Провадження № 3/679/322/2025
Справа № 679/896/25
27 червня 2025 року місто Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Грибанова Л.О., розглянувши адміністративний матеріал, наданий Відділом поліцейської діяльності №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої у АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.3 КУпАП, -
встановив:
26 червня 2025 року до Нетішинського міського суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.3 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 (протокол серії ВАД №415400 від 16 червня 2025 року).
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ст.7 ч.2 КУпАП).
І завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення - є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
У відповідності до положень ст.278 КУпАП України - орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи, 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду, 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали, 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Окрім того, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №415400 від 16 червня 2025 року та доданих до останнього документів вбачається, що - 13 червня 2025 року встановлено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ухилилась від виконання батьківських обов'язків щодо виховання свого сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який, являючись неповнолітньою особою віком від 14 до 16 років, перебуваючи на території дитячого майданчика, по проспекту Незалежності, 21-а, міста Нетішин, 13 червня 2025 року, приблизно о 21 годині, розпивав слабоалкогольний напій у забороненому законом місці, вчинивши правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП, зокрема, ст.178 ч.1 КУпАП.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 кваліфіковані за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.3 КУпАП, що передбачає відповідальність за невиконання обов'язків щодо виховання дітей, і, відповідно, санкція якої передбачає відповідальність осіб - батьків або осіб, які їх замінюють, - за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП, крім порушень, передбачених ст.173-4 ч.3, ст.173-4 ч.4 КУпАП, - у виді штрафу від 50 (п'ятдесяти) до 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тож, вивченням адміністративного матеріалу стосовно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.3 КУпАП, встановлено, що останній, в порушення вимог ст.251 КУпАП, відповідно до яких - доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у встановленому законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті, - не містить відповідні документи, що підтверджували б те, що правопорушник ОСОБА_1 - є матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , або особою, на яку покладено виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання останнього (копію свідоцтва про народження дитини, витягу про народження дитини або відповідного рішення виконавчого комітету міської ради, тощо), і, відповідно, - суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП, про що зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
До того ж, положенням ст.251 ч.2 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
І, таким чином, беручи до уваги, що зазначене - перешкоджає об'єктивному розгляду даної справи, впливає на всебічність та об'єктивність правової оцінки факту та обставин скоєння адміністративного правопорушення, а також, на правильність, обґрунтованість та справедливість застосування до правопорушника заходів адміністративного стягнення, і, в цілому, унеможливлює розгляд даного адміністративного матеріалу по суті, - суд вважає за необхідне, у відповідності до положень ст.7 ч.2 КУпАП, згідно яких - провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, - повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.3 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 , до ВПД №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області - для належного оформлення, що повністю узгоджується з приписами п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» за №11 від 17 жовтня 2014 року, де зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, - вмотивованою постановою суду для належного оформлення, оскільки, - адміністративним правопорушенням (проступком) визнаються протиправні, винні (умисні або необережні) дії або бездіяльність, які посягають на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, а також, встановлений порядок управління, які тягнуть за собою застосування адміністративно-правових санкцій, і адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені КУпАП, настає, якщо ці порушення, за своїм характером, не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності (ст.9 КУпАП).
Водночас, Нетішинський міський суд звертає увагу на - обов'язковість виконання судових рішень по всій території України державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами, та - настання подальшої юридичної відповідальності у випадку порушення зазначених норм, що безпосередньо закріплено у Конституції України, оскільки, обов'язковість судового рішення - є однією з основних засад судочинства у країні і держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.7, ст.9, ст.184, ст.251, ст.256, ст.278 КУпАП, суд, -
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.3 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 , - повернути до ВПД №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: