Рішення від 26.06.2025 по справі 904/2081/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.06.2025м. ДніпроСправа № 904/2081/25

Господарський суд Дніпропетровської області

у складі судді Дупляка С.А.,

без повідомлення (виклику) учасників справи,

розглянувши матеріали справи №904/2081/25

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця"

до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області

про стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

1. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - позивач) звернулося до господарського суду з позовною заявою від 29.04.2025 за вих. №б/н до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - відповідач) про стягнення 216.999,98 грн, з яких: 194.254,98 грн основної заборгованості, 4.528,23 грн трьох процентів річних, 18.216,77 грн інфляційних втрат.

Судові витрати позивач просить суд стягнути з відповідача.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №904/2081/25 визначено суддю ДУПЛЯКА Степана Анатолійовича, що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.04.2025.

Ухвалою від 02.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без виклику учасників справи за наявними у ній матеріалами (в порядку письмового провадження).

Через відділ документального забезпечення 21.05.2025 від відповідача надійшов відзив.

Через підсистему «Електронний суд» від позивача 26.05.2025 надійшла відповідь на відзив.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийняв рішення у справі.

З урахуванням режиму воєнного стану та можливості повітряної тривоги в місті Дніпрі у Господарському суді Дніпропетровської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи. А тому справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Стислий виклад позиції позивача

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року позивачем були надані відповідачу послуги з водопостачання та водовідведення на загальну суму 194.254,98 грн, які відповідач не оплатив, у зв'язку з чим позивачем було нараховано відповідачу три проценти річних та інфляційні втрати.

Стислий виклад позиції відповідача

Відповідач зазначає, що між Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області та АТ “Українська залізниця» відсутні будь-які договірні зобов'язання. Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що позивачем не надано доказів на підтвердження надання жилого-комунальних послуг, як і не надано доказів інформування Головного управління Національної поліції про надання житлово-комунальних послуг за спірними адресами. У зв'язку з чим, відповідач вважає, що позовні вимоги є безпідставними.

Стислий виклад позиції позивача на відзив відповідача

Позивач зазначає, що згідно з п. 32 Правил №690, вартість послуг з водопостачання та водовідведення визначається за спожитий обсяг і встановленими тарифами. Нові тарифи застосовуються з моменту введення в дію без необхідності внесення змін до договору, за умови належного інформування споживача відповідно до п. 11 цих Правил (зокрема, через сайт, електронну пошту, дошки оголошень тощо).

АТ «Укрзалізниця» встановлювались тарифи: до травня 2024: 23,10 грн/мі (вода), 15,96 грн/мі (водовідведення) - постанова НКРЕКП №1141; з червня по грудень 2024: 39,14 грн/мі та 29,20 грн/мі - постанова №1030; з січня 2025: 48,99 грн/мі та 35,11 грн/мі - постанова №2323. Позивач публікує інформацію на офіційному сайті (https://www.uz.gov.ua), що відповідає вимогам Правил.

Облік споживання здійснюється за лічильниками №04007483 і №000114. Показники щомісячно фіксуються в актах у присутності відповідача.

Тому позивач вважає, що заперечення відповідача є необґрунтованими та порушують права позивача.

2. ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ

Предметом доказування у справі, відповідно до ч. 2 ст. 76 ГПК України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У даному випадку до предмета доказування входять такі обставини: надання послуг; наявність/відсутність доказів часткової/повної оплати послуг; наявність/відсутність заборгованості.

Для здійснення господарської діяльності у виді централізованого водопостачання та водовідведення позивачем отримана відповідна ліцензія в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Суд встановив, що Акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - позивач) в період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року надавалися послуги Головному управлінню Національної поліції в Дніпропетровській області (надалі - відповідач) з водопостачання та водовідведення на об'єкти за адресами: м. Дніпро, вул. Павлова, буд. 5 та м. Дніпро, вул. Привокзальна, буд. 15Б.

Відповідно до статті 32 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» за надання послуг з питного водопостачання споживач вносить плату за нормами і тарифами, що регулюються у встановленому законодавством порядку.

Тарифи на надання послуг з питного водопостачання розраховуються на підставі галузевих нормативів витрат і повинні повністю відшкодовувати експлуатаційні витрати та забезпечувати надійну роботу об'єктів централізованого питного водопостачання.

Відповідно до абзацу 11 пункту 14, абзацу 3 пункту 32 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 у разі зміни тарифу (коригування тарифу) протягом строку дії договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію.

В додатку 107 до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16.06.2016 №1141 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2020 № 2499) Структура тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Акціонерного товариства «Українська залізниця» в пункті 12 визначено, тариф споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання / водовідведення, 23,10 грн./м3 , 15,96 грн./м3

Обсяги споживання послуг з водопостачання та водовідведення проводиться за допомогою водолічильників №04007483 та № 000114.

Щомісячно позивачем у присутності відповідача складаються акти обстеження мереж водопостачання та водовідведення та знімаються показники з водолічильників.

