Рішення від 26.06.2025 по справі 400/4926/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 р. справа № 400/4926/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення на підставі довідки № 9/1/2725 від 13.02.25 р., виготовленої згідно з рішенням суду № 400/10364/24 від 18.12.24 р., з урахуванням премії в розмірі 780% посадового окладу, встановленої рішенням Міністра оборони України від 16.01.24 р. № 183/уд, станом на 01.01.24 р.;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.24 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.92 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.17 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки № 9/1/2725 від 13.02.25 р., виготовленої згідно з рішенням суду № 400/10364/24 від 18.12.24 р., з урахуванням премії в розмірі 780% посадового окладу, встановленої рішенням Міністра оборони України від 16.01.24 р. № 183/уд, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.24 р. пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 7 990 грн., оклад за військовим званням - 2 300 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 5 145 грн., надбавка за особливості проходження служби 100% - 15 435 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 1 198,50 грн., надбавка за кваліфікацію 7% - 559,30 грн. та премія 780% - 62 322 грн.).

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). При складанні довідки № 9/1/2725 від 13.02.25 р. про розмір грошового забезпечення позивача на виконання рішення суду від 18.12.24 р. у справі № 400/10364/24, відповідач визначив розмір премії на рівні 650% грошового забезпечення. Позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 з вимогою надати до ГУ ПФУ в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розмір премії 780% посадового окладу згідно з пп. 1 п. 4 Додатку 2 рішення Міністра оборони України від 16.01.24 р. № 183/уд, встановленого станом на 01.01.24 р., для проведення з 01.02.24 р. перерахунку основного розміру пенсії. Відповідач відмовив у видачі довідки із зазначенням відомостей про розмір премії 780% посадового окладу.

Відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що відповідно до матеріалів особово-пенсійної справи ЮН-32564, ОСОБА_1 звільнено з військової служби у 1992 році з посади "штурман корабля авіаційного загону літаків НОМЕР_1 окремої авіаційної ескадрильї НОМЕР_2 Центру бойового застосування та перенавчання льотного складу морської авіації ім. Є.М. Преображенського" (далі - 33 Центр). На теперішній час 33 Центр (дійсне найменування в/ч НОМЕР_3 ) є факультетом перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу Харківського національного університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба, тобто є факультетом військового навчального закладу. Відповідно до доручення Міністра оборони України № 183/уд від 16.02.24 р. (пункт 4 додатку 2) військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, допущені до виконання польотів наказами відповідних командирів та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів, виплачувати щомісячну премію в розмірі: 1) 780% посадового окладу - військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин (крім органів військового управління, військових навчальних закладів та наукових установ); 2) 650% посадового окладу - іншим військовослужбовцям льотного складу. З огляду на зазначене, позивач як військовослужбовець льотного складу військового навчального закладу не набув права на отримання премії у розмірі 780% посадового окладу.

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою від 23.06.25 р. суд відмовив у задоволенні заяви ІНФОРМАЦІЯ_1 про закриття провадження у справі.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач проходив військову службу та отримує пенсію за вислугу років.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.12.24 р. у справі № 400/10364/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.24 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.17 р. та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, станом на 01.01.24 р. відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.17 р. № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.24 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.17 р., для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.24 р.

На виконання рішення суду відповідачем видано довідку про розмір грошового забезпечення № 9/1/2725 від 13.02.25 р., в якій зокрема, вказано премію в розмірі 650%.

Загальний розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії склав 84 562,80 грн.

Позивач не погоджуючись з розміром премії, звернувся з даним позовом до суду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з пунктом 2 статті 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону № 2011).

Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262 встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов, порядку, розмірів перерахунку пенсій.

30.08.17 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.18 р. № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, пунктом 1 якої встановив перерахувати з 1 січня 2018 р. пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 р. № 45 (далі Порядок № 45).

Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються:

- посадовий оклад;

- підвищення посадового окладу;

- оклад за військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за вислугу років;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень;

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;

- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання;

- надбавка за спортивні звання;

- премія.

Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.24 р. у справі № 380/19324/23 зазначила наступне.

Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.

При цьому, Велика Палата Верховного Суду врахувала, що у пункті 2.1 Рішення від 26.12.11 р. № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно із частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

У Рішенні від 02.03.99 р. № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.08 р. № 45 затвердив Порядок № 45.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру премії належить указувати її середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, з метою правильного вирішення справи та з урахуванням висновків Верховного Суду, під час судового розгляду необхідно встановити:

- посаду, з якої звільнено військовослужбовця (або прирівняна посада до тієї, яку обіймав військовослужбовець на час призначення пенсії);

- відомості про розмір конкретного відсоткового значення премії, яка була виплачені за його посадою (або за прирівняною);

- час (місяць), з якого пенсіонер має право на перерахунок пенсії в тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 № 72 від 19.03.92 р. майора ОСОБА_1 звільнено з посади штурмана корабля авіаційного загону (літаків Іл-62м, Ту-154) військової частини № НОМЕР_4 .

Відповідач стверджує, що позивач, як військовослужбовець льотного складу військового навчального закладу не набув права на отримання премії у розмірі 780% посадового окладу, оскільки ОСОБА_1 звільнено з військової служби у 1992 році з посади "штурман корабля авіаційного загону літаків НОМЕР_1 окремої авіаційної ескадрильї НОМЕР_2 Центру бойового застосування та перенавчання льотного складу морської авіації ім. Є.М. Преображенського". На теперішній час 33 Центр (дійсне найменування в/ч НОМЕР_3 ) є факультетом перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу Харківського національного університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба, тобто є факультетом військового навчального закладу.

Як вже зазначав суд, згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 № 72 від 19.03.92 р. майора ОСОБА_1 звільнено з посади штурмана корабля авіаційного загону (літаків Іл-62м, Ту-154) військової частини № НОМЕР_4 .

25.03.25 р. позивачем подано запит до ІНФОРМАЦІЯ_4 про те, з якого року (періоду) ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_3 ) і частини які йому підпорядковувалися, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_4 ), увійшли до складу і були підпорядковані Харківському національному університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба та набули статусу вищого навчального закладу.

Згідно довідки Харківського національного університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба від 01.04.25 р. відповідно до вимог директиви Міністра оборони України від 29.12.06 р. № 322/1/016 військову частину НОМЕР_3 30.04.07 р. підпорядковано начальнику Харківського університету Повітряних Сил.

07.12.08 р. на підставі директиви Міністра оборони України від 29.11.08 р. № 322/1/015 військову частину НОМЕР_3 підпорядковано командувачу Повітряних Сил Збройних Сил України.

02.09.17 р. на підставі директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 30.06.17 р. військову частину НОМЕР_3 підпорядковано начальнику Харківського національного університету Повітряних Сил.

31.08.18 р. на підставі директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 04.05.18 р. військову частину НОМЕР_3 переформовано у факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу Харківського національного університету Повітряних Сил.

В періоди підпорядкування начальнику ХНУПС (ХУПС) військової частини НОМЕР_3 , до її складу військові частини НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ) не входили.

Таким чином, відповідачем не доведено, що військова частина НОМЕР_4 , з якої позивача було звільнено, входила до складу військового навчального закладу, оскільки відсутні докази, що військова частина НОМЕР_4 в результаті реорганізації стала Факультетом перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу Харківського національного університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба.

До того ж, відповідно до відповіді військової частини НОМЕР_6 від 26.09.24 р. на запит позивача 23.09.24 р. щодо розміру премії, який виплачується за посадою штурмана корабля авіаційного загону транспортної авіаційної ескадрильї НОМЕР_7 бригади транспортної авіації м. Бориспіль зазначено, що розмір премії за посадою штурмана корабля авіаційного загону транспортної авіаційної ескадрильї НОМЕР_7 бригади транспортної авіації м. Бориспіль становить 780% (для розрахунку визначено військове звання "майор" з вислугою 38 років та 3 формою допуску до таємності).

Дослідивши надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати рішення Міністра оборони України № 183/уд, яким встановлено з 01.01.24 р. військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають допуск до виконання польотів та в минулому році виконували польоти за планами льотної підготовки у складі екіпажу літаків, вертольотів, виплачувати:

- надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- щомісячну премію в розмірі:

1) 780% посадового окладу - військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин (крім органів військового управління, військових навчальних закладів та наукових установ);

2) 650% посадового окладу - іншим військовослужбовцям льотного складу.

Саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Також слід зазначити, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Як встановлено судом згідно ст. 5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звання ОСОБА_1 "майор" відноситься до старшого офіцерського складу.

Таким чином, з урахуванням приписів нормативно-правових актів, що регулюють дані правовідносини та висновків постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.24 р. у справі № 380/19324/23, розмір премії мав бути визначений у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.24 р. у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію (штурман корабля авіаційного загону (літаків Іл-62м, Ту-154) військової частини НОМЕР_4 ), тобто премія - 780% посадового окладу.

Відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідки від 13.02.25 р. № 9/1/2725 станом на 01.01.24 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у цій довідці відсоткового розміру премії (650%).

Суд, використовуючи повноваження передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом:

- визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення в довідці від 13.02.25 р. № 9/1/2725 станом на 01.01.24 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.12.24 р. у справі № 400/10364/24, розміру премії 650%;

- зобов'язання відповідача виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.24 р. для перерахунку пенсії з 01.02.24 р., в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.17 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.18 р. № 260, вказати складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 7 990 грн.; оклад за військовим званням - 2 300 грн.; надбавка за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 5 145 грн.; надбавка за особливості проходження служби (100% посадового окладу (з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років 50%) - 15 435 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу) - 1 198,50 грн.; надбавка за кваліфікацію (7% посадового окладу) - 559,30 грн.; премія - 780% від посадового окладу.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати у справі відсутні

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 242-246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) щодо зменшення в довідці від 13.02.25 р. № 9/1/2725 станом на 01.01.24 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.12.24 р. у справі № 400/10364/24, розміру премії 650%.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 ) станом на 01.01.24 р. для перерахунку пенсії з 01.02.24 р., в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.17 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.18 р. № 260, вказати складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 7 990 грн.; оклад за військовим званням - 2 300 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 5 145 грн.; надбавка за особливості проходження служби (100%) - 15 435 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 1 198,50 грн.; надбавка за кваліфікацію (7%) - 559,30 грн.; премія - 780% від посадового окладу.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз