Рішення від 26.06.2025 по справі 912/1074/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 рокуСправа № 912/1074/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кузьміної Б.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу № 912/1074/24

за позовом Кропивницької міської ради (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41)

до відповідача Приватного підприємства "Чистий ліс" (25006, м. Кропивницький, вул. Острівська, 2, кв. 59)

про стягнення 69 642,82 грн,

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Кропивницької міської ради до Приватного підприємства "Чистий ліс" про стягнення 69 642,82 грн з покладенням на відповідача судового збору.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про несплату відповідачем орендної плати за використання земельною ділянкою з кадастровим номером: 3510100000:06:047:0005 по вул. Короленка, 64 в місті Кропивницькому, внаслідок чого відповідач зберіг за рахунок Кропивницької міської ради, як власника земельної ділянки, грошові кошти, що підлягають стягненню на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.

Ухвалою від 24.04.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/1074/25; постановив справу №912/1074/25 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами; установив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, в тому числі відповідачу - відзиву (п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі).

Копія ухвали від 24.04.2025 про відкриття провадження у справі була направлена відповідачу за юридичною адресою рекомендованим поштовим відправленням № 0601139248868 із зворотним повідомленням, яке повернуте до суду з відміткою оператора поштового зв'язку від 30.04.2025 - "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 79-80).

За змістом пункту 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, ухвала від 24.04.2025 про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу 30.04.2025.

Додатково суд ужив заходів з повідомлення відповідача про розгляд справи засобами телефонного зв'язку, однак за вказаним у наявним матеріалах справи номером телефону зв'язатись з відповідачем не вдалось (телефонограма №330 від 05.05.2025, а.с. 81).

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, позовних вимог не заперечив.

Згідно з частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

З підстав викладеного, а також враховуючи відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши пояснення позивача, наведені в позовній заяві, безпосередньо, повно і всебічно дослідивши наявні у справі докази, господарський суд установив обставини, які є предметом доказування у справі.

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з такого.

30.07.2009 між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Центр-Сервіс" (Орендар) укладено договір оренди землі №174 (далі - Договір) (а.с. 13-17) з додатками, за умовами розділу 1 "Предмет договору" Орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради № 1520 від 06.11.2008 "Про передачу ТОВ "Центр-Сервіс" в оренду земельної ділянки в оренду по вул. Короленка, 64" надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розміщення житлового багатоповерхового будинку з вбудовано - прибудинковим торговельно - побутовим комплексом, яка знаходиться по вул. Короленка, 64 в м. Кіровограді. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку.

Згідно з розділом 2 "Об'єкт оренди" Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5206,90 кв.м (в тому числі по угіддях: 5206,90 кв.м земель, які використовуються в комерційних цілях, крім того: 1131,30 кв.м на умовах сервітуту). Нормативно грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідками земельного кадастру про грошову оцінку земельної ділянки від 29.07.2009 №1431, від 09.07.2009 №1405 становить: після введення об'єкта в експлуатацію - 285 702,60 грн, після введення об'єкта в експлуатацію - 999 933,08 грн.

Розділом 3 "Строк дії договору" Договору визначено, що договір укладено строком на десять років. Договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації. Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, Орендар, при належному виконанні обов'язків відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. В цьому випадку Орендар повинен не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до розділу 4 Договору, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі: 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки до введення об'єкта в експлуатацію - 714,26 грн на місяць. Термін ведення будівництва складає не більше 2-х років, починаючи з дня реєстрації цього договору. У разі, якщо будівництво не буде реалізоване у зазначений термін, орендна плата нараховується в повному обсязі; 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки після введення об'єкта в експлуатацію - 5832,94 грн на місяць згідно розрахунку, що додається до цього договору, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди землі.

Періодичність внесення орендної плати - щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Орендна плата переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, протягом січня-лютого такого року; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до розділу 9 Договору, Орендодавець має право, зокрема, вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Договір підписано представниками сторін та скріплено печатками.

Договір зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельним ресурсам, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 28.10.2009 за №040939000140.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 20.03.2025 №418835968, 30.12.2016 на підставі рішення суду, серія та номер: 912/3418/16, виданий 28.11.2016, видавник: Господарський суд Кіровоградської області зареєстровано право власності на комплекс будівель за адресою: м. Кропивницький, вул. Короленка, буд. 64 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Центр-Сервіс" (код ЄДРПОУ 30285930) (а.с. 29-34).

08.05.2019 на підставі договору купівлі-продажу майна банкрута на аукціоні, серії та номеру: 332, виданого 07.05.2019 року, видавник: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Балик Т.М.; акт про передавання права власності на куплене нерухоме майно, серія та номер: 18/8б, виданий 08.05.2019, видавник: ТОВ "Центр-Сервіс"/ПП "Чистий ліс"; свідоцтво, серія та номер: 333, виданий 08.05.2018, видавник: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Балик Т.М. зареєстровано право власності Приватного підприємства "Чистий ліс" на комплекс будівель за адресою: м. Кропивницький, вул. Короленка, буд. 64, в місті Кропивницькому.

Враховуючи умови розділу 3 "Строк дії договору" Договору, з 29.10.2019 договір припинено у зв'язку із закінченням строку його дії.

Отже, з моменту припинення договору оренди землі від 30.07.2009 № 174 Приватне підприємство "Чистий ліс" використовує земельну ділянку по вул. Короленка, 64 в місті Кропивницькому (кадастровий номер 3510100000:06:047:0005) загальною площею 5206,90 кв.м. без документів на право користування.

Зазначені вище обставини встановлені рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 21.09.2023 у справі №912/1306/23, яке набрало законної сили 17.10.2023, тому у відповідності до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України не підлягають доказуванню у справі.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 21.09.2023 у справі №912/1306/23, яке набрало законної сили 17.10.2023, стягнуто з Приватного підприємства "Чистий ліс" на користь Кропивницької міської ради безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки в розмірі 144 677,37 грн та 2684,00 грн судового збору.

Періодом стягнення за рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 21.09.2023 у справі №912/1306/23 є червень 2020 року - травень 2023 року.

Позивач зазначає, що відсутність договору оренди земельної ділянки має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у вигляді орендної плати.

Земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:06:047:0005, на якій розташований належний відповідачу об'єкт нерухомості, належить до земель комунальної власності територіальної громади м. Кропивницького в особі Кропивницької міської ради.

Отже, збереження (заощадження) відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем - Кропивницькою міською радою.

12.07.2018 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення №1750 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області", яким вирішено, з поміж іншого затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області, яка була виконана Командитним товариством науково-впроваджувальною формою "Нові технології". Дане рішення Міської ради міста Кропивницького, а також технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області оприлюднені у "Вечірній газеті" 13.07.2018.

У наведеному вище рішенні Господарського суду Кіровоградської області у справі №912/1306/23 судом установлено, що орендна плата за місяць у 2023 році становить 4 750,6 грн (нормативно-грошова оцінка земельної ділянки у 2023 становила 1 900 240,12 грн).

Згідно із Витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 20.03.2025 року № НВ-3500461622025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:06:047:0005 становить 2 236 810,65 грн (а.с. 62).

Нормативна грошова оцінка земель міста Кропивницького, у тому числі і земельної ділянки з кадастровим номером: 3510100000:06:047:0005 у період з 01 січня 2019 року по цей день є сталою та не зазнала змін.

Ураховуючи наведене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за період із 01.06.2023 по 31.12.2023 становить 1 900 240,12 грн, з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 1 997 152,37 грн, з 01.01.2025 по 28.02.2025 - 2 236 810,65 грн, а орендна плата за період з 01.06.2023 по 31.12.2023 - 4 750,60 грн на місяць, з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 4 992,88 грн на місяць, з 01.01.2025 по 28.02.2025 - 5 592,03 грн на місяць.

Також рішенням Кіровоградської міської ради від 14 липня 2015 року №4416 "Про затвердження ставок земельного податку по місту Кіровограду" встановлено на території м.Кіровограда земельний податок.

За розрахунком позивача, у відповідача наявний борг перед Кропивницькою міською радою за період з 01.06.2023 по 28.02.2024 в сумі 69 642,82 грн.

Докази оплати відповідачем заборгованості у справі відсутні.

Ухвалюючи рішення у справі, господарський суд враховує таке.

Статтею 1212 Цивільного кодексу України, з посиланням на яку заявлено позовні вимоги, передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (частина 1).

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (частина 2).

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (стаття 2).

Використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка; плата за землю справляється відповідно до закону (стаття 206 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Як вбачається із положень статті 120 Земельного кодексу України, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.

Водночас, статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту реєстрації цих прав.

Стаття 120 Земельного кодексу України регламентує перехід прав на земельну ділянку, пов'язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду. Відповідно до частин 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на будівлю) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Частиною 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.

Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, крім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.

Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі №924/856/20.

Отже, положення глави 15, статей 120, 125 Земельного кодексу України, статті 1212 Цивільного кодексу України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об'єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований.

У разі коли особа користувалася земельною ділянкою без достатньої правової підстави, у зв'язку з чим зберегла кошти, вона зобов'язана повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України. Наведений висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2019 у справі №917/1739/17.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією нерухомістю.

З матеріалів справи убачається, що відповідачу належить на праві власності об'єкт нерухомого майна - комплекс будівель загальною площею 17,4 кв.м, який знаходиться за адресою: м. Кропивницький, вулиця Короленка, будинок 64. Підставою виникнення права власності є договір купівлі-продажу майна банкрута на аукціоні, серії та номеру: 332, виданого 07.05.2019 року, видавник: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Балик Т.М.; акт про передавання права власності на куплене нерухоме майно, серія та номер: 18/8б, виданий 08.05.2019, видавник: ТОВ "Центр-Сервіс"/ПП "Чистий ліс"; свідоцтво, серія та номер: 333, виданий 08.05.2018, видавник: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Балик Т.М.

Набута відповідачем нежитлова будівля за нормами статті 181 Цивільного кодексу України є нерухомим майном (об'єктом, розташованим на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення) та органічно і нерозривно пов'язаним з земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:06:047:0005. Тому передача відповідачеві права власності на нежитлову будівлю автоматично призвела до фактичного набуття відповідачем і майнових прав володіння і користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці будівлі та споруди.

Відсутність договору оренди земельної ділянки має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. У результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у вигляді орендної плати.

Крім того, правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні. Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України, підпункту 14.1.136 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь позивача на підставі договору оренди земельної ділянки. Правові підстави для одержання відповідачем прав володіння і користування земельною ділянкою безоплатно відсутні. Так само відсутні правові підстави для ненарахування, несплати орендної плати за землю тощо.

При цьому, відповідач зберіг майно саме за рахунок позивача. Як зазначалося вище, земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:06:047:0005, на якій розташований належний відповідачу об'єкт нерухомості, відноситься до земель комунальної власності територіальної громади м. Кропивницького в особі Кропивницької міської ради. Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України, підпунктом 14.1.136 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України власником майна, фактично збереженого відповідачем (коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою), також є територіальна громада м. Кропивницького в особі Кропивницької міської ради.

Як вже зазначено, договір оренди землі №174 від 30.07.2009, укладений між Кіровоградською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Центр-Сервіс", припинено у зв'язку із закінченням строку його дії з 29.10.2019.

Разом з тим, доказів належного оформлення відповідачем права користування земельною ділянкою за період з червня 2023 року по лютий 2025 року, зокрема, укладення відповідних договорів оренди з Кропивницькою міською радою та державної реєстрації такого права матеріали справи не містять.

Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (підпункти 14.1.125, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14, пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності. Крім того, за змістом абзацу 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України який, відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Подібне визначення міститься і у статті 21 Закону України "Про оренду землі".

Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХII Податкового кодексу України.

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, зокрема, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Тобто законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу з орендної плати за земельні ділянки, незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.

Відповідно до підпункту 271.1.1. пункту 271.1. статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно зі статтею 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Рішенням Кіровоградської міської ради №4416 від 14.07.2015 "Про затвердження ставок земельного податку по місту Кіровограду" передбачено, що плата за користування земельними ділянками, які використовуються юридичними і фізичними особами, в тому числі у разі переходу права власності на будівлі, споруди (їх частини), але право власності на які або право оренди яких в установленому законодавством порядку не оформлено, встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, за винятком земельних ділянок, ставка податку за які справляється у розмірі, визначеному пунктами 5.3-5.5 цього положення.

Відповідно до пункту 13.5. Додатку до рішення Кіровоградської міської ради від 14 липня 2015 року №4416 "Про затвердження ставок земельного податку по місту Кіровограду", розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків від нормативної грошової оцінки.

Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 20.03.2025 № НВ-3500461622025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:06:047:0005 становить 2 236 810,65 грн (а.с. 62).

Господарський суд враховує, що чинне земельне законодавство, у тому числі стаття 20 Закону України "Про оцінку земель" не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула (відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19).

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, результатом нормативної грошової оцінки земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), яка надається відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так і за попередній період за умови, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки проведена та не зазнала змін у цей період.

З 01 січня 2019 року по цей день Кропивницька міська рада не змінювала нормативну грошову оцінку земель міста, в тому числі і земельної ділянки з кадастровим номером: 3510100000:06:047:0005 та нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького не затверджувала.

Як вже зазначено, згідно зі статтею 289.1 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 289.2. наведеної норми, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

У відповідності до Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться щодо розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (стаття 18); за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація (стаття 20).

За інформацією, розміщеною на вебсайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023 рік становить для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) -1,051, а за 2024 такий коефіцієнт становить 1,12.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 1996 рік -1,703; 1997 рік - 1,059; 1998 рік -1,006; 1999 рік - 1,127; 2000 рік - 1,182; 2001 рік - 1,02; 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік - 1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь).

Із розрахунку позивача вбачається, що за період з липня 2024 року по жовтень 2024 року та з січня 2025 року по лютий 2025 року відповідачем сплачено заборгованість у розмірі 34710,00 грн за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:06:047:0005.

За розрахунком позивача, який здійснено на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та з урахуванням коефіцієнту індексації, в межах визначеного позивачем періоду, розмір заборгованості становить 69 642,82 грн:

- з червня 2023 року по грудень 2023 року: орендна плата (3% від НГО/12) становить 4 750,60 грн на місяць;

- з січня по грудень 2024 року: орендна плата (3% від НГО/12) становить 4 992,88 грн на місяць;

- з січня по лютий 2025 року: орендна плата (3% від НГО/12) становить 5 592,03 грн на місяць.

Відповідач вказаний розрахунок не заперечив, не спростував, контррозрахунок не подав.

Перевіривши вказаний розрахунок, суд зазначає, що позивачем арифметично правильно розраховано розмір безпідставно збережених відповідачем коштів у сумі орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:06:047:0005 за період з червня 2023 року по лютий 2025 року.

Ураховуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність правових підстав для його задоволення в повному обсязі.

На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі (сплачений позивачем судовий збір у сумі 3 028,00 грн) покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства "Чистий ліс" (25006, м. Кропивницький, вул. Острівська, 2, кв. 59, код ЄДР 41799503) на користь Кропивницької міської ради (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, код ЄДР 26241020) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером: 3510100000:06:047:0005 по вул. Короленка, 64 в місті Кропивницькому у розмірі 69 642,82 грн, а також 3 028,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати позивачу до електронного кабінету, відповідачу поштою (25006, м. Кропивницький, вул. Острівська, 2, кв. 59).

Повне рішення складено 26.06.2025.

Суддя Б.М. Кузьміна