Рішення від 24.06.2025 по справі 904/1757/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.06.2025м. ДніпроСправа № 904/1757/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Стойчан В.В.

та представників:

від позивача: Проценко Ю.В.;

від відповідача-1: Засядьвовк А.І.;

від відповідача-2: Паращенко Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу

за позовом Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро)

до відповідача-1: Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (м. Київ)

та до відповідача-2: Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (м. Дніпро)

про зобов'язання визнати кредиторську заборгованість у розмірі 127 924 грн. 80 коп. та перерахувати вказані грошові кошти з відповідного рахунку з метою погашення заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії"

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд визнати кредиторську заборгованість Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перед Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (далі - відповідач-1) на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022, укладеного між Південно-східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", у розмірі 127 924 грн. 80 коп., та зобов'язати Головне управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області перерахувати з відповідного розрахункового рахунку Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) кошти у розмірі 127 924 грн. 80 коп. з метою погашення кредиторської заборгованості за договором на відповідний розрахунковий рахунок Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго".

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- 18.10.2022 між Південно-східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" був укладений договір про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3, за яким позивач був споживачем постачальника в період з 01.01.2021 по 31.01.2024 включно. Крім того, 18.10.2022 між Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" була укладена додаткова угода № 1 до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022, якою доповнено розділ 5 договору пунктом 5.17., відповідно до якого загальна вартість постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" становить 1 684 372 грн. 33 коп. Також вказаною додатковою угодою № 1, окрім інших, внесено зміни у пункт 13.1 договору, відповідно до якого договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє по 20.11.2022 - до завершення воєнного стану, зокрема, згідно з Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні". Строк дії договору може бути продовжений за згодою сторін у разі продовження строку дії воєнного стану в Україні понад строк, визначений Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", але не довше ніж до 31.12.2022. На підставі зазначеного договору, з урахуванням додаткової угоди № 1, згідно з даними бухгалтерського обліку протягом 2022 року за поставлену електричну енергію було проведено розрахунки по договору на суму 1 556 447 грн. 53 коп. та в результаті утворилася кредиторська заборгованість, яка виникла по розрахункам за постачання електричної енергії по договору № ПОН/3 від 18.10.2022 та обліковується по КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" у сумі 127 924 грн. 80 коп. Позивач зазначає, що причиною не перерахування заборгованості є здійснення Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області платежів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590 "Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану" (зі змінами), адже згідно зі статтею 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Розпорядник бюджетних коштів відповідно до вимог бюджетного законодавства України має право брати бюджетне фінансове зобов'язання, а саме: зобов'язання сплатити кошти за будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій, виключно протягом бюджетного періоду. Враховуючи вказане, проведення повторної оплати вищезазначених рахунків в поточному бюджетному періоді не було можливим;

- позивач зауважує, що станом на 27.03.2025 за даними бухгалтерського обліку кредиторська заборгованість за постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" від Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" обліковується у розмірі 127 924 грн. 80 коп., яка зареєстрована в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. Причиною несплати заборгованості є відсутність додаткової угоди на подовження строку договору і додаткової угоди на суму зареєстрованої заборгованості;

- позивач зазначає, що наразі міжрегіональне управління перебуває у стані припинення та задля виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 912 і завершення реорганізації міжрегіонального управління необхідно виконати усі раніше взяті зобов'язання. Зокрема, відповідно до пункту 2.9. Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, - у разі змін умов бюджетних зобов'язань (додаткові договори, розірвання договору тощо) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 7-м робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Казначейства Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов'язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов'язань, однак платіжні інструкції позивача були повернуті відповідно до статей 2, 23, 57

Бюджетного кодексу України 31.12.2022, тобто в останній день поточного бюджетного року, отже заборгованість, яка виникла внаслідок цього, може бути оплачена лише на підставі підписаної додаткової угоди;

- з метою здійснення погашення кредиторської заборгованості у сумі 127 924 грн. 80 коп. в межах договору міжрегіональне управління листом від 14.08.2024 № 45010/11.4-26 направило для підписання до ДПЗД "Укрінтеренерго" відповідні документи, а саме: акт звіряння взаємних рахунків від 05.08.2024 за період 2022 року та додаткову угоду № 2 до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022 (в 2-х примірниках), для подальшого пред'явлення їх до ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. Однак, відповідь на зазначений лист міжрегіональним управлінням не було отримано, що на думку позивача може свідчити про ухиляння ДПЗД "Укрінтеренерго" від підписання вищезазначених документів;

- позивач виснує, що саме відсутність підписаної додаткової угоди до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022, яка в даному випадку є обов'язковою підставою проведення платежів, унеможливлює виконання Південно-Східним міжрегіональним управлінням юстиції (м. Дніпро) своїх зобов'язань за договором щодо сплати кредиторської заборгованості в розмірі 127 924 грн. 80 коп. ДПЗД "Укрінтеренерго".

Позовну заяву було подано без додержання вимог, встановлених статтями 162, 172 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2025 позовну заяву було залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків протягом 7-ми днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх. суду № 17283/25 від 23.04.2025).

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 24.04.2025 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 22.05.2025.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №18463/25 від 30.04.2025), в якій він просить суд надати можливість представнику позивача прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Від відповідача-1 за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №20441/25 від 13.05.2025), в якій він просить суд надати можливість представнику відповідача-1 прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Від відповідача-1 за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про поновлення строку (вх. суду № 20410/25 від 13.05.2025), в якому він просить суд поновити строк для подання відзиву на позовну заяву та посилається на те, що з урахуванням предмету спору, наявністю великої кількості доданих документів, які потребують опрацювання, для повного та всебічного встановлення обставин справи, вбачаються підстави для поновлення ДПЗД "Укрінтеренерго" встановленого судом строку на подання відповіді на відзив.

Від відповідача-1 за допомогою системи "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (вх. суду № 20421/25 від 13.05.2025), в якому він просить суд визнати кредиторську заборгованість Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перед Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" в сумі 192 076 грн. 95 коп., посилаючись на таке:

- відповідач-1 вказує на те, що законодавством встановлено, що договір про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" укладається на підставі дій споживача - споживання електричної енергії (акцепт договору). У такому разі договір вважається укладеним (момент укладання договору) з постачальником "останньої надії" у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Дана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.09.2021 у справі № 910/8958/20, від 04.04.2023 у справі № 905/1791/21, від 12.11.2024 у справі № 910/14138/22 та від 02.10.2024 у справі № 910/3532/23. Відповідно до положень пункту 4.12 розділу IV ПРРЕЕ, розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Факт споживання електричної енергії споживачем підтверджується даними комерційного обліку (обсяги), що надає постачальнику "останньої надії" оператор системи розподілу/передачі, відповідно до положень пункту 10 ПРРЕЕ та згідно з Тимчасовим порядком визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, затвердженим постановою НКРЕКП від 28.12.2018 №2118 (далі - Тимчасовий порядок), а саме шляхом надання постачальнику "останньої надії" Звіту за фактичне споживання електричної енергії споживачами постачальника за розрахунковий період. Відповідно до положень пункту 5.10. глави 5 договору про постачання електричної енергії з постачальником "останньої надії" оплата виставленого постачальником рахунка за договором має бути здійснена споживачем в терміни, визначені в рахунку, але не менше 5-ти робочих днів з дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5-ти робочих днів від строку оплати, зазначеного у комерційній пропозиції, прийнятої споживачем;

- відповідач-1 зазначає, що позивач був на постачанні електричної енергії у постачальника "останньої надії" у період з січня по березень 2022 року та з листопада по грудень 2022 року. На виконання постанови НКРЕКП від 28.12.2018 № 2118 "Про затвердження Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період" оператори систем розподілу щомісячно надають на адресу ДПЗД "Укрінтеренерго" "Звіт щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника "останньої надії" ДПЗД "Укрінтеренерго". При цьому нарахування за спожиту електричну енергію, розподілену споживачу Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) мережами ПАТ "Запоріжжяобленерго", було двічі скориговано. На підставі даних ПАТ "Запоріжжяобленерго", обсяг фактичного споживання споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) скориговано на -736 кВт*год. за лютий 2022 року та -2369 кВт*год. за березень 2022 року. Керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р., наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" ДПЗД "Укрінтеренерго" проведено аналіз розташування ТКОЕЕ споживачів, які відповідно знаходились у тимчасовій окупації, відповідно до термінів постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вимогам законодавства та скориговано обсяги постачання електричної енергії споживачу Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на -1551 кВт*год у лютому 2022 року та -5388 кВт*год у березні 2022 року. Відповідно до звітів операторів систем розподілу та виконаних корегувань, фактичний обсяг споживання споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) становив:

1) щодо ПрАТ "Кіровоградобленерго":

- у січні 2022 року: за рахунком № 000043314918/10/001/25693 від 11.02.2022 та актом № 018223 від 31.01.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 43 207 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 240 842 грн. 04 коп. та сплачено 240 842 грн. 04 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у лютому 2022 року: за рахунком № 000043314918/10/002/29428 від 13.04.2022 та актом № 021941 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 33 348 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 178 833 грн. 46 коп. та сплачено 178 833 грн. 46 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у березні 2022 року: за рахунком № 000043314918/10/003/30796 від 28.04.2022 та актом № 023309 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 29 584 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 126 492 грн. 90 коп. та сплачено 80 564 грн. 47 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 45 928 грн. 43 коп.;

2) щодо "ДТЕК Дніпровські електромережі":

- у лютому 2022 року: за рахунком № 000043314918/03/002/30448 від 21.04.2022 та актом № 022963 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 101 414 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 543 847 грн. 18 коп. та сплачено 543 847 грн. 18 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у березні 2022 року: за рахунком № 000043314918/03/003/30989 від 10.05.2022 та актом № 023499 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 71 647 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 306 342 грн. 52 коп. та сплачено 235 426 грн. 44 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 70 916 грн. 08 коп.;

3) щодо АТ "Укрзалізниця":

- у лютому 2022 року: за рахунком № 000043314918/29/002/29473 від 18.04.2022 та актом № 021986 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 358 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 1 919 грн. 83 коп. та сплачено 1 919 грн. 83 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у березні 2022 року: за рахунком № 000043314918/29/003/30953 від 09.05.2022 та актом № 023462 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 387 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 1 654 грн. 70 коп. та сплачено 1 654 грн. 70 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

4) щодо ПАТ "Запоріжжяобленерго":

- у лютому 2022 року: за рахунком № 000043314918/07/002/30268 від 20.04.2022 та актом № 022783 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 41 916 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 224 780 грн. 58 коп., за рахунком №000043314918/07/К02/37035 від 07.12.2022 та корегувальним актом № 29603 від 30.11.2022 до акту № 22783 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - (-736) кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - (-3 946 грн. 91 коп.), за рахунком №000043314918/07/К02/57638 від 30.11.2023 та корегувальним актом № 49954 від 30.11.2022 до акту № 29603 від 31.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - (-1 551) кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - (-8 317 грн. 46 коп.), сплачено 224 780 грн. 58 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - (-12 264 грн. 37 коп.);

- у березні 2022 року: за рахунком № 000043314918/07/003/315 від 19.05.2022 та актом № 024029 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 13 953 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 59 659 грн. 12 коп., за рахунком №000043314918/07/К03/37041 від 07.12.2022 та корегувальним актом № 29610 від 30.11.2022 до акту № 24029 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - (-2 369) кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - (-10 129 грн. 18 коп.), за рахунком №000043314918/07/К03/57643 від 30.11.2023 та корегувальним актом № 49965 від 30.11.2022 до акту № 29610 від 30.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - (-5 388) кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - (-23 037 грн. 58 коп.), сплачено 48 578 грн. 83 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - (-22 086 грн. 47 коп.);

- позивач зазначає, що суми фактичних оплат споживача Південного-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) за лютий 2022 року (12 264 грн. 37 коп.) та березень 2022 року (22 086 грн. 47 коп.), що виявились переплатами у лютому та березні 2022 року внаслідок проведених коригувань, зараховані в оплату наступних періодів споживання споживача по відповідному оператору системи розподілу, а саме: у листопаді 2022 року. Вдруге, ПАТ "Запоріжжяобленерго" повідомило ДПЗД "Укрінтеренерго" про переведення споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), постачання електричної енергії якому буде здійснюватися постачальником "останньої надії" з 07.11.2022. Також, вдруге повідомлено АТ "Укрзалізниця", ДПЗД "Укрінтеренерго" про переведення споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), постачання електричної енергії якому буде здійснюватися постачальником "останньої надії" з 07.11.2022. ДПЗД "Укрінтеренерго" направило вказане повідомлення споживачу Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р., наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" та № 75 від 25.04.2022 "Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022", ДПЗД "Укрінтеренерго" проведено аналіз розташування ТКОЕЕ споживачів, що не перебували на тимчасово окупованих територіях, відповідність термінів постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вимогам законодавства та скориговано обсяги постачання електричної енергії споживачу Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на 5074 кВт*год. у листопаді 2023 року та 4511 кВт*год. у грудні 2022 року. Відповідно до звітів операторів систем розподілу та виконаних корегувань, фактичний обсяг споживання споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) становив:

1) щодо АТ "Укрзалізниця":

- у листопаді 2022 року: за рахунком № 000043314918/29/011/38231 від 15.12.2022 та актом № 030793 від 30.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 400 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 2 296 грн. 93 коп. та сплачено 2 296 грн. 93 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у грудні 2022 року: за рахунком № 000043314918/29/012/39944 від 12.01.2023 та актом № 032421 від 31.12.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 871 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 4 865 грн. 20 коп. та сплачено 4 865 грн. 20 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

2) щодо ПАТ "Запоріжжяобленерго":

- у листопаді 2022 року: за рахунком № 000043314918/07/011/37645 від 13.12.2022 та актом № 030210 від 30.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 4 089 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 23 480 грн. 41 коп. та сплачено 37 688 грн. 44 коп., за рахунком № 000043314918/07/К11/45243 від 05.04.2023 та корегувальним актом №37678 від 31.03.2023 до акту № 30210 від 30.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 5 074 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 29 136 грн. 61 коп. та сплачено 14 208 грн. 03 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 14 928 грн. 58 коп.;

- у грудні 2022 року: за рахунком № 000043314918/07/012/39542 від 11.01.2023 та актом № 032037 від 21.12.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 6 285 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 35 106 грн. 50 коп. та сплачено 00 грн. 00 коп., за рахунком № 000043314918/07/К 12/45244 від 05.04.2023 та корегувальним актом №37679 від 31.03.2023 до акту № 32037 від 31.12.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 4 511 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 25 197 грн. 36 коп. та сплачено 00 грн. 00 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 60 303 грн. 86 коп.;

- відповідач-1 звертає увагу, що Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) листом 14.08.2024 № 45010/11.4-26 направило для підписання ДПЗД "Укрінтеренерго" додаткові угоди № 2 до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" від 18.10.2022 № ПОН/3 та Акт звіряння від 05.08.2024 взаємних розрахунків за період 2022 року із вказаною заборгованістю на суму 127 924 грн. 80 коп. У свою чергу, ДПЗД "Укрінтеренерго" листом від 05.09.2024 №44/09-3636/ПОН повідомило, що не може підписати додаткові угоди у редакції Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), так як вони не відповідають дійсності. Додатком до листа постачальником "останньої надії" додано Акт звіряння розрахунків із вказаною заборгованістю на суму 192 076 грн. 95 коп. Позивач повторно не звертався до ДПЗД "Укрінтеренерго" щодо перегляду вище зазначеної заборгованості. Станом на 01.05.2025 заборгованість позивача за спожиту електричну енергію у постачальника "останньої надії" складає 192 076 грн. 95 коп.

Ухвалою суду від 19.05.2025 було задоволено клопотання Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" та поновлено Державному підприємству зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" строк для подання відзиву на позовну заяву, долучено відзив на позовну заяву до матеріалів справи.

Судом також було з'ясовано, що за відомостями Відділу інформаційно-технічного забезпечення суду у Господарському суді Дніпропетровської області була наявна технічна можливість для проведення судового засідання 22.05.2025 в режимі відеоконференції.

Враховуючи вказане, ухвалами суду від 19.05.2025 заяви позивача та відповідача-1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів були задоволені судом. Крім того, у вказаних ухвалах суду від 19.05.2025 було відзначено, що вказані ухвали постановлені з урахуванням перебування судді Фещенко Ю.В. у відпустці з 01.05.2025 по 16.05.2025 включно.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (вх. суду № 21794/25 від 20.05.2025), в якій він просить суд визнати кредиторську заборгованість Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перед Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" на підставі договору від 18.10.2022 № ПОН/3 між Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) та ДП ЗД "Укрінтеренерго" в розмірі 127 924 грн. 80 коп., посилаючись на таке:

- в своєму відзиві ДПЗД "Укрінтеренерго"посилається на те, що станом на 01.05.2025 заборгованість позивача за спожиту електричну енергію у постачальника "останньої надії" за договором від 18.10.2022 № ПОН/3 складає 192 076 грн. 95 коп., що не відповідає дійсності. У 2022 році постачання електричної енергії по Запорізькій області здійснювалось за договором з ТОВ "ВОК-Бізтрейд" від 31.03.2022 № 31/03-2022-2 з терміном надання послуг з 01.04.2022 по 31.12.2022, але постачання електричної енергії за даним договором припинилось, починаючи з 07.11.2022, без повідомлення Південно-Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Дніпро) про передачу об'єктів Запорізької області на постачальника "останньої надії" (ПОН), а саме до ДПЗД "Укрінтеренерго". Управління дізналось про постачання електричної енергії від ДПЗД "Укрінтеренерго" 16.12.2022, коли на електрону адресу fin@zp.minjust.gov.ua надійшли розрахункові документи від ДПЗД "Укрінтеренерго" за листопад 2022 року. При аналізі отриманих документів було виявлено невірні дані постачання електричної енергії, які не співпадають з даними по розподілу електричної енергії ПАТ "Запоріжжяобленерго" в частині об'єму спожитих кВт*год. структурними підрозділами та підвідомчими установами Запорізької області, а саме, рахунок № 000043314918/07/O11/37645 від 13.12.2022 та акт №030210 від 30.11.2022. За вказаними номерами телефонів у рахунку - зв'язок був відсутній, тому через електронну адресу 20.12.2022 було звернення надати діючий номер. За грудень 2022 року акт купівлі-продажу електроенергії № 032037 від 31.12.2022 від ДПЗД "Укрінтеренерго" був отриманий у січні 2023 року, вже після закінчення календарного (бюджетного) 2022 року, також з невірними даними постачання електричної енергії. Ситуація, яка виникла по розрахункам з ДПЗД "Укрінтеренерго" наприкінці закриття календарного (бюджетного) 2022 року, відсутність зворотного зв'язку з постачальником, невідповідність частково наданих розрахункових документів та враховуючі умови проведення розрахунків наприкінці бюджетного 2022 року згідно з листом Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 08.12.2022 № 07-06-06/15451 призвело до відсутності укладеного договору та непроведення своєчасних розрахунків за постачання електричної енергії з ДПЗД "Укрінтеренерго" за період листопад - грудень 2022 року. Управління звернулось до ДПЗД "Укрінтеренерго" листом 23.01.2023 № 2146/14.15-01 стосовно розбіжності у кількості спожитих кВт*год. за період листопад - грудень 2022 року та наданням невірних актів ДПЗД "Укрінтеренерго" відповідно до актів про розподіл електричної енергії ПАТ "Запоріжжяобленерго". Водночас Управлінням був направлений лист до ПАТ "Запоріжжяобленерго" від 23.01.2023 №2145/14.15-01 стосовно розбіжності у кількості спожитих кВт*год. за період листопад - грудень 2022 року відповідно невірних актів ДПЗД "Укрінтеренерго", на що була отримана відповідь від ПАТ "Запоріжжяобленерго" від 31.01.2023 листом № 007-67/649. Також ПАТ "Запоріжжяобленерго" на лист ДПЗД "Укрінтеренерго" від 09.02.2023 № 44/10-476/ПОН надало відповідь про уточненні дані спожитої електричної енергії (лист від 07.03.2023 №9248/14.1-05). Також Управлінням було ініційовано проведення коригування об'єму спожитої електричної енергії за грудень 2022 року за рахунок коригування об'ємів спожитої електричної енергії за лютий - березень 2022 року згідно з листом до ДПЗД "Укрінтеренерго" від 19.04.2023 № 15215/14.15-01, оскільки розрахункові документи за лютий-березень 2022 року були вже надані до ДКСУ м. Київ та частково сплачені в 2022 бюджетному році. На лист ДПЗД "Укрінтеренерго" від 02.05.2023 № 44/09-1250/ПОН, Управління надало інформацію стосовно споживання електричної енергії за період з 07.11.2022 по 31.12.2022 по оператору системи розподілу електричної енергії АТ "Укрзалізниця" за адресою: м.Запоріжжя, вул. Залізнична, 9а, та повідомленням про відсутність укладеного на цей період договору у 2022 році (лист Управління від 15.05.2023 № 18795/14.15-01). На лист ДПЗД "Укрінтеренерго" від 30.05.2023 № 44/10-1503/ПОН, Управління повідомило, що не заперечує щодо зарахування зайво сплачених коштів в рахунок погашення заборгованості за спожиту електричну енергію по оператору системи розподілу АТ "Укрзалізниця", тим самим закрив перед ним борг та часткове погашення заборгованості по оператору системи розподілу ПАТ "Запоріжжяобленерго" у сумі 3 337 грн. 60 коп. (лист Управління від 14.06.2023 № 23887/14.15-01). У подальшому, ДПЗД "Укрінтеренерго" надало відповідь від 01.08.2023 № 44/10-2469/ПОН щодо суми заборгованості після коригування у загальній сумі 223 431 грн. 99 коп. На вимогу ДПЗД "Укрінтеренерго" № 44/11-008587 від 17.07.2024 Управління надало відповідь стосовно заборгованості за договором № ПОН/3 від 18.10.2022 та акт звіряння від 05.08.2024 на загальну суму 127 924 грн. 80 коп. з додаванням додаткових угод на подовження термінів дії договору (лист Управління від 14.08.2024 № 45010/11.4-26). Але ДПЗД "Укрінтеренерго" не погодило підписання додаткових угод у зв'язку з невідповідною сумою заборгованості (лист ДПЗД "Укрінтеренерго" від 05.09.2024 № 44/09-3636/ПОН та акт звіряння розрахунків станом на 31.08.2024). Враховуючи зазначене, була з'ясована невідповідність суми заборгованості перед ДПЗД "Укрінтеренерго", а саме: заборгованість, яку зазначає ДПЗД "Укрінтеренерго" у своєму відзиві, складається з: 1) суми заборгованості у розмірі 127 924 грн. 80 коп., яка зареєстрована в ГУДКСУ у Дніпропетровській області та відноситься до договору № ПОН/3 від 18.10.2022; 2) суми заборгованості у розмірі 64 152 грн. 15 коп., яка є результатом коригування обсягів отриманих послуг, які проводились протягом 2023 - 2024 років за послуги поставленої електричної енергії за листопад - грудень 2022 року по ПАТ "Запоріжжяобленерго" та не відноситься до договору № ПОН/3 від 18.10.2022. Правильні акти купівлі-продажу електроенергії та рахунки за період листопад - грудень 2022 року вчасно не надходили. Отже, сума кредиторської заборгованості, яка зареєстрована в ГУДКСУ у Дніпропетровській області та відноситься до договору № ПОН/3 від 18.10.2022, складає саме 127 924 грн. 80 коп.;

- позивач посилається на положення частини 1 статті 3 Бюджетного кодексу України, відповідно до яких бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Розпорядник бюджетних коштів відповідно до вимог бюджетного законодавства України має право брати бюджетне фінансове зобов'язання, а саме, зобов'язання сплатити кошти за будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій, виключно протягом бюджетного періоду.

У підготовче засідання 22.05.2025 з'явилися представники позивача та відповідачів-1,2.

У вказаному засіданні судом було відзначено, що відповідь на відзив на позовну заяву подана позивачем лише 20.05.2025, тому строк для подання заперечень на відповідь на відзив на позовну заяву не закінчився.

Враховуючи вказане, у підготовчому засіданні 22.05.2025 судом протокольно було оголошено перерву до 03.06.2025.

У підготовче засідання 03.06.2025 з'явилися представники позивача та відповідачів-1,2.

У вказаному засіданні представник відповідача-1 повідомив, що не має наміру подавати заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, а представник відповідача-2 зазначив, що не має наміру подавати відзив на позовну заяву та в усному вигляді висловить свою позицію на стадії розгляду справи по суті. Представники сторін зазначили, що ними повідомлені суду всі обставини справи, які їм відомі; надані всі докази, на які вони посилаються; матеріали справи не містять нерозглянутих заяв чи клопотань, у зв'язку з чим представники позивача та відповідачів-1,2 підтвердили доцільність закриття підготовчого провадження.

Також, у вказаному засіданні представники позивача та відповідача-1 заявили усні клопотання про надання їм можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Вказані клопотання були задоволені судом.

Відповідно до частини 1 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

У підготовчому засіданні 03.06.2025 судом, відповідно до вимог статті 182 Господарського процесуального кодексу України, були здійснені всі дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 03.06.2025 підготовче провадження було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 24.06.2025.

У судове засідання 24.06.2025 з'явилися представники позивача, віповідача-1 та відповідача-2.

У вказаному судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву.

У судовому засіданні 24.06.2025 представник відповідача-1 просив суд визнати кредиторську заборгованість позивача перед відповідачем-1 в сумі 192 076 грн. 95 коп., посилаючись на обставини, викладені у його відзиві на позовну заяву.

Представник відповідача-2 у судовому засіданні 24.06.2025 просив суд вирішити спір у відповідності до норм чинного законодавства.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки до судового засідання та подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

У вказаному засіданні судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

У судовому засіданні 24.06.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача-1 та відповідача-2,

ВСТАНОВИВ:

Предметом доказування у цій справі є обставини, пов'язані з наявністю правових підстав для визнання кредиторської заборгованості та зобов'язання перерахувати грошові кошти з відповідного рахунку з метою погашення заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії".

Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" виконує функції постачальника "останньої надії" на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р "Про визначення державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" постачальником "останньої надії" та діє керуючись положеннями статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (із змінами) (далі - ПРРЕЕ), статей 526 та 530 Цивільного кодексу України, статей 193 та 222 Господарського кодексу України.

