Справа №452/2088/25
Провадження №3/452/993/2025
25 червня 2025 року м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Кущ Т.М.,
при секретарі судового засідання Роман Л.І,
з участю:
прокурора Зінчука Р.В.,
особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Самбора Львівської області, громадянина України, українця, що має вищу освіту, одруженого, маючого на утриманні двох неповнолітніх дітей, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , перебуваючого на посаді оперативного чергового командного пункту штабу, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - оперативним черговим командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог стст.16,332,338 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 3.3,3.3.1, 3.3.2. розділу III Про затвердження Правил розслідування авіаційних подій та інцидентів в авіації Збройних Сил України затвердженого наказом Міністра оборони України від 19 травня 2010 року №256 (далі - Правила), пунктами 4,5 розділу II Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженої наказом Міністерства оборони України 29 листопада 2018 року №604 (далі - Інструкція), пунктами 2.2,абз.13 п.1.5 розділу 1 «Дії оперативного чергового» Інструкції первинних дій посадових осіб у разі виникнення авіаційної події, затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 від 27 грудня 2024 року, 13 травня 2025 року свої безпосередні функціональні обов'язки належним чином не виконував внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, а саме, не здійснив доповіді та донесення, які надаються негайно після отримання інформації про подію, не повідомив про таку подію начальника органу управління Військової служби правопорядку, керівника спеціалізованої прокуратури у сфері оборони, у зоні діяльності яких військова частина виконує завдання за призначенням, не повідомив територіальні підрозділи Національної поліції України та Державної служби з надзвичайних ситуацій за місцем дислокації суб'єкта авіаційної діяльності, внаслідок чого не було скеровано в правоохоронні органи повідомлення про подію, що, в свою чергу,
унеможливило вчасно і в повній мірі здійснити встановлення ступеня вини осіб, чиї дії або бездіяльність призвели до втрати бойової одиниці, а саме вертольоту Ми-24В, бортовий номер 224.
За протоколом про адміністративне правопорушення та матеріалами справи ОСОБА_1 власноручно письмово вказав про те, що вину у вчиненому правопорушенні визнає. При цьому, про наявність будь-яких заперечень щодо інкримінованого йому адміністративного правопорушення як у протоколі про адміністративне правопорушення, так і окремо не зазначив.
Прокурор Зінчук Р.В. в судовому засіданні підтримав протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, надавши відповідні пояснення.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 визнав себе винним у вчиненому правопорушенні та пояснив, що він дійсно проявив недбалість під час несення військової служби, а саме не повідомив орган управління Військової служби правопорядку, керівника спеціалізованої прокуратури у сфері оборони про подію, яка трапилась 13 травня 2025 року, проте зазначив, що всі інші дії, передбачені Інструкцією, виконав належним чином, відтак прохав суд його суворо не карати.
Заслухавши думку процесуального прокурора та пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, оцінивши в сукупності всі докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.
За правилами ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 2 статті 17215 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність військової службової особи за недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
З об'єктивної сторони правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Суб'єктивна сторона даного правопорушення характеризується виною у формі умислу, а щодо наслідків у формі необережності: коли особа, яка його вчинила, не передбачала можливості настання суспільно небезпечних наслідків, хоча повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до наведених вище вимог закону, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.17215 КУпАП, орган, який розглядає справу, повинен встановити, в чому конкретно проявилося недбале ставлення до військової служби з боку військової службової особи.
Згідно ст.11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовець повинен бути пильним, а згідно ст.16 вказаного Статуту, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до ст.332 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України бойове чергування - це виконання бойового завдання. Бойове чергування здійснюється черговими силами і засобами, призначеними від військових частин.
До складу чергових сил і засобів входять бойові обслуги, чергові зміни пунктів управління, сил і засобів бойового забезпечення та обслуговування.
Відповідно до ст.338 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України про заступання на бойове чергування командир чергових сил і засобів (оперативний черговий, начальник зміни, обслуги, черговий командного пункту) доповідає своєму безпосередньому начальникові та черговому пункту управління вищого рівня.
Командири чергових сил і засобів повинні докладно знати обстановку, діяти сміливо й рішуче, брати на себе відповідальність за прийняті рішення, забезпечувати виконання бойового завдання.
