Іменем України
26 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/4666/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» (87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул.Мартенівська, 16), в інтересах якого діє адвокат Сафронов Ю.І. до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, пр-т Перемоги, будинок 14) про визнання протиправною та скасування постанов,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» (далі-позивач або ТОВ «Фрахттранссервіс»), в інтересах якого діє адвокат Сафронов Ю.І. (далі - представник позивача), до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач або Укртрансбезпека), в якому представник позивача просить суд:
- визнати протиправними та скасувати постанови Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №283643 від 03.08.2021 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000грн;
- визнати протиправними та скасувати постанови Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №283836 від 19.10.2021 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 23.06.2021р. на а/д М-03 32 км працівниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку належного позивачу транспортного засобу марки МАСК д/н НОМЕР_1 (далі - транспортний засіб), під час якої встановлено перевищення вагових параметрів транспортного засобу.
За результатами рейдової перевірки працівниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було оформлено Акт від 23.06.2021р. за №254967, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення відповідальність за яке передбачена ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», перевезення небезпечного вантажу згідно ТТН з перевищенням вагових норм на 12,25% без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами, чим порушено п.22.5 Правил дорожнього руху України. При цьому в Акті не зазначено яким чином проводилося визначення маси транспортного засобу. На адвокатський запит про інші матеріали перевірки та можливо матеріали габаритно-вагового контролю, відповідач відповіді не надав.
03.08.2021р. Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки за результатами розгляду Акту №254967 від 23.06.2021 р. винесено Постанову №283643 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000,00 грн. (далі - Постанова №283643).
20.09.2021 р. в м. Маріуполь по вул. Камишова працівниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки КЕNWORTH д/н НОМЕР_2 , під час якої встановлено під час якої встановлено перевищення вагових параметрів транспортного засобу.
За результатами рейдової перевірки працівниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було оформлено Акт від 20.09.2021 р. за №284825, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, ТТН від 20.09.2021р. №4121861 з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України вагових та габаритних норм понад 20%. Загальна маса ТЗ 49,390т., у тому числі порушення відповідальність за яке передбачена ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», абз. 16 частини 1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу При цьому в Акті не зазначено яким чином проводилося визначення маси транспортного засобу. На адвокатський запит про інші матеріали перевірки та можливо матеріали габаритновагового контролю, відповідач відповіді не надав.
19.10.2021р. Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки за результатами розгляду Акту №284825 від 20.09.2021 р. винесено Постанову №283836 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн. (далі - Постанова №283836).
Представник позивача з вищезазначеними постановами позивача не погоджується, вважає оскаржувані постанови №283643 та №283836 протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
03.02.2022 представником позивача подано клопотання про витребування доказів по справі.
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року прийнято справу №640/4666/22 до провадження, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, в тому числі подачі іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів з тим самим предметом та з тих самих підстав, повідомити суду про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.
Зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Витребувано у Державної служби України з безпеки на транспорті:
- належним чином засвідчену копії акту перевірки, рейдової перевірки транспортного засобу ТОВ «Фрахттранссервіс» марки МАСК НОМЕР_1 , яка була проведена працівниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 23.06.2021 на а/д Т-2106 Краснокутськ-Ст.Мерсик М-03 32 км., документів, якими було оформлено результати габаритно-вагового контролю (первинні документи вагових приладів, довідки, акти, розрахунки тощо) та притягнуто ТОВ «Фрахттранссервіс» до відповідальності постановою Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки: №283643 від 03.08.2021 за актом №254967; рейдової перевірки транспортного засобу ТОВ «Фрахттранссервіс» марки КENWORTH НОМЕР_2 , яка була проведена працівниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 20.09.2021 в м. Маріуполь по вул. Камишова, документів, якими було оформлено результати габаритно-вагового контролю (первинні документи вагових приладів, довідки, акти, розрахунки тощо) та притягнуто ТОВ «Фрахттранссервіс» до відповідальності постановою Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки: №283836 від 19.10.2021 за актом №284825.