Положеннями статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що постачальник "останньої надії" здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному ПРРЕЕ, на умовах типового договору постачання електричної енергії постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором, є публічним договором приєднання та оприлюднюється постачальником "останньої надії" на своєму офіційному вебсайті.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Положеннями пункту 6.2.4 ПРРЕЕ встановлено, що початком постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вважається дата припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником, а адміністратор розрахунків повідомляє дату переведення споживача (споживачів) на постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" постачальнику (постачальникам) послуг комерційного обліку.

Пунктом 3.4.4 ПРРЕЕ визначено, що договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.

Договір про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" є публічним договором приєднання споживача до цього договору і регулює порядок та умови продовження постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" споживачу, у разі, якщо обраний споживачем електропостачальник неспроможний постачати електричну енергію, до моменту обрання споживачем нового електропостачальника або до припинення постачання у передбачених чинним законодавством чи договором випадках та укладений сторонами, керуючись статтями 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до договору.

Як убачається з матеріалів справи, між Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі - споживач, позивач) та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (далі - постачальник, відповідач-1, ДПЗД "Укрінтеренерго") був укладений договір про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022 (далі - договір, а.с. 27-33 у томі 1).

Відповідно до пункту 2.1. договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору, що зазначені в додатку 1 до договору.

Згідно з розділом 5 договору розрахунковим періодом за договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок). Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника.

Пунктом 7.2 договору встановлено, зокрема, що постачальник зобов'язується обчислювати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбаченому ПРРЕЕ та договором.

Крім того, 18.10.2022 між Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" була укладена додаткова угода № 1 до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" від 18.10.2022 № ПОН/3. Зазначеною додатковою угодою № 1 доповнено розділ 5 договору пунктом 5.17, відповідно до якого загальна вартість постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" становить 1 684 372 грн. 33 коп.

Також вказаною додатковою угодою № 1, окрім інших, внесені зміни до пункту 13.1 договору, який викладений у новій редакції, та відповідно до якого договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє по 20.11.2022 - до завершення воєнного стану, зокрема, згідно з Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні". Строк дії договору може бути продовжений за згодою сторін у разі продовження строку дії воєнного стану в Україні понад строк, визначений Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", але не довше ніж до 31.12.2022.

Як зазначає позивач, у лютому - березні 2022 року, на виконання умов договору, відповідачем-1 була поставлена електроенергія, яка була оплачена позивачем-1 лише частково.

Так, за договором № ПОН/3 від 18.10.2022 здійснені наступні розрахунки за поставлену у лютому - березні 2022 року електричну енергію:

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 022963 від 28.02.2022 на суму 543 847 грн. 18 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 1623 від 13.12.2022 на суму 92 993 грн. 38 коп., сплачено - 92 993 грн. 38 коп.; № 2717 від 13.12.2022 на суму 361 869 грн. 23 коп., сплачено - 361 869 грн. 23 коп.; № 2718 від 13.12.2022 на суму 45 941 грн. 51 коп., повернуто ГУДКСУ, відповідно до статей 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України, - 45 941 грн. 51 коп.; № 1263 від 13.12.2022 на суму 43 043 грн. 06 коп., сплачено - 43 043 грн. 06 коп.;

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 023499 від 31.03.2022 на суму 306 342 грн. 52 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 1624 від 13.12.2022 на суму 55 059 грн. 53 коп., сплачено - 55 059 грн. 53 коп.; № 2758 від 13.12.2022 на суму 203 123 грн. 04 коп., сплачено - 203 123 грн. 04 коп.; № 2759 від 13.12.2022 на суму 24 974 грн. 57 коп., повернуто ГУДКСУ, відповідно до статей 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України, - 24 974 грн. 57 коп.; № 1264 від 13.12.2022 на суму 23 185 грн. 38 коп., сплачено - 23 158 грн. 38 коп.;

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 018223 від 31.03.2022 на суму 240 842 грн. 04 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 2816 від 13.12.2022 на суму 167 24 грн. 21 коп., сплачено - 167 24 грн. 21 коп.; № 2817 від 13.12.2022 на суму 20 336 грн. 99 коп., повернуто ГУДКСУ, відповідно до статей 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України, - 20 336 грн. 99 коп.; № 1301 від 13.12.2022 на суму 53 480 грн. 84 коп., сплачено - 53 480 грн. 84 коп.;

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 021941 від 28.05.2022 на суму 178 833 грн. 46 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 2818 від 13.12.2022 на суму 124 021 грн. 18 коп., сплачено - 124 021 грн. 18 коп.; № 2819 від 13.12.2022 на суму 15 100 грн. 91 коп., повернуто ГУДКСУ, відповідно до статей 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України, - 15 100 грн. 91 коп.; № 1302 від 13.12.2022 на суму 39 711 грн. 37 коп., сплачено - 39 711 грн. 37 коп.;

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 023309 від 31.03.2022 на суму 126 492 грн. 90 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 2820 від 13.12.2022 на суму 86 064 грн. 59 коп., сплачено - 86 064 грн. 59 коп.; № 2821 від 13.12.2022 на суму 10 490 грн. 53 коп., повернуто ГУДКСУ, відповідно до статей 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України, - 10 490 грн. 53 коп.; № 1304 від 13.12.2022 на суму 29 937 грн. 78 коп., сплачено - 29 937 грн. 78 коп.;

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 021986 від 28.02.2022 на суму 1 919 грн. 83 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 1699 від 13.12.2022 на суму 1 919 грн. 83 коп., сплачено - 1 919 грн. 83 коп.;

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 023462 від 31.03.2022 на суму 1 654 грн. 70 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 1700 від 13.12.2022 на суму 1 654 грн. 70 коп., сплачено - 1 654 грн. 70 коп.;

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 022783 від 28.02.2022 на суму 224 780 грн. 58 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 1701 від 13.12.2022 на суму 104 526 грн. 65 коп., сплачено - 104 526 грн. 65 коп.; № 2826 від 13.12.2022 на суму 43 643 грн. 30 коп., сплачено - 43 643 грн. 30 коп.; № 2827 від 13.12.2022 на суму 8 728 грн. 66 коп., повернуто ГУДКСУ, відповідно до статей 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України, - 8 728 грн. 66 коп.; № 1306 від 13.12.2022 на суму 67 881 грн. 97 коп., сплачено - 67 881 грн. 97 коп.;

- за Актом купівлі-продажу електроенергії № 024029 від 31.03.2022 на суму 59 659 грн. 12 коп. здійснена оплата за такими платіжними інструкціями: № 1723 від 13.12.2022 на суму 28 759 грн. 15 коп., сплачено - 28 759 грн. 15 коп.; № 5829 від 13.12.2022 на суму 11 758 грн. 15 коп., сплачено - 11 758 грн. 15 коп.; № 2860 від 13.12.2022 на суму 2 351 грн. 63 коп., повернуто ГУДКСУ, відповідно до статей 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України, - 2 351 грн. 63 коп.; № 1314 від 13.12.2022 на суму 16 790 грн. 19 коп., сплачено - 16 790 грн. 19 коп.