Відповідно до посадової інструкції оперативний черговий командного пункту (далі - КП) призначається з числа офіцерів управління (підрозділів) військової частини, які засвоїли програму підготовки в установленому обсязі, здали заліки, за своїм морально-психологічним станом і станом здоров'я спроможні виконати завдання чергування та допущені наказом командира військової частини до несення служби в якості оперативного чергового КП.
Оперативний черговий КП контролює стан підпорядкованих чергових сил та порядок несення чергування, вживає заходів для своєчасного відновлення їх готовності і несе персональну відповідальність за організацію та виконання завдань, поставлених черговим силам, черговим змінам.
При цьому, оперативний черговий командного пункту повинен: знати документи по організації чергування, порядок своїх дій і дій підрозділів (сил) під час виконання поставлених завдань; відповідно до обстановки, що склалася, приймати обґрунтовані рішення щодо їх застосування та з негайною доповіддю командиру, начальнику штабу - заступнику командира військової частини та на КП вищого рівня, до прибуття на КП командира військової частини управляти діями підпорядкованих сил; негайно доповідати командиру та начальнику штабу - заступнику командира військової частини про надзвичайні ситуації, події, кримінальні правопорушення, адміністративне корупційне правопорушення, надавати усні та письмові довідки командиру військової частини для оперативного реагування на надзвичайні ситуації (події), протягом 15 хвилин після отримання інформації усно та протягом 1 години - письмово з дозволу командира військової частини надати доповідь оперативному черговому КСВ ЗС України та оперативному черговому КП АА СВ ЗС України згідно встановленої форми, надати доповіді черговим зонального відділу ВСП ( АДРЕСА_2 ), представнику ВКР УСБУ у Львівській області; надавати доповіді до пунктів управління вищого рівня, вести Журнал бойового (оперативного) чергування та інші обліково-звітні документи.
Порядок дій оперативного чергового КП на випадок авіаційної події за участю повітряного судна військової частини передбачений окремою інструкцією оперативному черговому КП.
Відповідно до п.3.3 розділу III Правил встановлено, що формами доведення інформації про встановлення факту авіаційної події (далі - АП) є: первинна інформація, первинне повідомлення, первинне донесення, наступне донесення.
Абзацами 6-8 п.3.3.1. розділу III Правил предбачено, що оперативний черговий командного пункту суб'єкта авіаційної діяльності фіксує джерело первинної інформації про АП і час її надходження; оповіщає про .факт АП оперативного чергового Центру управління пошуково-рятувального забезпечення польотів авіації Збройних Сил України, командування військових частин, що дислокуються в межах району польотів, про тип, імовірне місцеперебування літака, прізвище командира екіпажу, наявність на його борту пасажирів та їх кількість.
Абзац 9 п.3.3.1. розділу III Правил встановлює, що особи групи керівництва польотами (фахівці підрозділу ОПР, ПУА), оперативні чергові командних пунктів відповідають за достовірність і своєчасність надання первинної інформації.
Відповідно п.3.3.2 розділу III Правил первинне повідомлення - усна доповідь, що передається негайно під час встановлення факту АП з використанням найоперативнішого каналу зв'язку за визначеною формою.
Також пункт 3.3.2. розділу III Правил встановлює, що командир (начальник) суб'єкта авіаційної діяльності (або призначена ним особа) надає первинне повідомлення: його прямим начальникам за підпорядкованістю; оперативному черговому командного пункту (центру) за підпорядкованістю; черговому заступнику начальника Головного командного центру Збройних Сил України; Головному інспектору Міністерства оборони України.
Крім того, командир (начальник) суб'єкта авіаційної діяльності (або призначена ним особа) відповідно до чинного законодавства повідомляє територіальні підрозділи Національної поліції України та Державної служби з надзвичайних ситуацій за місцем дислокації суб'єкта авіаційної діяльності.
Відповідно до пункту 4 розділу II Інструкції, доповіді та донесення про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, командири (начальники) військових частин надають своїм прямим начальникам за підпорядкованістю (керівники державних підприємств - керівнику структурного підрозділу Міністерства оборони України, на який покладено функціональне управління цим підприємством), повідомляють начальника органу управління Військової служби правопорядку та керівника відповідної спеціалізованої прокуратури у сфері оборони, у зоні діяльності яких військова частина виконує завдання за призначенням.
При цьому, доповіді та донесення надаються: негайно (протягом 15 хвилин) після отримання інформації про подію, кримінальне правопорушення, адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, - усно (у доповіді мають зазначатися умовне найменування, пункт дислокації та підпорядкованість військової частини, дата і час скоєння правопорушення, стислий зміст, обставини та місце скоєння (вчинення), ким виявлено правопорушення, заподіяні матеріальні збитки, загибель, поранення людей, демографічні дані учасників, військове звання, прізвище, ім'я, по батькові командира військової частини, номери телефонів для уточнення їнформації); про обставини вчинення події, кримінального правопорушення - за формою, наведеною в додатку 1 до цієї Інструкції; адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією,- за формою, наведеною в додатку 2 до цієї Інструкції,- письмово протягом доби з моменту надання усної доповіді про подію, кримінальне правопорушення, адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
Відповідно до пункту 5 розділу II Інструкції, командири (начальники) військових частин про події, кримінальні правопорушення, адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, негайно (протягом 15
хвилин після отримання інформації) по лінії оперативно-чергової служби або особисто повідомляють оперативного чергового органу військового управління (пункту управління) вищого рівня, головного оперативного чергового Головного командного центру Збройних Сил України, оперативного чергового органу управління Військової служби правопорядку.
Пунктом 2.2. «Дії оперативного чергового» Інструкції первинних дій посадових осіб у разі виникнення авіаційної події, затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 від 27 грудня 2024 року, (далі - Інструкція первинних дій) визначено, що оперативний черговий при отриманні інформації про АП зобов'язаний доповісти підрозділ національної поліції та оперативного чергового управління ДСНС у Львівській області.
Відповідно до абз.13 п.1.5 розділу 1 Інструкції первинних дій оперативному черговому командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 зобов'язаний про надзвичайні ситуації, події, у встановлені строки надати доповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ).
Проте, оперативний черговий командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_1 не дотримався вищевказаних вимог законодавства, свої обов'язки належним чином не виконував.
Так, 13 травня 2025 року під час виконання навчально-тренувального польоту екіпажем вертольоту Ми-24В бортовий номер 224 сталась авіаційна подія.
Доповідь оперативному черговому військової частини НОМЕР_1 майору ОСОБА_1 про авіаційну подію надійшла від групи керівництва польотами (ГКП) 13 травня 2025 року о 22 годині 25 хвилин за київським часом.
Про факт авіаційної події, оперативним черговим військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_1 було здійснено усну доповідь: командиру військової частини НОМЕР_1 , начальнику штабу - заступнику командира військової частини НОМЕР_1 , оперативному черговому ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОЧ КАА КСВ ЗСУ), оперативному черговому ІНФОРМАЦІЯ_4 (ОЧ КСВ ЗСУ) через напрямківця АА КСВ, представнику ВКР УСБУ у Львівській області, ОЧ ПвК «ЗАХІД».
Разом з тим, оперативним черговим військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_1 , не було здійснено доповіді та донесення, які надаються негайно після отримання інформації про подію та не повідомлено про вказану подію територіальні підрозділи Національної поліції України та Державної служби з надзвичайних ситуацій за місцем дислокації суб'єкта авіаційної діяльності.
Відтак, винність ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення та іншими матеріалами проведеної перевірки.
Суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ознаками правопорушення, яке передбачене ч.2 ст.17215 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , його особу та ступінь вини, сімейний та майновий стан, те, що він раніше не піддавався адміністративному стягненню за вчинення аналогічного правопорушення.
Щире розкаяння ОСОБА_1 суд визнає обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, суд не вбачає.
За такої сукупності обставин у справі суд вважає за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч.2 ст.17215 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись стст.401,17215,283,284 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.17215 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шестисот п'яти) гривень 60 (шістдесяти) копійок (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/ м.Київ/22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст.308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через суд першої інстанції - Самбірський міськрайонний суд Львівської області.
Суддя Т.М. Кущ