Справа № 752/22676/23
Провадження №: 1-кс/752/3940/25
14 травня 2025 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого 1 відділу слідчого управління Головного Управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_5 , яке погоджене заступником начальника відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.09.2019 року за № 12019010000000134 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України,
Слідчий 1 відділу слідчого управління Головного Управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.09.2019 року за № 12019010000000134 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням Головного Управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.09.2019 року за № 12019010000000134 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 23 лютого 2014 року на території м. Севастополя, а саме на площі ім. Нахімова, проведено «Митинг народной воли», на якому головою партії «Руський блок» ОСОБА_7 , мешканцями м. Севастополя ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та іншими запропоновано створити непередбачені Конституцією та законами України збройні загони самооборони під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », якими керував громадянин України ОСОБА_10 , та підпорядковувався керівникам «координаційної ради з організації управління містом»
ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , а останні координували свої дії зі спецслужбами рф та командуванням чорноморського флоту.
Метою зазначеного незаконного збройного формування (далі - НЗФ) «Самооборона Севастополя» було надання підтримки проросійськи налаштованим рухам та партіям, що діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та сприяння військовим підрозділам зс рф у вчиненні дії по встановленню контролю над територією Кримського півострову, а також над органами виконавчої та законодавчої влади, органами місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Вказане формування мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також за сприяння представників спецслужб та військових рф було озброєно вогнепальною зброєю.
У кожному структурному підрозділі НЗФ «Самооборона Севастополя» ставились завдання щоденної діяльності, які полягали в здійсненні методами військових операцій силової підтримки військових армії рф, переслідування громадян України на території м. Севастополя, депортації населення, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, нападі на підприємства, установи, організації, громадян.
При цьому, учасники НЗФ «Самооборона Севастополя» діяли у тісній співпраці з зс рф, яка видала зброю членам вказаного незаконного збройного формування. Учасники НЗФ «Самооборона Севастополя» діяли на підтримку російських військ, приймали участь у блокуванні українських військових частин, здійснювали спільні чергування на укомплектованих зброєю блокпостах. Особи з числа мешканців м. Севастополя, які входили до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», з метою здійснення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та приєднання до території рф, захоплювали українських військовослужбовців, журналістів та активістів, здійснювали напади на підприємства, установи, організації, зокрема: були заблоковані, а у подальшому захоплені будівлі органів прокуратури, міліції, військові частини Збройних Сил України: в/ч НОМЕР_1 (Штаб Командування ВМС України), НОМЕР_2 («Аеродром Бельбек»), НОМЕР_3 та інші.
Крім того, з метою «легітимізації» окупації 16.03.2014 владою АРК за підтримки рф (у тому числі силової) проведено незаконний «референдум» для приєднання півострова до території рф всупереч ст. ст. 5, 72 та 73 Конституції України. Результатом проведеного «референдуму» стали тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, а також їх «входження до складу рф» на правах суб'єкта федерації.
Внаслідок вказаних насильницьких агресивних дій рф Україна втратила ефективний контроль над територією Криму у зв'язку з її окупацією зс рф.
Приблизно 20-24.03.2014 керівником НЗФ «Самооборона Севастополя» ОСОБА_10 зазначене формування розформовано.
Так, приблизно з 23-25 лютого 2014 року, більш точну дату та час органом досудового розслідування не встановлено, перебуваючи на території м. Севастополь, ОСОБА_6 , будучи громадянином України, однак маючи проросійську позицію, з метою сприяння армії рф в окупації та подальшому від'єднання міста Севастополя від території України та приєднання до території рф, усвідомлюючи незаконність створення НЗФ «Самооборона Севастополя», з метою участі у його діяльності, будучи достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених законодавством України, розуміючи роль та мету його діяльності, добровільно погодився на зайняття у складі НЗФ «Самооборона Севастополя» посади «командира блокпосту «Орлівський міст», розташованого при в'їзді в с. Орлівка Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим (до 07.09.2023 - с. Орлівка Нахімовського району м. Севастополя), де до його обов'язків входило загальне планування та координація дій підлеглими бійцями.
Також, у зазначеному формуванні було визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, його учасникам ставились завдання щоденної діяльності, яка полягала в силовій підтримці незаконно створених структур, придушення організованого опору населення на окупованої території, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, знищення їх живої сили і матеріальних засобів.
Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_6 , маючи чітку структуру та ієрархію підпорядкованих йому бійців, у період приблизно з 23-25 лютого 2014 року до 20-х чисел березня 2014 року, знаходячись на території м. Севастополь, самовільно та незаконно, відповідно до розподіленої йому ролі, перебуваючи за місцем розташування вказаного блокпосту, здійснював контроль та координацію дій підлеглих бійців НЗФ «Самооборона Севастополя», які проходили службу на вказаному блокпосту, організовував матеріально-технічне забезпечення зазначеного блокпосту, яке полягало в отриманні підлеглими бійцями засобів зв'язку (рацій), засобів екіпірування та продуктів харчування, крім цього, шляхом погроз і застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, здійснював контрольно-пропускний режим, перевірку документів громадян, обшукував транспортні засоби, які рухались у напрямку м. Севастополь, та спільно з іншими бійцями фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу рф.
Дії ОСОБА_6 у вказаний період часу носили тривалий характер та виразились в активній участі та керівництві одним зі структурних підрозділів НЗФ «Самооборона Севастополя» під назвою «Орлівський міст». При цьому, ОСОБА_6 усвідомлював, що вказане незаконне збройне формування, де він займав «посаду командира блокпосту «Орлівський міст», діє на території України незаконно та що його учасники застосовують зброю, чинять опір представникам влади з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, що призвело до порушення нормальної роботи транспорту, підприємств, установ та організацій, загострення міжнаціональних відносин та ускладнення відносин між державами, а також подальшої окупації території півострова Крим.
Вказані дії, спільно із діями інших загонів, що діяли у складі НЗФ «Самооборона Севастополя» сприяли тому, що 27 лютого 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, під тиском проросійських політичних сил, які представляла політична партія «Руська Єдність», та з врахуванням того, що депутати до приміщення Верховної Ради Автономної Республіки Крим були доставлені силою загонами самооборони, та наявністю у приміщенні будівлі парламенту озброєних військових, прийняла рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.
Дії ОСОБА_6 у вказаний період часу носили тривалий характер та виразились у тривалій активній участі у діяльності НЗФ «Самооборона Севастополя».
У подальшому, ОСОБА_6 за вище вказану діяльність у НЗФ «Самооборона Севастополя» нагороджений відзнакою окупаційної влади російської федерації, а саме - медаллю «В ознаменование 10-летия возвращения Севастополя в Россию».
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється в участі у діяльності не передбаченого законом збройного формування, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України.
Крім цього, встановлено, що знаходячись на території м. Севастополя, приблизно з 23-25 лютого 2014 року, точний час досудовим розслідуванням на даний час не встановлено, громадянин України ОСОБА_6 , маючи на меті зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та його включення до складу території рф, займаючи «посаду командира блокпосту «Орлівський міст», розташованого при в'їзді в с. Орлівка, Бахчисарайський район, Автономна Республіка Крим (до 07.09.2023 - с. Орлівка Нахімовського району м. Севастополя), який входив до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», організовував та координував дії підконтрольних йому осіб, які здійснювали цілодобове чергування на вказаному блокпості та відслідковували українських військових та українських активістів на Кримському півострові та передавали отриману інформацію органам окупаційної влади та російській владі, координуючи таким чином незаконну діяльність учасників НЗФ «Самооборона Севастополя». При цьому він розумів, що основним завданням новоствореної організації буде допомога проросійським політичним партіям, що діють на території м. Севастополя, а також військовим іноземної держави, яка вчинила акт збройної агресії проти України у допомозі блокувати та захоплювати критичні інфраструктурні, адміністративні та військові об'єкти.
Таким чином, ОСОБА_6 , усвідомлював, що діяльність вказаної організації спрямована на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
При цьому, ОСОБА_6 приймав активну участь у зазначеному незаконному збройному формуванні, яке повністю відповідало спільним «проросійськи» налаштованим планам і цілям цього формування, а також методам їх досягнення, мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєння вогнепальною зброєю, придатною для використання. Вказане формування дислокувались у районах міста Севастополя та мало загальну координацію керівництва.
Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_6 , являючись активним учасником так званої «Кримської весни», маючи чітку структуру та ієрархію підпорядкованих йому бійців, у період приблизно з кінця лютого до 20-х чисел березня 2014 року, знаходячись на території м. Севастополь, приймав активну участь в організації та координації дії підконтрольних йому осіб, які здійснювали цілодобове чергування на блокпосту «Орлівський міст», виконували завдання збройних сил російської федерації, зокрема депортації населення АР Крим та м. Севастополя, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України шляхом незаконної перевірки транспортних засобів, що рухаються дорогами Кримського півострова та в'їжджають/виїжджають з/до території материкової частини України, забезпечення блокування шляхів, фізично затримували українських активістів на окупованій території, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу рф.
Вказані дії спільно із діями інших загонів, що діяли у складі НЗФ «Самооборона Севастополя», сприяли тому, що 27 лютого 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, під тиском проросійських політичних сил, які представляла політична партія «Руська Єдність», та з врахуванням того, що депутати до приміщення Верховної Ради Автономної Республіки Крим були доставлені силою загонами самооборони, та наявністю у приміщенні будівлі парламенту озброєних військових, прийняла рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.
Дії ОСОБА_6 у вказаний період часу носили тривалий характер та виразились у тривалій активній участі у діяльності НЗФ «Самооборона Севастополя», у складі якої, останній, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими учасниками НЗФ «Самооборона Севастополя», з метою окупації та подальшої анексії російською федерацією частини території України - Автономної Республіки Крим, вчинив вищевказані протиправні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
У подальшому, ОСОБА_6 за вище вказану діяльність у НЗФ «Самооборона Севастополя» нагороджений відзнакою окупаційної влади російської федерації, а саме - медаллю «В ознаменование 10-летия возвращения Севастополя в Россию».
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється в умисних діях, що мали на меті зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України (в редакції Закону № 2341-ІII станом на 02.02.2014).
Крім цього, встановлено, що знаходячись на території м. Севастополя, приблизно 23-25 лютого 2014 року, точний час досудовим розслідуванням на даний час не встановлено, ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що протиправна діяльність окупаційних органів російської федерації спрямована на окупацію та анексію частини території України - Автономної Республіки Крим, бажаючи настання таких наслідків, в порушення свого конституційного обов'язку захищати Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України, неухильно додержуватися Конституції України та законів України, розуміючи, що між Україною та російською федерацією триває міжнародний збройний конфлікт, з метою надання допомоги представникам російської федерації у підривній діяльності проти України, у тому числі в діяльності, спрямованій на від'єднання міста Севастополя від території України та його включення до складу території рф, займаючи керівну посаду командира блокпосту «Орлівський міст», розташованого при в'їзді в с. Орлівка, Бахчисарайський район, Автономна Республік Крим (до 07.09.2023 - с. Орлівка, Нахімовський район, м. Севастополь), який входив до складу НЗФ «Самооборона Севастополя», організовував та координував дії підконтрольних йому осіб, які здійснювали цілодобове чергування на вказаному блокпосту та відслідковували українських військових та українських активістів на Кримському півострові, передавали отриману інформацію органам окупаційної влади та російській владі, координуючи таким чином незаконну діяльність учасників НЗФ «Самооборона Севастополя». При цьому він розумів, що основним завданням новоствореної організації буде допомога проросійським політичним партіям, що діють на території м. Севастополя, а також військовим іноземної держави, яка вчинила акт збройної агресії проти України у допомозі блокувати та захоплювати критичні інфраструктурні, адміністративні та військові об'єкти.
При цьому, ОСОБА_6 приймав активну участь у зазначеному незаконному збройному формуванні, яке повністю відповідало спільним «проросійськи» налаштованим планам і цілям цього формування, а також методам їх досягнення, мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєння вогнепальною зброєю, придатною для використання. Вказане формування дислокувались у районах міста Севастополя та мало загальну координацію керівництва.
Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_6 , являючись активним учасником так званої «Кримської весни», маючи чітку структуру та ієрархію підпорядкованих йому бійців, у період приблизно з кінця лютого до 20-х чисел березня 2014 року, знаходячись на території м. Севастополь, приймав активну участь в організації та координації дії підконтрольних йому осіб, які здійснювали цілодобове чергування на блокпосту «Орлівський міст», виконували завдання збройних сил російської федерації, зокрема депортації населення АР Крим та м. Севастополя, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України шляхом незаконної перевірки транспортних засобів, що рухаються дорогами Кримського півострова та в'їжджають/виїжджають з/до території материкової частини України, забезпечення блокування шляхів, фізично затримували українських активістів на окупованій території, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу рф.
Вказані дії спільно із діями інших загонів, що діяли у складі НЗФ «Самооборона Севастополя», сприяли тому, що 27 лютого 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, під тиском проросійських політичних сил, які представляла політична партія «Руська Єдність», та з врахуванням того, що депутати до приміщення Верховної Ради Автономної Республіки Крим були доставлені силою загонами самооборони, та наявністю у приміщенні будівлі парламенту озброєних військових, прийняла рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.
Дії ОСОБА_6 у вказаний період часу носили тривалий характер та виразились у тривалій активній участі у діяльності НЗФ «Самооборона Севастополя».
У подальшому, ОСОБА_6 за вище вказану діяльність у НЗФ «Самооборона Севастополя» нагороджений відзнакою органу окупаційної влади, а саме - медаллю «В ознаменование 10-летия возвращения Севастополя в Россию».
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні державної зради, тобто діянні, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 2341-ІII станом на 02.02.2014).
За наявності достатніх доказів 12.09.2019 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомлено про підозру у учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України.
17.09.2019 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук.
Крім того, постановою слідчого СУ ГУНП в АР Крим та м. Севастополі від 23.10.2023 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у міжнародний розшук.
На виконання вимог ч. 8 ст. 135 КПК України, у зв'язку з наявністю достатніх підстав вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території, здійснено виклик ОСОБА_6 на 25.10.2023, 26.10.2023 та 27.10.2023 шляхом публікації оголошення в газеті «Урядовий кур'єр» за № 211 (7609) від 20.10.2023, яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження у 2023 році та розміщення повісток про виклик на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Однак, 25.10.2023, 26.10.2023, 27.10.2023 підозрюваний ОСОБА_6 до органу досудового розслідування та прокуратури не з'явився, поважних причин неприбуття не повідомив.
В подальшому, за наявності достатніх доказів 17.04.2025 згідно з приписами ч. 1 ст. 278, ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянину України, уродженцю м. Севастополя, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України.
Підозра ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України, обґрунтовується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме:
- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_13 , згідно якого свідок повідомив, що на початку березня 2014 року він бачив гр. ОСОБА_6 на незаконно спорудженому блокпості в районі Орлівського моста у м. Севастополі, де ОСОБА_6 перебував разом з іншими чоловіками у камуфляжній формі. На формі останнього свідок бачив прапор рф, георгіївську стрічку та поясну кобуру з пістолетом. На блокпосту ОСОБА_6 наказав свідку вийти з автомобіля та перевірив документи, після чого дозволив проїхати далі. Чоловіки, які перебували на вказаному блокпосту, перевіряли в людей документи та розпитували їх про ставлення до майбутнього референдуму;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, згідно якого свідок ОСОБА_13 впізнав ОСОБА_6 як особу, яка на початку березня 2014 року зупинила його на блокпості біля Орлівського мосту у м. Севастополі;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 , згідно якого свідок повідомив, що наприкінці лютого 2014 року він декілька разів перетинав так званий блокпост «Орлівський міст», який був розташований при виїзді з м. Севастополь у бік населеного пункту Орлівка, де бачив значну кількість невідомих чоловіків у камуфляжній формі. Під час перетину зазначеного блокпоста свідка та водія, разом з яким він перетинав блокпост, зупинили та змусили вийти з автомобіля, після чого перевірили документи, наказали викласти все з кишень та обшукали. При цьому, зазначені чоловіки поводили себе агресивно, на українську мову реагували погрозами та погрожували за підтримку української влади. У