Постанова від 18.06.2025 по справі 592/8574/25

Справа №592/8574/25

Провадження №3/592/1879/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2025 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Онайко Р.А., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1

за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

з участю учасників справи про адміністративне правопорушення:

прокурора - Чухна А.В.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

УСТАНОВИВ:

До Ковпаківського районного суду м.Суми надійшли протоколи про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією №206/2025 від 20.05.2025, 207/2025 від 20.05.2025 та №208/2025 від 20.05.2025, відносно ОСОБА_1 за обвинуваченням у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції відділу Сумської РДА ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, на яку відповідно до п. 1 ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» поширюється зобов'язання щорічно до 1 квітня подавати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік, несвоєчасно, після визначеного п. 2-7 розділі XIII «Прикінцеві положення» (в ред. ЗУ № 3384-IX від 20.09.2023) строку (не пізніше 31 січня 2024 року), без поважних причин, подала 12.03.2025 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік, а також несвоєчасно, після визначеного п. 1 ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» строку (до 1 квітня 2024 року), без поважних причин, подала 12.03.2025 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та за 2023 рік, чим вчинила адміністративні правопорушення передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

У судовому засіданні прокурор підтримав обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки незнання закону не звільняє від адміністративної відповідальності, а правопорушення має формальний склад.

ОСОБА_1 факт несвоєчасного подання декларацій визнала, пояснила, що несвоєчасно подала зазначені декларації, оскільки не знала про зміни в ЗУ «Про запобігання корупції». З 2021 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною. У 2022 році вона не подала вчасно декларацію у зв'язку веденням бойових дій за місцем її проживання. Коли, її життя стабілізувалось і вона мала намір подати декларацію, їй повідомили, що декларації мають бути подані після припинення воєнного стану. У зв'язку з зміною місця проживання вона не підтримувала спілкування з колегами по роботі. Раніше відповідальний працівник завжди нагадував працівникам про необхідність подання декларацій. Оскільки вона не була обізнана про нові зміни до ЗУ «Про запобігання корупції», вона була впевнена про відсутність необхідності подання декларацій. У 2025 році їй зателефонували з роботи та повідомили про необхідність подання декларації за 2025 рік, а на її запитання про попередні декларації їй повідомили що вони давно вже мали бути подані. Після цього вона невідкладно подала декларації за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки.

Вислухавши доводи учасників провадження, перевіривши матеріали справи вважаю, що факт вчинення ОСОБА_1 діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, крім її пояснень, підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією №206/2025 від 20.05.2025, №207/2025 від 20.05.2025 та №208/2025 від 20.05.2025, рапортом оперуповноваженого УСР в Сумській області ДСР Національної поліції України Кісільової В. від 19.05.2025 про необхідність здійснення виявлення особи, яка вчинила правопорушення щодо несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації, з метою оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, копіями наказів керівника апарату Сумської РДА від 16.02.2021 №26-К про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу ведення державного реєстру виборців апарату РДА в порядку переведення з Білопільської РДА, від 16.02.2021 №34-Від про відпустку ОСОБА_1 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, від 04.06.2021 №73-К про переведення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції РДА, від 25.05.2023 №31-Від про відпустку ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що дитина потребує домашнього догляду, від 10.06.2024 №48-Від про відпустку ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що дитина потребує домашнього догляду до 16.06.2025, копією посадової інструкції, копією особової картки державного службовця №333, копією трудової книжки, копією листа заступника начальника ДСР НПУ від 29.04.2025 №15398/02-2025 про надсилання про надсилання начальникові УСР в Сумській області ДСР НП України матеріалів НАЗК щодо можливого порушення ОСОБА_1 , вимог антикорупційного законодавства, повідомленнями головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції Сумської РДА ОСОБА_3 про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо встановлення факту неподання ОСОБА_1 декларацій за 2021, 2022 та 2023 рік про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, копією витягу про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 .

Інші наявні в матеріалах справ аркуші не є оригіналами документів чи їх належним чином завіреними копіями.

При цьому слід зазначити, що більшість перелічених доказів долучено до протоколу щодо несвоєчасного подання декларації за 2023 рік, тому тільки завдяки одночасному розгляду справ був доведений факт факту несвоєчасного подання декларацій за 2021 та 2022 роки.

Необізнаність ОСОБА_1 про ухвалення ЗУ № 3384-IX від 20.09.2023 та про необхідність подання декларацій до закінчення воєнного стану не може бути визнано поважною причиною неподання декларацій.

Разом з тим, ті обставини, що за період, охоплений несвоєчасно поданими деклараціями, ОСОБА_1 жодного дня не виконувала обов'язки державного службовця, перебуваючи у відпустці по догляду за дітьми, які мають статус дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, є тимчасово переміщеною особою з 09.06.2022, її процесуальну поведінку, яка визначає вчинення нею інкримінованих дій та щиро вказала на причини вчинення такого діяння, подала декларації в найкоротший строк після того як дізналась про необхідність їх подання, на відсутність реально заподіяної істотної шкоди суспільним чи державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, які охороняються законом, на думку суду суттєво знижують ступінь суспільної небезпеки вчиненого та, як наслідок, призводять до малозначності діяння.

Згідно вимог ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого правопорушення суддя, уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи обставини та характер вчиненого правопорушення, а також дані про особу ОСОБА_1 в сукупності, суд вважає доцільним звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності згідно ст. 22 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитись на її адресу усним зауваженням, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 і ч. 2 ст. 284 КУпАП.

Керуючись ст. 22, ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження матеріали справи про адміністративне правопорушення №592/8574/25 зі справою №592/9775/25 та справою №592/8577/25 присвоївши номер справи №592/8574/25.

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення згідно ст. 22 КУпАП і обмежитись усним зауваженням, а провадження у справі про її притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 і ч. 2 ст. 284 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Р.А. Онайко