Рішення від 25.06.2025 по справі 340/1148/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1148/25

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через адвоката Гулян Я.В., звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що у січні 2025 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком. Втім йому не було враховано до пільгового стажу за Списком №1 період його роботи в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні ДСНС з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року. Тож позивач звернувся із заявою про перерахунок його пенсії із врахуванням цього періоду роботи за Списком №1. Рішенням ГУ ПФУ у Львівській області №112750008077 від 31.01.2025 року йому відмовлено у такому перерахунку через ненадання уточнюючої довідки від підприємства-правонаступника. Позивач не погоджується з таким рішенням та зазначає, що правонаступник Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС - Державний воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін - не може оформити уточнюючу довідку через те, що первинні документи Олександрійського ВГР(АР)З йому не передавалися, а були здані до архіву Олександрійської міської ради. Позивач наполягає на тому, що він повний робочий день працював в Олександрійському ВГР(АР)З на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, які за результатами атестації робочих місць є роботами, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що підтверджується записами у його трудовій книжці та архівними документами, виданими йому архівним відділом Олександрійської міської ради. Неврахування цього періоду роботи до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, призвело до зменшення коефіцієнту страхового стажу та виплати пенсії у меншому розмірі. Тож позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у зарахуванні періодів його роботи в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні ДСНС з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоди його роботи в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні ДСНС з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №112750008077 від 31.01.2025 року, яким йому відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до заяви від 24.01.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати розмір його пенсії, зарахувавши до стажу роботи на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, період роботи з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року, та виплатити суму перерахованої пенсії з 21.01.2025 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою від 26.02.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що до пільгового стажу по Списку №1 не враховано період роботи позивача з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні ДСНС, оскільки він не надав уточнюючу довідку про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи, або рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії.

Третя особа подала пояснення, у яких заперечила проти позову та підтримала відзив.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), суд установив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці.

У листопаді 2024 року позивач, досягнувши 50-річного віку, звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області №112750008077 від 21.11.2024 року позивачу з 04.10.2024 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При призначенні пенсії страховий стаж позивача обрахований в 40 років 9 днів. Із них: стаж роботи за Списком №1 - 11 років 7 місяців 15 днів, додатковий стаж за Списком №1 - ще 11 років. Коефіцієнт страхового стажу, визначений відповідно до статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", склав 0,4000. Заробітна плата, з якої обчислюється пенсія, склала 32013, 22 грн. Основний розмір пенсії за віком, визначений відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", склав 12805, 29 грн., доплата за понаднормовий стаж (5 років) - 118,05 грн., усього 12923, 34 грн.

Згодом позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з заявою від 24.01.2025 року про перерахунок пенсії, у якій просив зарахувати до його пільгового стажу за Списком №1 період роботи в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року.

Вказана заява прийнята, зареєстрована 24.01.2025 року за №673 та за принципом екстериторіальності спрямована для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення №112750008077 від 31.01.2025 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 . У рішенні вказано, що відповідно пункту 20 Порядку №637 для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. Згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 року, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Заявник не надав пільгові довідки підприємства про підтвердження стажу з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року, а надав архівні довідки, видані архівним відділом Олександрійської міської ради Кіровоградської області. Підстав для проведення перерахунку пенсії немає.

Позивач, не погодившись з таким рішенням, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (надалі - Закон №1058-IV), який містить такі норми:

Стаття 8. Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг

1. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають:

1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Стаття 24. Періоди, з яких складається страховий стаж

1. Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

2. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

3. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

4. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Стаття 44. Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії

1. Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

3. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Стаття 45. Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії

1. Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

2. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

5. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Стаття 114. Пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників

1. Право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

2. На пільгових умовах пенсія за віком призначається:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №22-1), який містить такі норми:

I. Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії

1.1. Заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); … подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

II. Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший

2.1. До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:

- довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;

- документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).

IV. Приймання, оформлення і розгляд документів

4.1. Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

4.3. Створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).

4.7. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637), який містить такі норми:

1. Основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

3. За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

20. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Наказом Міністерства юстиції України від 02.03.2015 року №295/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.03.2015 року за №251/26696, затверджено Порядок виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів) (надалі - Порядок №295/5).

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №295/5 передбачено, що архівні довідки про підтвердження трудового стажу оформлюються лише за той період роботи, відомості про який є в документах архіву. При цьому зазначаються точна назва посади, яку обіймала фізична особа, і період її роботи на цій посаді. Відомості про роботу в різних установах надаються в одній довідці.

Підставою для оформлення архівної довідки про підтвердження трудового стажу є накази (за відсутності наказів з особового складу можуть бути використані накази з основної діяльності), особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відмітки про періоди роботи.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку №295/5 до архівної довідки для призначення пенсії або перерахунку пенсії включаються відомості, визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

Суд зазначає, що відповідно до статті 24 Закону №1058-IV, розділу ІІ Порядку №22-1 територіальні органи Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії на умовах цього Закону обчислюють страховий стаж особи, яка звернулася за призначенням пенсії, за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів, що визначені Порядком № 637.

Згідно з Порядком №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи особи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (до 1 липня 2000 року) є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5 до Порядку №637).

Натомість за періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку (після 1 липня 2000 року) територіальний орган Пенсійного фонду використовує індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які серед іншого містять інформацію про спеціальний стаж застрахованої особи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Суд установив, що позивач 05.02.2007 року був прийнятий на роботу в Олександрійський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін ДСВАРС (код ЄДРПОУ 33861028), який у 2009 році був перетворений в Олександрійський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін МНС (код ЄДРПОУ 33861028). У 2013 році Олександрійський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін МНС перейменований в Олександрійський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін ДСНС, який реорганізовано шляхом приєднання до Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС (код 33873405), який став його правонаступником. З роботи в Олександрійському ВГР(АР)З позивач звільнився 30.06.2013 року у зв'язку з переведенням до Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС, де він продовжив працювати до липня 2022 року.

У трудовій книжці позивача містяться такі записи про його роботу в Олександрійському ВГР(АР)З:

- з 05.02.2007 року по 07.10.2018 року - респіраторник,

- з 08.10.2008 року по 17.01.2011 року - командир відділення,

- з 18.01.2011 року по 30.06.2013 року - помічник командира взводу.

У ці періоди роботи позивача був чинним Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року.

До цього Списку №1 включені посади "респіраторник" (позиція 1.5а підрозділу 1.5 "Аварійно-рятувальні частини (станції)" розділу I "Гірничі роботи"), "командир відділення", "помічник командира взводу" (позиції 1.5б підрозділу 1.5 "Аварійно-рятувальні частини (станції)" розділу I "Гірничі роботи").

Позивач при зверненні за призначенням пенсії на підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення також надав документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці в Олександрійському ВГР(АР)З - архівні витяги з наказів №169 від 27.07.2004 року, №72 від 24.07.2009 року, №59 від 10.11.2010 року "Про результати атестації робочих місць за умовами праці", згідно з якими робочі місця, на яких працював позивач, за результатами атестації були визнані такими, що належать до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що надають право на отримання пенсії на пільгових умовах, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року.

За даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, період роботи позивача в Олександрійському ВГР(АР)З з лютого 2007 року по червень 2013 роки облікований за кодом ЗПЗ013А1, за яким згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток 3 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску) враховується стаж працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1, і за результатами атестації робочих місць.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яке вирішувало питання про призначення позивачу пенсії за його заявою від 15.11.2024 року та обчислювало його страховий і пільговий стаж, визнало за ним право на пенсію за віком на пільгових умовах як працівника, зайнятого повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, та з 04.10.2024 року призначило йому таку пенсію на підставі пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV. Умовами такої пенсії є: 1) досягнення віку 50 років; 2) наявність страхового стажу не менше 25 років у чоловіків; 3) наявність пільгового стажу на роботах за Списком № 1 не менше 10 років у чоловіків.

Втім при призначенні позивачу пенсії неправильно обчислено пільговий стаж, передбачений Списком №1, оскільки не враховано період роботи позивача в Олександрійському ВГР(АР)З з 05.07.2007 року по 30.06.2013 року, який підтверджений індивідуальними відомостями про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб, наданою позивачем трудовою книжкою, архівними документами. Це потягнуло заниження загального страхового стажу та заниження кількості років понаднормового страхового стажу, які дають право на доплату, передбачену абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.

Позивач не оскаржував такі дії органів ПФУ, натомість звернувся із заявою від 24.01.2025 року про перерахунок пенсії з урахуванням пільгового стажу, набутого в Олександрійському ВГР(АР)З.

ГУ ПФУ у Львівській області, яке розглядало цю заяву та прийняло рішення №112750008077 від 31.01.2025 року, відмовило у такому перерахунку, посилаючись на ненадання уточнюючої довідки Олександрійського ВГР(АР)З (або його правонаступника) щодо цього періоду.

Суд повторює, що довідки, які уточнюють характер виконуваної роботи, видаються підприємствами (їх правонаступниками) для підтвердження в особи спеціального стажу за періоди її роботи до впровадження персоніфікованого обліку (до 1 липня 2000 року) у разі, якщо у записах трудової книжки про ці періоди роботи відсутня інформація про зайнятість протягом повного робочого дня в шкідливих і важких умовах праці та про атестацію робочих місць за умовами праці. У разі повної ліквідації підприємства без визначення правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1 - комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

У спірних правовідносинах пільговий стаж позивача за Списком №1 підтверджується даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Про цей спеціальний стаж позивача за кодом ЗПЗ013А1 його роботодавець-страхувальник (Олександрійський ВГР(АР)З) у 2007-2013 роках звітував у встановленому порядку до контролюючих органів, подаючи у складі звітності відомості про наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям застрахованих осіб з метою призначення їм пільгової пенсії, та сплачував за позивача страхові внески.

Суд вважає, що пільговий стаж роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за період, який просить врахувати позивач (з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року), не потрібно доводити додатковими документами (уточнюючою довідкою), оскільки він підтверджений даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно з якими відповідні місяці у цьому періоді зараховані до спеціального стажу роботи за кодом ЗПЗ013А1 як такий, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах.

Наданими позивачем трудовою книжкою та архівними документами про проведення атестації робочих місць за умовами праці підтверджено, що позивач у період з 05.07.2007 року по 30.06.2013 року повний робочий день працював на посадах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Цими документами в сукупності підтверджено періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професії (посади) позивача, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списку, до якого включаються ці період роботи.

Відтак, твердження відповідача про необхідність надання уточнюючої довідки, передбаченої пунктом 20 Порядку №637, або підтвердження пільгового стажу комісією згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1, є безпідставними.

До того ж, як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача, Комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, створена при ГУ ПФУ в Кіровоградській області, у грудні 2024 року відмовилася розглядати заяву ОСОБА_1 про підтвердження стажу роботи в Олександрійському ВГРЗ та повернула його документи без розгляду.

Суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням пільгового стажу, набутого в Олександрійському ВГР(АР)З.

Наведені у спірному рішенні №112750008077 від 31.01.2025 року мотиви для відмови у врахуванні цього періоду роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є незаконними.

Таке рішення призвело до неправильного обчислення (заниження) страхового та пільгового стажу позивача та до порушення його права на отримання пенсії у встановленому законом розмірі.

Отже оскаржуване рішення ГУ ПФУ у Львівській області №112750008077 від 31.01.2025 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд вважає, що ефективним способом захисту прав позивача буде зобов'язання відповідача, який за принципом екстериторіальності розглядав заяву від 24.01.2025 року про перерахунок пенсії, врахувати спірний період роботи до пільгового стажу та здійснити у зв'язку з цим перерахунок його пенсії за віком. За правилами частини 4 статті 45 Закону №1058-IV такий перерахунок слід провести з 01.02.2025 року.

Підстави для спонукання відповідача виплатити позивачу суму перерахованої пенсії відсутні, оскільки ГУ ПФУ у Львівській області не має повноважень виплачувати пенсію позивачу. Пенсію позивачу виплачує ГУ ПФУ в Кіровоградській області - територіальний орган ПФУ за місцем фактичного проживання позивача, у якому перебуває його пенсійна справа. ГУ ПФУ в Кіровоградській області не є відповідачем у цій адміністративній справі, тож суд не має повноважень покладати на нього зобов'язання вчинити будь-які дії на користь позивача.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду з цією позовною заявою сплатив судовий збір в сумі 2422, 40 грн.

За подання цього позову немайнового характеру судовий збір обчислюється за ставкою, визначеною пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (установлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028 грн.). Тому судовий збір за подання цього позову до суду повинен становити 1211, 20 грн. Решта 1211,20 грн. сплачені позивачем зайво.

Зважаючи на задоволення позову, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судові витрати в розмірі 1211,20 грн. Кошти зайво сплаченого судового збору у сумі 1211,20 грн. можуть бути повернуті позивачу з Державного бюджету України за його клопотанням, за ухвалою суду.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №112750008077 від 31.01.2025 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 в Олександрійському воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 05.02.2007 року по 30.06.2013 року, та здійснити у зв'язку з цим перерахунок його пенсії з 01.02.2025 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