одного з чоловіків, який зупиняв автомобілі, свідок бачив пістолет. Серед вказаних осіб свідок побачив чоловіка, якій відрізнявся від інших. Він перебував у камуфляжній формі, однак мав іншу ходу та командирським тоном надавав вказівки іншим. На ньому була зимова куртка, а поверх неї бронежилет. На блокпосту було розміщено прапори російської федерації, декілька саморобних знарядь по типу бейсбольних бит та декілька рушниць. В подальшому, свідок побачив у мережі інтернет відеосюжет, на якому впізнав ОСОБА_6 як командира блокпосту «Орлівській міст»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_15 , згідно якого свідок повідомив, що знайомий з гр. ОСОБА_6 , який у 2014 році вступив до незаконного збройного формування «Самооборона Севастополя». Свідку відомо, що у складі зазначеного НЗФ ОСОБА_6 в якості командира блокпосту «Орлівський міст» поблизу м. Севастополя керував діями інших учасників НЗФ, перевіряв транспортні засоби, затримував українських активістів та схиляв місцевих чоловіків до вступу у склад НЗФ;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, згідно якого свідок ОСОБА_15 впізнав ОСОБА_6 як командира одного з блокпостів у складі НЗФ «Самооборона Севастополя»;
- протоколом огляду від 07.09.2023, відповідно до якого у відкритому доступі за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 на сайті «Миротворець» виявлено відомості про ОСОБА_6 як учасника НЗФ «Самооборона Севастополя» та «командира Орлівського блокпоста», який приймав участь у спецоперації по захопленню АР Крим, та проведенні так званого «референдуму»;
- протоколом огляду від 04.03.2024, відповідно до якого у відкритому доступі за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 виявлено відеосюжет під назвою «Крым 07 03 Блокпост на Орловском мосту Блокпосты в Крыму» від 08.03.2014, у якому чоловік, схожий на гр. ОСОБА_6 в якості «командира Орлівського блокпоста» надає коментар про створення та діяльність зазначеного блокпосту, а також висловлює своє бажання про призначення «народним мером» Чалим командира всіх блокпостів. У відеосюжеті наявні кадри з прапором російської федерації, зображено значну кількість чоловіків у камуфляжному одязі, що здійснюють перевірку документів у громадян, зупинку, обшук та пропуск автомобілів;
- протоколом огляду від 23.05.2024, відповідно до якого у відкритому доступі за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 виявлено відеозапис із назвою «Русская весна. Эфир от 17.02.2015 ( ОСОБА_6 )», у якому чоловік, схожий на гр. ОСОБА_6 , зазначений як «командир Орлівського блокпосту» надає коментар про організацію та діяльність вказаного блокпоста;
- протоколом огляду від 24.05.2024, відповідно до якого у відкритому доступі за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 виявлено відеозапис із назвою: «Под Севастополем установили блок-посты (расширенная версия)» із датою публікації - 07.03.2014, у якому чоловік, схожий на гр. ОСОБА_6 , та зазначений у сюжеті як «командир Орловського блокпоста», надає коментар про організацію та діяльність вказаного блокпоста;
- висновком судово-портретної експертизи № СЕ-19-111-24/14240-ФП від 03.06.2024, відповідно до якого у відеофайлі «КРЫМ 07 03 БЛОКПОСТ НА ОРЛОВСКОМ МОСТУ БЛОКПОСТЫ В КРЫМУ.mp4» у проміжку часу з 00:02:01 по 00:02:50, з 00:04:15 по 00:04:30, 00:06:09 по 00:06:57 та у наданому в якості порівняльного зразку гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , копії особової картки ДМС України на ім'я ОСОБА_6 зображена одна й та ж сама особа;
- висновком судово-портретної експертизи №СЕ-19-24/40243-ФП від 14.08.2024, відповідно до якого зображення особи чоловічої статі у відеофайлі «РУССКАЯ ВЕСНА. Эфир от 17.02.2015 (ОСОБА_6).mp4» у проміжку часу з 00:00:30 по 00:01:35 та зображення особи у файлі « ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 », належить одній особі;
- іншими доказами в своїй сукупності.
Оскільки місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 невідоме, однак є підстави вважати, що він може знаходитись на тимчасово окупованій території АР Крим та проживає за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 , повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру вручено у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
На виконання вимог ч. 8 ст. 135 КПК України, у зв'язку з наявністю достатніх даних вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території, з метою вручення повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру, здійснено виклик ОСОБА_6 на 15.04.2025, 16.04.2025 та 17.04.2025 шляхом публікації оголошення в газеті «Урядовий кур'єр» за № 75 (8000) від 11.04.2025, яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження у 2025 році та розміщення повісток про виклик і тексту повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Однак, 15.04.2025, 16.04.2025 та 17.04.2025 підозрюваний ОСОБА_6 до органу досудового розслідування та прокуратури не з'явився, поважних причин неприбуття не повідомив.
Таким чином, згідно з вимогами ч. 1 ст. 42, абз. 2 ч. 8 ст. 135 КПК України, ОСОБА_6 вважається таким, що належним чином повідомлений про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру за ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України.
Крім цього, з матеріалів оперативних підрозділів, підготовлених на виконання доручень в порядку ст. 40 України, вбачається, що ОСОБА_6 з метою ухилення від кримінальної відповідальності переховується на тимчасово окупованій території у м. Севастополь.
Враховуючи, що ОСОБА_6 на вказані виклики не прибув, причини неявки не повідомив, що згідно вимог ч. 5 ст. 139 КПК України, вважається ухиленням від явки, наявні підстави для здійснення спеціального досудового розслідування.
Крім того, ухвалою Київського апеляційного суду від 11 січня 2024 року (справа № 752/22676/23) стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України, обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України.
Враховуючи, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України, умисно та безпідставно не з'являється на виклики слідчого, прокурора, переховується від органів слідства та прокуратури, перебуває на тимчасово окупованій території України - у м. Севастополі, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виконання завдань кримінального судочинства, орган досудового розслідування вважає, що для притягнення зазначеного підозрюваного до кримінальної відповідальності, необхідно провести спеціальне досудове розслідування (in absentia) у відповідності до положень глави 24-1 КПК України
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, просив його задовольнити. Зазначив, що підозра є обґрунтованою та вручена у встановленому порядку. Підозрюваний оголошений в розшук. У зв'язку із викладеним, на думку прокурора, існують підстави для здійснення процедури спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_6 .
Захисник - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні поклався на розсуд суду.
Заслухавши пояснення прокурора, захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного Управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.09.2019 року за № 12019010000000134 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст.2 КПК України).
Згідно положень ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, 116, 118, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
З матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України, відносно яких законодавцем передбачена можливість здійснення спеціального досудового розслідування.
У зв'язку із невстановленням місця перебування ОСОБА_6 , що позбавило орган досудового розслідування можливості вручити йому письмове повідомлення про підозру від 12.09.2019 року та повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру від 07.04.2025 року у день його складення, зазначені повідомлення, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278 та ст.ст. 111, 135 КПК України, направлено у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Частиною 2 ст. 297-4 КПК України встановлено, що під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Як вбачається із матеріалів клопотання обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 підозри підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами.
Слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Не вирішуючи питання щодо доведеності вини та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому злочинів.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно відомостей оперативного підрозділу ОСОБА_6 наразі знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , державний кордон України за останні 5 років не перетинав.
Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановити місцезнаходження підозрюваного не вдалося.
17.09.2019 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук.
Постановою слідчого СУ ГУНП в АР Крим та м. Севастополі від 23.10.2023 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у міжнародний розшук.
Положеннями статті 297-4 КПК України законодавець встановив обов'язок слідчого, прокурора довести, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
На підтвердження умислу підозрюваного, спрямованого на переховування від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, згідно доводів, наведених у клопотанні, свідчить той факт, що ОСОБА_6 згідно відомостей оперативного підрозділу наразі знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , державний кордон України за останні 5 років не перетинав.
Наведені обставини дають достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 умисно ухиляється від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності, що є передумовою для здійснення в кримінальному провадженні № 12019010000000134 від 17.09.2019, відносно нього спеціального досудового розслідування у відповідності до положень глави 24-1 КПК України.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України, він умисно ухиляється від явки на виклики слідчого, переховується від органів слідства та суду на непідконтрольній органам державної влади України території з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у міжнародний розшук, з метою виконання завдань кримінального судочинства, слідчий суддя визнав за необхідне надати дозвіл на здійснення стосовно підозрюваного ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування.
Керуючись ст. ст. 9, 22, 42, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.09.2019 року за № 12019010000000134 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань і опублікувати в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Роз'яснити, що повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.
Якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з'явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1