На виконання вищезазначеної ухвали суду від представника відповідача 27.02.2025 надано відзив та витребувані докази, в обґрунтування якого зазначено, що відповідно до пункту 3, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки МАСК, державний номерний знак НОМЕР_1 , з напівпричепом DROMECH, державний номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_1 .
На момент проведення перевірки було встановлено: - перевезення небезпечного вантажу згідно товарно-транспортної накладної № 1512 від 23.06.2021 з перевищенням габаритно-вагових норм на 12,25 %, чим порушено вимоги пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001.
У зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Укртрансбезпеки, було довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 050739 від 23.06.2021 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0023404 від 23.06.2021.
У зв'язку з виявленням вищезазначених порушень, виконуючи функції покладені на них державою, державними інспекторами було складено акт № 254967 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 23.06.2021, зі змістом якого водій був ознайомлений.
Відповідно до пункту 3, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки KENWORTH, державний номерний знак НОМЕР_4 , з напівпричепом GOLDHOFER, державний номерний знак НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_2 . На момент проведення перевірки було встановлено: - перевезення вантажу згідно товарно-транспортної накладної з перевищенням габаритно-вагових норм понад 20 %, чим порушено вимоги пункту 22.5 ПДР України.
На підставі пункту 6 Порядку № 422 та Порядку № 1007/1207, у зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Укртрансбезпеки, було довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0066601 від 20.09.2021 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0002721 від 20.09.2021.
У зв'язку з виявленням вищезазначених порушень, виконуючи функції покладені на них державою, державними інспекторами було складено акт № 284825 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.09.2021, зі змістом якого водій був ознайомлений.
Повідомленням № 53925/23-1/24-21 від 09.07.2021 Позивача було викликано для розгляду справи на 03.08.2021 з 9.30 до 13.00.
За результатами розгляду акту № 254967 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 23.06.2021 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 283643 від 03.08.2021.
Крім того, повідомленням № 81922/23/24-21 від 30.09.2021 Позивача було викликано для розгляду справи на 19.10.2021 з 9.30 до 13.00.
За результатами розгляду акту № 284825 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.09.2021 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 283836 від 19.10.2021.
На підставі зазначеного, вважає, що відповідачем правомірно винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 283643 від 03.08.2021 та № 283836 від 19.10.2021 за порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у відповідності до частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано у відношенні Позивача адміністративно-господарський штраф, а всі інші наведені у позовній заяві твердження є надуманими та спростовуються матеріалами справи, направлені лише на ухилення від встановленої законом відповідальності.
Дослідив матеріали справи, розглянув справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінив докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» (код ЄДРПОУ 20390931) зареєстровано в якості юридичної особи з 11.17.1994 Україна, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Мартенівська, будинок, 16); основний вид діяльності 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; керівник Котенджи Олександр В'ячеславович.
23.06.2021 на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та направлення на перевірку № 012090 від 22.06.2021, посадовими особами Укртрансбезпеки проводилась рейдова перевірка на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.
За результатами проведення перевірки вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом складено акт від 23.06.2021 № 254967 відповідно до якого за результатами проведеної перевірки виявлено порушення відповідальність за яке передбачена ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», перевезення небезпечного вантажу згідно ТТН з перевищенням вагових норм на 12,25% без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, чим порушено п.22.5 Правил дорожнього руху України, відповідальність за порушення передбачено абз.15ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Вищезазначений акт рейдової перевірки складений на місці перевірки у присутності водія. Після оформлення акту перевірки, наданий водієві для підписання та надання письмових пояснень чи зауважень до акту. Водій з актом ознайомився, про що свідчить особистий підпис. У поясненнях про причини порушення водій зазначив таке: Слов'янськ місце розгрузки вантажу.
На підставі виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, посадовими особами Укртрансбезпеки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 050739 від 23.06.2021 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0023404 від 23.06.2021.
23.06.2021 посадовими особами Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0023404 від 23.06.2021.
За результатами розгляду акту № 254967 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 23.06.2021 посадовими особами Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 283643 від 03.08.2021 в сумі 17 000,00 гривень за порушення абзацу 15 частини першої ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
20.09.2021 на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та направлення на перевірку № 014601 від (без дати) посадовими особами Укртрансбезпеки проводилась рейдова перевірка на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.