Відповідач не оплатив надані послуги водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року на загальну суму 194.254,98 грн, що підтверджуються актами виконаних робіт та рахунками (арк.19-50, том 1):

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за жовтень 2023 року на суму 12.046,10 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за листопад 2023 року на суму 8.343,22 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за листопад 2023 року на суму 1.640,52 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за грудень 2023 року на суму 7.124,54 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за грудень 2023 року на суму 1.687,39 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за січень 2024 року на суму 9.749,38 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за січень 2024 року на суму 1.921,75 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за лютий 2024 року на суму 8.108,86 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за лютий 2024 року на суму 2.249,86 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за березень 2024 року на суму 7.405,78 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за березень 2024 року на суму 2.812,32 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за квітень 2024 року на суму 12.233,59 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за травень 2024 року на суму 21.842,35 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за травень 2024 року на суму 2.624,83 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за червень 2024 року на суму 8.610,84 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за червень 2024 року на суму 3.690,36 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за липень 2024 року на суму 10.251,00 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за липень 2024 року на суму 1.558,15 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за серпень 2024 року на суму 12.465,22 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за серпень 2024 року на суму 2.296,22 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за вересень 2024 року на суму 15.991,56 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за вересень 2024 року на суму 1.886,18 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за жовтень 2024 року на суму 5.658,55 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за жовтень 2024 року на суму 2.460,24 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за листопад 2024 року на суму 3.198,31 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за листопад 2024 року на суму 2.214,22 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за грудень 2024 року на суму 3.526,34 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за грудень 2024 року на суму 1.886,18 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за січень 2025 року на суму 3.633,12 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за січень 2025 року на суму 3.027,60 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №457 за лютий 2025 року на суму 9.486,48 грн;

- акт виконаних робіт та рахунок №458 за лютий 2025 року на суму 2.623,92 грн.

На адресу відповідача позивачем направлялися рахунки та акти виконаних робіт за надані послуги з водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року по об'єктам: м. Дніпро, вул. Павлова, буд. 5 та вул. Привокзальна, буд. 15б, що підтверджується описом вкладення, накладними та чеками Укрпошти (арк. 51-54, том 1).

Однак, до теперішнього часу відповідач не повернув підписані зі своєї сторони акти та рахунки, не направив жодних пояснень або заперечень.

Наведені вище обставини і зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

3. ПОЗИЦІЯ СУДУ

Предметом спору у даній справі є стягнення 194.254,98 грн основної заборгованості, 4.528,23 грн трьох процентів річних, 18.216,77 грн інфляційних втрат

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до норм статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; колективний споживач - юридична особа, що об'єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги; споживач житловокомунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.

Статтею 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

Виконавцями комунальних послуг, зокрема, є: щодо послуг з централізованого водопостачання - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; щодо послуг з централізованого водовідведення - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення.

Частиною другою статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов'язок індивідуального споживача оплачувати надані житловокомунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно з вимогами пунктів 2.1. та 2.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житловокомунального господарства України № 190 від 27.06.2008, договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України «Про питну воду і питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги». Істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Пунктом 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно із статтею 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» укладення договору між підприємством водопостачання та споживачем на надання послуг з водопостачання є обов'язковим.

За приписами ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач, окрім іншого, зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.

Господарським судом встановлено, що позивачем у період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року надавалися послуги з водопостачання та водовідведення Головному управлінню Національної поліції в Дніпропетровській області на об'єкти за адресами: м. Дніпро, вул. Павлова, буд. 5 та м. Дніпро, вул. Привокзальна, буд. 15Б.

Проте, незважаючи на законодавчі вимоги щодо обов'язковості укладання відповідного договору, відповідач споживав послуги водопостачання та водовідведення, які надав йому позивач, без укладання такого договору.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів на спростування того, що позивачем у спірний період надавалися послуги з водопостачання та водовідведення Головному управлінню Національної поліції в Дніпропетровській області на об'єкти за адресами: м. Дніпро, вул. Павлова, буд. 5 та м. Дніпро, вул. Привокзальна, буд. 15Б.

За змістом ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За нормами ч. 1 ст. 193 Господарського Кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За приписами ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України “Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

З урахуванням викладеного, у відповідача відсутні правові підстави для ухилення від виконання обов'язку зі своєчасної оплати отриманих комунальних послуг.

Обсяги споживання послуг з водопостачання та водовідведення проводиться за допомогою водолічильників №04007483 та № 000114.

Надання послуг водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року на загальну суму 194.254,98 грн, що підтверджується актами виконаних робіт та рахунками (арк.19-50, том 1): - акт виконаних робіт та рахунок №458 за жовтень 2023 року на суму 12.046,10 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за листопад 2023 року на суму 8.343,22 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за листопад 2023 року на суму 1.640,52 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за грудень 2023 року на суму 7.124,54 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за грудень 2023 року на суму 1.687,39 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за січень 2024 року на суму 9.749,38 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за січень 2024 року на суму 1.921,75 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за лютий 2024 року на суму 8.108,86 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за лютий 2024 року на суму 2.249,86 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за березень 2024 року на суму 7.405,78 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за березень 2024 року на суму 2.812,32 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за квітень 2024 року на суму 12.233,59 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за травень 2024 року на суму 21.842,35 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за травень 2024 року на суму 2.624,83 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за червень 2024 року на суму 8.610,84 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за червень 2024 року на суму 3.690,36 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за липень 2024 року на суму 10.251,00 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за липень 2024 року на суму 1.558,15 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за серпень 2024 року на суму 12.465,22 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за серпень 2024 року на суму 2.296,22 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за вересень 2024 року на суму 15.991,56 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за вересень 2024 року на суму 1.886,18 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за жовтень 2024 року на суму 5.658,55 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за жовтень 2024 року на суму 2.460,24 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за листопад 2024 року на суму 3.198,31 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за листопад 2024 року на суму 2.214,22 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за грудень 2024 року на суму 3.526,34 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за грудень 2024 року на суму 1.886,18 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за січень 2025 року на суму 3.633,12 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за січень 2025 року на суму 3.027,60 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №457 за лютий 2025 року на суму 9.486,48 грн; - акт виконаних робіт та рахунок №458 за лютий 2025 року на суму 2.623,92 грн.

На адресу відповідача позивачем направлялися рахунки та акти виконаних робіт за надані послуги з водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року по об'єктам: м. Дніпро, вул. Павлова, буд. 5 та вул. Привокзальна, буд. 15б, що підтверджується описом вкладення, накладними та чеками Укрпошти (арк. 51-54, том 1).

Однак, до теперішнього часу відповідач не повернув підписані зі своєї сторони акти та рахунки, не направив жодних пояснень або заперечень.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позивачем було надано послуги з водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року на об'єкти за адресами: м. Дніпро, вул. Павлова, буд. 5 та м. Дніпро, вул. Привокзальна, буд. 15Б, та строк оплати наданих послуг є таким, що настав.

Доказів оплати послуг з водопостачання та водовідведенняу період з жовтня 2023 року по лютий 2025 року у розмірі 194.254,98 грн відповідач не надав.

Доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, відповідач належними доказами не спростував.

Отже позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 194.254,98 грн є доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог про стягнення трьох процентів річних та інфляційних втрат

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач нарахував три проценти річних за загальний період прострочення з 01.11.2023 по 31.03.2025 (по кожному акту окремо) на загальну суму 4.528,23 грн.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку трьох процентів річних у розмірі 4.528,23 грн суд визнає його обґрунтованим, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач контррозрахунку не надав; арифметичну правильність вимоги не заперечив.

Згідно з приписами ч. 4 ст. 165 ГПК України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті.

Позивач нарахував інфляційні втрати за загальний період прострочення з листопада 2023 року до лютого 2025 року на загальну суму 18.216,77 грн.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку інфляційних втрат у розмірі 18.216,77 грн суд визнає його обґрунтованим, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач контррозрахунку не надав; арифметичну правильність вимоги не заперечив.

Згідно з приписами ч. 4 ст. 165 ГПК України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Беручи до уваги усе наведене у його сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги є доведеними та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Судові витрати

Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача.

Відповідно до п. п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому частиною першою цієї статті передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Водночас, ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено понижуючий коефіцієнт у розмірі 0,8 для сплати судового збору у разі подання до суду документів у електронній формі.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.11.2022 у справі №916/228/22 наголосила, що при поданні позову через Електронний суд судовий збір розраховується з понижуючим коефіцієнтом.

Аналогічні правові позиції містяться в постанові Касаційного господарського суду Верховного Суду від 16.01.2023 у справі №905/1977/21, постанові Касаційного господарського суду Верховного Суду від 06.06.2024 у справі №906/1091/23, постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 14.12.2023 у справі №263/4787/15-ц.

Позовна заява у справі №904/2081/25 була сформована в системі «Електронний суд», а тому правомірним є застосування ставки судового збору з понижуючим коефіцієнтом 0,8, що становить 2.604,00 грн, який, з урахуванням положень ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Крім цього, господарський суд вважає за доцільне надати роз'яснення щодо повернення сплаченої суми судового збору за подання позовної заяви, у зв'язку із внесенням судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Стаття 7 Закону України "Про судовий збір" містить вичерпний перелік пунктів, за якими повертається сплачена сума судового збору.

Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, у разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Таким чином у позивача наявна можливість повернути судовий збір у загальному розмір 650,98 грн (3254,98 грн - 2.604,00 грн).

Керуючись ст. ст. 73 - 79, 86, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49101, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. Троїцька, будинок 20-А; ідентифікаційний код 40108866) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЯ, будинок 5; ідентифікаційний код 40075815) в особі філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03035, м. Київ, вул. Гетьмана Павла Скоропадського, буд. 61; ідентифікаційний код 41149437) 194.254,98 грн (сто дев'яносто чотири тисячі двісті п'ятдесят чотири грн 98 к.) основної заборгованості, 4.528,23 грн (чотири тисячі п'ятсот двадцять вісім грн 23 к.) трьох процентів річних, 18.216,77 грн (вісімнадцять тисяч двісті шістнадцять грн 77 к.) інфляційних втрат, 2.604,00 грн (дві тисячі шістсот чотири грн 00 к.) судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.А. Дупляк