Таким чином, з Актів купівлі-продажу електроенергії вбачається, що загальна вартість електроенергії, поставленої позивачу у лютому - березні 2022 року, складає 1 684 372 грн. 33 коп. Вказана електроенергія була оплачена позивачем лише частково - в сумі 1 556 447 грн. 53 коп. Крім того, частина оплат на загальну суму 127 924 грн. 80 коп. повернута Головним управлінням державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, з посиланням на статті 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України.

Як зазначає позивач у позовній заяві, вказана заборгованість в сумі 127 924 грн. 80 коп. обліковується по КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки"; причиною неперерахування заборгованості є здійснення Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області платежів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590 "Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану" (зі змінами) (далі - Постанова № 590).

Згідно з пунктом 19 Постанови № 590 передбачена черговість здійснення платежів Казначейством та органами Казначейства за дорученнями клієнтів. Платежі з урахуванням замовників проводяться тільки за напрямками та в черговості та обов'язково з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунку. Витрати за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" проводяться відповідно до третьої черги.

Зазначені вище платіжні інструкції, а саме: № 2718, № 2759, № 2817, № 2819, № 2821, №2827, № 2860 від 13.12.2022 були повернуті ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області відповідно до статей 2, 23, 57 Бюджетного кодексу України 31.12.2022, тобто в останній день поточного бюджетного року.

Відповідно до пункту 1.4 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 (далі - Порядок), в якому терміни вживаються в такому значенні: бюджетне фінансове зобов'язання - зобов'язання розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) сплатити кошти за будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду відповідно до законодавства.

Пунктом 2.1 Порядку встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), з урахуванням планів асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), помісячних планів використання бюджетних коштів відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

При цьому згідно зі статтею 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Розпорядник бюджетних коштів відповідно до вимог бюджетного законодавства України має право брати бюджетне фінансове зобов'язання, а саме зобов'язання сплатити кошти за будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій, виключно протягом бюджетного періоду.

Враховуючи вказане, позивач вважає, що проведення повторної оплати вищезазначених рахунків в поточному бюджетному періоді не було можливим, внаслідок чого станом на 27.03.2025 за даними бухгалтерського обліку кредиторська заборгованість за постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" від Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" обліковується у розмірі 127 924 грн. 80 коп., яка зареєстрована в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області.

Як зазначає позивач, причиною несплати заборгованості є відсутність додаткової угоди щодо продовження строку дії договору та вартості електроенергії на суму 127 924 грн. 80 коп.

Також позивач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2022 №912 "Про реорганізацію міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції" постановлено реорганізувати міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, зокрема Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) шляхом його приєднання до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). Пунктом 2 вказаної постанови установлено, що здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією міжрегіональних територіальних органів згідно з пунктом 1 цієї постанови, покладається на Міністерство юстиції.

На виконання зазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2022 № 912 винесено наказ Міністерства юстиції України від 22.09.2022 № 4011/5, яким реорганізовано Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) шляхом його приєднання до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

У позовній заяві зазначено, що наразі міжрегіональне управління перебуває у стані припинення та задля виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 912 і завершення реорганізації міжрегіонального управління необхідно виконати усі раніше взяті зобов'язання.

Як зазначає позивач, з метою здійснення погашення кредиторської заборгованості у сумі 127 924 грн. 80 коп. в межах договору позивач листом від 14.08.2024 № 45010/11.4-26 направив для підписання до ДПЗД "Укрінтеренерго" Акт звіряння взаємних рахунків від 05.08.2024 за період 2022 року та додаткову угоду № 2 до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" від 18.10.2022 № ПОН/3 (в 2-х примірниках), для подальшого пред'явлення їх до ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. Як зазначив позивач у позовній заяві, відповідь на вказаний лист не була надана.

В процесі розгляду справи судом, відповідач-1 зазначав, що позивач був споживачем електричної енергії у постачальника "останньої надії" у період з січня по березень 2022 року та з листопада по грудень 2022 року. На виконання постанови НКРЕКП від 28.12.2018 №2118 "Про затвердження Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період" оператори систем розподілу щомісячно надають на адресу ДПЗД "Укрінтеренерго" "Звіт щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника "останньої надії" ДПЗД "Укрінтеренерго". При цьому нарахування за спожиту електричну енергію, розподілену споживачу Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) мережами ПАТ "Запоріжжяобленерго", було двічі скориговано. На підставі даних ПАТ "Запоріжжяобленерго", обсяг фактичного споживання споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) скориговано на -736 кВт*год. за лютий 2022 року та -2369 кВт*год. за березень 2022 року. Керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р, наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" ДПЗД "Укрінтеренерго" проведено аналіз розташування ТКОЕЕ споживачів, які відповідно знаходились у тимчасовій окупації, відповідно до термінів постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вимогам законодавства та скориговано обсяги постачання електричної енергії споживачу Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на -1551 кВт*год у лютому 2022 року та -5388 кВт*год у березні 2022 року. Відповідно до звітів операторів систем розподілу та виконаних корегувань, фактичний обсяг споживання споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) становив:

1) щодо ПрАТ "Кіровоградобленерго":

- у січні 2022 року: за рахунком № 000043314918/10/001/25693 від 11.02.2022 та актом № 018223 від 31.01.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 43 207 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 240 842 грн. 04 коп. та сплачено 240 842 грн. 04 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у лютому 2022 року: за рахунком № 000043314918/10/002/29428 від 13.04.2022 та актом № 021941 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 33 348 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 178 833 грн. 46 коп. та сплачено 178 833 грн. 46 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у березні 2022 року: за рахунком № 000043314918/10/003/30796 від 28.04.2022 та актом № 023309 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 29 584 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 126 492 грн. 90 коп. та сплачено 80 564 грн. 47 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 45 928 грн. 43 коп.;

2) щодо "ДТЕК Дніпровські електромережі":

- у лютому 2022 року: за рахунком № 000043314918/03/002/30448 від 21.04.2022 та актом № 022963 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 101 414 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 543 847 грн. 18 коп. та сплачено 543 847 грн. 18 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у березні 2022 року: за рахунком № 000043314918/03/003/30989 від 10.05.2022 та актом № 023499 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 71 647 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 306 342 грн. 52 коп. та сплачено 235 426 грн. 44 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 70 916 грн. 08 коп.;

3) щодо АТ "Укрзалізниця":