За результатами проведення перевірки вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом складено акт від 20.09.2021 № 284825, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, ТТН від 20.09.2021р. №4121861 з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України вагових та габаритних норм понад 20%. Загальна маса ТЗ 49,390т., у тому числі порушення відповідальність за яке передбачена ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», абз. 16 частини 1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Вищезазначений акт рейдової перевірки складений на місці перевірки у присутності водія. Після оформлення акту перевірки, наданий водієві для підписання та надання письмових пояснень чи зауважень до акту. Водій з актом ознайомився, про що свідчить особистий підпис. У поясненнях про причини порушення водій зазначив таке: на зворотній сторінці акту. На зворотній сторінці акту водієм зазначено, що його догнали працівники Укртрансбезпеки та зупинили у відсутності поліції, вимірювання провидили (не вруннте) вагового контролю. З протоколом не згоден.
На підставі виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, посадовими особами Укртрансбезпеки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0066601 від 20.09.2021 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0002721 від 20.09.2021.
20.09.2021 посадовими особами Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритного транспортного засобу відповідно до акту про порушення транспортним засобом встановлених обмежень габаритів, загальної маси та/або осьових навантажень № 0053851від 20.09.2021.
За результатами розгляду акту № 284825 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.0.2021 посадовими особами Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 283836 від 19.10.2021 в сумі 34 000,00 гривень за порушення абзацу 16 частини першої ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Не погодившись з вищезазначеними постановами, позивач - Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс», в інтересах якого діє адвокат Сафронов Ю.І. звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
У статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ), який регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (стаття 3 Закону № 2344-ІІІ).
Відповідно до частини 4 статті 6 Закону № 2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
На виконання вимог абзацу 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пунктами 1, 3 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.
Як зазначено у пункті 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На момент прийняття оскаржуваних постанов таким органом було Східне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки, утворений згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2021 № 1579-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті».
Відповідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт (стаття 1 Закону України «Про автомобільний транспорт»).
Процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1567 рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України (пункт 2 Порядку №1567).
Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснюється на підставі щотижневого графіка (пункт 12 Порядку №1567).
Приписами пункту 15 Порядку № 1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, поряд з іншим: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 20 Порядку №1567 виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Також пунктом 21 Порядку №1567 передбачено, що у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
За змістом пункту 22 Порядку №1567 у разі відмови водія від підписання акта рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.
Осьові навантаження щодо місцевих доріг визначені відповідно до підпункту (в) пункту 22.5 Правил Дорожнього руху, де максимально допустиме навантаження при відстані між осями від 1,3 м - 11,5 т.
Максимально допустима маса вантажних транспортних засобів для доріг місцевого значення згідно підпункту (б) пункту 22.5 Правил дорожнього руху України - 24 т.
Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами “б» та “в» цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні затверджений постановою КМУ Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі за текстом - Порядок № 879).
Згідно з підпунктом 6 пункту 2 Порядку №879, вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Пунктом 13 Порядку № 879 передбачено, що під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.
Крім того, за п. 20-3 цього Порядку, під час вимірювання габаритних параметрів, загальної маси, навантаження на одиночну вісь, здвоєні осі, строєні осі враховуються вимоги опису до свідоцтва про затвердження типу засобу вимірювання, інструкції з експлуатації відповідного вагового обладнання та обов'язкові метрологічні вимоги, визначені законодавством параметрами, правилами, нормами та нормативами.
Із аналізу наведених положень слідує, що зважування транспортних засобів здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, яке повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачою відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - засоби вимірювальної техніки), коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов'язаних з вимірюваннями закріплені у Технічному регламенті законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою КМ України від 13.01.2016 № 94 (далі - Технічний регламент).
Відповідно до пункту 2 вказаного акту, дія цього Технічного регламенту поширюється на засоби вимірювальної техніки, перелік яких наведено у додатку 1.
У Додатку 1 Технічного регламенту закріплений перелік засобів вимірювальної техніки, призначених для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, на які поширюється дія Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, зокрема у п. 52 закріплено прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь.
Згідно з пунктом 10 Технічного регламенту засоби вимірювальної техніки можуть бути надані на ринку та/або введені в експлуатацію тільки у разі, коли вони відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Верховний Суд у постановах від 02.08.2018 у справі №820/1420/17, від 03.07.2019 у справі №819/1381/16 та від 09.08.2019 у справі №817/1051/16 зазначив, що свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки свідчить, що цей засіб може використовуватись.
До матеріалів справи відповідачем не надано відповідного свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (ваги автомобільні) який би підтверджував, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам пункту 10 Технічного регламенту.
Також, суд зауважує, що ні у довідках про результати здійснення габаритно-вагового контролю, ні у актах про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів не вказаний технічний прилад, яким виявлено та зафіксовано порушення, що позбавляє суд можливості дати оцінку відповідності цього приладу параметрам та технічному стану.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 03.12.2019 у справі №557/322/17.
Суд зазначає, що відповідачем допустимими доказами не доведено склад правопорушення, за яке застосований адміністративно-господарський штраф.
Таким чином, відповідачем доказів, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача, здійснювався технічними засобами, що пройшли повірку і мають відповідне свідоцтво про повірку та як наслідок є придатними до застосування до відповідного вимірювання на адресу суду не надано, що в свою чергу не дає можливість суду перевірити та встановити належність і достовірність проведення відповідного габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача.
Також, суд зазначає, що 20.09.2021 посадовими особами Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритного транспортного засобу виконано згідно постанови КМУ від 27.06.2007 №879 відповідно до акту про порушення транспортним засобом встановлених обмежень габаритів, загальної маси та/або осьових навантажень № 0053851від 20.09.2021.
Однак, до матеріалів справи відповідного акту про порушення транспортним засобом встановлених обмежень габаритів, загальної маси та/або осьових навантажень № 0053851від 20.09.2021 відповідачем не надано, тобто суд не має можливості дослідити та встановити на підставі яких розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритного транспортного засобу позивача було складено такий акт.
Крім того, суд зазначає, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави вважати, що Укртрансбезпека та її територіальні органи наділені повноваженнями здійснювати державний контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства щодо габаритно-вагових стандартів транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування та наявності у перевізників, водіїв документів, передбачених законодавством.
Також, з наведеного слідує, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів або документа про внесення плати за проїзд (якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків).
При цьому допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
У разі ж перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл на участь у дорожньому русі, виданий перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документ про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
В свою чергу, непред'явлення такого документа під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону № 2344-ІІІ.
Так, позивачем до матеріалів справи додано дозвіл (погодження) від 21.05.2021 № 2021-13851401-15 НВ виданий Національною поліцією України департамент патрульної поліції відділ безпеки дорожнього руху управління безпеки дорожнього руху строк дії з 21.05.2021 по 18.07.2021, яким надано дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Як зазначає представник позивача у позові зазначає, що у позивача був наявний дозвіл на перевезення зазначеного вантажу, який він оформив заздалегідь, що виключає притягнення його до передбаченої законом відповідальності, що не спростовано відповідачем та приймається до уваги суду, а отже за описаних обставин відповідач не мав підстав для накладення на підприємство штрафу відповідно до абз. 15 та абз. 16 ч. 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини другої статті 77 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач не довів правомірність свого рішення, не спростував обставини, викладені в позові, а тому оскаржувані постанова Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №283643 від 03.08.2021 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000грн та постанова Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №283836 від 19.10.2021 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000грн. є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно з частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс», в інтересах якого діє адвокат Сафронов Ю.І. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» (87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул.Мартенівська, 16), в інтересах якого діє адвокат Сафронов Ю.І. до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, пр-т Перемоги, будинок 14) про визнання протиправною та скасування постанов - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати постанови Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №283643 від 03.08.2021 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000грн;
Визнати протиправними та скасувати постанови Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №283836 від 19.10.2021 про застосування до ТОВ «Фрахттранссервіс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервіс» судовий збір у розмірі 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривеня 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов