Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"24" червня 2025 р. м. ХарківСправа № 922/3879/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатий В.О.
при секретарі судового засідання Горюшко В.С.
розглянувши заяву Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх.№1545 від 20.01.2025) по справі
за заявою Товариство з обмеженою відповідальністю "Клінкаст"
про визнання банкрутом Приватне підприємство «Трастнлак»
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.12.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство ПП "Трастнлак"; визнано вимоги ініціюючого кредитора - ТОВ "Клінкаст" до боржника в розмірі 1026281,00 грн основного боргу, 24224,00 грн - витрат зі сплати судового збору за подання до суду заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство, 72000,00 грн витрат на авансування винагороди арбітражному керуючому; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном ПП "Трастнлак"; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Шишлова О.М., призначено попереднє засідання суду.
25.12.2024 здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство № 74943.
Відповідно до абз. абз. 1, 3 ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 1 ст. 116 ГПК України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
З огляду на те, що офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ПП "Трастнлак" було здійснено 25.12.2024, останнім днем строку на заявлення грошових вимог кредиторів, визначеним ч. 1 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства, є 24.01.2025.
20.01.2025 до суду через систему "Електронний суд" від Чернівецької митниці надійшла заява з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545), в якій заявник просить суд визнати його конкурсні кредиторські вимоги до ПП "Трастнлак" у розмірі 3 755 643,63 грн.
Ухвалою суду від 22.01.2025 заяву Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545 від 20.01.2025) залишено без руху. Повідомлено Чернівецьку митницю про недоліки заяви з грошовими вимогами до боржника (вх.№1545 від 20.01.2025). Ухвалено заявнику - Чернівецькій митниці у п'ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки, надати суду докази сплати судового збору за подання в електронній формі заяви з грошовими вимогами до боржника в розмірі 4844,80 грн. Попереджено Чернівецьку митницю про те, що відповідно до ч. 2 ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства, якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду, в іншому разі господарський суд постановляє ухвалу про повернення заяви.
Згідно з даними КП "Діловодство спеціалізованого суду" вищевказану ухвалу суду надіслано до Електронного кабінету Чернівецької митниці 22.01.2024.
Пунктом другим частини шостої статті 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Відповідно до довідки про доставку електронного листа копію ухвали суду від 22.01.2025 доставлено до електронного кабінету Чернівецької митниці 24.01.2025, з огляду на що строк на усунення недоліків заяви - до 29.01.2025 включно.
27.01.2025, тобто у строк, встановлений судом, до суду через систему "Електронний суд" від Чернівецької митниці надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 2261), до якої додано квитанцію до платіжної інструкції №1KU64012M від 27.01.2025 на суму 4845,00 грн, тобто на 0,20 грн більше, ніж встановлено законом та ухвалою суду від 22.01.2025.
Ухвалою суду від 03.02.2025 призначено заяву Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545 від 20.01.2025) до розгляду у попередньому засіданні суду, запропоновано заявнику - Чернівецькій митниці надати суду додаткові докази на підтвердження заявлених вимог (за наявності). Ухвалено розпоряднику майна та боржнику до дати проведення судового засідання: розглянути заяву Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545 від 20.01.2025); письмово повідомити про результати розгляду Чернівецьку митницю та суд; надати суду докази повідомлення Чернівецької митниці про результати розгляду заяви з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545 від 20.01.2025).
07.02.2025 до суду від розпорядника майна надійшов звіт (вх. № 3498), до якого додано повідомлення про розгляд вимог кредиторів, зі змісту якого вбачається, що грошові вимоги Чернівецької митниці, на думку арбітражного керуючого Шишлова О.М., пред'явлені з порушенням порядку, передбаченим Кодексом України з процедур банкрутства, та не може бути розглянута у процедурі розпорядження майном боржника.
26.03.2025 до суду від боржника надійшло повідомлення (вх. № 7694), в якому ПП "Трастнлак" вважає грошові вимоги Чернівецької митниці поточними та такими, що заявлені передчасно.
Судові засідання з розгляду заяви Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545 від 20.01.2025) неодноразово відкладалися у попередньому засіданні суду за клопотаннями учасників у справі про банкрутство.
Ухвалою суду від 24.04.2025 учасників у справі про банкрутство повідомлено про відкладення розгляду заяви Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545 від 20.01.2025) у попередньому засіданні суду на 05.06.2025.
Судове засідання, призначене на 05.06.2025, не відбулося у зв'язку з перебуванням судді Усатого В.О. на лікарняному.
Враховуючи усунення обставин, які перешкоджали виконанню обов'язків судді, а саме після виходу судді з лікарняного, суд призначив заяву Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545 від 20.01.2025) до розгляду у попередньому засіданні суду 24.06.2025.
В судовому засіданні 24.06.2025 розпорядник майна повідомив, що ним визнано вимоги Чернівецької митниці в повному обсязі.
Представник Чернівецької митниці погодилася з таким результатом розгляду заявлених вимог.
В судовому засіданні 24.06.2025 оголошено перерву до 17:10.
Після перерви, розглянувши заяву Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх. № 1545 від 20.01.2025), суд зазначає наступне.
В обґрунтування заявлених вимог Чернівецької митниці посилалась на те, що в період дії воєнного стану боржником здійснювались митні оформлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2022 №236 "Деякі питання митного оформлення окремих товарів, що ввозяться на митну територію України у період дії воєнного стану" з наданням відстрочення боржнику (спосіб платежу, зазначений в митній декларації - 91).
Зокрема, відповідно до інформації про надані відстрочення сплати за митними деклараціями сума кредиторських вимог виникла на підставі:
- митної декларації № UA408020/2022/68864 від 30.12.2022 на суму 172018,69 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UA408020/2023/1270 від 10.01.2023 на суму 172018,69 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації UA408020/2023/4779 від 24.01.2023 на суму 276970,17 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UA408020/2023/5189 від 25.01.2023 на суму 167923,01 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UА408020/2023/5723 від 26.01.2023 на суму 224560,45 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UA408020/2023/6012 від 27.01.2023 на суму 224560,45 грн. з терміном опати до 20,05.2023
- митної декларації № UA408020/2023/9113 від 06.02.2023 на суму 176114,38 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UA408020/2023/9130 від 06.02.2023 на суму 167923,01 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UA408020/2023/9149 від 06.02.2023 на суму 174066,54 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UA408020/2023/9615 від 08.02.2023 на суму 378441,12 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UА408020/2023/9610 від 09.02.2023 на суму 382946,38 грн. з терміном опати до 20.05.2023
- митної декларації № UА408020/2023/010519 від 11.02.2023 на суму 287449,22 грн. з терміном опати до 18.08.2023
- митної декларації № UА408020/2023/010523 від 11.02.2023 на суму 224560,45 грн. з терміном опати до 18.08.2023
- митної декларації № UA408020/2023/013912 від 23.02.202 на суму 276970,17 грн. з терміном опати до 18.08.2023
- митної декларації № UA408020/2023/013914 від 23.02.2023 на суму 224560,45 грн. з терміном опати до 18.08.2023
- митної декларації № UA408020/2023/013913 від 26.02.2023 на суму 224560,45 грн. з терміном опати до 18.08.2023.
Всього сума митних платежів, заявлених в митних деклараціях складає 3 755 643,63 грн.
Частиною 5 статті 265 Митного кодексу України передбачено, що декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.
Відповідно до частини 1, 2, 8 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі і відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту); відомості про товари; відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу; інші передбачені законодавством відомості.
Чернівецькою митницею у період дії воєнного стану здійснювалися митні оформлення товарів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2022 № 236 «Деякі питання митного оформлення окремих товарів, що ввозяться на митну територію України у період дії воєнного стану» (далі - Постанова №236) з наданням відстрочення по сплаті митних платежів (спосіб платежу, зазначений в митній декларації - 91).
Пунктом 3 Постанови № 236 визначено, що Держмитслужба чи визначений нею митний орган можуть здійснювати відстрочення сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України товарів за переліком, згідно з додатком до цієї постанови на підставі письмової заяви платника податків (форма заяви надіслана листом Держмитслужби від 10.03.2022 №08- 1/15/7/1493), поданої одночасно з митною декларацією. При цьому у графі 47 митної декларації у разі надання відстрочення сплати митних платежів відповідно до Класифікатора способів розрахунку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09,2012 № 1011, застосовується код способу розрахунку «091».
У заяві, яка подається під час здійснення митного оформлення товарів разом з митною декларацією, суб'єкт господарювання дає зобов'язання у встановленому порядку сплатити належні суми митних платежів шляхом оформлення аркуша коригування у визначений законом строк. У разі виконання суб'єктом господарювання зобов'язання та сплати належних платежів за заявою суб'єкта оформлюється аркуш коригування митної декларації та вносяться зміни до вказаного в графі 47 МД способу оплати з «091» на «01».
В зоні діяльності Чернівецької митниці ПП «Трастилак» (код ЄДРПОУ 42414002) здійснювало зовнішньоекономічні операції з товарами у період з 30.12.2022 по 26.02.2023, зокрема, здійснено 16 митних оформлень із поданням відповідних заяв та із застосуванням процедури, передбаченої Постановою №236.
За 16-ма митними деклараціями ПП «Трастнлак» здійснено митне оформлення із відстроченням платежів на суму 3 755 643,63 грн., однак, в подальшому суми належних митних платежів суб'єктом господарювання за цими деклараціями не сплачено.
Про ймовірність непогашення податкових зобов'язань ПП «ТРАСТНЛАК» (код ЄДРПОУ 42414002) Чернівецька митниця направляла листи до ГУ ДПС у Харківській області (Індустріальна ДНІ) та Бюро економічної безпеки України (Територіальне управління БЕБ у Полтавській області) для можливого врахування при здійсненні планових перевірочних заходів щодо зазначеного суб'єкта господарювання та погашення вищезазначених сум заборгованості.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа» у разі надання розстрочення (відстрочення) сплати митних платежів у графі 48 МД «Відстрочення платежів» зазначається граничний строк сплати грошових зобов'язань. Граничний строк сплати грошових зобов'язань зазначений у графі 48 митної декларації, по всіх 16-ти митних деклараціях минув.