- у лютому 2022 року: за рахунком № 000043314918/29/002/29473 від 18.04.2022 та актом № 021986 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 358 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 1 919 грн. 83 коп. та сплачено 1 919 грн. 83 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у березні 2022 року: за рахунком № 000043314918/29/003/30953 від 09.05.2022 та актом № 023462 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 387 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 1 654 грн. 70 коп. та сплачено 1 654 грн. 70 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

4) щодо ПАТ "Запоріжжяобленерго":

- у лютому 2022 року: за рахунком № 000043314918/07/002/30268 від 20.04.2022 та актом № 022783 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 41 916 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 224 780 грн. 58 коп., за рахунком №000043314918/07/К02/37035 від 07.12.2022 та корегувальним актом № 29603 від 30.11.2022 до акту № 22783 від 28.02.2022 обсяг спожитої електричної енергії - (-736) кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - (-3 946 грн. 91 коп.), за рахунком №000043314918/07/К02/57638 від 30.11.2023 та корегувальним актом № 49954 від 30.11.2022 до акту № 29603 від 31.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - (-1 551) кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - (-8 317 грн. 46 коп.), сплачено 224 780 грн. 58 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - (-12 264 грн. 37 коп.);

- у березні 2022 року: за рахунком № 000043314918/07/003/315 від 19.05.2022 та актом № 024029 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 13 953 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 59 659 грн. 12 коп., за рахунком №000043314918/07/К03/37041 від 07.12.2022 та корегувальним актом № 29610 від 30.11.2022 до акту № 24029 від 31.03.2022 обсяг спожитої електричної енергії - (-2 369) кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - (-10 129 грн. 18 коп.), за рахунком №000043314918/07/К03/57643 від 30.11.2023 та корегувальним актом № 49965 від 30.11.2022 до акту № 29610 від 30.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - (-5 388) кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - (-23 037 грн. 58 коп.), сплачено 48 578 грн. 83 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - (-22 086 грн. 47 коп.). Суми фактичних оплат споживача Південного-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) за лютий 2022 року (12 264 грн. 37 коп.) та березень 2022 року (22 086 грн. 47 коп.), що виявились переплатами у лютому та березні 2022 року внаслідок проведених коригувань, зараховані в оплату наступних періодів споживання споживача по відповідному оператору системи розподілу, а саме: у листопаді 2022 року. Вдруге, ПАТ "Запоріжжяобленерго" повідомило ДПЗД "Укрінтеренерго" про переведення споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), постачання електричної енергії якому буде здійснюватися постачальником "останньої надії" з 07.11.2022. Також, вдруге повідомлено АТ "Укрзалізниця", ДПЗД "Укрінтеренерго" про переведення споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), постачання електричної енергії якому буде здійснюватися постачальником "останньої надії" з 07.11.2022. ДПЗД "Укрінтеренерго" направило вказане повідомлення споживачу Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р, наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" та № 75 від 25.04.2022 "Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022", ДПЗД "Укрінтеренерго" проведено аналіз розташування ТКОЕЕ споживачів, що не перебували на тимчасово окупованих територіях, відповідність термінів постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вимогам законодавства та скориговано обсяги постачання електричної енергії споживачу Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на 5074 кВт*год. у листопаді 2023 року та 4511 кВт*год. у грудні 2022 року. Відповідно до звітів операторів систем розподілу та виконаних корегувань, фактичний обсяг споживання споживача Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) становив:

1) щодо АТ "Укрзалізниця":

- у листопаді 2022 року: за рахунком № 000043314918/29/011/38231 від 15.12.2022 та актом № 030793 від 30.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 400 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 2 296 грн. 93 коп. та сплачено 2 296 грн. 93 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

- у грудні 2022 року: за рахунком № 000043314918/29/012/39944 від 12.01.2023 та актом № 032421 від 31.12.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 871 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 4 865 грн. 20 коп. та сплачено 4 865 грн. 20 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 00 грн. 00 коп.;

2) щодо ПАТ "Запоріжжяобленерго":

- у листопаді 2022 року: за рахунком № 000043314918/07/011/37645 від 13.12.2022 та актом № 030210 від 30.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 4 089 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 23 480 грн. 41 коп. та сплачено 37 688 грн. 44 коп., за рахунком № 000043314918/07/К11/45243 від 05.04.2023 та корегувальним актом №37678 від 31.03.2023 до акту № 30210 від 30.11.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 5 074 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 29 136 грн. 61 коп. та сплачено 14 208 грн. 03 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 14 928 грн. 58 коп.;

- у грудні 2022 року: за рахунком № 000043314918/07/012/39542 від 11.01.2023 та актом № 032037 від 21.12.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 6 285 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 35 106 грн. 50 коп. та сплачено 00 грн. 00 коп., за рахунком № 000043314918/07/К 12/45244 від 05.04.2023 та корегувальним актом №37679 від 31.03.2023 до акту № 32037 від 31.12.2022 обсяг спожитої електричної енергії - 4 511 кВт*год., за якими нараховано за спожиту електричну енергію - 25 197 грн. 36 коп. та сплачено 00 грн. 00 коп., відповідно заборгованість за спожиту електричну енергію - 60 303 грн. 86 коп.

Також відповідач-1 звертав увагу суду, що на лист Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 14.08.2024 № 45010/11.4-26 щодо підписання ДПЗД "Укрінтеренерго" додаткової угоди № 2 до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" від 18.10.2022 № ПОН/3 та Акта звіряння від 05.08.2024 взаємних розрахунків за період 2022 року із вказаною заборгованістю на суму 127 924 грн. 80 коп., ДПЗД "Укрінтеренерго" листом від 05.09.2024 №44/09-3636/ПОН повідомило, що не може підписати додаткові угоди у редакції Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), так як вони не відповідають дійсності. Додатком до листа постачальником "останньої надії" додано Акт звіряння розрахунків із вказаною заборгованістю на суму 192 076 грн. 95 коп. Також відповідач-1 зазначив, що позивач повторно не звертався до ДПЗД "Укрінтеренерго" щодо перегляду зазначеної заборгованості; станом на 01.05.2025 заборгованість позивача за спожиту електричну енергію у постачальника "останньої надії" складає 192 076 грн. 95 коп.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається наявність спору між позивачем (споживачем) та відповідачем-1 (постачальником) щодо розміру заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022, а саме: на думку позивача така заборгованість становить 127 924 грн. 80 коп., за доводами відповідача така заборгованість складає 192 076 грн. 95 коп.

В той же час, позивач зазначає, що саме відсутність підписаної додаткової угоди до договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" від 18.10.2022 № ПОН/3, яка, як вважає позивач, є обов'язковою підставою проведення платежів, унеможливлює виконання Південно-Східним міжрегіональним управлінням юстиції (м.Дніпро) своїх зобов'язань за договором щодо сплати кредиторської заборгованості в розмірі 127 924 грн. 80 коп. ДПЗД "Укрінтеренерго".

Враховуючи вказані обставини, позивач просить суд визнати кредиторську заборгованість Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) перед Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (далі - відповідач-1) на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022, укладеного між Південно-східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", у розмірі 127 924 грн. 80 коп., та зобов'язати Головне управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області перерахувати з відповідного розрахункового рахунку Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) кошти у розмірі 127 924 грн. 80 коп. з метою погашення кредиторської заборгованості за договором на відповідний розрахунковий рахунок Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго".

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

У статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено право юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які не є підприємцями, державних органів, органів місцевого самоврядування на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням (частина 2).

Здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (частини 1, 2 статті 5 Господарського процесуального кодексу України).

За змістом статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.

Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав чи інтересу, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав чи інтересу, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав чи інтересу.

Під ефективним способом необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права чи інтересу, бути адекватним наявним обставинам.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.

У даному випадку, позивач та відповідач-1 визнають факт наявності заборгованості у позивача перед відповідачем-1 за договором про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022, отже у даній справі порушеними є саме права відповідача-1, а не позивача.

Посилання позивача, як на одну з підстав позову, на факт ухилення відповідача-1 від підписання додаткової угоди до договору, розцінюється судом критично, з огляду на те, що з листа відповідача-1 № 44/09-3636/ПОН від 05.09.2024 вбачається причина такого не підписання, а саме: в долученому до вказаного листа акті звірки відповідач навів розрахунок заборгованості, який за його даними становить 192 076 грн. 95 коп., а не, як зазначив позивач, 127 924 грн. 80 коп.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається наявність спору між позивачем (споживачем) та відповідачем-1 (постачальником) щодо розміру заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022, а саме: на думку позивача така заборгованість становить 127 924 грн. 80 коп., за доводами відповідача така заборгованість складає 192 076 грн. 95 коп. Такий спір повинен вирішуватись судом в межах справи за позовом Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" до Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022.

Слід також відзначити, що позивачем у позовній заяві не зазначено до кого з відповідачів спрямована його вимога щодо визнання кредиторської заборгованості Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перед Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (далі - відповідач-1) на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" №ПОН/3 від 18.10.2022, укладеного між Південно-східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", у розмірі 127 924 грн. 80 коп. В цій частині позивачем не доведено порушення його прав відповідачами-1,2.

Щодо вимоги про зобов'язання Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області перерахувати з відповідного розрахункового рахунку Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) кошти у розмірі 127 924 грн. 80 коп. з метою погашення кредиторської заборгованості за договором на відповідний розрахунковий рахунок Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", слід відзначити, що позивачем в цій частині також не наведено обставин та не надано доказів порушення його прав Головним управлінням державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, а також не наведено підстав існування такого обов'язку у відповідача-2 перед позивачем.

У даному випадку, якщо позивач вважає дії Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області по поверненню 31.12.2022 грошових коштів в загальній сумі 127 924 грн. 80 коп. неправомірними, то вирішення такого спору віднесено до юрисдикції адміністративних судів.

При цьому, якщо позивач просить суд про зобов'язання Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області перерахувати з відповідного розрахункового рахунку Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) кошти у розмірі 127 924 грн. 80 коп., позивач повинен довести наявність обов'язку у відповідача-2 перед позивачем щодо вчинення таких дій; у даній справі позивачем наявність обов'язку у відповідача-2 перед позивачем щодо перерахування з відповідного розрахункового рахунку Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) грошових коштів в сумі 127 924 грн. 80 коп. не доведена, як і не доведене порушення прав позивача відповідачем-2.

Застосування будь-якого способу захисту цивільного права та інтересу має бути об'єктивно виправданим та обґрунтованим. Це означає, що: застосування судом способу захисту, обраного позивачем, повинно реально відновлювати його наявне суб'єктивне право, яке порушене, оспорюється або не визнається; обраний спосіб захисту повинен відповідати характеру правопорушення; застосування обраного способу захисту має відповідати цілям судочинства; застосування обраного способу захисту не повинно суперечити принципам верховенства права та процесуальної економії, зокрема не повинно спонукати позивача знову звертатися за захистом до суду (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19, від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц, від 08.02.2022 у справі №209/3085/20, на які посилаються скаржники у касаційних скаргах).

Спосіб захисту права є ефективним тоді, коли він забезпечуватиме поновлення порушеного права, а в разі неможливості такого поновлення - гарантуватиме можливість отримати відповідну компенсацію. Тобто цей захист має бути повним і забезпечувати у такий спосіб досягнення мети правосуддя та процесуальну економію.

Надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, суди повинні зважати й на його ефективність з погляду Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція). У § 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Сполученого Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, заява № 22414/93, [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 Конвенції гарантує на національному рівні ефективні правові способи для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати особі такі способи правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасниці Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.

При цьому обов'язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін, виходячи з фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору, покладено саме на суд, що є складовою класичного принципу jura novit curia (такий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.06.2021 у справі № 904/5726/19, на яку посилаються скаржники у касаційних скаргах).

Як неодноразово зазначала Велика Палата Верховного Суду, обрання позивачем неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові (постанови від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19, від 02.02.2021 у справі № 925/642/19, від 10.04.2024 у справі № 496/1059/18).

Крім того, за висновками, наведеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц, постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.03.2024 у справі № 904/192/22, постановах Верховного Суду від 22.06.2021 у справі № 908/924/20, від 23.04.2024 у справі №910/75/23, спосіб захисту права або інтересу повинен бути таким, щоб у позивача не виникала необхідність повторного звернення до суду.

Враховуючи все вище викладене, суд приходить до висновку, що правові підстави для задоволення позовних вимог про визнання кредиторської заборгованості Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перед Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" № ПОН/3 від 18.10.2022, укладеного між Південно-східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Дніпро) та Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", у розмірі 127 924 грн. 80 коп., та зобов'язання Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області перерахувати з відповідного розрахункового рахунку Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) кошти у розмірі 127 924 грн. 80 коп. з метою погашення кредиторської заборгованості за договором на відповідний розрахунковий рахунок Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", відсутні, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У відповідності до пункту 2 частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір та інші судові витрати в разі відмови в позові покладаються на позивача. В даному випадку, у зв'язку із прийняттям судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, судом, у відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) до Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" та до Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про зобов'язання визнати кредиторську заборгованість у розмірі 127 924 грн. 80 коп. та перерахувати вказані грошові кошти з відповідного рахунку з метою погашення заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" - відмовити у повному обсязі.

Судові витрати покласти на Південно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене та підписане 25.06.2025.

Суддя Ю.В. Фещенко