Рішення від 26.06.2025 по справі 400/3702/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 р. № 400/3702/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, 25009

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; скасування рішення від 11.03.2025 № 142850007988,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в призначенні пенсії за віком від 11.03.2025 № 142850007988;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу роботи період з 09.11.2009 до 31.12.2010, з 01.02.2011 до 31.12.2011, з 05.01.2012 до 06.06.2012, з 09.08.2012 до 29.04.2013, 05.05.2014 до 31.07.2015, з 01.07.2022 до 31.10.2023, з 01.07.2024 до 28.02.2025, врахувавши довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, видану КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" від 28.03.2025 № 3 та довідку КП Первомайської міської ради "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства" від 31.03.2025 № 15 та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком від 04.03.2025.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням ПФУ в в Кіровоградській області прийнято рiшення про вiдмову йому в призначеннi пенсiї за віком вiд 11.03.2025 у зв'язку з відсутністю страхового стажу. Не зараховано до стажу перiод роботи у КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал", КП Первомайської міської ради "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства", оскільки відсутні дані про сплату страхових внесків.

Ухвалою від 18.04.2025 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Миколаївській області позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. В письмовому відзиві зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято рішення № 142850007988 про відмову в призначенні пенсії за віком у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 32 роки. До страхового стажу не були враховані наступні періоди з 09.11.2009 по 31.12.2010, з 01.02.2011 по 31.12.2011, з 05.01.2012 по 06.06.2012, з 09.08.2012 по 29.04.2013, з 05.05.2014 по 31.07.2015, з 01.11.2018 по 30.11.2018, з 01.07.2022 по 31.10.2023 та з 01.07.2024 по 28.02.2025, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Кіровоградській області надіслав відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що до страхового стажу не враховано періоди з 09.11.2009 по 31.12.2010, з 01.02.2011 по 31.12.2011, з 05.01.2012 по 06.06.2012, з 09.08.2012 по 29.04.2013, з 05.05.2014 по 31.07.2015, з 01.11.2018 по 30.11.2018, з 01.07.2022 по 31.10.2023 та з 01.07.2024 по 28.02.2025, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків (довідка Форми - Ок 5 міститься в матеріалах судової справи). Відповідно до вимог Закону №1058, за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, до страхового стажу зараховуються лише ті періоди, протягом яких сплачувалися страхові внески, і в розмірах пропорційно сплаченим внескам. Отже, право на призначення пенсії відповідно до статті 26 Закону № 1058, з урахуванням наявних документів, позивач набуде після досягнення 63-річного віку, тобто з 11.02.2028.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

04.03.2025 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління ПФУ у Миколаївській області.

Рішенням Головного управління ПФУ в Кіровоградській області від 11.03.2025 № 142850007988 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Страховий стаж позивача становить 29 років 10 місяців 07 днів.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Частиною 1 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у ч. 10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Згідно з матеріалами справи, до страхового стажу позивача не зараховано перiоди з 09.11.2009 по 31.12.2010, з 01.02.2011 по 31.12.2011, з 05.01.2012 по 06.06.2012, з 09.08.2012 по 29.04.2013, з 05.05.2014 по 31.07.2015, з 01.11.2018 по 30.11.2018, з 01.07.2022 по 31.10.2023 та з 01.07.2024 по 28.02.2025, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків.

Судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 містяться записи про його роботу у Первомайському гранитно-щебеневому кар'єрі на різних посадах (№ 11-18) з 09.11.2009 по 24.02.2016. З 19.12.2020 до 31.10.2023 працював на посаді машиніста насосних установок у КП "Первомайськводоканал" (№ 19, 20). З 01.11.2023 працює на посаді машиніста насосних установок у КП "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства".

Отже, записами у трудовій книжці позивача підтверджуються періоди його роботи у спірні періоди.

Внаслідок невиконання Первомайським гранитно-щебеневим кар'єром, КП "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства", КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаних підприємствах з 09.11.2009 по 31.12.2010, з 01.02.2011 по 31.12.2011, з 05.01.2012 по 06.06.2012, з 09.08.2012 по 29.04.2013, з 05.05.2014 по 31.07.2015, з 01.07.2022 по 31.10.2023 та з 01.07.2024 по 28.02.2025, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що несплата Первомайським гранитно-щебеневим кар'єром, КП "Первомайське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" та КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 по справі № 490/12392/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачі не довели правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги, суд використовує повноваження, передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України та самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Судові витрати стягнути з відповідачів пропорційно частині задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, 25009, код ЄДРПОУ 20632802 ) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 від 11.03.2025 № 142850007988.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) період трудової діяльності з 09.11.2009 до 31.12.2010, з 01.02.2011 до 31.12.2011, з 05.01.2012 до 06.06.2012, з 09.08.2012 до 29.04.2013, 05.05.2014 до 31.07.2015, з 01.07.2022 до 31.10.2023, з 01.07.2024 до 28.02.2025 згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 04.03.2025, з урахуванням висновків суду.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн шістдесят коп) гривень.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн шістдесят коп) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 26.06.2025.

Суддя Н.О. Бульба