Таким чином, при здійсненні митних оформлень Чернівецька митниця надала ПП «Трастнлак» відстрочення зі сплати митних платежів за 16 митними деклараціями на загальну суму 3 755 643,63 гри., в тому числі: мито - 959895,17грн., ПДВ - 2795748,46 грн.
Відповідно до частини першої статті 271 Митного кодексу України, мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковий обов'язок включає в себе обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПК України, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими ПК України та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку (пункт 37.2 статті 37 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до статті 278 Митного кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань із сплати мита у разі ввезення товарів на митну територію України чи вивезення товарів з митної території України є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у випадках, визначених цим Кодексом та законами України.
Пунктом 1 частини першої статті 289 Митного кодексу України визначено, що обов'язок із сплати митних платежів виникає у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України.
Згідно з пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України митні декларації прирівнюються до податкових для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань.
Податковим періодом визнається встановлений Податковим кодексом України період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів (пункт 33.1 статті 33 Податкового кодексу України). Відповідно до статті 34 Податкового кодексу України податковим періодом може бути календарний день.
Відповідно до частини першої статті 297 Митного кодексу України у разі ввезення товарів на митну територію України суми митних платежів, нараховані декларантом (уповноваженою ним особою) або митним органом, підлягають сплаті до Державного бюджету України платником податків до або на день подання митному органу митної декларації для митного оформлення, крім випадків, якщо відповідно до цього Кодексу товари ввозяться на митну територію України із звільненням від оподаткування митними платежами або випускаються у відповідний митний режим за спрощеною декларацією в межах спрощень, наданих підприємству.
Згідно з частиною першою статті 304 Митного кодексу України за наявності обставин, що свідчать про існування загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, на підставі письмової заяви платника податків центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи визначений ним митний орган згідно із Податковим кодексом України можуть відстрочити або розстрочити сплату митних платежів.
Відповідно до пункту 100.2 статті 100 Податкового кодексу України, платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із заявами, наданими під час здійснення митного оформлення, боржником було надано зобов'язання протягом трьох місяців після закінчення або припинення воєнного стану у встановленому порядку сплатити належні суми митних платежів шляхом оформлення аркуша коригування .
Таким чином, з наведеного випливає, що боржник в силу Податкового кодексу України є таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Відповідно до частини першої статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Норми статті 1 та частини першої статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства пов'язують статус конкурсних грошових вимог виключно з моментом виникнення відповідного зобов'язання боржника.
Суд вважає за необхідне звернутися до висновків про застосування норм права, які викладені у постанові Верховного Суду від 17 січня 2024 року у справі № 903/51/20, відповідно до яких, для цілей розгляду грошових вимог податкового органу до боржника у справі про банкрутство та кваліфікації їх як конкурсних чи поточних, моментом виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства слід вважати перший день несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації за відповідним податком.
Також, Верховний суд у постанові від 12.03.2025 по справі № 922/1908/24 дійшов до аналогічного висновку, що для цілей розгляду грошових вимог контролюючого органу (у даному випадку митниці) та кваліфікації їх як конкурсних чи поточних, моментом виникнення грошових вимог такого контролюючого органу в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства слід вважати перший день несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України/ Митним кодексом України для подання податкової/митної декларації за відповідним податком.
Відповідно до частини першої статті 297 Митного кодексу України у разі ввезення товарів на митну територію України суми митних платежів, нараховані декларантом (уповноваженою ним особою) або митним органом, підлягають сплаті до Державного бюджету України платником податків до або на день подання митному органу митної декларації для митного оформлення, крім випадків, якщо відповідно до цього кодексу товари ввозяться на митну територію України із звільненням від оподаткування митними платежами або випускаються у відповідний митний режим за спрощеною декларацією в межах спрощень, наданих підприємству.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що зобов'язання боржника щодо сплати зобов'язань у відповідності до приписів Митного кодексу України виникли саме з дати подання митному органу митної декларації для митного оформлення, що свідчить про те, що вимоги Чернівецької митниці виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство (24.12.2024) та відповідно є конкурсними вимогами до боржника, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне їх визнати в сумі 3 755 643,63 грн. основного боргу та включити до реєстру вимог кредиторів в черговості встановленій статтею 64 Кодексу України з процедур банкрутства.
Керуючись ст. ст. 44-46 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 232-235 ГПК України, -
Задовольнити заяву Чернівецької митниці з грошовими вимогами до боржника (вх.№1545 від 20.01.2025) .
Визнати грошові вимоги Чернівецької митниці до боржника в розмірі 3 755 643,63 грн. основного боргу (3 черга задоволення вимог кредиторів) та 4844,80 витрат зі сплати судового збору.
Ухвалу направити розпоряднику майна, боржнику, Чернівецькій митниці.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття.
Ухвала не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 26.06.2025.
Суддя Усатий В.О.