справа № 380/10146/25
26 червня 2025 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження питання про залишення позовної заяви без руху після відкриття провадження у справі № 380/10146/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Львівській області, щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 в період з 26 лютого 2022 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні, премії, компенсації невикористаної щорічної основної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні, визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44;
- зобов'язати Управління Служби безпеки України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 26 лютого 2022 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної та додаткової відпустки, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії, компенсації невикористаної щорічної основної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні, визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44;
- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо відмови у видачі оновленої довідки щодо ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704;
- зобов'язати Управління Служби безпеки України у Львівській області видати на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку.
Ухвалою судді від 26 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 06 червня 2025 року у задоволенні заяви представника позивача про поновлення строку звернення до суду відмовлено; відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
23 червня 2025 року представник відповідача подала через систему «Електронний суд» клопотання від 20 червня 2025 року про залишення заяви без розгляду, яке мотивоване тим, що позивач ще з 15 січня 2025 року був поінформований про усі постійні складові його грошового забезпечення, їх розміри, а також про належні йому до виплати станом на день звільнення з військової служби розрахункові суми коштів. Водночас розрахунок із позивачем проведено відразу після його звільнення і вказана обставина не заперечується самим позивачем. Позивач як у поданій до суду позовній заяві, так і в заяві про поновлення строку не навів жодних обґрунтованих аргументів і доводів, як і не подав жодних належних доказів на підтвердження обставини того, які об'єктивні обставини перешкоджали йому починаючи з 15 січня 2025 року до 20 травня 2025 року звернутися до суду за захистом своїх порушених прав. Отже, позивач пропустив тримісячний строк звернення до суду з позовом у цій справі без поважних причин, наслідком чого є наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду. Просить суд застосувати до позовної заяви у справі № 380/10146/25 передбачені приписами статті 123 КАС України наслідки пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду і залишити позовну заяву в адміністративній справі № 380/10146/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії без розгляду.
Після відкриття провадження у справі суд встановив, що викладений в ухвалі від 06 червня 2025 року про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі висновок про те, що позивач не пропустив тримісячний строк звернення до суду з вимогами про перерахунок та виплату грошового забезпечення (інших його складових) за період з 19 липня 2022 року по 20 травня 2023 року, був передчасним з огляду на таке.
19 липня 2022 року набрав чинності Закон України від 01 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі - Закон № 2352-ІХ), яким внесено зміни до КЗпП України, зокрема частину другу статті 233 цього Кодексу викладено у такій редакції: «Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)».
Отже, починаючи з 19 липня 2022 року законодавець установив строк для звернення працівника з позовом до суду про виплату усіх сум, що належать йому при звільненні, який становить три місяці та обчислюється з дня одержання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 березня 2025 року у справі № 460/21394/23 дійшов висновку про те, що якщо наявні тривалі правові відносини, які виникли під час дії статті 233 КЗпП України, у редакції, що була чинною до 19 липня 2022 року, та були припинені на момент чинності дії статті 233 КЗпП України в редакції Закону № 2352-ІХ, то у такому разі правове регулювання здійснюється так: правовідносини за період до 19 липня 2022 року підлягають правовому регулюванню згідно з положенням статті 233 КЗпП України (у попередній редакції); у період з 19 липня 2022 року підлягають застосуванню норми статті 233 КЗпП України (у редакції Закону № 2352-ІХ).
Отже, спірний у цій справі період з 19 липня 2022 року по 20 травня 2023 року регулюється вже нині чинною редакцією статті 233 КЗпП України, яка передбачає тримісячний строк звернення до суду працівником з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Суд також підкреслює, що положення частини другої статті 233 КЗпП України (у редакції Закону № 2352-ІХ) не лише визначають строки реалізації права на судовий захист, а й визначають час, з якого починається перебіг такого строку, а саме з дня одержання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні. Звідси саме з подією отримання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні, законодавець пов'язує перебіг тримісячного строку для звернення з позовом до суду.
Водночас суд зауважує, що КЗпП України не визначає конкретної форми письмового повідомлення працівника про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Своєю чергою, у пункті 77 постанови від 21 березня 2025 року у справі № 460/21394/23 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду вказав, що початок перебігу тримісячного строку для подання адміністративного позову у частині вимог за період починаючи з 19 липня 2022 року належить обчислювати з моменту, коли позивач набув достовірної та документально підтвердженої інформації про обсяг і характер виплачених йому сум, що у вказаній справі відбулося у спосіб вручення грошового атестата (тобто письмового документа, у якому детально зазначено суми, нараховані та виплачені позивач при звільненні).
З матеріалів цієї справи слідує, що позивача виключено зі списків особового складу з 14 січня 2025 року згідно з витягом із наказу Управління Служби безпеки України у Львівській області від 14 січня 2025 року № 18-ОС/дск «По особовому складу».
Водночас 09 січня 2025 року позивач під особистий підпис ознайомився з повідомленням про нараховані та виплачені йому суми при звільненні, до яких включено: грошове забезпечення за січень 2025 року (в тому числі премія з 01 січня 2025 року по 15 січня 2025 року включно); грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022-2025 роки (127 днів); одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби (4% МГЗ за 34 місяці).
Крім того, 29 січня 2025 року позивач під особистий підпис ознайомився з грошовим атестатом, за змістом якого посадовий оклад позивача (за штатною посадою) становить 5220,00 грн; оклад за військовим званням - 1340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за особливості проходження служби - 100%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%; премія - 645%. Крім того, грошовий атестат позивача містить інформацію про виплачену одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 73619,52 грн, компенсацію за невикористані дні відпустки в розмірі 229158,80 грн.
Отже, початок перебігу тримісячного строку для подання адміністративного позову у частині вимог за період з 19 липня 2022 року по 20 травня 2023 року слід обчислювати з моменту, коли позивач набув достовірної та документально підтвердженої інформації про обсяг і характер виплачених йому сум, що у розглядуваній справі відбулося у спосіб вручення позивачу грошового атестата тобто письмового документа, у якому детально зазначено суми, нараховані та виплачені позивачу при звільненні.
Слід також наголосити, що визначення моменту вручення грошового атестата як початку перебігу строку у цій справі відповідає вимогам частини другої статті 233 КЗпП України та не суперечить принципу юридичної визначеності.
З урахуванням наведеного висновок, викладений в ухвалі від 06 червня 2025 року про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі, про те, що лист Управління Служби безпеки України у Львівській області від 15 квітня 2025 року № 62/21/Є-269/348-2025, наданий у відповідь на адвокатський запит представника позивача, до якого долучені, зокрема копія Особового рахунку позивача з інформацією про розмір його грошового забезпечення, а також Інформація щодо розмірів основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення та інших виплат за лютий 2022 року - грудень 2023 року з огляду на наявну в ньому інформацію та додані до нього докази може уважатися письмовим повідомленням позивача про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні у розумінні КЗпП України, з отриманням якого і пов'язується початок перебігу строку звернення до суду з вимогами, що стосуються перерахунку та виплати грошового забезпечення (інших його складових) за період з 19 липня 2022 року по 20 травня 2023 року, був передчасним.
Вказана вище подія (вручення грошового атестата позивачу) відбулася 29 січня 2025 року, а з цим позовом до суду позивач звернувся 20 травня 2025 року, тобто з пропуском тримісячного строку звернення.
Жодних поважних причин пропуску строку звернення з цим позовом до суду з вимогами, що стосуються періоду з 19 липня 2022 року по 20 травня 2023 року, позивач не навів, доказів на їх підтвердження не надав.
Згідно з частиною четвертою статті 123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
З огляду на вищенаведене позивачу необхідно подати до суду заяву про поновлення строку звернення з цим позовом до суду з вимогами, що стосуються періоду з 19 липня 2022 року по 20 травня 2023 року, із належним обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку та надати суду докази, які відповідні обставини підтверджують, у зв'язку з чим відповідно до частини 13 статті 171 КАС України позовну заяву належить залишити без руху після відкриття провадження у справі в частині зазначених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 248, 256, 294 КАС України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Особі, що звернулася із позовною заявою, встановити в п'ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки, у спосіб подання до суду:
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 19 липня 2022 року по 20 травня 2023 року.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини 15 статті 171 КАС України якщо позивач не усуне недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовну заяву буде залишено без розгляду в частині позовних вимог.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 26 червня 2025 року.
Суддя Клименко О.М.