притягнута до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , а також його захисник Квятковський Д.В., які належним чином повідомлялися апеляційним судом про дату, час та місце судового розгляду, повторно не з'явилися та не повідомили суд про поважність причини неявки.
Відповідно до ст.294 КУпАП неявка в судове засідання особи, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не перешкоджає розгляду справи, крім випадків, коли є поважні причини неявки або в суду відсутня інформація про належне повідомлення цих осіб.
За наведених обставин, вважаю, що розгляд справи можливо провести без участі осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали провадження та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачає, виходячи з наступного.
Аналіз матеріалів справи та безпосередньо рішення місцевого суду, яке оскаржується апелянтом, дає підстави для висновку, що суд, розглядаючи дану справу, дотримався положень статей 245, 280 КУпАП, відповідно до яких провадження у справах про адміністративні правопорушення має забезпечувати повне, всебічне й об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, що сприяє постановленню законного та обґрунтованого рішення, яке виключало б його двозначне тлумачення і сумніви щодо доведеності вини певної особи в учиненні адміністративного правопорушення.
Винуватість та кваліфікація дій ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП України доведена належним чином перевіреними, оціненими та викладеними у постанові суду доказами.
Так, відповідно до вимог п. 2.9 “а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №110521 від 11 серпня 2024 року, 11.08.2024 о 00:24:00, в місті Чорткові по вул. Ст. Бандери, 62 А Тернопільської області, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував т/з Skoda Superb д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки відмовився. Пройшов такий огляд в КНП «Чортківська ЦМЛ» у встановленому законом порядку. Результат огляду 2,21 проміле. Висновок №114 від 11.08.2024 року.
В протоколі про адміністративне правопорушення, який був предметом розгляду суду, зазначено про роз'яснення ОСОБА_1 його прав, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.
Протокол підписаний ОСОБА_1 без жодних зауважень та заперечень, що також підтверджує обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та спростовує твердження апелянта про те, що його не ознайомили з правами, передбаченими ст.268 КУпАП.
Разом з тим, у графі “пояснення особи » ОСОБА_1 вказав про те, що пояснення надасть у суді.
Вказаний протокол відповідає вимогам ст.ст.254, 256 КУпАП, складений уповноваженою на те особою, визначеною ст.255 КУпАП, а наведені у ньому обставини об'єктивно стверджуються іншими доказами, дослідженими судом по справі.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Так, оглянутим в судовому засіданні відеоматеріалом, що зафіксований нагрудною камерою працівника патрульної поліції та відеореєстратором із службового автомобіля встановлено, 11.08.2024 року, о 00:24:00, в місті Чорткові по вул. Ст. Бандери, 62 А Тернопільської області, водій ОСОБА_1 , керував т/з Skoda Superb, д.н.з. НОМЕР_1 , який був зупинений працівниками патрульної поліції під час дії комендантської години.
За змістом Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а також відповідно до Порядку здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженого постановою КМУ №573 від 08.07.2020 на території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів.
Контроль за дотриманням особами комендантської години здійснюється патрулями, які підпорядковуються коменданту.
Під час дії комендантської години Збройні Сили, Держспецтрансслужба, Національна гвардія, Держприкордонслужба, Національна поліція, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС продовжують виконання своїх завдань відповідно до призначення та специфіки діяльності.
Патрулям на території, де запроваджено комендантську годину, в установленому законодавством порядку надано право, зокрема, перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, документи, що підтверджують законність перебування на території України, перепустки, а в разі їх відсутності - затримувати відповідних осіб та доставляти в органи або підрозділи Національної поліції для встановлення особи, за потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться.
Згідно з Порядком перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затвердженим постановою КМУ від 29 грудня 2021 №1456 уповноважена особа має право зупиняти транспортні засоби та вимагати пред'явлення нею документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також документів, що підтверджують відповідне право особи (посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію ТЗ), якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення.
Наведе вище повністю узгоджується з приписами ст.ст. 32, 35 Закону України «Про Національну поліцію». Тому, за вказаних обставин, зупинення поліцейськими автомобіля під керуванням ОСОБА_1 під час дії комендантської години і перевірка її документів є законними.
Враховуючи вищенаведене, стверджувати про незаконність зупинки працівниками поліції транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , як про це зазначено в апеляційній скарзі, апеляційний суд підстав не вбачає.
Також, як правильно встановленому судом першої інстанції, в ході перевірки документів працівниками поліції у ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного спітніння. У зв'язку з цим, останньому було запропоновано пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest», на що водій відмовився. Після цього, працівниками поліції було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в найближчому медичному закладі, на що останній погодився. Огляд проводився у найближчому медичному закладі КНП «Чортківська ЦМЛ» за допомогою газоаналізатора “Alcotest 5820» ARPL-0038 (дата останньої повірки 12.03.2024р). ОСОБА_1 декілька разів продував газоаналізатор в присутності лікаря, медичних працівників та працівників поліції. При цьому, газоаналізатор показав перевищення норми. За результатами огляду водія, лікарем складено висновок про перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння. Жодних зауважень щодо технічного стану приладу від ОСОБА_1 не надходило.
За результатами огляду закладом охорони здоров'я було складено висновок КНП «Чортківська ЦМЛ» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.08.2024, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
З огляду на наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, висновок суду першої інстанції про допущене ОСОБА_1 правопорушення є правильним.
Посилання апелянта на відсутність підстав для проведення огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 є непереконливі, оскільки працівник поліції повідомив водія про наявні у нього ознаки сп'яніння, які давали підстави вимагати проходження огляду на стан сп'яніння відповідно до положень п.2.5 ПДР України та Інструкції “Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р № 1452/735, що підтверджується долученими до матеріалів справи відеозаписами.
Що стосується доводів апелянта про те, що в матеріалах справи був відсутній сертифікат відповідності та свідоцтва про повірку спецприладу «Drager Alcotest», то відповідно до п.5 Інструкції “Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р № 1452/735, перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. В даному випадку, такої вимоги щодо вказаних документів ОСОБА_1 не заявляв, окрім того останній відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки, а отже вимірювальна техніка працівниками поліції не використовувалася.
З огляду на вказані вище докази, які належним чином досліджені судом першої інстанції, вважаю, що дії працівників поліції при проведенні огляду на стан алкогольного сп'яніння водія ОСОБА_1 , узгоджуються з приписами ст.266 КУпАП та відповідають вимогам Інструкції “Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р № 1452/735 та “Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» затвердженого постановою КМ України від 17 грудня 2008 року №1103.
Що стосується доводів апелянта про порушення права на захист у зв'язку з розглядом справи судом першої інстанції за відсутності ОСОБА_1 , то апеляційний суд звертає увагу, що відповідно до положень ст. 268 КУпАП участь правопорушника в розгляді справи за ч.1 ст. 130 не є обов'язковою.
Окрім того, як слідує з матеріалів провадження ОСОБА_1 , як особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, залучив адвоката для участі в суді першої інстанції, який представляв його інтереси.
Крім цього, звертаю увагу, що апеляційним судом відкрито провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову суду першої інстанції, а тому останній не позбавлений можливості реалізувати надані йому законом процесуальні права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Інші доводи апеляційної скарги, які перевірені в ході апеляційного розгляду, не спростовують правильності встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи і його висновків про кваліфікацію дій ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП за ознаками керування особою транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а тому ці доводи не є підставою для скасування постанови і закриття провадження за відсутністю події та складу правопорушення, як про це просить апелянт.
Окрім того, апеляційний суд звертає увагу, що у рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП однією з підстав адміністративної відповідальності за даною правовою нормою є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу на швидкість реакції.
Таким чином, виходячи з аналізу доказів досліджених судом першої інстанції та перевірених під час апеляційного розгляду матеріалів справи, висновок місцевого суду про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення та кваліфікація його дій за ч.1 ст.130 КУпАП є правильним.
Жодних аргументованих доводів, які б викликали сумніви у об'єктивності оцінки доказів зроблених судом першої інстанції на підставі вищевказаних матеріалів справи, апелянтом не надано і не здобуто таких в процесі апеляційного розгляду.
Неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які б були підставою для скасування постанови судді та закриття провадження у справі, апеляційним переглядом не встановлено.
Адміністративне стягнення на ОСОБА_1 накладено у відповідності до вимог ст.33 КУпАП, з урахуванням характеру вчиненого ним правопорушення, особи правопорушника, ступеню його вини та інших обставин справи.
З урахуванням наведеного, приходжу до висновку, що постанова Чортківського районного суду Тернопільської області від 30 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 є законною та обґрунтованою, а тому підстав для її скасування, про що ставить питання апелянт, не вбачаю.
Керуючись ст.294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу особи, що притягнута до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 30 травня 2025 року щодо ОСОБА_1 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя